ATRAMOS IR JUTIMO ORGANŲ SISTEMA

ATRAMOS IR JUTIMO ORGANŲ SISTEMA
Šiai sistemai priklauso kaulai, kaulų jungtys ir raumenys. jungtimis sujungti kaulai sudaro griaučius, prie kurių tvirtinasi raumenys ir judina juos. Odos apsupta visa šita sistema sudaro žmogaus kūną, kurio viduje yra kitų organų. Visas judamasis aparatas: griaučiai ir raumenys išsivysto iš vidurinio gemalinio lapelio- mezodermos. Jis sudaro didelę kūno masės dalį. Vyrų griaučiai ir raumenys sudaro ~60 kūno svorio, moterų ~50. Raumenys, kurie susitraukdami judina graiaučius sudaro judinamojo aparato aktyviąją dalį. Griaučiai, jų kietosios dalys, bei jas jungiantieji sąąnariai ir raiščiai- pasyvioji dalis. Griaučiai yra stndžių organizmo dalių sistema, susidedanti iš kaulų, kremzlių, bei juos rišančių jungiamojo audinio jungčių ir atliekanti mechaninę funkciją.
Seniausioji griaučių funkcija yra apsauginė, nes kaulai sudaro dėžes ypatingiems organams. Kita griaučių funkcija atraminė. Prie jų prisitvirtina minkštieji organizmo audiniai. Trečia griaučių funkcija judamoji- griaučiai tapo pagrindu raumenims prisitvirtinti.
Kaulas yra organas, susidedantis iš kaulinio audinio, pasidengęs iš lauko antkauliu ir turintis viduje kaulų čiulpų. Kaule skiriama tankioji kaulų medžiaga ir akytoji (kempininės struktūros). Kompaktinė medžiaga suudaro visų kaulų paviršinį sluoksnį, ypač jis storas ilguosiuose kauluose, o kempininė medžiaga vidinę kaulo dalį. Kiekvienas kaulas turi tam tikrą formą, dydį ir padėtį kūne. Kaulo forma labai įvairi. Pagal formą kaulai būna:
a) ilgieji
b) plokštieji
c) trumpieji
d) oriniai
e) netaisyklingieji
f) siūlų intarpiniai
g) sausgyslių intarpiniai.
Ilguosiuose kauluose skiriama vidurinė dalis- kū

ūnas ir 2 galai. Ilgieji kaulai daugiausis sudaro galūnių griaučius.
Plokštieji kaulai sudaryti iš 2 tankiosios medžiagos plokštelių, tarp kurių yra kempininės medžiagos sluoksnis. Šių kaulų vidaus ertmė lyg kempinė. Plokštieji kaulai: kauluoolės skliauto, dubens ir kt.
Trumpieji kaulai yra iš kempininės medžiagos, kurią iš išorės apsupa plona tankiosios medžiagos plokštelė. Jiema priklauso slanksteliai, riešo bei čiurnos kaulai.
Oriniai kaulai- kurių viduje yra didelės ertmės išklotos gleivine, kaip smilkinkaulis, kaktikaulis ir kt..
Mišrieji kaulai turi plokščiųjų ir trumpųjų kaulų požymių.

Leave a Comment