Nealkoholiniai gerimai

Turinys:

1. įžanga2. „Tichė“3. „Selitos“ energiniai ir funkciniai gėrimai4. „Selitos“ gaivieji gazuoti gėrimai5. „Selitos“ gaivieji negazuoti gėrimai6. „Selitos“ sultys, nektarai, sulčių gėrimai, mineralinis vanduo.7. „Rasa“8. „Rasa actine life“, „Elite“ ir gręžinio schema9. „Vytautas“10. „Birutė“ ir „Aqville“11. „Neptūnas“12. „Neptūno“ vandens įrenginai13. žmonių nuomonės14. išvada15. duomenų šaltinių sąrašas

Įžanga

Nevalgęs žmogus gali išbūti net kelis mėnesius, o negėręs – tik porą dienų. Specialistai rekomenduoja suaugusiam žmogui išgerti ne mažiau kaip 2,5 – 3 litrus vandens per dieną. Dėl to klausimas, ką ir kada gerti sveikiausia, daugeliui neduoda ramybės. Užsieniečiai pastoviai gurkšnoja vandenį iš butelio, – gal naudojasi jau prieš šimtą metų pastoriaus S.Kneipo rekomenduotu receptu: “Organizmą išvalysite, jei kasdien nuo ryto kas valandą gurkšnosite po stiklinę negazuoto mineralinio vandens”. Lietuviai ir toliau vartoja šulinių ir vandentiekio vandenį, net nesusi-mąstydami apie jo kokybę. Paskutiniu metu šulinių vandenyje randama daug priemaišų, – iš dirvožemio prasiskverbusių trąšų ir pesticidų, nitratų, gamybos ir transporto atliekų likučių, o iš užteršto oro – nuodingo lietaus. Atsargiai reikėtų vartoti neištirtų šulinių vandenį, kuriame gali būti padidėjusi nitratų koncentracija. Ypač tai liečia vienkiemių gyventojus. Lietuvoje jau užfiksuoti apsinuodijimo nitratais atvejai. Yra net mirusių kūdikių, apsinuodijusių pieno mišinukais, pagamintais iš šulinio vandens, turinčio nitratų. Valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų duomenimis šalyje tirtų šulinių vandenyje nitratai leistinas normas viršija apie 20 procentų. Vandenyje esantys nitritai ir nitratai (salietros ir kt. likučiai) neturi specifinio skonio ir kvapo, išlieka vandenį virinant bei filtruojant buitiniais filtrais, todėl juos galima nustatyti tik atlikus laboratorinius tyrimus. Manoma, kad nitratai gali padidinti riziką susirgti skrandžio ir stemplės vėžiu, gali pažeisti kraujo sistemą ir jis nebegali pernešti į audinius reikiamo deguonies kiekio, todėl organizme vystosi deguonies badas. Ypač nitratai pavojingi kūdikiams, maitinamiems pieno mišiniais, ir vaikams iki 3 metų.

Vandentiekio vanduo reguliariai tikrinamas laboratorijose, tačiau, kol jis senais, surūdijusiais, įvairių nuosėdų turinčiais vamzdžiais atkeliauja iki mūsų čiaupų, jo kokybė tampa abejotina. Vandenį iš čiaupo patartina virinti, nes tada dalis ištirpusių druskų iškrinta nuosėdomis, žūsta bakterijos, bet virintas vanduo neskanus. Šiuo metu populiarūs buitiniai vandens filtrai gali apsaugoti vandenį nuo kai kurių teršalų, bet tiek jie, tiek išfiltruotas vanduo, laikant kambario temperatūroje, tampa puikia gyvenamąja vieta įvairių rūšių bakterijoms. Tokį vandenį specialistai pataria virinti. Po tokios informacijos nelabai norisi laikytis siūlomo recepto, – kasdien išgerti 8 stiklines vandens. Ką daryti? Gal pritarti užsieniečiams ir gurkšnoti mineralinį vandenį, išpilstytą į butelius, nes jo kokybė nuolat kontroliuojama, jis švarus, be kenksmingų medžiagų, jame mineralinių medžiagų kiekis subalansuotas ir atitinka natūralius organizmo poreikius. Ypač jis tinka karštą dieną, sportuojant ir gausiai prakaituojant, nes su prakaitu organizmas netenka daug mineralinių medžiagų.

„TICHĖ“

Telšių apskrityje Telšių mieste1998 m.išgręžtas Gręžinys Nr. 26418(6264), kurio vandenį pilsto ir realizuoja AB “Žemaitijos pienas”. Gręžinio gylis yra 689 m. Šventosios-Upininkų eksploatuojamas vandeningasis sluoksnis išgręžtas tarp 678 – 689 metrų. Vandens amžius žemėje siekia 10-12 tūkstančių metų. Nustatytas gręžinio gamybinis pajėgumas – 100m3/per parą. Ištyrus vandens pavyzdžius, nustatyta: pagal cheminę sudėtį tiriamas vanduo yra mažai mineralizuotas, sulfato-natrio-magnio-kalcio sudėties. Toksinių ar geriamajam mineraliniam vandeniui ribojamų mikroelementų, įskaitant sunkiuosius metalus, azoto grupės junginių, taip pat fluoro, stroncio, seleno, radionuklidų nerasta arba jų kiekis yra gerokai mažesnis negu yra didžiausias leistinas kiekis geriamajam mineraliniam vandeniui. Pagal išorinius požymius mineralinis vanduo yra skaidrus, bespalvis, bekvapis ir be nuosėdų. Sanitariniai-mikrobiologiniai rodikliai atitinka normatyvinius reikalavimus. Tiriamas mineralinis vanduo „Tiche“ pagal Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos pateiktą mineralinių vandenų klasifikaciją yra priskiriamas XII grupės geriamajam -gydomajam mineraliniam vandeniui ir jį leidžiama naudoti kaip gydomąjį, esant šiems susirgimams:

1. Ūmus stemplės uždegimas2. Chroniškas gastritis3. Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa4. Žarnyno ligos (dirgliosios žarnos sindromas, dirglios žarnos sindromas su vidurių užkietėjimu)5. Kepenų ligos: chroniškas virusinis hepatitas; toksiškas ir medikamentais pakenktos kepenys; riebalinė kepenų distrofija.6. Tulžies pūslės, jos latakų, kasos ligos: chroniškas cholecistitas, cholangitas, tūlžies pūslės cholesterozė, akmenligė.7. Operuoto skrandžio sindromai išoperavus opą; sindromai, atsiradę po išoperuoto cholecistito.8. Cukrinis diabetas (reikalaujantis insulino ir nereikalaujantis insulino), netolerancija gliukozei;9. Nutukimas;10. Druskų apykaitos sutrikimai.11. Tubulointersticialinės ligos, akmenys šlapimtakiuose, kitos šlapimo ir lyties ligos.

Taigi mineralinis vanduo „Tiche“atitinka visus GOST ir Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos Klasifikacijos reikalavimus bei gali būti vartojamas tiek kaip gydomasis vanduo stacionarinėse gydomosiose profilaktoriumų įstaigose, tiek ir išpilstytas pramoniniu būdu. Ši išvada galioja tris metus. Be gazuoto ir negazuoto vandens, „Tichės“ įmonėi dar priklauso įvairių skonių limonadas “Gaja”(liet. Gaji-ištverminga, patvari)ir „Duonos gira”. jie gaminami iš natūralaus mineralinio vandens „Tichė“ ir saldinami tik cukrumi, todėl vaikai juos gali gerti be apribojimų. Šie gėrimai suteikia energijos, aprūpina organizmą būtinomis, pačios gamtos subalansuotomis natūraliomis mineralinėmis medžiagomis, tinka visos šeimos kasdieniniam ir šventiniam stalui.

„SELITA“ Bendrovė „Selita“ ir Ko yra jauna, sparčiai besivystanti Lietuvos įmonė , turinti ambicingus tikslus ir strateginius interesus. Pagrindinė organizacijos vykdoma ūkinė veikla yra gaiviųjų gėrimų, mineralizuoto vandens bei sulčių gamyba. Įmonės prekinis ženklas „Selita“ yra seniausiai žinomas vaisvandenių prekinis vardas Lietuvoje. „Selita“ ir Ko yra pirma įmonė, įvedusi energetinius gėrimus į Lietuvos rinką. Nuo pirmo bendrovės pagaminto produkto praėjo keli metai, tačiau įmonės produkcijos asortimentas padidėjo dešimteriopai – dabartiniu metu „Selita“ ir Ko siūlo daugiau nei 80 produkcijos pavadinimų penkiose asortimento grupėse. Šiuo metu vartotojai gali įsigyti „Selita“ ir ko gaminamų gazuotų ir negazuotų gaiviųjų gėrimų, energinių gėrimų, išpilstytų į įvairios talpos plastikinius butelius. Be to bendrovė pradėjo gaminti mineralizuotą vandenį bei įsigijo sulčių gamybos įrengimus, todėl gali vartotojus pradžiuginti ir 100% sultimis, sulčių nektarais bei sulčių gėrimais, parduodamais 0.75l talpos stiklinėje taroje. „Selita“ gamina: energinius, funkcinius, gaviuosius gėrimus, mineralinius vandenis, sultis ir nektarus:

1. Energiniai gėrimai – tai stulbinantis energijos šaltinis sportininkams, atgaiva ir naujos jėgos, pagalbininkas sunkių sesijų metu, budrumo ir atidumo šaltinis vairuotojams ilgų ir varginančių kelionių metu, žvalumas ir energija pasilinksminimų metu. Tai pirmasis lietuviškas energinis tonizuojantis gėrimas. Šis gėrimas puikiai tinka visiems: jauniems ir pagyvenusiems. Jo sudėtyje yra taurino, teigiamai veikiančio žmogaus nervų sisitemą, bei kofeino, o taip pat vitaminų C, PP. B2, B6, B0, B3 kompleksas. Šios aktyviosios medžiagos padeda išlaikyti žvalumą ir suteikia papildomos energijos organizmui. Rūšys:

• „Energija “ (0,33l)• “Energija” Mėlyna (0,33l) • „Sex su Blondine“ (0,33l)• “Bučinys” (0,33l) • “ Energy Strong “ (0,33l)( Pirmasis lietuviškas energinis gėrimas skardinėje! Šiame gėrime padidintas kofeino kiekis)2. Funkciniai gėrimai – tai naujos kartos , ypatingomis , sveikatą saugančiomis sąvybėmis pasižymintys gėrimai. Juos renkasi visi, besirūpinantys savo savijauta ir sveikata. „Selitos“ įmonė gamina “Fit- active “ su L-karnitinu ir vitaminu C ( 0,33l). gėrimas gaminamas iš pistacijos , žemuogės ir migdolų aromatų. L-karnitinas reikalingas visiems organizmo gyvybiniams procesasms, ypač energijos gamybos ir riebalų metabolizmo procesams. L-karnitinas paspartina maisto riebalų deginimą bei sumažina alkio pojūtį , todėl tinka žmonėms, besilaikantiems dietos. L-karnitinas – tai natūralus maisto papildas reikalingas ir jaunam ir senam. Sportininkams jis padidina jėgą ir ištvermę, pagerina raumenų aprūpinimą deguonimi, skatina baltymų sintezę ir raumenų masės formavimąsi. L-karnitinas drauge su gėrime esnčiu vitaminu C padeda sustiprinti imunitetą ir išvengti šaltuoju metu laiku mūsų tykančių virusinių ligų.3. Gaivieji gazuoti gėrimai:3.1. „SELITA“ • „Selita „Citronas “ (praturtintas vitaminu C, grąžina jėgas, stiprina organizmo imuninę sistemą, turi priešinfekcinių, antivirusinių savybių.) • Selita „Apelsinas“ ( apelsinų aromato prisotintas, gėrimas su vitaminu C . Dar senovės romėnai aprašė,jog apelsino aromatas teigiamai veikia nervų sistemą , padeda nuo depresijos.)

• Selita „Kriaušytė” ( prisotintas kvapų švelniu skoniu, gaivumu pasižymintis gėrimas.)3.2. “Selita” (su Ca ir Mg)(2l) Kalcio dažnai trūksta vaikams , paaugliams , moterims. Nemažai žmonių netoleruoja piene esančios laktozės, todėl kalciu turėtų apsirūpinti iš kitų šaltinių. Vienas iš jų – gaivusis gėrimas “Selita” su kalciu ir magniu. 100ml šių gėrimų yra 15 mg kalcio , kuris sudaro 1,9 proc. rekomenduojamos paros normos. Pats organizmas šio mikroelemento pasigaminti negali. Didžiąją magnio dalį jis gauna su maistu. Kai trūksta magnio , padidėja dirglumas , vyrauja bloga nuotaika , sutrinka miegas , greičiau pavargstama , pasireiškia raumenų spazmai. Norint išvengti blogos savijautos požymių, atgauti jėgas – rinkitės gėrimą “Selita” , kuriame šimte mililitrų gaiviojo gėrimo yra 6,9 magnio, kuris sudaro 2,3 proc.rekomenduojamos paros normos. Galima rinktis:• Alijošius – vynuogė• Pistacijų – migdolų – žemuogių• Citrina – laimas• Vynuogė – granatas• Apelsinas – persikas3.3. “Bernelių Gira “ (2l) (Kruopščiai atrinktas skonio ir aromato derinys suteikia gėrimui tradicinės, lietuviškos giros savybes.)3.4. „ Duonos skonio gira“ (2,5l) 3.5. “Geras” (2,6 l):• Citrina• Egzotika• Kriaušė• Gira • Kola3.6. “Twist” (2,5l):• Citrina• Kriaušė • Vaisinis • Kola 3.7. „ Skaidra“ (0,6l; 2,5l ; 3l):• Apelsinas • Kriaušė• Citrina3.8. „Gaiva“ (3l):• Apelsinas• Citrina• Granatas• Persikas4. Gaivieji negazuoti gėrimai( Šie gėrimai daug švelnesnio skonio nei gazuoti gaivieji gėrimai, jie nedirgina skarandžio ,todėl puikiai tinka vaikams bei žmonėms , kuriems dėl jautrios sveikatos nepatartina vartoti gazuotus gėrimus)4.1. “Vaisė” (2,25l) (Jie yra : negazuoti, su vaisių sultimis , su vitaminu C , tik iš kokybiškų medžiagų ir ypatingai švaraus vandens)„Vaisės“ rūšys:• Apelsinų – abrikosų (mėgstantiems švelnų bei egzotišką skonį)• Obuolys- melionas (malonus vasaros priminimas) • Multivitaminų (praturtinti vitaminų C ; B3: E : B6 : H kompleksu)• Morkų –bananų (lengvas skonis)• Apelsinas (populiariausias ir mėgstamiausias skonis)• Citrina (jame gausu vitamino C, kvapnus kaip citrina, tačiau ne toks rūgštus)
4.2. “Gaivė” (2,4l)• Apelsinų – abrikosų• Abrikosų – morkų • Bananų – morkų• Obuolių – melionų4.3. “Vėsa” (2,4l)

• Apelsinų – abrikosų • Bananų – morkų• Obuolių – melionų

4.4. “Multi –vita ” (3l)(įvairių vaisių ir uogų skonio negazuotas gėrimas. Pirkėjų patogumui – buteliai su rankenėle.)

• Aviečių-erškėtrožių-apelsinų-persikų• Granatų-gervuogių-morkų-abrikosų• Persikų-šaltalankių-obuolių-bananų

5. APELSINŲ 100% SULTYS Be konservantų! Be dažiklių! Be stabilizatorių! Apelsinų 100% sultys(0,75l) – vaisių sulčių kiekis -100%. Sakoma, kad vaisių sultys gydo ligas , atjaunina organizmą ir prailgina gyvenimą. Apelsinų 100% sultys -tai geriausios kokybės sultys , suteikiančios natūralios gyvybinės jėgos. Apelsinų sultyse yra labai daug vitamino C, kuris sustiprina imunitetą ir pirmiausia apsaugo nuo peršalimo ligų. Be to, šis vitaminas suteikia žvalumo , mažina nuovargį ir stiprina kraujagysles. Apelsinų sultis ypač rekomenduojama gerti nusilpus, sergant ateroskleroze.

6. Nektarai(0,75l)Be konservantų! Be dažiklių! Be stabilizatorių! Šiems produktams būdinga didelė maistinė vertė. Gausu mineralinių medžiagų. Nektaras (0,75l) – vaisių sulčių kiekis – 50 % Rūšys:• Multivitaminų• Morkų- persikų-bananų• Morkų-obuolių-abrikosų7. SULČIŲ GĖRIMAI „Selita“ ir Ko gamina dviejų rūšių įvairių vaisių sulčių gėrimus , kurių sudėtyje nėra konservantų bei sintetinių dažančių medžiagų. Sulčių gėrimas (0,75l) – vaisių sulčių kiekis -25 %. Rūšys:• Obuolių-aviečių-bananų-morkų• Abrikosų-obuolių-aviečių-morkų8. MINERALIZUOTAS VANDUO “Druskininkų Rita“ (2l)Jo sudėtyje gausu mineralų ir mikroelementų , naudingų žmogaus organizmui. Vertingiausia šio vandens savybė – sudėtis praturtinta kalciu, kurio dažnai trūksta vaikams, paaugliams, moterims.

„Birštono mineraliniai vandenys“„Vytautas“

Natūralus mineralinis vanduo „Vytautas“- žinomiausias lietuviškas mineralinis vanduo, išgaunamas iš šaltinio esančio Birštono kurorte. Birštonas savo išskirtiniais vandenimis garsėja jau nuo 1382 metų, kai pirmą kartą buvo paminėtas Birštono vardas. Kryžiuočių ordino žvalgai didžiajam magistrui pranešė, kad ties Nemunu aptiko sodybą prie sūraus vandens. Istoriniai šaltiniai teigia, kad ši vietovė, poveikį sveikatai turinčiais vandenimis, pritraukdavo žmonių gerokai anksčiau nei buvo įkurtas Birštono kurortas.

Natūralus mineralinis vanduo “Vytautas” – tai magninis kalcinis natrinis sulfatinis chloridinis vanduo, kuriame bendra ištirpusių medžiagų koncentracija siekia arba nedaug viršija 7 g/l.: Kalcis 534 mg./l., Magnis 254 mg./l., Natris 1600 mg./l., Kalis 34 mg./l., Sulfatai 990 mg./l., Chloridai 3437 mg./l., Hidrokarbonatai 315 mg./l.. Pagal tai šis vanduo priskirtinas turintiems daug mineralinių medžiagų vandenims. “Vytauto” tipo mineralinio vandens poveikis organizmo funkcijoms pradėtas išsamiai tyrinėti šeštajame dešimtmetyje ir iki šiol yra labiausiai ištyrinėtas mineralinis vanduo Lietuvoje. Didelį mokslo tyrimo darbą apie Birštono gydomuosius veiksmus atliko prof. A.Žiugžda (1959 m.), taip pat buvo nagrinėta “Vytauto” mineralinio vandens terapinė vertė, gydant kurorte įvairiomis ligomis sergančius ligonius, yra atlikta mokslo tyrimo darbų, pagrindžiančių mineralinio vandens panaudojimo nekurortinėmis sąlygomis veiksmingumą. Mineralinis vanduo “Vytautas” unikali gamtos dovana. Tai ekologiškai švarus,turintis pastovią cheminę sudėtį produktas,papildantis paros racioną tokiomis svarbiomis žmogaus organizmui medžiagomis kaip kalcis, magnis,natris,kalis.Vanduo išpilstomas į butelius nuo 1924 metų Birštono mineralinių vandenų gamykloje (UAB “Birštono mineraliniai vandenys” ir Ko). Įmonėje nuo seno veikia moderni laboratorija kurioje nuolat atliekama pakopinė kokybės kontrolė visame gamybos cikle, nuo gręžinio iki galutinės pakuotės. Mineralinis vanduo reguliuoja skrandžio sulčių sekreciją, rūgštingumą, gerina skrandžio veiklą. Jis skatina tulžies susidarymą bei jos nutekėjimą į dvylikapirštę žarną, gerina tulžies biofizines savybes ir biocheminę sudėtį, kepenų ir žarnyno funkcija.“Birštono mineraliniai vandenys” tampa vienais pagrindinių komandos rėmėjų. “Birštono mineralinių vandenų” direktoriaus Valentino Lukoševičiaus teigimu, “natūralus mineralinis vanduo “Vytautas” garsėja savo ypatingomis gydomosiomis savybėmis. Tai labiausiai Lietuvoje moksliškai ištirtas mineralinis vanduo, kuriuo nuo seno buvo gydomos įvairiausios ligos”. “Sportuojant netenkama daug skysčių. Po didelių fizinių krūvių per treniruotes ir varžybas ypač svarbu organizmą papildyti būtinomis mineralinėmis medžiagomis – kalciu, magniu, kaliu, natriu, kurių gausu “Vytauto” vandenyje. Žaidėjams būtina gauti pakankamai kalcio, kuris reguliuoja raumenų tonusą, magnio, kuris padeda nugalėti nuovargį, natrio, kuris gelbsti maistą paverčiant energija, ir kitų svarbių elementų”, – sako “Žalgirio” komandos gydytojas Robertas Narkus.

„Vytautas“ 2004-ųjų “Lietuvos metų gaminio” konkurse “Vytauto” mineralinis vanduo vienintelis iš nealkoholinių gėrimų buvo apdovanotas aukso medaliu.

„Birutė“

Mineralizuotas vanduo “Birutė” žinomas nuo 1922 metų, šiuo vardu pavadinus mineralinio vandens šaltinį Birštono kurorte. Tai labai žinomas mineralinis vanduo Lietuvoje. Birutė daugelio pamėgta ir yra viena iš populiariausių mineralizuoto vandens rūšių parduodamų Lietuvoje Mineralizuotas vanduo “Birutė” – gaminamas naudojant natūralų mineralinį vandenį atskiedus geriamuoju vandeniu ir tokiu būdų išgaunant, puikaus skonio, praturtintas mineralais vanduo. Bendra vandens mineralizacija… g/l 3,5-4,9. .: Kalcis 270-360 mg./l., Magnis 100-160 mg./l., Natris – Kalis 700-1300 mg./l., Sulfatai 460-620 mg./l., Chloridai 1700-2100 mg./l., Hidrokarbonatai 220-310 mg./l.. Birutės įdomi savybė, kad ir turėdama pakankamai nemažai savyje ištirpusių mineralinių medžiagų ji yra gana lengvo ir pakankamai švelnaus skonio. Gerdami BIRUTĘ numalšinsite troškulį, suteiksite organizmui būtinas naudingas medžiagas bei mikroelementus Vanduo išpilstomas į butelius nuo 1924 metų Birštono mineralinių vandenų gamykloje (UAB “Birštono mineraliniai vandenys” ir Ko). Įmonėje nuo seno veikia moderni laboratorija kurioje nuolat atliekama pakopinė kokybės kontrolė visame gamybos cikle, nuo vandens paruošimo iki galutinės pakuotės.

„Aqville“ Mineralizuotas vanduo Aqville gaminamas seniausioje Lietuvoje mineralinio vandens įmonėje UAB “Birštono mineraliniai vandenys” ir Ko. Gamyklos tradicijos pramoniniu būdu ruošiant vandenį yra nuo 1924 metų. Įmonėje nuo seno veikia moderni laboratorija kurioje nuolat atliekama pakopinė kokybės kontrolė visame gamybos cikle, nuo vandens paruošimo iki galutinės pakuotės. Aqville tai visiškai naujas Birštono gamyklos produktas – mažos mineralizacijos vanduo, pasižymintis ypatingai švelniu skoniu, praturtintas mineralinėmis medžiagomis iš natūralaus mineralinio vandens “Vytautas”. Bendra vandens mineralizacija yra tik 0,5 g/l. : Kalcis 76 mg./l., Magnis 23 mg./l., Natris – Kalis 88 mg./l., Sulfatai 49 mg./l., Chloridai 150 mg./l., Hidrokarbonatai 270 mg./l..

Mažos mineralizacijos (0,5 g/l) vandenį Aqville rekomenduoja gerti Lietuvos dietologų draugija. Produktas skirtas visos šeimos vartojimui be jokių apribojimų, subalansuota mineralinių medžiagų sudėtis padės puikiai jaustis visą dieną. Produkto pavadinimas yra neatsitiktinis, tai žodis susidedantis iš Lotyniško aqua (vanduo) ir Ville (sodyba), būtent taip rašytiniuose šaltiniuose buvo aprašyta Birštono vietovė “sodyba prie vandens”. Aqville gaminama gazuota ir negazuota, išpilstoma į 1,5l, 0,5l ir 0,33l stiklinius butelius.

„Rasa“

Gręžinys „Rasa-2” kurorte buvo išgręžtas 1982-aisiais, tačiau mineralinio vandens iš jo dar ilgai niekas nepilstė ir nepardavinėjo. Tik 1996 m. šiuo verslu užsiėmė Ritos Degutienės individuali įmonė, registruota Kaišiadorių rajone. Druskininkuose iš įmonės „Svaiguva” ji išsinuomavo patalpas Laisvės aikštėje ir ėmė pilstyti mineralinį vandenį „Rita”. Po kelių metų firmos „Alex”, taip pat turėjusios teisę iš gręžinio „Rasa” pilstyti mineralinį vandenį, verslą nupirko Kauno UAB „Vegoplastas”, kartu įgydamas teisę pilstyti ir prekiauti šiuo vandeniu. Be to, pernai lapkričio mėnesį UAB „Vegoplastas” įsigijo 53 proc. įmonės „Svaiguva”, kurios patalpas nuomoja ir „Kertupis”, akcijų. Abi tuo pačiu verslu užsiimančios ir konkuruojančios įmonės savo gamybinius cechus turi tame pačiame pastate. Tačiau, po šiokių tokių konfliktų, šio gręžinio vanduo parduotuvėse parduodamas pavadinimu „Rasa“. Na¬tū¬ra¬laus Drus¬ki¬nin¬kų mi¬ne¬ra¬li¬nio van¬dens „Ra¬sa“ ga¬min¬to¬jai pa¬ste¬bi, jog no¬rint kad van¬duo iš¬lik¬tų toks, ko¬kį su¬kū¬rė gam¬ta, kad ne¬pra¬ras¬tų gy¬do¬mų¬jų sa¬vy¬bių ir kar¬tu bū¬tų gai¬vus bei ska¬nus, rei¬kia tu¬rė¬ti šiuo¬lai¬kiš¬kus van¬dens išga¬vi¬mo įren¬gi¬nius, lai¬ky¬tis griež¬tų iš¬pils¬ty¬mo, van¬dens kon¬tro¬lės tai¬syk¬lių. Vie¬na iš jų – van¬duo tu¬ri bū¬ti iš¬pils¬to¬mas ga¬vy¬bos vie¬to¬je be są¬ly¬čio su oru.

Pa¬si¬tel¬kus moks¬li¬nin¬kus, ku¬rie jau dau¬giau kaip 50 me¬tų ty¬ri¬nė¬ja Drus¬ki¬nin¬kų mi¬ne¬ra¬li¬nio van¬dens tel¬ki¬nį, po il¬gų pa¬ieš¬kų bu¬vo nu¬sta¬ty¬ta ga¬li¬ma šal¬ti¬nio vie¬to¬vė. At¬li¬kus to šal¬ti¬nio ban¬dy¬mus, pa¬si¬tvir¬ti¬no moks¬li¬nin¬kų tei¬gi¬niai, kad šal¬ti¬ny¬je glū¬din¬tis mi¬ne¬ra¬li¬nis van¬duo ide¬a¬liau¬siai tin¬ka žmo¬gaus or¬ga¬niz¬mui. To¬dėl to¬je pa¬čio¬je vie¬to¬je bu¬vo iš¬grꞬtas gr꬞i¬nys ir įreng¬ta mi¬ne¬ra¬li¬nio van¬dens iš¬pils¬ty¬mo ga¬myk¬la, ku¬rio¬je ir pils¬to¬mas mi¬ne¬ra¬li¬nis van¬duo „Ra¬sa“. Šiuo metu „Druskininkų Rasa“ turi keturis natūralaus mineralinio vandens gręžinius. Jie išgręžti modernia technine įranga. Gręžiniai įrengti naudojant tik tokias medžiagas, kurios apsaugotų išgaunamą natūralų mineralinį vandenį nuo pokyčių. Todėl magnio, natrio, kalcio prisotintas mineralinis vanduo, gaminamas „Druskininkų Rasoje“ nepraranda savo gydomųjų savybių ir po išpilstymo. Mineralinio vandens „Rasa“ asortimentas:1. „Rasa“• Gazuota (2l; 0,5l)( prisotintas angliarūštės – tai tradicinis, ypač mėgstamas vanduo.)• Silpnai gazuota (2l; 0,5l)( silpnai prisotintas angliarūgštės visiems, kas nemėgsta daug burbuliukų.)• Negazuota (2l; 0,5l)• Su citrinos aromatu (2l; 0,5l)( su citrinos aromatu – gaivus skonis kiekvienam.)

2. „Rasa Premium“• Gazuotas (1,5l; 0,5l)( prisotintas angliarūgštės – švelnaus , nesūraus skonio.)• Negazuotas (1,5l)( neprisotintas angliarūštės – švelnaus, subtilaus skonio.)• Su citrinos aromatu (1,5l; 0,5l)( su natūraliu citrinos aromatu “Rasa Premium”.)• Su persikų aromatu (1,5l; 0,5l)( su natūraliu persiko aromatu.)

3. „Rasa active life” (1,5l; 0,75l; 0,5l)( sportuojantiems ir aktyviai gyvenantiems.)4. „Elite”• Gazuotas (1,5l; 0,5l; 0,3l)(elegantiškas pasirinkimas.)• Negazuotas (1,5l; 0,5l; 0,3l )(inteligentiškas pasirinkimas.)• Jau greitas atsiras „Elite“ stikle

„Neptūnas“

UAB “Neptūno vandenys” – profesionalus mineralinio vandens gamintojas, pritaikęs Lietuvoje pažangiausias technologijas. Natūralų vandenį bendrovė išgauna iš gręžinių Varėnos apylinkėse, nuo seno garsėjančiose ekologiškai švaria, pramonės ir gamybos nepaliesta aplinka. Lietuvos vartotojams “Neptūno vandenys” siūlo naujus produktus – į 3 litrų, 1,5 litro ir 0,5 litro plastmasinius butelius išpilstytą negazuotą geriamąjį vandenį “Neptūnas”, taip pat vandenį specialiuose 0,75 litro buteliuose su sportiniu kamšteliu. Lietuvos rinkoje kol kas dominuoja gazuotas mineralinis vanduo, tačiau pasaulyje negazuoto mineralinio vandens vartojimas nuolatos auga. Vis daugiau Lietuvos vartotojų vertina silpnesnės mineralizacijos vandenį be angliarūgštės, kadangi tokį vandenį gerti yra sveikiau. “Neptūno vandenys” vartotojams siūlo kokybišką produktą už prieinamą kainą. Gaminant angliarūgšte neprisotintą mineralinį vandenį, ypatingas dėmesys yra skiriamas filtravimo kokybei. Technologines vandens valymo schemas bendrovei padėjo įdiegti kanadietis mikrobiologas inžinierius Stuart Leith, dirbantis su pažangiausiais vandens gamintojais. Į modernias, aukštus standartus atitinkančias gamybos technologijas UAB “Neptūno vandenys” investavo apie 2 mln. litų. Bendrovės tikslas – tapti negazuoto natūralaus mineralinio vandens rinkos lyderiu Lietuvoje, todėl yra skiriamos papildomos investicijos į rinkodarąUAB “Neptūno vandenys” pristato kokybišką natūralų mineralinį neptūno vandenį patogiuose 18,9 litrų talpos buteliuose. Minimalus pristatomo vandens kiekis – 2 buteliai. „Neptūnas“ siūlo:

1. Keraminis stovas – nedidelis dailus indas, pagamintas iš keramikos.Vandens nešildo ir nešaldo, bet šiek tiek jį vėsina.Puikiai tiks pastatyti ant staliuko, spintelės ar lentynos jūsų biure.

2. Aušintuvas – elegantiškas vandens pilstymo įrenginys, tiekiantis karštą bei šaltą vandenį. Karštas (+95 °C) vanduo tinka paruošti arbatą, tirpią kavą ir sultinį. Aušintuvui pastatyti reikalingas 30×30 cm grindų plotas ir elektros šakutės lizdas.

3. Laikiklis buteliams – užsakantiems didesnį kiekį butelių, siūlome laikiklius, kurių pagalba buteliai

4. Keraminiams stovams pastatyti puikiai tinka staleliai. Mūsų siūlomi aukštesni staleliai statomi ant grindų, mažesnius patogu laikyti ant spintelės ar lentynos tvarkingai sudedami vienas ant kito ir užima mažiau vietos jūsų biure.

5. Vienkartiniai puodeliai – jūsų patogumui siūlome 0,2 litro talpos vienkartinius puodelius, kurie telpa laikiklyje, pritvirtintame prie aušintuvo ar sienos netoli jūsų vandens išpilstymo įrenginio.

6. Rankinė pompa (dozatorius), patogi naudojimui, neužima daug vietos.

Žmonių nuomonės:

Kokius lietuviškus nealkoholinius gėrimus labiausiai mėgstate?

1. Marytė (apie 60m.)„Šiaip visad pirkdavau „Tichė“ mineralinius vandenis, kol viena ponia nepasakė, kad jis nesveikas, nuo tada visada perku mineralinius vandenis „Vytautą“ arba „Birutę“ “.( Ši ponia – mano močiutė buvo supažindinta su „Tichės“ sudėtimi ir įsitikino, kad šis mineralinis vanduo netgi gali gydyti )

2. Laimonas (19m.) „Šiaip retai perku lietuviškus gėrimus, dažniausiai mėgstu atsigaivinti gėrimais „Coca – Cola“ arba „Sprite“ “.

3. Aldona ( apie 40m.)„Priklauso nuo nuotakos ar, koks asortimentas parduotuvėje, kur apsipirkinėju. Kadangi gazuotų gėrimų negeriu, paprasto vandens yra namie, nors žinau, kad jis nelabai sveikas. Tai šventėms ar iškyloms perku „Rasos“ ar „Selitos“ negazuotus gaivinančius gėrimus“.

4. Eglė (16m.)„Sportuodama ar iškylaudama mėgstu negazuotus gėrimus. Man labiausiai patinka įvairūs „Rasos“ negazuoti mineraliniai vandenys“.

5. Vytautas (apie 30m.)„Namuose naudoju „Neptūno“ vandenį, nes iš čiaupo yra labai neskanus ir nesveikas vanduo. Perku dideliais kiekiais“.

6. Donata (16m.)„Labiausiai mėgstu „Gajos“ arba „Tichės“ gėrimus, o pasilepinimui nusiperku „Selitos“ energinių gėrimų“.

7. Andrius (14m.)„Visada pirkdavau užsienietiškus gėrimus, bet neseniai atradau visai skanų lietuvišką energini gėrimą „Selita“, tai kartais mėgstu juo paįvairinti savo gyvenimą“.

8. Arvidas ( apie 40m.)

„ Visada perku „Tichės“ „Duonos girą“, nes patinka tas tradicinis giros skonis, jis man primena truputį vaikystę“.

9. Algimantas (apie 80m)„Nemėgstu gazuotų gėrimų, todėl perku negazuotus „Tichės“ mineralinius vandenis, todėl, kad jų daugiausia parduotuvėse, kur aš dažniausia apsipirkinėju ir todėl, kad jis lietuviškas, o tokiais gaminiais aš labiausiai pasitikiu“.

Išvada:

Visi yra skirtingi, tad jų pasirinkimai taip pat skiriasi. Tačiau pasiklausius įvairaus amžiaus atstovų nuomonių, susidaro įspūdis, kad lietuvaičiai išlieka patriotais ir dažniausiai mėgaujasi lietuviškais gaminiais. Taip pat teko pastebėti, kad vyresnio amžiaus žmonės dažniau perka lietuviškus, gydančių savybių turinčius mineralinius vandenis, o jaunimas dažniau renkasi užsienietiškus, garsiu pavadinimu gėrimus. Man visa ši informacija davė truputį patirties, kaip rinktis gėrimus įvairiomis progomis. Susipažinau su lietuvišku gėrimų asortimentu, kuris tikrai yra gan platus. Šiame referate aprašytos tik pagrindinės lietuviškos gėrimų įmonės, o dar yra keletas, kurios nėra garsios ir viešinamos, trūksta informacijos, tikėkim, kad ateityje joms pavyks prasiplėsti, nes nealkoholinių gėrimų pramonė sparčiai plečiasi.

Duomenys rinkti iš:1.www.tichė.lt2.www.selita.lt3.www.mv.lt4.www.tulpė.lt5.www.zalgiris.lt6.www.sanitex.lt7. www.druskonis.lt8.www.directory.google.com9.www.rasa.lt10.www.neptūnas.lt