Čekija

PLOTAS-78860 km2GYVENTOJAI-10,321 mln.(žm./km2)Valdymo forma-prezidentinė respublikaKalba – ČekųTikyba –katalikųPiniginis vienetas-Čekijos kronaSostinė-Praha (1,216 mln.gyv.)Kiti didesni miestai-Brno,Pilzenas,Ostrava.

Gyventojų ūkinė veikla;Žemės ūkis-6 /Pramonė-41 /Aptarnavimo sfera-53 /

Pajamos vidutiniškai vienam gyventojui 11100 (jav./dolerių.)

GAMTA.

Čekija yra neukštų kalnų ir aukštumų kraštas.Apie 60 / jos plotoplyti 200-600 m aukštyja.Kraštą supa hercininiai Čekijos masyvo kalnai,susiskaldę alpinės kalnodaros metu.Pietvakariusedriekiasi Čekijos miško ir Šumavos kalnai,šiaurės vakaruose – Krušnė,arba Rūdiniai kalnai,šiaurės rytuose – Krkonošas,arba Sudetai ,kuriuose yra aukščiausia krašto viršūnė Snežka(1602 m). Pietryčiuse iškilusi Čekijos – Moravijos aukštuma.ČekijosMasyvas susidaręs iš kristalinių ir metamorfinių olienų.Yragranitų,gneisų,kristalinių skalūnų. Čekijos Masyvą nuo karpatų skiria Moravijos Vartų įduba,o pačiuose šalies vakaruose yra Palabio žemuma.Rūdinių kalnųpašlaitėse įsikūrėę visoje Europoje garsūs Karlovi Varų ir Marianske Laznės gydomieji kurortai. Jų mineralinių versmiųtemperatūra yra iki 70 laipsnių karščio. Kraštas naudingas naudingųjų iškasenų.Yra rusvųjų ir akmens anglių,geležies ir polimetalų rūdų,grafito,koalinioporcelenui ir kvarcinio smėlio krištolui gaminti.Taip pat randama aukso,sidabro,urano,volframo. KLIMATAS-vidutinių platumų ,einant iš vakarų į rytus jisdarosi vis labiau žemyninis.Vidutinė liepos temperatūra yraapie 20 laipsnių šilumos,bet aukštumose tik 13-15 laipsnių,o sausio –0-2laipsniai ,žemumose ir-7/-8 laipsniai šalčio kalnuose. Čekijos tarpukalnėse iškrinta 450-600 mm kritulių,o ČekijosMasyve-1200-1500 mm.Daugiausia kritulių būna vasarą.Sniegodanga kalnuose išsilaiko apie tris mėnesius , o lygumose – voskeles savaites.

ČEKIJA YRA EUROPOS ŽEMYNO CENTRE. JI RIBOJASI SU VOKETIJA,LENKIJA,SLOVAKIJA,AUSTRIJA.LIETUVĄ NUO ČEKIJOS SKIRIALENKIJA (MAZDAUG 600 KM ). VALSTYBĖ

IŠ VAKARŲ Į RYTUS NUSITESUSI DAUGIAUKAIP 400 KM , O IŠ ŠIAURĖS Į PIETUS-150-250 KM.PLOTU JI NEDAUG DIDESNĖ UŽ LIETUVĄ.ŠALISNETURI PRIĖJIMO PRIE JŪROS-TIEK NUO BALTIJOS JŪROS ŠIAURĖJE,TIEK NUO ADRIJOSJUROS PIETUOSE JĄ SKIRE MAŽDAUG 300 KMATSUMAS.REFERENDUMO SPRENDIMU 1993 M.SAUSIO 1 d . ČEKIJA IR SLOVAKIJA ATSISKYRĖ.ČEKIJA – AUKŠTOS KOKYBĖS PRODUKCIJOS IR PRIPAZINTO TURIZMO KRAŠTAS..ADMINISTRACINIŲ ATZVILGIU JI PADALINTAI 7 SRITIS. VIDAUS VANDENYSUPĖS PRIKLAUSO SIAURĖS JŪROS IR JUODOSIOS JŪOS BASENAMS.UPIŲTINKLAS YRA GANA TANKUS,BET TIK KELIOS IS JŲVANDENINGOS.DIDŽAUSĖ UPĖ–LABĖ(VOKIETIJOJE –ELBĖ;ČKIJOJE YRA TIK JOS AUKŠTUPYS.JI ĮTEKA Į ŠAURĖS JŪRĄ.KAIRIOJO LAPĖS INTAKO VALTAVOS PAKRANTĖSE ĮSIKŪRUSI PRAHA.IŠ ČEKIJOS-MORAVIJOS AUKŠTUMŲ NEDIDEKĖS UPĖSSUTEKA Į MORAVĄ,O ŠI SAVO VANDENIS PLUKDO Į DUNOJŲ,TEKANTĮ AUSTRIJOS IR SLOVAKIJOS PASIENIU.

DIRVOŽEMIAI,AUGALAI GYVŪNIJA.

ŽEMUMOSE PAPLITĘ JUODŽEMIAI,O AUKŠTUMOSE – RUSVIEJI MIŠKŲ DIRVOŽEMIAI.TAČIAU BEVEIK PUSĘKRAŠTO PLOTO UŽIMA JAURINIAI DIRVOŽEMIAI. ČEKIJOJE MIŠKAI DAUGAUSEIA AUGA KALNŲ ŠLAITUOSE.VYRAUJA VIDUTINIO BRANDUMO EGLĖS,AUKŠTUMOSE AUGAN BUKAI IR ĄŽUOLAI. GYVŪNYJA ČEKIJOJE PRIKLAUSO MIŠKŲ ZONAI.GERAI ORGANIZUOJAMAGAMTOS APSAUGA,DRAUSTINIŲ IR NACIONALINIŲ PARKŲ GAUSA LĖMĖ,KAD IR TOKIOJE PRAMUNINĖJE ŠALYJEIŠKILO DAUG ŽVĖRIŲ IR PAUKŠČIŲ RUŠIŲ.MIŠKUOSE GYVENA ;KIŠKIAI,STIRNOS,LŪŠYS,VILKAI,BRIEDŽAI,VOVERYS,FAZANAI IR TAIP TOLIAU.UPĖSE YRA ŽUVŲ.ČEKAI YPAČ DIDŽIUOJASI UPĖTAKIŲ GAUSA,JUK JIE GYVENA TIK ŠVARIUOSE VANDENYSE.POPULIARIAUSIAS YRA KRKONOŠO NACIONALINIS PARKAS.

ŪKISČEKIJA-PRAMONINĖ ŠALIS.MAŠINŲ,JUODŲJŲ METALŲ,TEKSTILĖS,AVALYNĖS,ALAUS GAMYBA,RUSVŲJŲ ANGLIŲ GAMYBAVIDUTINIŠKAI VIENAM GYVENTOJUIJI UŽIMA VIENĄ PIRMŲJŲ VIETĄ PASAULYJE.KRAŠTO PRAMONĖS PRODUKCIJA TEIKIA DAUGIAU KAIP

2/3 ŠALIES PAJAMŲ. Metalas lydomas Kladne,spalvotosios metalurgijosįmonių yra netoli Prahos.Daugiau kaip pusę krašto eksporto sudaro mašinų gamybos produkcija.Gaminamosstaklės,elektrovežiai,traktoriai,automobiliai,motociklai,žemės ūkio mašinos,turbinos.Svarbiausi mašinų gamyboscentrai yra Praha,Brno,Pilzenas(škoda).Chemijos pramonės centras yra Ustis prie Labės,čekiško krištologammybos-Liberecas,spalvoto stiklo ir papuošalų-Jablonecas,porceleno-Karlovi Varai.Prahos,Bruno,Pilzeno alus žinomas visuose žemynuose. Svarbiausios Čekijos eksporto prekės yra automobilia(Škoda,Liaz),tramvajai,elektrovežiai,staklės,krištolas irporcelenas,tekstilės gaminiai,kanceliarinės prekės (pieštukai).

Lietuvos užsienio prekyboje Čekoslovakijai tenka trečiojivieta (po Vokietijos ir Lenkijos).Lietuva iš Čekijos gaunhas įrenginių maisto ir chemijos pramonei,sunkvežimių,troleibusų,šilunvežių,motociklų,staklių,lengvosios pramonės gaminių.Čekijai tiekemilietuviški televizoriai,šaldytuvai,grąžtai,galvaniniaielementai,žuvų koncervai ir kitka.