Kas yra vyriškumas? (II)

Praėjusią savaitę pradėjome interviu narpstydami temas apie lytį ir lytiškumą. Toliau interviu tęsiamas apie tai, kaip ta lytis įsilieja į santykius…

Primenu, kad savo nuomone apie lytiškumą dalinasi filosofas – teologas Ervinas Koršunovas.

K. Kaip vyras turi elgtis su moterimi? Su savo partnere, žmona, kolege?… E. Yra paprastas dalykas iš tikrųjų… Visą laiką bandoma šitą dalyką paaiškinti sudėtingai, bet visų pirma, ta draugė, žmona… turi būti tai, ko jis siekia. Čia yra esmė ir tai nėra taip paprasta. Vyras gali apsirikti. Ta prasme, gal moteris jį apgavo, kad ji yra jo siekinys, arba įteigė… o iš tikrųjų jis nežinojo, koks tas siekinys, tik norėjo jį turėti dar neturėdamas… Tas adekvatumas tarp vyro ir moters, čia ir moteris turi jausti atsakomybę ir panašiai. Ir jeigu jis sąžiningai suprato, kad tai jinai – jo gyvenimo moteris, tada visų pirma siekti jos ir tai daryti taip, kad jinai būtų vienavertus pasiekta, bet ne visai. Čia ir yra tas niuansas. Pačiam sau neleisti jos užkariauti… Čia gamta, čia tik vektorius…

K. O moterys, kurios šiaip pasitaiko pakelėje, praeina pro tavo gyvenimą?.. Kaip su jomis?… E. Jisai (t.y. vyras) nelabai pastebi, o visų antra… tai priklauso nuo jo nuotaikos. Jeigu jo vektorius laimingas, jeigu jis pasiekė kažką, jis savaime yra draugiškas. Jeigu visdėlto nėra laimingas jo vyriškas išsipildymas, tada yra etiketas… Aš bet kuriuo atveju manau, jeigu vyrui siekinys yra brangus, tai tarp jo ir jį supančių žmonių įsivyrauja ramybė, tam tikras pasitikėjimas, iš kurio ir gaunasi gyvenimas, santykiai.

K. O mačio? Kazanovos? Riteriai??? Gyvenimo būdas? Siekis? Liga? Etiketės?… E. Macio svarbesnis yra jo siekinys, t.y. jisai – siekiantysis, o kazanova turi siekį – moterį, pasiektoji jo tikslas. Psichologija tokia – pusiausvyros išlaikymas, gali būti labai stiprus siekinio adresatas, o pats nuo jo prapuoli, t.y. praradimas savojo svorio… Juk vyras vektorius su rutuliuku ♂. Jeigu nėra svorio, o vektorius labai stiprus…

K. Moteris daugiau grobis ar partnerė? Vyro ir moters draugystė gali būti? Turiu omeny TIK daugiškus santykius. E. Ta prasme, mes esame mūsų prigimtis – kažkur gali, kažkur negali. Su vienom gal ir gali, o su kitom niekaip… Aš manau, čia priklauso nuo energetikos, nuo asmenybės bruožų… yra stiprių ir silpnų asmenybių, yra ekstra- ir intra-vertų, kažkurie gali sutarti tik kaip draugai, kažkurie tik kaip meilužiai… čia reikėtų atskirai kastis… Aš tai pavyzdžiui tokios nuostatos, kad tu iš principo pajunti tai, normaliai turi kažkas suveikti, tu supranti, kaip viskas klostysis… nebent vyksta kažkokie pokyčiai tavyje ar kitame žmoguje… bet šiaip būna visiškai aišku, kad tu geisi arba, kad negeisi, kad bendrausit draugiškai…

K. O kai peržengiama draugystės riba, galima sugrįžti atgal ar taip pastatomas kertinis akmuo, kurio jau nepajudinsi? E. Lengvai… visiškai stabiliuose santykiuose be geismo gali būti ”kaltas” apsvaigimas, bet išsiblaivęs supranti, kad tas suartėjimas faktiškas niekaip nepastumėjo vidinių dalykų…

K. Koks jūsų požiūris į draugystę tarp vyrų? Ar tokia yra? Kokia veikla ar užsiėmimai labiausiai patvirtina ir sustiprina vyrišką draugystę? Ar jūs turite artimų draugų vyrų? Jei turite, kaip jūs palaikote savo draugystę su jais? Ar gali egzistuoti meilė tarp vyrų? E. Suartina bendramintiškumas. Draugų vyrų yra. Yra bendra veikla, bendros nuostatos… visai nesvarbu, ką darytum…

K. O meilė tarp vyrų egzistuoja? E. Aš manau,kad taip.

K. Koks jūsų požiūris į seksualumą? Kokie seksualumo ar sekso dalykai patys svarbiausi vyrams? E. Iš principo aš priėjau tokio požiūrio,kad seksualumas yra būtinas artimiems santykiams. Jeigu nėra darnaus seksualumo, tada nereikia sau meluoti, kad tai yra gerai, kad pakilu…

K. Kas yra seksualus vyras? E. Kolkas man tai yra, ką aš sublimuoju. Seksualus vyras yra simpatijos dalykas… Kito vyro seksualumas gali sustiprinti manąjį seksualumą.

K. O moters seksualumas? E. Ilgai galvojau, kaip čia tiksliau atsakyti… Čia panašiai, kaip ir kalbant apie vyrų vyriškumą. Vyro vyriškumas yra seksualumas, taip ir moters seksualumas slypi jos moteriškume. Įeina fiziniai duomenys – tiek klubai, tiek veidas, tiek krūtinė, bruožai, tiek energetika, kuria moteris disponuoja. Brandžios moters seksualumas – tai moteriškumas, kurį ji kontroliuoja. Moters moteriškumas – tai jos seksualinė energija. Čia vėlgi elementarūs dalykai. Aš geidžiu moters, kuri savo energetika yra harmoninga, kuri spinduliuoja, kuri turi vidinę ramybę ir kuri suvokia savo patrauklumą. Man turi sutapti keli dalykai – tam tikri mėgiami išoriniai ir tam tikri mėgiami vidiniai bruožai. Atsiranda toks jausmas, kad aš suprantu jos mintis, kurios man pasirodo skaidrios. Aš suprantu, kad jinai supranta save ir dar suprantu, kad aš ją suprantu ir kad ji tai supranta…

K. Kas traukia priešingybės, kaip fizikos dėsniuose pliusas minusą, ar vis dėlto susieina artimos sielos? E. Man tai norisi kažko artimo, panašaus… kuo toliau, tuo labiau susiliejančio su manimi.

K. Nuo ko dar priklauso seksualumas? E. Iš principo betkokia moteris turi savo seksualumą, todėl ir vyrai sako “aš myliu visas moteris”. Man tai neužtenka matyti seksualią moterį, aš turiu pajausti jos vidų, kad mes vienas kitą pajautėme… Turi įvykti kažkoks vidinis susitarimas.

K. O kodėl moterys nesako “aš myliu visus vyrus“? E. Moteris socialiniu požiūriu yra ta, kuri renkasi iš visos daugybės, bet vyras renkasi iš tos daugybės, kurios jį pasirinko. Moteris orientuota į vieną pasirinkimą. Akimirkos prasme, moteris daro vieną sprendimą, o vyras kelis sprendimus… Galbūt tai mūsų fiziologija…

K. Ką jūs manote apie vyrus gėjus ir jų vyriškumą? Ar jie yra tikri vyrai? Kokiais bruožais apibūdintumėte gėjus vyrus? E. Man atrodo, čia viskas labai paprasta. Jie turi labai išreikštą vyriškumą per lytį ir seksualumo demonstravimą, bet kaip sakiau, yra dar tas valios vyriškumas. Tai kaip tik deficitas, nes pagal mane vyras gėjus turi seksualinį perteklių ir valios trūkumą. Gal gėjų draugystė paremta tuo, kad jie papildo vienas kitą, bet realiai vyras vienas turi daryti apsisprendimus. Vat kas yra labai vyriška – vyrui padaryti apsisprendimą būnant vienam. O gėjus iš principo yra tas, kuris orientuoja save į kitą gėjų, į kitą žmogų, į kitą asmenį, o ką jau kalbėti apie tai, kad jie nepriima atsakomybės už moterį… Juk draugystė su moterimi yra didele atsakomybė, didelė našta, apsiribojimai, turėsi klausyti jos požiūrių, jos moralų ir pagal tai save reguliuoti, turint kažką savyje.

K. O moteriški vyrai?.. E. Fizinė natūra, jie turi savo mažą vektorių… jie nori – mezga, bet stipri prigimtis siekia platumų, gylio…

K. Homoseksualumas, transvestitų šou, mačio ir pan. – tai darosi madinga? E. Taip… tai ne tik, kad madinga… įsivaizduok, ar tai būtų XIX a.  ar XX a. pradžios romanas, buvo pasakojama pasakotojo vardu, o XX a. viduryje jis išnyksta. Psichologiškai žiūrint, jeigu Froidas kūrė galingą sistemą su ego, superego deriniais, tai dabartinė psichologija ar filosofija beveik apsieina be to “aš“. Jeigu aksčiau teologija buvo žmogaus, “aš“, Dievo išgelbėto, tai dabar tuo niekas neužsiima, net esant stipriai savivokai, koncentracijai į savąjį ”aš” – tas labai skatina vyriškumą, tokį, prie kurio galima prijungti ir atsakomybę, ir daug dvasinių dorybių ir pan. – kai tai nuolat neproblematizuojama, tai tada pralaimi, santykis pasidaro kūniško seksualumo naudai. Vyriškumas turi būti kažkame… Ir tai atskleidžiama mačio arba gėjaus tipe. Mačio gali plisti tradicinėse visuomenėse, kur nėra feminizmo. Ten kur atsiranda feminizmas, atsiranda gėjai. Juk seksualumas turi būti nevaržomas. Jei jie negalėtų jo parodyti, tai arba depresuotų arba turėtų kitą, t.y. tą vyrišką siekį…

K. O kokios jūsų prognozės? E. Kas liečia prognozes, tai man sunku spręsti, bet aš manau, kad čia nėra tokio didelio priešiškumo. Įtampą sukelia bendras požiūris. Kiekvienu atveju vyriškumas yra išreikštas. Vienų – per fiziologiją, kitų – per talentą. Duodu gal ir tradicinį padalijimą, bet realiai, vyrų demonstracijos, kaip jie patiria malnumus, kaip jie krušasi, tai eksponuoja, ką aš sakau. Glumina savo seksualumo paradas. Pasimylėjęs heteroseksualus vyras, be to kad patiria didelį malonumą, dar jis ir netrukus sugįžta prie savo idėjų. Homoseksualūs vyrai neturi prie ko sugrižti… Bet jie yra vyrai vien todėl, kad vyras – fiziologinė būtybė. Seksualumas yra nepadalinamas, nėra dviejų seksualumų, yra tik vyrai ir moterys. Seksualumai gali būti relizuojami į projektą – vyriškumas, kuris gyvena dėl savo idėjų, ir yra seksualumas, kuris niekur nekatalizuojamas, trykšta ties pačia kūno dalim, jo idėja – jo kūnas. Siekio nebuvimas, mano galva, dėsningas. Pasauliui liberalėjant mes silpstam. Vyrui susikurti savo projektą darosi vis sunkiau ir sunkiau. Atitinkamai reikia arba išmokti gyventi tikint savo siekiu arba atsisakyti ir gyventi tokį seksistinį gyvenimą. Siekti, kaip ir vyras siekia tos, kurios labiausiai geidžia šiandiena.

K. O kokia įtaka mąstymui, visuomenės moralės formavimui? Juk kuriasi gėjų šeimos… E. Bijau, kad formuosis kitoks mąstymas, bet tai dar nereiškia,kad jis blogės… Gal net jis bus naudingesnis. Turėti savo projektą, savo siekį, kaip rodo gyvenimas – labai distruktyvu… Turėti savo idėją fiks – tai pasiryžimas lipt per galvas sau ir kitiems… Gėjai tik reprodukcijos ir edukacijos prasme neaišku kaip, o šiaip tai aš manau, kad jie gal net taikingesni yra… gėjų daugėja, nes pasaulis yra verčiamas gyventi taikoje, nes karas, tai atomonis karas, tai lokalūs karai… gal vyras ir galėtų kitaip persiorientuoti, bet per vieną kartą tai labai sunku… Aš blemba 10 mokiausi… labai sunku… bet iš principo, visvien yra labai didelis stabilizatorius – poros kuriasi. Poroj, gal šiek tiek ir konfliktiškai, bet moteris padeda vyrui atrasti save ir atvirkščiai. Dabar poroje būti irgi reikia drąsos… dabar mes ir taip ”laužomės”, ir kitaip… Vieną dalyką mes jau supratome, kad seksualumas yra viena energija, kurią sunku pažaboti ir valdyti. Aišku, bus ir mados vėjai, bet meilė nemirs… Moteris turėtų žiūrėti į tai, kad vyras turi kažkokią idėją fiks. Jeigu kiekybiškai vyrų mažės, gal tada kažkokios išorinės formos bus savaime pakankamos. Seksualumas bus patrauklus, bet labiausiai nukentės stabilūs santykiai, kaip jau dabar nukentėjo šeima. Ilgalaikių santykių pagridas yra projektas. Vyras yra inertiškas, turi savo projektą, o kas be projekto? Bus arba homoseksualūs vyrai, arba ateis matriarchato tendencijos, moterys atras “receptą“, kaip išlaikyti vyrą. O gal daugpatystė… Iš principo čia vyksta dideli rimti pokyčiai.

Mąstau, ką čia pasakiau.. neatsakiau kokios moterys man patinka, bet čia yra labai sudėtinga. Turi įtakos ir tie bruožai, ir manieros, ir elegancija, ir kalba… tik aišku reikia suvokti,kad tai yra viduje.. Čia svarbus kultūrinis kodas, kuris pasireiškia tam tikram elgesy, kalboj, žvilgsniuose ir pan. Čia jau tokie dalykai prasideda…

K. O svarbiausiai būti žmogumi, ar visdėlto svarbu įsisavinti savo lytiškumą?… Kiek svarbu tai, apie ką mes šnekėjom?… E. Čia ir yra atsakymas man pačiam. Vyro siekinys yra būti žmogumi, vyras to siekia vienas. Kitas dalykas, paskui moteris jam padeda ir jis jai dėkingas už tai. Moteris taip pat turi savo įsivaizdavimą apie žmogiškumą, bet, kaip ir pradžioj sakiau, tiek vyras, tiek moteris link žmogiškumo eina savo keliu. Jie yra reikaligi vienas kitam.

K. Vyras ir moteris turi tikslą būti žmonėmis, bet siekia to skirtingai, todėl mes kalbam ne apie žmogiškumą, o apie lytiškumą…taip? E. Taip. Mes turime vyrus ir moteris. Žmogus yra arba kaip sąvoka apibrėžti tiesiog patirtį, arba tai kaip idėja. Mąstant, kas yra vyrui vyriškumas, dar galima paklaust, kas yra vyrui būti žmogumi? Ir jis jau kitaip atsakys, negu kad moteris atsako. Va ir visa filosofija.

Ačiū, Ervinai!

Sužinojusi daugiau apie vyrus… Kris (Kristina Leščinskaitė)