Referatas apie Lenkija

Lenkija yra Vidurio Europos ir Baltijos jūros šalis. Oficialus šalies pavadinimas Lenkijos respublika

Valstybės simboliai. Svarbiausi Lenkijos Respublikos simboliai yra valstybinis himnas, vėliava ir herbas

Sostinė: Varšuva 1,630 mln (2003 m.). Didžiausi miestai: Lodzė (793,2 tūkst.), Krokuva (741,5 tūkst.), Vroclavas (639,9 tūkst.), Poznanė (574,9 tūkst.), Gdanskas (458,0 tūkst.), Ščecinas (416,3 tūkst.).

Geografinė padėtis: Nors Lenkijoje vyrauja žemumos, šalies landšaftas yra labai įvairus. Įtaką kraštovaizdžio formavimuisi turėjo visu pirmą ledynai. Tai jie suformavo šalies šiaurėje puikius ežerynus. Judant pietų kryptimi Lenkijos žemumos pereina į aukštumas ir baigiasi kalnais. Lygumos ir tankūs upių ir uppelių tinklas užima daugiau kaip 90 % Lenkijos paviršiaus. Derlingų žemių, palankių oro salygų ir geografinės padėties dėka nuo amžių yra svarbus žemės ūkio produktų gamintojas. Didelę Lenkijos dalį sudaro miškai, sukurdami vieną didžiausių tokio tipo miškų kompleksų Europoje. Prie Lenkijos sienos su Baltarusija yra Bialovežo giria, kuri yra vienintelės Eurpopoje tikros girios fragmentas. Tarp daugelio čia gyvenančių rūšių žvėrių tik čia laisvėje sutinkamas stumbras.

Plotas: 312 685 km2. Sienų ilgis: 3 582 km. tame tarpe su: Kaliningrado sritimi (210 km), Lietuva (103 km), Baltarusija (416 km), Ukraina (529 km), Slovakija (5539 km), Čekija (790 km), Vokietija (467 km), jūros siena (528 km).

Gyventojų skaičius: 38 622 660 (2003 m.). Tautiniu atžvilgių Lenkija yra gana vienalytė. Tautinės mažumos sudaro apie 2 % visų Lenkijos gyventojų. Didžiausios mažumos, tai: vokiečiai, romai, ukrainiečiai, baltarusai, o taip pat čia gyvena ir žydų, slovakų ir kt. Pa

agrindinė religija – romos katalikai. Gyventojų tankis: 124/ km2.

Laikas. Lenkija yra Vidurio Europos laiko juostoje – žiemos metu laikas nustatomas viena valanda po standartinio laiko (GMT+1). Vasaros metu, nuo balandžio iki spalio – dvi valandos po standartinio laiko (GMT+2).

Klimatas. Lenkijoje vyrauja vidutinis klimatas su santykinai šaltomis žiemomis ir šiltomis vasaromis. Vidutinė oro temperatūra sausį – apie -1°C šiaurinėje šalies dalyje ir -5°C – pietrytinėje. Liepos mėn. vidutinė temperatūra: nuo +16,5°C prie jūros iki +19°C pietuose.

Valdymo forma. Daugiapartinė respublika su dviejų rūmų parlamentu – Sejme 460 deputatų, Senate – 100 senatorių, išrenkamų visuotiniuose rinkimuose 4 metų kadencijai. Prezidentas yra renkamas 5 metų kadencijai visuotiniuose, lygiuse ir tiesioginiuose rinkimuose ir gali būti perrenkamas tik vieną kartą.

Valstybinio valdymo organai. Įstatymų leidžiamoji valdžia: Sejmas, Senatas; vykdomoji valdžia: Respublikos Prezidentas, Ministrų Taryba.

Administracinis skirstymas. Lenkija yra suskirstyta į 16 vaivadijų (województwo). Vyriausybinės administracijos organas ir vyriausybės atstovas vaivadijoje yra vaivada. Administracinis-teritorinis skirstymas: 16 vaivadijų, 308 žemės ir šį seniūnijos (miestai turintys seniūnijų teises) ir 2489 valsčių. 16 vaivadijų: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Lenkija yra šių tarptautinių organizacijų narė:

CBS – Baltijos šalių taryba
CEFTA – Vidurio Europos laisvos prekybos organizacija
IMF – Tarptautinis valiutos fondas
ISE – Vidurio Europos iniciatyva
OECD – Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija
UNESCO – Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija
UNICEF – Jungtinių Tautų vaikų fondas
UN – Jungtinių Tautų organizacija
WTO – Pasaulio prekybos or

rganizacija
NATO – Šiaurės Atlanto sutarties organizacija
WHO – Pasaulinė sveikatos organizacija

Svarbiausios šventės ir laisvos nuo darbo dienos:

Sausio 1 d. – Naujieji metai
Velykos
Gegužės 1 d. – Valstybės šventė
Gegužės 3 d. – Konstitucijos diena
Devyntinės
Rugpjūčio 15 d. – Žolinė
Lapkričio 1 d. – Visų Šventujų diena
Lapkričio 11 d. – Lenkijos Nepriklausomybės Atkūrimo diena
Gruodžio 25, 26 d. – Kalėdos

Leave a Comment