Pietryčių Azija

Pietryčių Azija

Turinys

Pietryčių Azija (įvadas)Pietryčių Azijos klimatas ir reljefasAzijos „tigrai“Religija EkonomikaValiutaĮdomybėsTestas

Pietryčių Azija – regionas, kuris driekiasi į pietus nuo Kinijos ir Japonijos, apimantis ir dalį Indijos ir Ramiojo vandenyno salų. Pietryčių Azijai priklauso Brunėjus, Mianmaras, Kambodža, Indonezija, Laosas, Malaizija, Filipinai, Singapūras, Tailandas, Vietnamas, Rytų Timoras, Palau bei daugybė mažų ir didesnių salelių.

Pietryčių Azijos klimatas ir reljefas

Pietryčių Azijoje yra kalnų, salų, plačių lygumų bei didelių savanų ir drėgnųjų miškų plotų. Nuo Mianmaro, per Laosą, Tailandą iki Vietnamo stūkso vešliais drėgnaisiais atogrąžų miškais apaugę kalnai. Tarp jų derlingose lygumose ir upių deltose gyvena dauguma žmonių. Pietuose yra Malakos pusiasalis, nutįsęs į Pietų Kinijos jūrą, o už jo 3700 Indonezijos vulkaninių salų. Indonezija apaugusi drėgnaisiais atogrąžų miškais, tarp miškų įsiterpusios tankiai gyvenamos lygumos.

Aukščiausia viršukalnė yra Džaja (Indonezija; 5030 m), didžiausias ežeras Tanle Sapas (Kambodža; didžiausias ežero plotas drėgnuoju metu 6475 km²).

Azijos „tigrai“

Azijos tigrai – itin sparčiai besivystančios Pietryčių Azijos valstybės.Tai Pietų Korėja, Singapūras, Honkongas (Kinija), Taivanas, Malaizija.Dėl aktyvios eksporto politikos ir užsienio prekybos mastų dar vadinami agresyviaisiais Azijos tigrais, kadangi už žemą kainą eksportuoja nemažai aukštųjų technologijų produkcijos, pramonėje naudoja vis modernesnes skaitmenines technologijas.Terminas atsirado XX a. 9 deš., apibūdinant dinamišką Pietryčių Azijos ekonomikos augimą.

Religija

Jau pirmaisiais mūsų eros amžiais indų misionieriai skleidė naują religiją šiose šalyse. Iš pradžių čia labai paplito tuo metu pažangi mahajanos šaka, kuri egzistavo kartu su induizmu ir vietiniais tikėjimais. XI a. Mianmare, o vėliau kitose šalyse įvyko savotiška reformacija, kurios metu iš Šri Lankos atkeliavo seniausios budizmo šakos atstovė – Theravados mokykla (theravada – „senųjų mokymas“). Šiuo metu beveik visos Pietryčių Azijos šalys išpažįsta būtent ją, bet taip pat yra musulmonų bei krikščionių.

Budizmas pietryčių Azijoje yra skirtingų rūšių:Theravados (Hinajanos) budizmas įsigalėjo, Mianmare, Tailande, Kambodžoje, Laose. Mahajanos – Kinijoje, Vietname, Taivane, Hongkonge, Korėjoje;

Ekonomika

Ekonomika per paskutinius XXa. dešimtmečius augo vienais iš sparčiausių tempų pasaulyje.

Didžiausia įtaką šiam regionui turėjo tik aštuonios valstybės: Japonija, “Keturi tigrai” – Honkongas, Pietų Korėja, Singapūras ir Taivanas, Kinija; ir naujos industrinės Pietryčių Azijos valstybės – Indonezija, Malaizija ir Tailandas. Per paskutinius keletą metų daugumos pietryčių Azijos valstybių ekonominė padėtis stabilizavosi ir bendrasis vidaus produktas auga 3-5% per metus.

Valiuta

Brunėjaus doleris • Kambodžos rielis • Indonezijos rupija • Laoso kipas • Malaizijos ringitas • Mianmaro kijatas • Filipinų pesas • Singapūro doleris • Tailando batas • Jungtinių Valstijų doleris (Rytų Timoras) • Vietnamo dongas.

Įdomybės

Mokslininkai išilgai Mekongo upės Pietryčių Azijoje užpernai aptiko 163 naujas augalų ir gyvūnų rūšis, tarp jų – iki šiol neregėtų orchidėjų, bananų, palmių, gyvačių, varlių ir žuvų, Bankoke pranešė Aplinkos fondas (WWF).Tarp sensacingiausių „radinių“ yra paukščius ėdanti varlė su iltimis, leopardinis gekonas oranžinės spalvos katės akimis ir skraidyti tingintis paukštis. Naujos augalų ir gyvūnų rūšys aptiktos regione, apimančiame Pietvakarių Kiniją, Vietnamą, Laosą, Kambodžą, Tailandą ir Mianmarą. Tačiau minėtiems augalams ir gyvūnams grėsmę kelia miškų kirtimas, upių krantų sutvirtinimas, įspėja mokslininkai. Dėl klimato kaitos regionas jau tapo šiltesnis, čia sumažėjo gėlo vandens. Daugėja sausrų ir potvynių.

Testas

1kl. Kokios pagrindinės Kokia religija yra labiausiaivalstybės sudaro Azijos “tigrus” ? Paplitusi pietryčių Azijoje?

2kl. Kokia piet. Azijos aukščiausia Koks didž. Piet. Azijos ežero viršukalnė? plotas drėgnuoju laikotarpiu?

3kl. Kiek per metus procentų Kokios budizmo rūšys vyrauja?“užauga” bendrasis vidau produktas?

4kl. Kelintame amžiuje į Mianmarą Kiek yra vulkaninių salų atkeliavo budizmo priklausančių Indonezijai? šakos atstovė?5kl. Iš kokios šalies atkeliavo budizmas?