Čekija

Iki pietų išvyksite iš Lietuvos. Kelionė per Lenkiją. Pravažiuosite daugybę miestų ir miestelių: Augustavą, Lomžą, Varšuvą, Čenstakavą, Katovicus; nuvažiuosite apie 650 km. Lenkija, didžioji mūsų kaimynė, yra septinta pagal dydį Europos valstybė. Mums ji yra tarsi vienas iš “langų” į Europą. Žemėlapyje šalis atrodo kaip plati lyguma. Tik pietuose, pagal Čekijos ir Slovakijos sieną, driekiasi Tatrų, Sudetų ir Beskidų kalnai. Kelias eis per Augustavo miestą, kurį išgarsino XIX a. antroje pusėje pastatytas 102 km ilgio kanalas. Tai buvo Lenkijos technikos laimėjimas. Neliks nuošalyje legendomis apdainuota šalies sostinė Varšuva. Miestas, turintis per tūkstantį istorinių paminklų, kelis sykius buvo griaunamas ir vėl klestėjo. Dabar į sostinę skverbiasi bankų ir verslo gijos iš viso pasaulio, kyla stiklu tvieskiantys dangoraižiai. Naktis autobuse.

Čekija yra neaukštų kalnų ir aukštumų kraštas. Plotu ji nedaug didesnė už Lietuvą, neturi išėjimo prie jūros. Čekija – senų tradicijų šalis, garsėjanti knygų leidyba, aukštosiomis mokyklomis, gausybe muziejų. Nuo seno ji vadinama “Europos konservatorija”. Čekija turi gilias įvairių pramonės šakų plėtojimo tradicijas. Ir šiandien čia nestinga nagingų ir darbščių meistrų. Todėl visuose šalies miestuose ir miesteliuose atvykusiems siūloma gausybė stiklo, krištolo, porceliano, bižuterijos, avalynės ir dar devynios galybės kitų gaminių. Pietvakarinėje Čekijos dalyje – Vidurio ir Pietų Moravija. Moravija – ne vien turizmo kraštas, bet ir pramoninis regionas. Čia kasama akmens anglis. Nors Čekija didžiuojasi savo alumi, tačiau Pietų Moravijoje populiaresnis yra vynas. Moraviečiai savo kraštą vadina “saulės ir vyno kraštu“, nes čia auginamos vynuogės, daromas vynas. Kiekvieną rudenį rengiami vyno festivaliai.

Rytą atvyksite į Moravijos regioną. Aplankysite unikalią ankstyvojo baroko stiliaus Kromeriž pilį – buvusią arkivyskupo Karlo Lichtenšteino rezidenciją. Jis surinko geriausių Europos meistrų paveikslų kolekciją, unikalių knygų ir spaudinių biblioteką. Apžiūrėsite paveikslų galeriją, senąją biblioteką bei pasitarimų salę su 30 venecijietiško stiklo sietynų. Pilis įrašyta į UNESCO Pasaulinio kultūros paveldo sąvadą.

Pasivaikščiosite po Kvetna parką, kuris primena Versalio garsiuosius sodus. Tarp sodo takelių ir klombų pastatyta aštuonkampė rotonda, dekoruota freskomis ir barokiniais lipdiniais, kur ilsėdavosi dvasininkai. Atvyksite į senąją Moravijos sostinę – Olomoucą. Miestas išsaugojo vaizdingą senamiestį, turi senąjį universitetą. Mieste tvyro austriška dvasia, nes iki Pirmojo pasaulinio karo pietvakarinė Čekijos dalis priklausė Habsburgų imperijai. Pasivaikščiosite po romantišką dvasią išlaikiusį senamiestį, nusėtą mitologines būtybes vaizduojančiais fontanais. Rotušės aikštėje pasigėrėsite įspūdinga 35 m aukščio paauksuota barokine švč.Trejybės kolona. Miesto pasididžiavimas – Rotušės bokšto laikrodis (1949 m.) su kas valandą judančiomis darbininkų, kolūkiečių, mokslininkų ir inteligentų skulptūromis. Aplankysite šv.Vaclovo neogotikinę katedrą, kurioje vienuolikmetis kompozitorius Mocartas sukūrė Šeštąją simfoniją F-dur, gyvendamas Olomouce su tėvu du mėnesius. Nakvynė viešbutyje

Ryte vyksite į pasaulinės reikšmės archeologinę ir geologinę vietovę, susiformavusią prieš milijonus metų. Trokštantiems pajusti požemių karalystės dvasią, jos vėsą – puiki galimybė apsilankyti Balcarka arba Punkevni urvuose. Praeisite įvairaus dydžio ir ilgio galerijomis, salėmis bei labirintais; pasigėrėsite požeminiais ežerais. Po pietų atvyksite į Prahą. Būdami senajame mieste, įsitikinsite, kad sostinė iki mūsų dienų išlaikė savo magiškąjį žavesį. Dėl puikiai išsilaikiusio senamiesčio Praha dažnai vadinama “Šiaurės Roma”. Jos architektūroje pasireiškia visų istorinių epochų stiliai, kas rodo, kad miestas turėjo turtingą ir šlovingą praeitį. Parako bokštas – tai pagrindiniai vartai į miestą. Vardą bokštas gavo XVII a., nes čia buvo laikomas parakas. Nuo bokšto iki Senojo miesto aikštės jus atves Celetna gatvė, išsaugojusi romantišką dvasią. Atvykęs į Prahą, šioje gatvėje apsistodavo Mocartas. Prahos centras – Senojo miesto aikštė, buvusi turgaus vieta, aplink kurią kūrėsi miestas. Aikštę supa vaizdingi pasiturinčiųjų namai, puošnios bažnyčios, kilmingųjų rūmai, Rotušė. Bokštas su astronominiu laikrodžiu – turistų smalsumą žadinantis objektas. Kas valandą atsidaro du laikrodžio langeliai ir pražygiuoja 12 apaštalų eisena.

Šalia Senojo miesto aikštės šliejasi buvęs žydų “geto” kvartalas su seniausiomis sinagogomis Europoje, žydų kapinėmis. Karlova gatvė – vingiuota, restoranų, kavinukių, suvenyrų parduotuvėlių nusėta gatvė – veda link Karolio tilto. Tai – vienas įdomiausių Prahos statinių. Tilto puošmena – barokinės šventųjų bei karalių skulptūros. Tiltas skirtas tik pėstiesiems. Čia susirenka turistai iš svečių šalių, dailininkai siūlo savo darbus, muzikantai ir aktoriai rodo mini spektaklius. Nuo tilto pasigėrėsite Prahos pilimi (Pražsky hrad) – svarbiausiu čekų nacionalinės kultūros paveldo paminklu. Pilis – buvusi princų, karalių rezidencija; dabar čia įsikūrę muziejai, prezidentūra, Rudolfo II paveikslų galerija. Nakvynė viešbutyje.

Po pusryčių išvyksite į nuostabų gamtos kampelį – Čekijos Šveicariją. Čekijos Šveicarija yra šiaurinėje Čekijos dalyje. Dauguma šio regiono miestų, miestelių jau XVIII a. buvo žinomi kaip nagingų puodžių, vėliau – keramikos, tekstilės ir prekybos centrai. Dabar čia klesti stiklo gamyba. Išskirtinė šio regiono ypatybė – nepaprastai graži gamta. Atvyksite į pasienyje su Vokietija esantį Hrensko miestelį; iš čia pėsčiomis kelis kilometrus keliausite Čekijos Šveicarijos nacionalinio parko miško takeliais, pakilsite į 500 m aukštį pasigrožėti apylinkių panorama. Aplankysite “Pravčicka vartus” (“Pravčicka brana”) – didžiausią ir gražiausią smiltainio uolą-tiltą Europoje, kurios aukštis 16 m, o atstumas tarp vartų “sienų” – 25,5 m. Geologai teigia, kad jie tegyvuos apie 10 000 metų. Pasigrožėję kalnų vaizdais, leisitės prie Kamenickos upės. Grožėdamiesi gamtos, augalijos įvairove, upės pakrante eisite apie 2 km. Tada sėsite į valtis ir plauksite upe, kuri išgraužė sau vagą smiltainio uolose, sudarydama tarpeklius, kanjonus. Ši diena gamtos prieglobstyje suteiks neišdildomų, nepakartojamų įspūdžių. Vakare išvyksite į Lietuvą. Važiuosite per Čekiją, Lenkiją. Naktis autobuse. Kitą dieną po pietų sugrįšite į Lietuvą.

Patariame:Pasiimti sportinę aprangą ir lengvą, patogią, tinkamą žygiams avalynę.