Suomijos kultūra

Literatūra

Žymiausi rašytojai:
· Mika Walter
· Paavo Haavikko
· Tove Jansson
· Antti Tuuri

Seniausios literatūros tradicijos yra suomių.Tai liaudies kūryba.Ją sudaro pasakojimai,apsakymai,legendos,patarlės,priežo-džiai ir epinė poezija.
Žymiausias suomių epas – tai “Kalevala”kurią parašė Elias Lonnrot(1802 – 1884).Užsirašinėdamas runas,E.Lenrotas pastebėjo jog jos jungiasi į tam tikrus ciklus.Tuomet rašytojui ir kilo mintis sukonstruoti ar galbūt atkurti vientisą liaudies epą.Pirmasis “Kalevalos” leidimas pasirodė 1835 m.Vėliau,sukaupus papildomos informacijos ,sukeitus kai kuriuos epizodus vietomis,buvo parengtas antrasis,penkiasdešimties giesmių,22 795-ių eilučių “Kalevalos”variantas,išleistas 1849 m.Tyrinėtojai nustatė,jog 3% teksto parašė pats E.Lenrotas,tikriausiai siekdamas padaryti kūrinį visiškai rišlų ir sklandų.Šio rašytojo vardas siejamas su visame pasaulyje išgarsėjusiu ir daugiau kaip į trisdešimt kalbų išverstu suomių epu “Kalevala”.

Kiti rašytojai:

· Frons Sillanpaa (1888 – 1964) buvo seniausia suomių rašytoja kada nors gavusi Nobelio premiją už nuopelnus literatūros srityje.

Antrasis pasaulinis karas pastebimai pakeitė literatūros bruožus. Įkvėpti XIX a. vyravusios romantizmo srovės suomiai ir literatūroje ir dailės srityse,rodė,kad reikia sekti tautos taku,simbolizuoti šalies nepriklausomybę egzistavimui…

Teatras

Suomijoje teatrai gyvuoja jau nuo XIX amžiaus.Tada kiekvienas klubas ar bendrovės,kad ir pačios mažiausios,turėjo savo nuosavą teatrą,kuriame buvo rodomi vaidinimai,skaitoma poezija…O pačios mažiausios organizacijos,kurios teatrų neturėdavo,pačios aplankydavo teatrus didesniuose miestuose.
Pirmasis dramos teatras buvo įkurtas Viipure mieste.
Teatras Suomijoje yra ta vieta,kur kiekvienas šios šalies gyventojas gali susikaupti,išlieti savo jausmus…

Šokiai

Pagrindinis šokis Suomijoje – tai Tango.Šioje šalyje rengiami Tango šokio festivaliai.
Netrukus po karo metu draudimo žmonėms aukštinti šokius,Suomijoje žaibo greitumu paplito šokiai po atviru dangumi.Kaimuose būdavo statomos platformos,ant kurių buvo šokamas valsas ar fokstrotas.
Tačiau visąlaik neabejotinu favoritu buvo laikomas Tango šokis,kurį šokdami suomiai galėjo išreikšti savo emocijas,troškimus ir liepsnojančią aistrą…

Buitis

· Samiai(taip save vadino suomiai) – anksčiau vilkėdavo iš
elnių kailių pasiūtais drabužiais.
· Neatskiriama suomių buities dalis – pirtis arba sauna.Sunku įsivaizduoti suomį,savo gyvenamajame name ar vasarnamyje neturintį pirties.Juk pirtį savo namuose kūrena daugiau kaip pusė milijono šeimų…Suomiška pirtis,tai ne tik tradicija,bet ir ritualas.Suomiai tiki,jog sauna stiprina organizmą bei padeda išvengti daugelio ligų.
· Iš švedų suomiai perėmė nemažai skandinaviškų tradicijų,bet išsaugojo savo kalbą…

Helsinkis-šiuolaikinės architektūros šedevras

Helsinkis – Suomijos sostinė,įsikūrusi pusiasalyje , išraižytame giliai į sausumą įsiterpiančių įlankų ir įlankėlių. Kur beeitumei,visur išeitum prie vandens.
Šis miestas taip puikiai suplanuotas,jog laikomas vienu iš patogiausių miestų gyventi žmonėms!Aplink Helsinkį – šimtai salelių – šcherų,kurias jungia tiltai.Kiekviena iš salelių savaip įdomi:vienoje – parkas,kitoje – muziejus, trečioje – zoologijos sodas ir t.t. Iš visų salelių išsiskiria salelė,kurioje stovi rūsti senovės laikus menanti Suomelinos tvirtovė.
Helsinkis garsėja šiuolaikiniai architektūros statiniais:
· Nacionaliniu muziejumi
· “Finlandia”koncertų sale
· Po žeme oloje iškalta bažnyčia ir kt.

Lahti-Suomijos kultūros lopšys

Lahti – garsi savo artumu gamtai ir daugybe įvykių.Dar daugiau gyvybes Lahti įnešė ant Vesijarven kranto pastatytas Sibeliuso namas.Naujasis kongresų ir koncertų centras buvo atidarytas 2000 m. kovo mėnesį.Gražiausios pastato dalys – tai salė su 1230-čia vietų ir tūkstančio kvadratinių metrų aikštė,kurioje puikuojasi nuostabi pokylių salė.Koncertų pastatas yra atskirame sparne,kuriame taip pat galima ir papietauti ir terasoje pasigrožėti nuostabiu vaizdu…
Sibeliaus name dėl itin puikios,reguliuojamos akustikos yra išskirtinė koncertų aikštelė ir klasikinei ir estradinei muzikai.Lahti miesto orkestras “Lahti simfonija”,pasiekęs pasaulinį pripažinimą,koncertuoja čia kiekvieną ketvirtadienį.
Lahti mieste vyksta ir sportinės varžybos,pvz:. “Lahti žaidynės”,slidininkų lenktynės,”Suomija”…Šis miestas 2001 m. suorganizavo tarptautines žiemos žaidynes.
Lahti garsus kultūros miestas.Čia vyksta daug renginių,tokių kaip “Lahti melodijos”,”Džiazo muzikos dienos”,”Poezijos maratonas”,rašytojų suvažiavimai,Lahti miesto simfoninio orkestro koncertai…Čia vyksta dauguma svarbių susirinkimų,konferencijų,vyksta įvairios parodos,mugės…