Vilnius-Lietuvos sostine

Geografinė padėtis:Vilnius įsikūręs pietryčių Lietuvoje(5441“šiaurės platumos ir 2517“rytų ilgumos),Vilnelės ir Neries upių santakoje.Nuo Baltijos jūros iki pagrindinio Lietuvos uostamiesčio Klaipėdos nutolęs apie 312 kilometrų.Tai yra labai didelis atstumas.Tačiau kiti didmiesčiai:Kaunas,Šiauliai,Panevėžys yra gerai ir lengvai pasiekiami.Nuo sostinės nutolę 102,214,135km.Vilnius apima 392 kvadratinius kilometrus.20,2 miesto yra užstatyta,o likusią dalį užima žalieji plotai(43.9)ir vandenys(2.1).

Paviršius,kalvos:Vilniuje yra Šeškinės ozas – tai iš PV į ŠR besitęsiąs pylimo formos vingiuotas (turi tris ryškius posūkius) kalvagūbris, kurio matmenys šitokie: ilgis – 1160 m, santykinis aukštis – 3-18 m, keteros plotis 3-12 m (vidutinis – 5 m), vidutinis pamato plotis – 50 m, šlaitų nuožulnumas – 7-30?; aukštesni yra rytiniai ozo šlaitai. Šeškinės ozą sudaro įžambiai sluoksniuotas žvyras ir įvairiagrūdis smėlis; žvyre yra nemažai riedulių (>0.5 m skersmens). Kai kur lopiniais kalvagūbrio viršuje (keteroje) slūgso nestora (0.2-0.7 m).

Miesto vardo istorija : Apie Vilniaus miesto įkūrimą pasakojama labai populiari leganda.

Kitados Didysis Lietuvos Kunigaikštis Gediminas medžiojo Šventaragio slėnio šventose giriose. Pavargęs po visą dieną trukusios sėkmingos medžioklės Didysis Kunigaikštis ten pat ir apsinakvojo. Kietai užmigęs, sapne jis išvydo kalno viršūnėje stovintį didžiulį geležinį vilką, kurio viduje per visus aplinkinius laukus ir girias skardeno šimtas kitų vilkų. Pabudęs Kunigaikštis paprašė krivių krivaičio Lizdeikos atskleisti sapno paslaptį. O šis paaiškino esą, „Kas valdovui ir Lietuvos valstybei dievų lemta, tegu ir įvyksta: geležinis vilkas reiškiąs pilį ir miestą, kurį valdovas šioje vietoje įkursiąs. Tas miestas būsiąs lietuvių žemių sostinė, buveinė valdovų, kurių žygių šlovė skambėsianti po visą pasaulį.Vilnius šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1323 m. gegužės 26 d. Gedimino iš Vilnius rašytuose laiškuose Vokietijos vienuoliams ir miestiečiams. Miestiečiams skirtame laiške Gediminas kvietė atvykti į Lietuvą pirklius ir amatininkus, kurie turbūt ir pastatė pirmuosius mūrinius Vilnius pastatus. 1365, 1375 ir 1377 m. Vilnius atlaikė kryžiuočių puolimus, o 1381–1382 m. tapo vidaus kovų tarp Jogailos ir Kęstučio liudininku.

Vilniaus mikrorajonai: Antakalnis ,Žirmūnai,Pilaitė,Fabijoniškės,Rasai,Grigiškės,Senamiestis,Justiniškės,Šeškinė,Karoliniškės,Šnipiškės,Lazdynai,Verkiai,Naujamiestis,Vilkėdė,Naujininkai,Viršuliškės,Naujoji Vilnia,Pašilaičiai,Žverynas,Paneriai.

Tautinė sudėtis: Vilniaus tautinė sudėtis yra pati margiausia:Miestai Iš viso Pasiskirstymas tautybėmis, % lietuvių lenkų rusų baltarusių ukrainiečių kitų tautybiųVilnius 542287 57,8 18,7 14,0 4,0 1,3 1,

Architektūriniai paminklai:Vilniaus miesto svarbiausia paveldo dalis yra kultūra. Tačiau Vilnius – tai ne tik turtingos kultūrinės praeities miestas, bet ir šiuolaikiška sostinė, vis labiau įsitraukianti į Europoje ir visame pasaulyje vykstančius integracijos bei kultūrinių mainų procesus.

Žymiausi architektūros paminklai: Gedimino pilies bokštasOnos ir Bernardinų bažnyčiaAušros vartaiUniversiteto pastatų ansamblisPetro ir Povilo bažnyčiaPaveikslų galerija(buvusi katedra)Rūmai M.Kutuzovo aikštėjeVerkių rūmų ansamblisValdovų rūmai

Valstybės svarbiausios institucijos :Prezidentūra,Seimas,Viešųjų pirkimų tarnyba,Valstybinė konkurencijos tarnyba,Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas,Kūno kultūros ir sporto departamentas,Europos komitetas,Valstybinė veterinarijos tarnyba,Valstybinė atominės en. Vartotojų saugos inspekcija,Lietuvos archyvų departamentas,Europos teisės departamentas.Institucijos atsakingos seimui:Lietuvos bankas,Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija,Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė,Valstybės saugumo departamentas,Valstybinė Lietuvos kalbos .Vilniaus švietimo įstaigos:Vidurinės mokyklos:51Gimnazijos:16Pagrindinės:15Pradinės:17Aukštosios mokyklos:Vilniaus kooperacijos kolegija,Vilniaus teisės ir verslo kolegija ,Vilniaus dailės kolegija,Vilniaus Gedimino technikos universitetas,Vilniaus pedagoginis universitetas,Vilniaus universitetas,Vytauto Didžiojo,Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarija,Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla,Vilniaus verslo teisės akademija,Vilniaus kolegija,Vilniaus statybos ir dizaino kolegija,Vilniaus Technikos kolegija,Vilniaus verslo kolegija,Vilniaus vadybos kolegija.Vilniaus pramonė: Pramonė atsirado vėliau negu žemės ūkis.Ji vadinama dažnai antrine ūkio šaka. Vilniuje gamoinami maisto produktai:saldainiai,actas,vaisių ir daržovių konservai,alkoholinai ir nealkoholinai gėrimai,majonezas.

Daugiausia išaudžiama Lietuvoje Vilniaus audimo fabrike AB Audėjas.Gamian audinius baldams,mašinoms,užuolaidoms.Atskira tekstilės pramonės dalis yra trikotažo gamyba.Kojinių fabriko AB Sparta gaminiai turi paklausa visoje Europoje.Vilniuje yra didžiausias transporto mazgas.Jame gaminamos metalo pjovimo staklės,elektros matavimo ir kiti prietaisai,suvirinimo įrengimai.Pramonine gamyba Vilniaus mieste užsiima 1750 įmonės arba 10,8% bendro įmonių skaičiaus. 673 Prekyba Vilniaus mieste verčiasi 4336 įmonės, arba 26,7% bendro įmonių skaičiaus. Iš jų mažmenine prekyba – 2536 įmonės (15,6% bendro įmonių skaičiaus, arba 58,5% visų prekybos įmonių), didmenine prekyba – 1800 (11,1% bendro įmonių skaičiaus, arba 41,5% visų prekybos įmonių). pramoninės įmonės arba 38,4% bendro jų skaičiaus sutelkta Naujamiesčio ir Senamiesčio seniūnijose. Žaliavomis, kuru, energetika Vilniaus mieste užsiima 189 įmonės, arba 1,2% bendro įmonių skaičiaus. Beveik pusė jų sutelkta Naujamiesčio, Senamiesčio, Žirmūnų ir Naujininkų seniūnijose.Kompiuteriais, komunikacijomis Vilniaus mieste užsiima 373 įmonės, arba 2,3% bendro įmonių skaičiaus. Šiai aukštų technologijų veiklai būdinga koncentracija tik keliose Vilniaus seniūnijose. Tai – Naujamiestis, Senamiestis, Žirmūnai ir Šnipiškės.Žmonių užimtumas:Vilniuje žmonių užimtumas yra didelis,nes Vilniuje yra daug teatrų,klubų: Aplinkos,Choreografinių projektų teatras VILNIAUS BALET, Didysis Vilniaus teatras, Elfų teatras (Žaidimų teatras) , Keistuolių teatras , Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Lietuvos rusų dramos teatras, LVJC Teatro studija T, Meno fortas (Eimunto Nekrošiaus teatro studija), Oskaro Koršunovo teatras,Raganiukės teatras , Teatriukas, Užupio teatras, Vaikų ir jaunimo teatras ELEMENTORIUS, Vaikų teatras KRASNAJA KURICA, Vaikų teatras KRASNAJA KURICA, VAIVORYKŠTĖS teatras, Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Senamiesčio teatras,VGTU teatras-studija PALĖPĖ, Vilniaus lenkų teatras, Vilniaus miesto vaikų ir jaunimo teatro susivienijimas ŽALIASIS Žibintas, Vilniaus senjorų teatras , Vilniaus teatras LĖLĖ, Vilniaus vaikų muzikinis teatras-studija, VU kamerinis teatras MINIMUM, VU Kiemo teatras.
Kino teatrai: Autokinas “F1” , BARBACAN kino baras, Coca – Cola Plaza FORUM CINEMAS Vingis / UAB “Vingio kino teatras”, FORUM Cinema Akropolis, OZO kino salė, UAB kino teatras “LIETUVA”,VšĮ “SKALVIJOS” kino centrasMuziejai: Lietuvos nacionalinis muziejus, LNM, Antano Venclovos memorialinis kabinetas (prie Vilniaus etninės veiklos centro), Beatričės Grincevičiūtės memorialinis butas-muziejus BEATRIČĖS NAMAI, Šiuolaikinis dailės informacijos centras, LDM, Gedimino kalno pilies bokštas, LNM, Geologijos instituto Geologijos muziejus, Gintaro skulptūrų muziejus, Kazio Varnelio namai – muziejus, Kompiuterijos muziejus, Kompozitoriaus Antano Budriūno kambarys, Lietuvos architektūros muziejus, Lietuvos banko muziejus , Lietuvos dailės muziejus, LDM, Lietuvos energetikos muziejus, Lietuvos genocido aukų muziejus, Lietuvos radijo ir televizijos muziejus , Lietuvos savanorių muziejus , Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus , Literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus, LR VRM Centrinis policijos muziejus prie Policijos departamento , M. K. Čiurlionio namai , Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Muitinės muziejus, Nacionalinė galerijaLDM, Petro Gudyno muziejinių vertybių restauravimo centras,LDM, Radvilų rūmai, LDM, Stasio Vainiūno namai – muziejus.

Vilniaus ir Kauno dvimiestis: Vilniaus ir Kauno dvimiesčio projektas sujungs visus Lietuvos miestus į vieningą urbanistinį tinklą. Šio tinklo centru tapsiantis Vilniaus ir Kauno dvimiestis paskatins įvairiapusį bendradarbiavimą tarp visų šalies savivaldybių. Tokia vizija Lietuvos savivaldybių atstovams buvo pristatyta konferencijos „Vilniaus ir Kauno dvimiestis: jo nauda Lietuvai” metu. Plane numatoma, kad Vilniaus ir Kauno urbanistinis centras bus pajėgus pritraukti užsienio investicijas ir kurti ženklią Baltijos jūros regiono BVP dalį.Yra paskaičiuota, kad sujungus abiejų miestų ir jų apskričių potencialą, Vilniaus ir Kauno dvimiestyje būtų sukuriama net 61 proc. Lietuvos BVP ir 25 proc. Baltijos šalių BVP. Tai yra tiek pat – kiek visoje Estijoje. Dvimiestis – jau nėra vien dokumentuose užfiksuota vizija. Vadovaujantis strateginiu planu atlikti realūs darbai liudija apie šio projekto naudą ne tik miestams ar regionams, bet ir visai šaliai”, – sakė Kauno meras Arvydas. Vilniaus ir Kauno dvimiesčio idėja jau pristatyta Kanuose įvykusioje tarptautinėje statybos ir urbanistikos pasiekimų parodoje „MIPIM – 2004”.

Vilniaus perspektyvos:Vrublevskio tiltas, naujasis savivaldybės pastatas, komercinis centras Šeimyniškių ir Kalvarijų gatvių sankryžoje, Sporto rūmų rajonas, dešiniojo Neries kranto ir Ukmergės gatvės zona, T. Narbuto gatvės ir transporto žiedo zona, Viršuliškių zona bei investicinis projektas Tujų kvartale, numatomos Ukmergės, Geležinio vilko, Žalgirio.Vilniuje dar yra atstatinėjami valdovų rūmai. Norima, kad Vilnius taptų tiltu tarp Rytų ir Vakarų, būtų greitkeliais sujungtas su Minsku ir Varšuva, lengvai pasiekiamas oro linijomis. Būtina sukurti gerai išvystytą miesto transporto sistemą

Geografinė padėtis:Vilnius įsikūręs pietryčių Lietuvoje(5441“šiaurės platumos ir 2517“rytų ilgumos),Vilnelės ir Neries upių santakoje.Nuo Baltijos jūros iki pagrindinio Lietuvos uostamiesčio Klaipėdos nutolęs apie 312 kilometrų.Tai yra labai didelis atstumas.Tačiau kiti didmiesčiai:Kaunas,Šiauliai,Panevėžys yra gerai ir lengvai pasiekiami.Nuo sostinės nutolę 102,214,135km.Vilnius apima 392 kvadratinius kilometrus.20,2 miesto yra užstatyta,o likusią dalį užima žalieji plotai(43.9)ir vandenys(2.1).

Paviršius,kalvos:Vilniuje yra Šeškinės ozas – tai iš PV į ŠR besitęsiąs pylimo formos vingiuotas (turi tris ryškius posūkius) kalvagūbris, kurio matmenys šitokie: ilgis – 1160 m, santykinis aukštis – 3-18 m, keteros plotis 3-12 m (vidutinis – 5 m), vidutinis pamato plotis – 50 m, šlaitų nuožulnumas – 7-30?; aukštesni yra rytiniai ozo šlaitai. Šeškinės ozą sudaro įžambiai sluoksniuotas žvyras ir įvairiagrūdis smėlis; žvyre yra nemažai riedulių (>0.5 m skersmens). Kai kur lopiniais kalvagūbrio viršuje (keteroje) slūgso nestora (0.2-0.7 m).

Miesto vardo istorija : Apie Vilniaus miesto įkūrimą pasakojama labai populiari leganda.

Kitados Didysis Lietuvos Kunigaikštis Gediminas medžiojo Šventaragio slėnio šventose giriose. Pavargęs po visą dieną trukusios sėkmingos medžioklės Didysis Kunigaikštis ten pat ir apsinakvojo. Kietai užmigęs, sapne jis išvydo kalno viršūnėje stovintį didžiulį geležinį vilką, kurio viduje per visus aplinkinius laukus ir girias skardeno šimtas kitų vilkų. Pabudęs Kunigaikštis paprašė krivių krivaičio Lizdeikos atskleisti sapno paslaptį. O šis paaiškino esą, „Kas valdovui ir Lietuvos valstybei dievų lemta, tegu ir įvyksta: geležinis vilkas reiškiąs pilį ir miestą, kurį valdovas šioje vietoje įkursiąs. Tas miestas būsiąs lietuvių žemių sostinė, buveinė valdovų, kurių žygių šlovė skambėsianti po visą pasaulį.Vilnius šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1323 m. gegužės 26 d. Gedimino iš Vilnius rašytuose laiškuose Vokietijos vienuoliams ir miestiečiams. Miestiečiams skirtame laiške Gediminas kvietė atvykti į Lietuvą pirklius ir amatininkus, kurie turbūt ir pastatė pirmuosius mūrinius Vilnius pastatus. 1365, 1375 ir 1377 m. Vilnius atlaikė kryžiuočių puolimus, o 1381–1382 m. tapo vidaus kovų tarp Jogailos ir Kęstučio liudininku.

Vilniaus mikrorajonai: Antakalnis ,Žirmūnai,Pilaitė,Fabijoniškės,Rasai,Grigiškės,Senamiestis,Justiniškės,Šeškinė,Karoliniškės,Šnipiškės,Lazdynai,Verkiai,Naujamiestis,Vilkėdė,Naujininkai,Viršuliškės,Naujoji Vilnia,Pašilaičiai,Žverynas,Paneriai.

Tautinė sudėtis: Vilniaus tautinė sudėtis yra pati margiausia:Miestai Iš viso Pasiskirstymas tautybėmis, % lietuvių lenkų rusų baltarusių ukrainiečių kitų tautybiųVilnius 542287 57,8 18,7 14,0 4,0 1,3 1,

Architektūriniai paminklai:Vilniaus miesto svarbiausia paveldo dalis yra kultūra. Tačiau Vilnius – tai ne tik turtingos kultūrinės praeities miestas, bet ir šiuolaikiška sostinė, vis labiau įsitraukianti į Europoje ir visame pasaulyje vykstančius integracijos bei kultūrinių mainų procesus.

Žymiausi architektūros paminklai: Gedimino pilies bokštasOnos ir Bernardinų bažnyčiaAušros vartaiUniversiteto pastatų ansamblisPetro ir Povilo bažnyčiaPaveikslų galerija(buvusi katedra)Rūmai M.Kutuzovo aikštėjeVerkių rūmų ansamblisValdovų rūmai

Valstybės svarbiausios institucijos :Prezidentūra,Seimas,Viešųjų pirkimų tarnyba,Valstybinė konkurencijos tarnyba,Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas,Kūno kultūros ir sporto departamentas,Europos komitetas,Valstybinė veterinarijos tarnyba,Valstybinė atominės en. Vartotojų saugos inspekcija,Lietuvos archyvų departamentas,Europos teisės departamentas.Institucijos atsakingos seimui:Lietuvos bankas,Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija,Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė,Valstybės saugumo departamentas,Valstybinė Lietuvos kalbos .Vilniaus švietimo įstaigos:Vidurinės mokyklos:51Gimnazijos:16Pagrindinės:15Pradinės:17Aukštosios mokyklos:Vilniaus kooperacijos kolegija,Vilniaus teisės ir verslo kolegija ,Vilniaus dailės kolegija,Vilniaus Gedimino technikos universitetas,Vilniaus pedagoginis universitetas,Vilniaus universitetas,Vytauto Didžiojo,Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarija,Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla,Vilniaus verslo teisės akademija,Vilniaus kolegija,Vilniaus statybos ir dizaino kolegija,Vilniaus Technikos kolegija,Vilniaus verslo kolegija,Vilniaus vadybos kolegija.Vilniaus pramonė: Pramonė atsirado vėliau negu žemės ūkis.Ji vadinama dažnai antrine ūkio šaka. Vilniuje gamoinami maisto produktai:saldainiai,actas,vaisių ir daržovių konservai,alkoholinai ir nealkoholinai gėrimai,majonezas.

Daugiausia išaudžiama Lietuvoje Vilniaus audimo fabrike AB Audėjas.Gamian audinius baldams,mašinoms,užuolaidoms.Atskira tekstilės pramonės dalis yra trikotažo gamyba.Kojinių fabriko AB Sparta gaminiai turi paklausa visoje Europoje.Vilniuje yra didžiausias transporto mazgas.Jame gaminamos metalo pjovimo staklės,elektros matavimo ir kiti prietaisai,suvirinimo įrengimai.Pramonine gamyba Vilniaus mieste užsiima 1750 įmonės arba 10,8% bendro įmonių skaičiaus. 673 Prekyba Vilniaus mieste verčiasi 4336 įmonės, arba 26,7% bendro įmonių skaičiaus. Iš jų mažmenine prekyba – 2536 įmonės (15,6% bendro įmonių skaičiaus, arba 58,5% visų prekybos įmonių), didmenine prekyba – 1800 (11,1% bendro įmonių skaičiaus, arba 41,5% visų prekybos įmonių). pramoninės įmonės arba 38,4% bendro jų skaičiaus sutelkta Naujamiesčio ir Senamiesčio seniūnijose. Žaliavomis, kuru, energetika Vilniaus mieste užsiima 189 įmonės, arba 1,2% bendro įmonių skaičiaus. Beveik pusė jų sutelkta Naujamiesčio, Senamiesčio, Žirmūnų ir Naujininkų seniūnijose.Kompiuteriais, komunikacijomis Vilniaus mieste užsiima 373 įmonės, arba 2,3% bendro įmonių skaičiaus. Šiai aukštų technologijų veiklai būdinga koncentracija tik keliose Vilniaus seniūnijose. Tai – Naujamiestis, Senamiestis, Žirmūnai ir Šnipiškės.Žmonių užimtumas:Vilniuje žmonių užimtumas yra didelis,nes Vilniuje yra daug teatrų,klubų: Aplinkos,Choreografinių projektų teatras VILNIAUS BALET, Didysis Vilniaus teatras, Elfų teatras (Žaidimų teatras) , Keistuolių teatras , Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Lietuvos rusų dramos teatras, LVJC Teatro studija T, Meno fortas (Eimunto Nekrošiaus teatro studija), Oskaro Koršunovo teatras,Raganiukės teatras , Teatriukas, Užupio teatras, Vaikų ir jaunimo teatras ELEMENTORIUS, Vaikų teatras KRASNAJA KURICA, Vaikų teatras KRASNAJA KURICA, VAIVORYKŠTĖS teatras, Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Senamiesčio teatras,VGTU teatras-studija PALĖPĖ, Vilniaus lenkų teatras, Vilniaus miesto vaikų ir jaunimo teatro susivienijimas ŽALIASIS Žibintas, Vilniaus senjorų teatras , Vilniaus teatras LĖLĖ, Vilniaus vaikų muzikinis teatras-studija, VU kamerinis teatras MINIMUM, VU Kiemo teatras.
Kino teatrai: Autokinas “F1” , BARBACAN kino baras, Coca – Cola Plaza FORUM CINEMAS Vingis / UAB “Vingio kino teatras”, FORUM Cinema Akropolis, OZO kino salė, UAB kino teatras “LIETUVA”,VšĮ “SKALVIJOS” kino centrasMuziejai: Lietuvos nacionalinis muziejus, LNM, Antano Venclovos memorialinis kabinetas (prie Vilniaus etninės veiklos centro), Beatričės Grincevičiūtės memorialinis butas-muziejus BEATRIČĖS NAMAI, Šiuolaikinis dailės informacijos centras, LDM, Gedimino kalno pilies bokštas, LNM, Geologijos instituto Geologijos muziejus, Gintaro skulptūrų muziejus, Kazio Varnelio namai – muziejus, Kompiuterijos muziejus, Kompozitoriaus Antano Budriūno kambarys, Lietuvos architektūros muziejus, Lietuvos banko muziejus , Lietuvos dailės muziejus, LDM, Lietuvos energetikos muziejus, Lietuvos genocido aukų muziejus, Lietuvos radijo ir televizijos muziejus , Lietuvos savanorių muziejus , Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus , Literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus, LR VRM Centrinis policijos muziejus prie Policijos departamento , M. K. Čiurlionio namai , Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Muitinės muziejus, Nacionalinė galerijaLDM, Petro Gudyno muziejinių vertybių restauravimo centras,LDM, Radvilų rūmai, LDM, Stasio Vainiūno namai – muziejus.

Vilniaus ir Kauno dvimiestis: Vilniaus ir Kauno dvimiesčio projektas sujungs visus Lietuvos miestus į vieningą urbanistinį tinklą. Šio tinklo centru tapsiantis Vilniaus ir Kauno dvimiestis paskatins įvairiapusį bendradarbiavimą tarp visų šalies savivaldybių. Tokia vizija Lietuvos savivaldybių atstovams buvo pristatyta konferencijos „Vilniaus ir Kauno dvimiestis: jo nauda Lietuvai” metu. Plane numatoma, kad Vilniaus ir Kauno urbanistinis centras bus pajėgus pritraukti užsienio investicijas ir kurti ženklią Baltijos jūros regiono BVP dalį.Yra paskaičiuota, kad sujungus abiejų miestų ir jų apskričių potencialą, Vilniaus ir Kauno dvimiestyje būtų sukuriama net 61 proc. Lietuvos BVP ir 25 proc. Baltijos šalių BVP. Tai yra tiek pat – kiek visoje Estijoje. Dvimiestis – jau nėra vien dokumentuose užfiksuota vizija. Vadovaujantis strateginiu planu atlikti realūs darbai liudija apie šio projekto naudą ne tik miestams ar regionams, bet ir visai šaliai”, – sakė Kauno meras Arvydas. Vilniaus ir Kauno dvimiesčio idėja jau pristatyta Kanuose įvykusioje tarptautinėje statybos ir urbanistikos pasiekimų parodoje „MIPIM – 2004”.

Vilniaus perspektyvos:Vrublevskio tiltas, naujasis savivaldybės pastatas, komercinis centras Šeimyniškių ir Kalvarijų gatvių sankryžoje, Sporto rūmų rajonas, dešiniojo Neries kranto ir Ukmergės gatvės zona, T. Narbuto gatvės ir transporto žiedo zona, Viršuliškių zona bei investicinis projektas Tujų kvartale, numatomos Ukmergės, Geležinio vilko, Žalgirio.Vilniuje dar yra atstatinėjami valdovų rūmai. Norima, kad Vilnius taptų tiltu tarp Rytų ir Vakarų, būtų greitkeliais sujungtas su Minsku ir Varšuva, lengvai pasiekiamas oro linijomis. Būtina sukurti gerai išvystytą miesto transporto sistemą

Geografinė padėtis:Vilnius įsikūręs pietryčių Lietuvoje(5441“šiaurės platumos ir 2517“rytų ilgumos),Vilnelės ir Neries upių santakoje.Nuo Baltijos jūros iki pagrindinio Lietuvos uostamiesčio Klaipėdos nutolęs apie 312 kilometrų.Tai yra labai didelis atstumas.Tačiau kiti didmiesčiai:Kaunas,Šiauliai,Panevėžys yra gerai ir lengvai pasiekiami.Nuo sostinės nutolę 102,214,135km.Vilnius apima 392 kvadratinius kilometrus.20,2 miesto yra užstatyta,o likusią dalį užima žalieji plotai(43.9)ir vandenys(2.1).

Paviršius,kalvos:Vilniuje yra Šeškinės ozas – tai iš PV į ŠR besitęsiąs pylimo formos vingiuotas (turi tris ryškius posūkius) kalvagūbris, kurio matmenys šitokie: ilgis – 1160 m, santykinis aukštis – 3-18 m, keteros plotis 3-12 m (vidutinis – 5 m), vidutinis pamato plotis – 50 m, šlaitų nuožulnumas – 7-30?; aukštesni yra rytiniai ozo šlaitai. Šeškinės ozą sudaro įžambiai sluoksniuotas žvyras ir įvairiagrūdis smėlis; žvyre yra nemažai riedulių (>0.5 m skersmens). Kai kur lopiniais kalvagūbrio viršuje (keteroje) slūgso nestora (0.2-0.7 m).

Miesto vardo istorija : Apie Vilniaus miesto įkūrimą pasakojama labai populiari leganda.

Kitados Didysis Lietuvos Kunigaikštis Gediminas medžiojo Šventaragio slėnio šventose giriose. Pavargęs po visą dieną trukusios sėkmingos medžioklės Didysis Kunigaikštis ten pat ir apsinakvojo. Kietai užmigęs, sapne jis išvydo kalno viršūnėje stovintį didžiulį geležinį vilką, kurio viduje per visus aplinkinius laukus ir girias skardeno šimtas kitų vilkų. Pabudęs Kunigaikštis paprašė krivių krivaičio Lizdeikos atskleisti sapno paslaptį. O šis paaiškino esą, „Kas valdovui ir Lietuvos valstybei dievų lemta, tegu ir įvyksta: geležinis vilkas reiškiąs pilį ir miestą, kurį valdovas šioje vietoje įkursiąs. Tas miestas būsiąs lietuvių žemių sostinė, buveinė valdovų, kurių žygių šlovė skambėsianti po visą pasaulį.Vilnius šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1323 m. gegužės 26 d. Gedimino iš Vilnius rašytuose laiškuose Vokietijos vienuoliams ir miestiečiams. Miestiečiams skirtame laiške Gediminas kvietė atvykti į Lietuvą pirklius ir amatininkus, kurie turbūt ir pastatė pirmuosius mūrinius Vilnius pastatus. 1365, 1375 ir 1377 m. Vilnius atlaikė kryžiuočių puolimus, o 1381–1382 m. tapo vidaus kovų tarp Jogailos ir Kęstučio liudininku.

Vilniaus mikrorajonai: Antakalnis ,Žirmūnai,Pilaitė,Fabijoniškės,Rasai,Grigiškės,Senamiestis,Justiniškės,Šeškinė,Karoliniškės,Šnipiškės,Lazdynai,Verkiai,Naujamiestis,Vilkėdė,Naujininkai,Viršuliškės,Naujoji Vilnia,Pašilaičiai,Žverynas,Paneriai.

Tautinė sudėtis: Vilniaus tautinė sudėtis yra pati margiausia:Miestai Iš viso Pasiskirstymas tautybėmis, % lietuvių lenkų rusų baltarusių ukrainiečių kitų tautybiųVilnius 542287 57,8 18,7 14,0 4,0 1,3 1,

Architektūriniai paminklai:Vilniaus miesto svarbiausia paveldo dalis yra kultūra. Tačiau Vilnius – tai ne tik turtingos kultūrinės praeities miestas, bet ir šiuolaikiška sostinė, vis labiau įsitraukianti į Europoje ir visame pasaulyje vykstančius integracijos bei kultūrinių mainų procesus.

Žymiausi architektūros paminklai: Gedimino pilies bokštasOnos ir Bernardinų bažnyčiaAušros vartaiUniversiteto pastatų ansamblisPetro ir Povilo bažnyčiaPaveikslų galerija(buvusi katedra)Rūmai M.Kutuzovo aikštėjeVerkių rūmų ansamblisValdovų rūmai

Valstybės svarbiausios institucijos :Prezidentūra,Seimas,Viešųjų pirkimų tarnyba,Valstybinė konkurencijos tarnyba,Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas,Kūno kultūros ir sporto departamentas,Europos komitetas,Valstybinė veterinarijos tarnyba,Valstybinė atominės en. Vartotojų saugos inspekcija,Lietuvos archyvų departamentas,Europos teisės departamentas.Institucijos atsakingos seimui:Lietuvos bankas,Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija,Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė,Valstybės saugumo departamentas,Valstybinė Lietuvos kalbos .Vilniaus švietimo įstaigos:Vidurinės mokyklos:51Gimnazijos:16Pagrindinės:15Pradinės:17Aukštosios mokyklos:Vilniaus kooperacijos kolegija,Vilniaus teisės ir verslo kolegija ,Vilniaus dailės kolegija,Vilniaus Gedimino technikos universitetas,Vilniaus pedagoginis universitetas,Vilniaus universitetas,Vytauto Didžiojo,Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarija,Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla,Vilniaus verslo teisės akademija,Vilniaus kolegija,Vilniaus statybos ir dizaino kolegija,Vilniaus Technikos kolegija,Vilniaus verslo kolegija,Vilniaus vadybos kolegija.Vilniaus pramonė: Pramonė atsirado vėliau negu žemės ūkis.Ji vadinama dažnai antrine ūkio šaka. Vilniuje gamoinami maisto produktai:saldainiai,actas,vaisių ir daržovių konservai,alkoholinai ir nealkoholinai gėrimai,majonezas.

Daugiausia išaudžiama Lietuvoje Vilniaus audimo fabrike AB Audėjas.Gamian audinius baldams,mašinoms,užuolaidoms.Atskira tekstilės pramonės dalis yra trikotažo gamyba.Kojinių fabriko AB Sparta gaminiai turi paklausa visoje Europoje.Vilniuje yra didžiausias transporto mazgas.Jame gaminamos metalo pjovimo staklės,elektros matavimo ir kiti prietaisai,suvirinimo įrengimai.Pramonine gamyba Vilniaus mieste užsiima 1750 įmonės arba 10,8% bendro įmonių skaičiaus. 673 Prekyba Vilniaus mieste verčiasi 4336 įmonės, arba 26,7% bendro įmonių skaičiaus. Iš jų mažmenine prekyba – 2536 įmonės (15,6% bendro įmonių skaičiaus, arba 58,5% visų prekybos įmonių), didmenine prekyba – 1800 (11,1% bendro įmonių skaičiaus, arba 41,5% visų prekybos įmonių). pramoninės įmonės arba 38,4% bendro jų skaičiaus sutelkta Naujamiesčio ir Senamiesčio seniūnijose. Žaliavomis, kuru, energetika Vilniaus mieste užsiima 189 įmonės, arba 1,2% bendro įmonių skaičiaus. Beveik pusė jų sutelkta Naujamiesčio, Senamiesčio, Žirmūnų ir Naujininkų seniūnijose.Kompiuteriais, komunikacijomis Vilniaus mieste užsiima 373 įmonės, arba 2,3% bendro įmonių skaičiaus. Šiai aukštų technologijų veiklai būdinga koncentracija tik keliose Vilniaus seniūnijose. Tai – Naujamiestis, Senamiestis, Žirmūnai ir Šnipiškės.Žmonių užimtumas:Vilniuje žmonių užimtumas yra didelis,nes Vilniuje yra daug teatrų,klubų: Aplinkos,Choreografinių projektų teatras VILNIAUS BALET, Didysis Vilniaus teatras, Elfų teatras (Žaidimų teatras) , Keistuolių teatras , Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Lietuvos rusų dramos teatras, LVJC Teatro studija T, Meno fortas (Eimunto Nekrošiaus teatro studija), Oskaro Koršunovo teatras,Raganiukės teatras , Teatriukas, Užupio teatras, Vaikų ir jaunimo teatras ELEMENTORIUS, Vaikų teatras KRASNAJA KURICA, Vaikų teatras KRASNAJA KURICA, VAIVORYKŠTĖS teatras, Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Senamiesčio teatras,VGTU teatras-studija PALĖPĖ, Vilniaus lenkų teatras, Vilniaus miesto vaikų ir jaunimo teatro susivienijimas ŽALIASIS Žibintas, Vilniaus senjorų teatras , Vilniaus teatras LĖLĖ, Vilniaus vaikų muzikinis teatras-studija, VU kamerinis teatras MINIMUM, VU Kiemo teatras.
Kino teatrai: Autokinas “F1” , BARBACAN kino baras, Coca – Cola Plaza FORUM CINEMAS Vingis / UAB “Vingio kino teatras”, FORUM Cinema Akropolis, OZO kino salė, UAB kino teatras “LIETUVA”,VšĮ “SKALVIJOS” kino centrasMuziejai: Lietuvos nacionalinis muziejus, LNM, Antano Venclovos memorialinis kabinetas (prie Vilniaus etninės veiklos centro), Beatričės Grincevičiūtės memorialinis butas-muziejus BEATRIČĖS NAMAI, Šiuolaikinis dailės informacijos centras, LDM, Gedimino kalno pilies bokštas, LNM, Geologijos instituto Geologijos muziejus, Gintaro skulptūrų muziejus, Kazio Varnelio namai – muziejus, Kompiuterijos muziejus, Kompozitoriaus Antano Budriūno kambarys, Lietuvos architektūros muziejus, Lietuvos banko muziejus , Lietuvos dailės muziejus, LDM, Lietuvos energetikos muziejus, Lietuvos genocido aukų muziejus, Lietuvos radijo ir televizijos muziejus , Lietuvos savanorių muziejus , Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus , Literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus, LR VRM Centrinis policijos muziejus prie Policijos departamento , M. K. Čiurlionio namai , Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Muitinės muziejus, Nacionalinė galerijaLDM, Petro Gudyno muziejinių vertybių restauravimo centras,LDM, Radvilų rūmai, LDM, Stasio Vainiūno namai – muziejus.

Vilniaus ir Kauno dvimiestis: Vilniaus ir Kauno dvimiesčio projektas sujungs visus Lietuvos miestus į vieningą urbanistinį tinklą. Šio tinklo centru tapsiantis Vilniaus ir Kauno dvimiestis paskatins įvairiapusį bendradarbiavimą tarp visų šalies savivaldybių. Tokia vizija Lietuvos savivaldybių atstovams buvo pristatyta konferencijos „Vilniaus ir Kauno dvimiestis: jo nauda Lietuvai” metu. Plane numatoma, kad Vilniaus ir Kauno urbanistinis centras bus pajėgus pritraukti užsienio investicijas ir kurti ženklią Baltijos jūros regiono BVP dalį.Yra paskaičiuota, kad sujungus abiejų miestų ir jų apskričių potencialą, Vilniaus ir Kauno dvimiestyje būtų sukuriama net 61 proc. Lietuvos BVP ir 25 proc. Baltijos šalių BVP. Tai yra tiek pat – kiek visoje Estijoje. Dvimiestis – jau nėra vien dokumentuose užfiksuota vizija. Vadovaujantis strateginiu planu atlikti realūs darbai liudija apie šio projekto naudą ne tik miestams ar regionams, bet ir visai šaliai”, – sakė Kauno meras Arvydas. Vilniaus ir Kauno dvimiesčio idėja jau pristatyta Kanuose įvykusioje tarptautinėje statybos ir urbanistikos pasiekimų parodoje „MIPIM – 2004”.

Vilniaus perspektyvos:Vrublevskio tiltas, naujasis savivaldybės pastatas, komercinis centras Šeimyniškių ir Kalvarijų gatvių sankryžoje, Sporto rūmų rajonas, dešiniojo Neries kranto ir Ukmergės gatvės zona, T. Narbuto gatvės ir transporto žiedo zona, Viršuliškių zona bei investicinis projektas Tujų kvartale, numatomos Ukmergės, Geležinio vilko, Žalgirio.Vilniuje dar yra atstatinėjami valdovų rūmai. Norima, kad Vilnius taptų tiltu tarp Rytų ir Vakarų, būtų greitkeliais sujungtas su Minsku ir Varšuva, lengvai pasiekiamas oro linijomis. Būtina sukurti gerai išvystytą miesto transporto sistemą