Skirtingi vyro ir moters pasauliai. Nuostatos

Ankstesnėse dalyse sužinojome, jog vyrai ir moterys kalba ir klauso skirtingai, todėl nesusikalbėjimas porose yra dažnas ir visiškai natūralus reiškinys. Išskyrėme pagrindinius abiejų lyčių bendravimo bruožus bei ypatumus.

Šioje dalyje apžvelgsime abiejų lyčių mintis, jausmus bei svarbiausias nuostatas, kuriomis jos vadovaujasi. Sužinosime bei pasikartosime daug naudingų dalykų, kuriuos galbūt instinktyviai žinojome, tačiau niekuomet apie tai nepagalvodavome.

Remsimės tais pačiais šaltiniais, kurių pagrindinis – Alano ir Barbaros Pease knyga “Kodėl vyrai nesiklauso, o moterys nesiorientuoja žemėlapiuose?”

Vaikinams patinka daiktai, moterims – žmonės

Jau išsiaiškinome, kad vyrai ir moterys pasaulį mato skirtingai. Vyrai daiktus, objektus ir jų santykius mato erdviškai, tarsi paveikslą iš mažų gabalėlių. Moterys suvokia didesnį, platesnį vaizdą ir mato smulkias detales, bet atskiri dėlionės gabalėliai ir jų santykis su greta esančiu gabalėliu yra svarbesni už jų vietą erdvėje.

Vyrams svarbiausia rezultatai, tikslų, statuso ir valdžios siekimas, pergalė ir kryptingas ėjimas tikslo link iki galo. Moters supratimas nukreiptas į bendravimą, bendradarbiavimą, harmoniją, meilę, darną, dalijimąsi bei savitarpio santykius. Kontrastas toks ryškus, kad tiesiog nuostabu, kaip išvis vyrams ir moterims pavyksta sugyventi kartu.

Mergaičių smegenys reaguoja į žmones ir jų veidus, o berniukų – į objektus ir jų pavidalus. Nuo keleto valandų iki kelių mėnesių amžiaus kūdikių tyrimai rodo vieną aiškų dalyką – berniukams patinka daiktai, o mergaitėms – žmonės.

Naujagimes mergaites traukia žmonių veidai, jos gali žiūrėti į akis du tris kartus ilgiau nei to paties amžiaus berniukai, o kūdikiams berniukams įdomiau stebėti judančius netaisyklingų formų ir struktūrų daiktus. 12 savaičių mergaitės gali atskirti šeimos nuotraukos nuo svetimų, o berniukai – ne, bet jie lengviau suranda pamesta žaislą.

Berniukai varžosi tarpusavyje statydami didelius statinius iš žaislinių kaladėlių, o mergaitės dažniausiai stato ilgus, žemus pastatus, kuriame pabrėžiami įsivaizduojami žmonės viduje.

Berniukai domisi daiktais ir kaip jie veikia, mergaitės – žmonėmis ir savitarpio santykiais. Kai suaugusieji prisimena vestuves, moterys pasakoja apie ceremoniją ir joje dalyvavusius žmones, o vyrai – apie “bernvakarį”.

Vaikinai varžosi, o moterys – bendradarbiauja

Mergaitės grupelėse linkusios padėti viena kitai ir iš šalies neįmanoma atpažinti lyderės. Dažnai jos net nėra. Visos lygios. Šnekėdamos jos parodo savo draugiškumą ir paprastai kiekviena turi geriausią draugę, su kuria dalijasi paslaptimis.

Mergaitės į savo tarpą gali nepriimti siekiančios vadovauti bendraamžės, sakydamos: “Ji mano esanti kaži kas”, arba vadina ją “mėgstančia nurodinėti”. Berniukų grupėse esti hierarchija, o lyderį (kuris visuomet yra!) galima atpažinti iš pranašesnių bendravimo ar jėgos įgūdžių. Kiekvienas berniukas stengiasi surasti savo poziciją grupėje ir turėti kažkokį statusą.

Valdžia ir statusas jiems yra svarbiausi dalykai. Berniukas paprastai to siekia pasitelkdamas savo sumanumą ar žinias, sugebėjimą griežtai kalbėti su kitais ar atremti varžovus. Mergaitės jaučiasi laimingos užmegzdamos santykius su mokytojais ir draugais, o berniukai abejoja mokytojais, jiems labiau patinka savarankiškai tyrinėti erdvinį pasaulį.

Mergaitės kalba apie tai, kas kam patinka ar kas su kuo susipyko. Jos žaidžia mažomis grupelėmis ir artumo dėlei dalijasi “paslaptimis” apie kitus. Paauglės kalbasi apie berniukus, svorį, drabužius ir draugus. Suaugusios moterys aptarinėja dietą, asmeninius santykius, santuoką, vaikus, meilužius, įžymybes, drabužus, kitų žmonių veiksmus, santykius darbe ir viską, kas siejasi su žmonėmis ir asmeninėmis problemomis.

Berniukai kalba apie daiktus ir veiklą – kas ką padarė, kas kam gerai sekasi daryti ir kaip veikia mechanizmai. Paaugliai kalbasi apie sportą, mechaniką ir daiktų funkciją. Vyrai aptarinėja sportą, darbą, naujienas, ką jie nuveikė, kur buvo nuėję, techniką, automobilius ir mechaninius prietaisus.

Moterys vertina santykius, vyrai – darbą

Neseniai buvo atlikti tyrimai, kai vyrų ir moterų prašyta apibūdinti, kokiu žmogumi jie savo mato idealiose svajonėse.

Vyrai daugiausia rinkosi šiuos būdvardžius: drąsus, konkuruojantis, gebantis, dominuojantis, atkaklus, žavus ir praktiškas. Iš to paties sąrašo moterys rinkosi šiuos žodžius: nuoširdi, mylinti, dosni, užjaučianti, patraukli, draugiška ir duodanti.

Vertybių skalėje moterys tarnavimą kitiems ir susitikimą su įdomiais žmonėmis įvertino taip pat aukštai kaip vyrai prestižą, valdžią ir daiktų turėjimą. Vyrai vertino daiktus, o moterys – savitarpio santykius. Jų pasirinkimus padiktavo skirtinga smegenų sandara.

Vyrai visuomet išsiskirdavo darbu ir laimėjimais, o moterys apie savo vertę spręsdavo iš savitarpio santykių. Vyras yra medžiotojas ir problemų sprendėjas – tai turėjo būti jo prioritetas norint išgyventi. Moteris yra lizdo sergėtoja – jos vaidmuo užtikrinti kitos kartos išlikimą.

Visi tyrimai apie vyrų ir moterų vertybes, atlikti XX a. dešimtajame dešimtmetje, rodo, kad 70-80% vyrų įvairiuose kraštuose iki šiol sako, kad jiems gyvenime svarbiausias yra darbas, o toks pat procentas moterų teigia, kad joms svarbiausios yra jų šeimos.

Taigi, jei moteris jaučiasi nelaiminga dėl savo santykių šeimoje, ji negali susikaupti darbe. Jei vyras nelaimingas darbe, jis negali sutelkti dėmesio į santykius. Vienas ir kitas turi savo prioritetus, kurių sėkmingumas pasireiškia ir kitose, neprioritetinėse veiklose.

Vyro smegenys sutvarkytos taip, kad vertintų ir suprastų objektus, jų santykius su kitais objektais, erdvines sąsajas, išsiaiškintų, kaip visa tai veikia, ir spręstų problemas. Jo smegenys užprogramuotos į gyvenimą reaguoti klausimu “kaip man tai sutaisyti?”

Viena moteris man pasakojo norėjusi, kad vyras parodytų jai daugiau meilaus dėmesio – tai jis nušienavo pievelę. Jis tai suprato kaip meilės išraišką. Kai ji pasisakė, kad vis dar nėra laiminga, jis išdažė virtuvę. Kai ir taip nepadėjo, jis pasisiūlė ją nuvesti į futbolo rungtynes.

Kodėl vyrai nepakenčia būti neteisūs

Būdamas neteisus vyras pasijunta nevykėliu, nes nesugebėjo tinkamai atlikti savo darbo. Milijonai metų nenoro pasirodyti nevykėliu, regis, buvo įspausta į šiuolaikinio vyro smegenis.

Dauguma moterų nežino, kad jei vyras vairuoja automobilį vienas, jis galbūt sustoja ir pasiklausia kelio. Tačiau klausti praeivio, kai ji sėdi automobilyje, reikštų pasijusti nevykėliu, nes jis nesugeba jos kažkur nuvežti.

Kai moteris sako: “Pasiklausim kelio”, vyras išgirsta: “Tu nieko neišmanai, negali rasti kelio.” Jei ji sako: “Virtuvėje varva vanduo iš čiaupo, pasikvieskim santechniką”, jis išgirsta: “Tu niekam tikęs, pasikviesiu kitą vyrą tam darbui!” Dėl tos pačios priežasties vyrams sunku atsiprašyti. Tai jie supranta kaip pripažinimą klydus, o suklysti reiškia žlugti.

Vengdama sunkumų moteris turėtų neleisti vyrui pasijusti neteisiam, kai su juo aptarinėja iškilusias problemas. Net per gimtadienį gavęs saviugdos knygą vyras dažnai tai supranta kaip: “Tu nepakankamai geras.”

Paskutinėje šio straipsnių ciklo dalyje aptarsime pačią intymiausią ir daugeliui porų įdomiausią santykių dalį – seksą bei romantiką.

Diana Šimanskytė