Šeimos planavimas ir kontracepcija

Šeimos planavimas ir kontracepcija

Natūralūs metodaiŠeimos planavimas – tai kompleksas priemonių, leidžiančių sutuoktiniams spręsti apie šeimos gausumą ir turėti laukiamų vaikų. Įvairiose pasaulio šalyse gimstamumas skirtingas: ekonomiškai išsivysčiusiose – sumažėjęs, o besivystančiose – didelis. Normalus nėštumas teigiamai veikia moters organizmą. Tačiau tas poveikis būna tada, kai nėštumas pageidaujamas. Nėštumui kontroliuoti yra išrasta įvairių kontraceptinių priemonių: cheminių, mechaninių, hormoninių, biologinių ir kt. Visada šnekama apie jų veikimo efektyvumą, tačiau ne visada įsigilinama į jų veikimo mechanizmą. O veikimas yra įvairus: vienos priemonės neleidžia spermatozoidams patekti į moters lytinius takus, kitos neleidžia moters organizme subręsti kiaušialąstei, dar kitos neleidžia jau apvaisintai zigotai – naujai gyvybei įsitvirtinti gimdoje. Nedaug šnekama ir apie pašalinius poveikius, kuriuos ypač sukelia hormoninės kontraceptinės priemonės. Natūralūs šeimos planavimo metodai (NŠP)Pastaruoju metu vis daugiau žmonių linksta prie natūraliosios medicinos, nesusijusios su cheminių medžiagų naudojimu. Norėtume supažindinti Jus su natūralaus šeimos planavimo metodais, kurie pagrįsti moters vaisingumo pažinimu. Kas yra natūralus šeimos planavimas? Natūralus šeimos planavimas – tai būdas išvengti nėštumo, susilaikant nuo lytinių santykių moters vaisingos fazės metu, ar siekti nėštumo, santykiaujant vaisingomis dienomis. Natūralus šeimos planavimas remiasi tam tikrais vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodais. Vieni jų gali būti pagrįsti vienu požymiu (kalendorinis, temperatūrinis ar Billingso gleivių metodai), kiti – keliais požymiais (toks vaisingų dienų nustatymas pagal kelis požymius yra žymiai tikslesnis). Šių metodų privalumai: • Juos galite taikyti tiek planuodami, tiek norėdami išvengti nėštumo. • Jie neturi jokio pašalinio poveikio. • Šie metodai jums nieko nekainuos. • Jūsų šeima daugiau sužinos apie save – apie lytinės sistemos sandarą ir funkcijas.

• Į šeimos planavimą aktyviai įtraukiamas vyras. • Po gimdymo moterys linkusios ilgiau maitinti krūtimi (moteris laktacijos periodu yra nevaisinga), taigi auginami sveiki vaikai. Metodų trūkumai: • Vaisingumo požymius turėsite stebėti kiekvieną dieną. • Kol išmoksite juos suprasti, gali prireikti gan ilgo laiko tarpo. • Būtinas abiejų partnerių sutikimas naudoti šį metodą ir kartais ilgas susilaikymo laikotarpis. Ką turėtumėte žinoti apie vaisingumą

Vyras kiekvieno lytinio akto metu išskiria milijonus spermatozoidų, ir todėl manoma, kad jis nuolat vaisingas. Tačiau nereikia pamiršti, kad patekę į moters lytinius takus, jie išgyvena 2-3 dienas (daugiausia 5 dienas). • Moters mėnesinių ciklas skaičiuojamas nuo pirmos mėnesinių dienos iki kitų mėnesinių (kitų mėnesinių pirma diena į ciklą neįskaičiuojama). Moteris vieno ciklo metu subrandina tik vieną kiaušinėlį, kuris iš kiaušidės išsiskiria ovuliacijos metu. Šis kiaušinėlis gyvena tik 24 valandas. Jei per tą laiką jis neapvaisinamas, vidutiniškai po 14 dienų (10-16 dienų) prasideda mėnesinės. • Pastoti galima tik tada, kai lytiškai santykiaujama vaisingų dienų metu (keletą dienų prieš ir po ovuliacijos). BILLINGSO (GLEIVIŲ) METODASTai yra vienas iš jums labiausiai prieinamų, papildomų priemonių nereikalaujantis metodas. Naudodama šį metodą, moteris turės stebėti lytinių organų išskiriamas gleives. Jas cikliškai gamina gimdos kaklelis. TEMPERATŪRINIS METODASNaudodamos šį metodą, turėsite matuoti bazinę, t.y. gleivinių temperatūrą (burnoje, makštyje ar išeinamojoje angoje). KALENDORINIS METODASNaudodamos šį metodą, turite žinoti ilgiausio ir trumpiausio ciklo trukmę per paskutinius 6-12 mėnesių. Metodą rekomenduojama taikyti ne vieną, o kaip papildomą prie gleivių ar temperatūrinio. Kaip apskaičiuoti vaisingą periodą: • Pirma vaisinga diena – iš trumpiausio ciklo per paskutinius 6-12 mėnesių atimkite 20 (maksimalus tarpas tarp ovuliacijos ir kitų mėnesinių – 16 dienų ir dar 4 dienos dėl galimo sėklos išgyvenamumo kaklelio gleivėse).

• Paskutinė vaisinga diena – iš ilgiausio ciklo per tą patį laiką atimame 10 (minimalus tarpas tarp ovuliacijos ir kitų mėnesinių). Konkretus pavyzdys, rodantis paskutinių 12 ciklų trukmę:27, 28, 30, 28, 27, 29, 30, 29, 27, 27, 28, 29.Pirma vaisinga diena 27 – 20 = 7Paskutinė vaisinga diena 30 – 10 = 20Vadinasi kitame cikle galima prognozuoti, kad potencialiai vaisinga fazė bus nuo 7 iki 20 ciklo dienos.