Kodėl sapnuojasi košmarai

Kiekvienam teko naktį prabusti išpiltam šalto prakaito, kalenti dantimis iš baimės, kelias minutes neatpažinti aplinkos ir vietoje ramiai miegančio sutuoktinio nugaros įsivaizduoti kažką siaubingo ir pražūtingo. Taip, naktiniai košmarai kartais aplanko. Ir palieka žymę mūsų nervų sistemai, auštančios dienos nuotaikai, bendrai savijautai ir sveikatai.

Košmarus dažniau sapnuoja vaikai nei suaugusieji, bet suaugusiesiems blogi sapnai kartojasi dažniau. Pasirodo, naktinių košmarų priežastis gali būti ne tik patirti stresai, bet ir maistas.

Žinodami septynias pagrindines košmarų priežastis, galėtume juos valdyti.

1. Jaudulys ir stresas

Stresą dažniausiai sukelia patirtos nesėkmės, nelaimingi atsitikimai, iškilusios kasdienės ir nekasdienės problemos. Užsitęsusi streso būsena labai dažnai iššaukia naktinius košmarus. Ir ne visada naktinis košmaras – potrauminio sindromo išraiška. Kur kas dažniau naktinių košmarų laviną iššaukia užsitęsusios kasdienės problemos – įtampa darbe ar šeimoje, išgyvenimai dėl nestabilios finansinės padėties, didelės reikšmingos permainos gyvenime – tokios, kaip skyrybos, persikėlimas gyventi į naują vietą, mirusio artimo žmogaus užsitęsęs gedėjimas.

2. Daug prieskonių turintis, aštrus maistas

Tai, ką valgome ir kada valgome, tiesiogiai veikia mūsų sapnus. Žurnalas „International Journal of Psychophysiology“ atliko tyrimą, kurio metu grupė žmonių keletą dienų maitinosi įprastai, paskui tiek pat laiko valgė labai aštrų, turintį daug prieskonių maistą. Palyginus abiejų laikotarpių jų miego kokybę, pasitvirtino faktas, kad pavalgę aštraus maisto tyrimo dalyviai naktį dažniau prabusdavo ir jausdavo nerimą. Galbūt tai vykdavo dėl padidėjusios kūno temperatūros ir pagreitėjusio metabolizmo. Jau seniai žinoma, kad virškinimo procesai trukdo normaliam poilsiui.

3. Riebus maistas

Kuo daugiau riebaus maisto dienos racione, tuo didesnė tikimybė, kad naktį susapnuosite savo „mėgstamiausią“ naktinį košmarą. Žurnalas „Psychological Report“ atliko tyrimą, kurio metu patvirtino faktą, kad žmonių, vartojančių daugiau augalinės kilmės maisto produktų ir mažai riebalų, sapnai žymiai skiriasi nuo tų, kurių racione vyrauja vadinamasis greitasis maistas. Pastarieji kur kas dažniau skųsdavosi naktiniais košmarais.

4. Alkoholis

Nežiūrint į tai, kad mažomis dozėmis vartojamas alkoholis sukelia mieguistumą, šis efektas labai greitai išgaruoja, ir tuomet kaip tik atsiranda didesnė tikimybė prabusti nakties metu. Didelis alkoholio kiekis labai dažnai apdovanoja naktiniais košmarais.

5. Medikamentai

Tam tikri vaistai – antidepresantai, barbitūratai – gali turėti įvairių pašalinių poveikių, vienas iš kurių ir yra košmarai. Net anestetikas ketaminas, pasirodo, gali sukelti miego sutrikimus.

6. Ligos

Įvairios ligos, kurių metu smarkiai pakyla temperatūra, dažnai ligoniui sukelia košmariškus sapnus.

7. Laki vaizduotė

Laki vaizduotė – likimo dovana. Kai ji veikia reikiama kryptimi – kuriant, dirbant, realizuojant save. Tačiau kartais laki vaizduotė transformuojasi į neseniai žiūrėto siaubo filmo tąsą sapnuose. Tokiu atveju jautriems, lakios vaizduotės žmonėms reikėtų vengti tokių filmų ar sunkaus turinio knygų, kad Hanibalas Lekteris neprisliūkintų iš nugaros kaip tik sapnuojant devintą sapną. Pasirinkus lengvesnio turinio filmą, komediją ar meilės istoriją, atsiranda galimybė sapnuose sužinoti, ar Antonijus Banderasas vis tik padovanojo sutuoktuvių žiedą juodaplaukei gražuolei…

Ir dar… Naktinių košmarų temos gali būti labai įvairios. Nes ir požiūris į tai, kas yra tikras siaubas, priklauso nuo žmogaus. Vienam didžiausias košmaras yra persekiojanti, kraujais pasruvusi pabaisa, kitam – kaimynė iš gretimo buto ar… mokesčių inspekcija. Jau nekalbame apie tokias istorijas, kuomet didžiausias susapnuotas košmaras yra šeštadienį, kai nedirba stomotologai, iškritę priekiniai dantys arba pokylio metu matomiausioje vietoje nubėgusi kojinės akis…