Vasarinių rapsų auginimo technologiniai elementai ir jų ekonominis vertinimas

įvadas; dirvožemis
priešsėliai
dirvos paruošimas
pasėlių priežiūra ir tręšimas
trąšų panaudojimo normos
piktžolių jautrumas herbicidams
herbicidai, ju jų panaudojimo laikas ir normos
apsauga nuo kemkėjų
cheminės rapsų apsaugos nuo kenkėjų ir ligų priemonės
derliaus nuėmimas
ekonominio vertinimo lentelės
Vakarų šalių ekspertai prognozuoja, kad rapsų aliejus, o tuo pačiu ir rapsų poreikis aliejaus pramoniai bent jau iki šimtmečio pabaigos nuolat didės. Šalyse ku neauga alyvmedžiai, sojos, saulėgrąžos ir kiti šilumą mėgstantys augalai, maistinis aliejus gaminamas tik iš rapsų sėklų, o jų išspaudos yra vertingas baltymingas pašaras gyvuliams. (S. Bernotas). Šiuo metu jau ne e tik užsienyje, bet jau ir Lietuvoje iš rapsų grūdų gaminami dyzeliniai degalai. Tačiau Lietuvoje į BIO dyzelina žiūrima gana skeptiškai.
Lietuvoje pirmieji rapsų pasėliai pasirodė prieš Antrąjį pasaulinį karą, tačiau rapsais kaip baltymingais ir greitai augančiais tarpiniais augalais susidomėta aštuntajame dešimtmetyje, o grūdams plačiau auginti jie pradėti nuo 1986 metų. (S. Bernotas). Tinkamos žemės vasariniams rapsams auginti yra visuose Lietuvos rajonuose. Tik tie ūkininkai, kurie tiksliai laikosi vasarinių rapsų auginimo rekomendacijų, gali tikėtis gero derliaus.
Šiame darbe apžvelgsime vasarinių rapsų auginimo naujoves, ta am tikslui naudosime įvairius leidinius bei straipsnius. Kadangi reikės atlikti auginimo technologinių elemntų ekonominį vertinimą, tam tikslui reikia ieškoti pigesnių auginimo technologijų. Augalininkystės ūkiuose daugiausaia kuro bei darbo sunaudojama dirvoms arti. Todėl energijos ir laiko sąnaudas galima taupyti, mažinant arimo gy

ylį arba visai neariant, o dirvą purenant kitais būdais. Todėl naudosime minimalią žemės dirbimo technologiją

Leave a Comment