Efedra

Jauni džiovinti efedros (Ephedra sinica Stapt.) ūgliai vartojami tūkstančius metų tradicinėje Rytų medicinoje kvėpavimo sutrikimams, ypač bronchų spazmui ir plaučių stazei, gydyti.

Efedra yra populiari dėl stimuliuojamojo ir apetitą mažinančio poveikio (viena ar kartu su į kofeiną panašiomis augalinėmis medžiagomis). Efedros alkaloidai (efedrinas, pseudoefedrinas ir kt.) pagal struktūrą yra panašūs į amfetaminus.

Efedra sukelia nepageidaujamą simpatikomimetinį poveikį, įskaitant drebulį, sunkią hipertenziją, traukulius ir aritmiją. Dėl to gali įvykti miokardo infarktas, insultas ir ištikti mirtis.

FDA duomenimis, pasireiškė daugiau kaip apie 800 nepageidaujamo poveikio atvejų, iš kurių dauugiau kaip 20 baigėsi mirtimi. Semenuk ir jo kolegos įvertino 926 galimo efedros toksinio poveikio atvejus, kurie buvo pastebėti 1995–1997 m. laikotarpiu. 37 pacientams šio augalo vartojimas buvo susijęs su praeinančiu insultu, miokardo infarktu arba baigėsi mirtimi. Jau esanti širdies liga nebuvo būtina sąlyga nepageidaujamiems poveikiams pasireikšti, ir toksinis poveikis nebuvo susijęs su labai didelėmis dozėmis.

Specialiojo JAV vyriausybės komiteto pranešimuose yra minima 13000 nepageidaujamo poveikio atvejų, kurie pasireiškė vartojant didžiausio JAV efedros preparatų gamintojo „Metabolife“ produktų. Vartojant preparatų, kuriuose buvo efedros, nepageidaujamas poveikis pasireiškė 64 proc. vissų atvejų, apie kuriuos buvo pranešta JAV apsinuodijimų kontrolės centrams, tačiau tai buvo tik 0,82 proc. visų parduodamų augalinės kilmės preparatų. Reliatyvi nepageidaujamų poveikių rizika pacientams, vartojantiems efedros, palyginti su kitais vaistažolių preparatais, buvo nepaprastai didelė – nuo 100 (palyginti su kava kava pre

eparatais) iki 720 (vartojant ginkmedžio preparatų).

Efedra rekomenduojama pacientams, sergantiems arterine hipertenzija, glaukoma, epilepsija ir koronarine širdies liga, vengti vartoti šio produkto. Jo draudžiama vartoti pacientams, kuriems atsiranda nerimas, manija arba sergantiesiems skydliaukės ligomis, taip pat tiems žmonėms, kurie vartoja kitų CNS stimuliuojamųjų preparatų, bei nėščioms moterims. Kadangi efedra gali padidinti steroidų klirensą, vadinasi, gali sumažėti prednizolono veiksmingumas. Didžiausia rekomenduojama efedros paros dozė yra 24 mg.

Leave a Comment