Lytiškai plintančios ligos

Sukurti vaizdiniai ir žinių stoka apie lytiškai plintančias infekcijas įvairaus amžiaus žmonėms sukuria nereikalingą nerimą ir baimę. Šiuolaikinės diagnostinės galimybės išplėtė šių infekcijų sąrašą ir galimybes jas gydyti.

Labiausiai paplitusios

Lytiškai plintančios infekcijos (LPI) priklauso ligų grupei, apie kurias žmonės mieliau nutyli arba kalba pašnibždomis.

Anksčiau šios ligos, dažniausiai sifilis ir gonorėja, buvo vadinamos venerinėmis ligomis ir laikomos „negarbingomis”, liudijančiomis amoralų gyvenimą. Šių dienų visuomenėje seksas, nors ir turi moralinio įvertinimo kategorijas, laikomas normalaus gyvenimo dalimi.

Meilės malonumus gali lydėti ne tik bakterinės infekcijos (sifilis, gonorėja, chlamidinė infekcija, Mycoplasma genitalium infekcija, tropiniuose kraštuose tykančios infekcijos, tokios kaip minkštasis šankeris, donovanozė), bet ir virusinės infekcijos (žmogaus papilomos viruso infekcija, herpetinė lyties takų infekcija, hepatitas B, hepatitas C, ŽIV infekcija).

Kasmet pasaulyje lytiškai plintančiomis infekcijomis užsikrečia daugiau kaip 250 mln. žmonių. LPI yra laikomos labiausiai paplitusiomis iš visų užkrečiamųjų ligų. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje 2009 m. dėl chlamidinės infekcijos ištyrus 16355 asmenis aptikti 1775 užsikrėtimo atvejai. Tai reiškia, kad vienas iš dešimties besitiriančių asmenų gavo teigiamą tyrimo rezultatą, t.y. buvo diagnozuota chlamidinė infekcija.

2009 m. Lietuvoje buvo užregistruotas 391 gonorėjos atvejis, 330 – sifilio, 180 – ŽIV atvejų.

Lytiškai plintančios infekcijos perduodamos visų (vaginalinių, analinių, oralinių) lytinių santykių metu. Yra žinoma, kad vieni lytiniai santykiai, pvz., analiniai, yra rizikingesni perduoti infekcijas, kurių sukėlėjų didžiausia koncentracija cirkuliuoja kraujyje (hepatitas B, hepatitas C, ŽIV, sifilis). Žmogaus papilomos viruso sukelta infekcija – lyties takų karpomis, herpetine lyties takų infekcija galima užsikrėsti net ir intymiai glaustantis.

Trys infekcijų grupės

Lytiškai plintančias infekcijas pagal pasireiškimo požymius galima sugrupuoti į tris grupes:

  • infekcijos, pasireiškiančios atsiradusiomis išskyromis vyrams ir pakitusiomis išskyromis moterims iš lyties takų, skausmingu ar deginamu pojūčiu šlapinantis, skausmingais lytiniais santykiais. Tokius požymius turi gonorėja, chlamidinė infekcija, Mycoplasma genitalium infekcija, tačiau šių požymių gali ir nebūti, ir net 80 proc. moterų bei 30 proc. vyrų nejaučia jokių negalavimų arba jie būna tokie menki, kad į gydytoją nesikreipiama;
  • infekcijos, pasireiškiančios bėrimais lyties organų srityje bei neskausmingomis opomis. Įvairiais bėrimais ne tik lyties organų odoje, bet ir gleivinėje, pasireiškia sifilis, odos ar gleivinių išaugomis – smailiagalėmis karpomis – pasireiškia žmogaus papilomos viruso infekcija. Svarbu žinoti, kad žmogaus papilomos virusas turi daug skirtingų tipų ir keletas iš jų yra vadinami onkogeniniais bei nulemia gimdos kaklelio vėžio išsivystymą. Skausmingomis, perštinčiomis pūslelėmis, opelėmis pasireiškia lyties takų herpetinė infekcija. Tačiau bėrimai gali būti pasislėpę lyties organų gleivinėje nematomose vietose, pvz., moterimis makšties ar gimdos kaklelio gleivinėje.
  • infekcijos, po užsikrėtimo kuriomis ilgą laiką nebūna jokių negalavimų, tačiau infekciją žmogus gali perduoti lytinių santykių metu. Tai būdinga ŽIV, virusiniams hepatitams. Vėliau šios infekcijos pasireiškia bendrais negalavimais.

Tik gydytojas, atlikęs specialius tyrimus, galės nustatyti, kokia infekcija yra užsikrėtęs asmuo. Tiesa, galima užsikrėsti net keliomis infekcijomis iš karto.

Tiriant sifilio, ŽIV ar hepatito B, C viruso galimybę, kraujas imamas iš venos, o tiriant chlamidinės infekcijos, gonorėjos, Mycoplasma genitalium infekcijos, Žmogaus papilomos viruso infekcijos galimybę, imami tepinėliai iš lyties takų.

Laiku nesurastos ir neišgydytos infekcijos komplikuojasi: moterims – mažojo dubens uždegimine liga, nevaisingumu, nėštumo ir gimdymo metu atsiranda galimybė motinai infekciją perduoti vaikui, vyrams – prostatitu, nevaisingumu. Net ir apie tas infekcijas, kurių išgydyti neįmanoma, žinoti verta, nes yra medikamentų, kuriuos vartojant valdoma ligos eiga, be to, gydytojas patars, kaip pasirinkti ir naudoti apsaugos priemones lytinių santykių metu, kad neužkrėstumėte savo partnerio, specialistai parinks gimdymo būdą, kad neužkrėstumėte kūdikio.

Kelionės, naujos pažintys, nuotykiai, aistros… Beveik kiekvieno žmogaus, bet kokios lyties, gyvenime buvo nors viena pikantiška istorija, po kurios kilo minčių apie venerologą. Jei jau taip nutiko, neatidėliokite. Kuo anksčiau išsitirsite, ar neužsikrėtėte LPI, tuo lengviau ir trumpiau gydysitės, nerizikuosite savo artimųjų sveikata.

Gyd. Rita Butylkina, Lietuvos medicinos kronika

Comments are closed.