Acidozė

Vilniaus centro poliklinikos Naujamiesčio filialo bendrosios praktikos gydytoja Daiva Berškienė:

– Tikslios statistikos, kiek žmonių Lietuvoje vargina lėtinė acidozė (rūgščių perteklius organizme) nėra, tuo tarpu Europos valstybėse apie šią problemą šnekama jau seniai. Žmogaus medžiagų apykaita vyksta taip, kad būtų išlaikyta normali rūgščių šarmų pusiausvyra, kurią atspindi kraujo pH. Jei šis kraujo rodiklis kinta, žmogaus sveikata stipriai pablogėja ir jis gali atsidurti reanimacijoje.

Lėtinė acidozė (organizmo parūgštėjimas) gali atsirasti:

 • dėl neteisingos mitybos, kai nesubalansavus maisto organizmas per daug “parūgštėja”,
 • laikantis įvairių dietų, ypač, kai svoris mettamas staigiai,
 • dėl per didelių fizinių krūvių,
 • sergant kai kuriomis lėtinėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu),
 • pirmaisiais nėštumo mėnesiais dėl nuolatinio pykinimo ir vėmimo.

Pirma ir pati svarbiausia priežastis, dėl ko atsiranda lėtinė acidozė, yra mityba. Kadangi organizmą ypatingai rūgština baltyminis maistas (mėsa, žuvis, dauguma pieno produktų, ypač varškė ir sūris, kiaušiniai, kruopos), vykstant medžiagų apykaitai, daug baltymų turintys maisto produktai skyla į sieros ir fosforo rūgštis, kurias puikiai “neutralizuoja” šarminančių savybių turintys vaisiai, daržovės ir rūgpienis, kefyras bei jogurtas. Užtat, norint išlaikyti rūgščių šarmų pusiausvyrą ir apsaugoti organizmą nuo parūgštėjimo, suvalgius, pavyzdžiui, 100 g mėsos, būtina suvalgyti ir apie 300g daržovių ar vaisių.

Laikantis dietų ir metant svorį (ypač kai tai daroma staigiai), riebalai skyla iki ketoninių rūgščių ir organizmas “apkraunamas” rūgštimis, kaip ir per daug sportuojant. Be

to, aktyviai sportuojant gaminasi pieno rūgštis, o su prakaitu netenkama labai daug mineralinių medžiagų ir skysčių. Lėtinio parūgštėjimo bus išvengta jei dienos racione 20 proc. sudarys rūgštinantys, o 80 proc. šarminantys maisto produktai. Todėl būtina valgyti daug vaisių ir daržovių.

Dėl organizme atsiradusio parūgštėjimo:

 • dingsta nuotaika, energija,
 • sumažėja darbingumas,
 • keičiasi kalcio apykaita,
 • susergama osteoporoze,
 • silpnėja nagai,
 • pradeda slingti plaukai,
 • sausėja oda,
 • po operacijų blogai gyja kaulai,
 • dažnėja traumos,
 • atsiranda nestuburiniai nugaros skausmai.

Esant lėtinei acidozei, dėl padvigubėjusio kalcio išsiskyrimo aktyvinamos kaulą ardančios sistemos. Todėl lėtinė acidozė sukelia osteoporozę. Dėl kalcio netekimo silpnėja nagai, pradeda slinkti plaukai, labai sausėja oda.

Vaikams lėtinė acidozė tampa viena iš rachito priežasčių. Parūgštėjus organizmui ir keičiantis kalcio apykaitai, jungiamasis audinys netenka elastingumo, padažnėja traumos, atsiranda lėtiniai nestuburiniai nugaros skausmai.

Tuo tarpu vartojant šarminius maisto papildus, šiuos skausmus galima per pusę summažinti maždaug per mėnesį. Šie maisto papildai – tikra išeitis nuolat patiriantiems stresą, sėdintiems prie kompiuterio, vartojantiems daugiau baltyminio maisto. Be to jie puikiai tinka osteoporozės profilaktikai (ypač perkopus per 40 m), kad pagerėtų kaulų augimas (vaikams nuo rachito), sportininkams, nugaros skausmų profilaktikai. Šiuos maisto papildus galima berti į košes, kavą, kakavą, galima vartoti jų tabletes ar granules.

0 thoughts on “Acidozė”

 1. Daznai turiu vadinama rugstinguma, bet pati matyt kalta megstu astru maista, taciau vartoju svelnia suspencija skrandziui maalox ir tikrai padeda man, neturiu valios atsisakyti skanaus maisto todel ir tenka vartoti maaloxa:)

  Reply
 2. As esu sportuojantis, rugsciu sarmu pusiausvyrai subalansuoti vartoju maisto papilda Basica, ji vartodamas jauciu kaip darbingumas atsiranda, savijauta gereja,energija nedingsta.Maisau su jogurtu ir valgau.Plius dar gerina virskinima Basica:)

  Reply
 3. Yra daug visokiu maisto papildu, ar vitaminu tvarkanciu rugstis, sarmus, bet as atradau nuostabu produkta NONI MAUI sultis ,tai zinokit atstoja visokius maisto papildus nes sutvarko visa organizmo bukle,ka domina dabar yra akcija 1+1 vitaminu pasaulio parduotuveje arba http://www.vitamin.lt tikri saunus produktas!!!

  Reply
 4. Nuo rugstingumo geriausios tabletes maalox yra, anksciau gerdavau suspencija, bet dabar yra ir tabletemis, tikrai veikia gerai ir nekankina remuo.

  Reply

Leave a Comment