Santuokos stabilumas

Oksfordo universiteto profesorius matematikas James‘as Murray‘us sukūrė metodą, kuris padeda beveik 100 proc. tikslumu nustatyti, ar sutuoktinių pora išsiskirs.

Mokslininko rengtame tyrime dalyvavo 700 porų, 94 proc. atvejų jo prognozės pasitvirtino, skelbia britų dienraštis „The Telegraph“.

Murray‘aus metodo esmė tokia: iš pradžių įrašomas 15 minučių trukmės sutuoktinių pokalbis, kurio metu pora aptaria kokius nors „karštus“ klausimus. Pokalbių temos gali būti įvairios: seksas, pinigai, santykiai su vienas kito giminėmis ir pan.

Visos sutuoktinių išsakytos replikos vertinamos skalėje nuo -4 iki 4: teigiami balai skiriami sakiniams, kuriuose jaučiamas bendrumas, humoras, laimė; atitinkamai agresyvios ir žeminančios frazės vertinamos neigiamais balais. Metodo autorius teigia, kad panieka santykiams kelia didesnę grėsmę nei pasibjaurėjimas, pyktis ar liūdesys.

Gauti duomenys vėliau išreiškiami grafiniu būdu, ir jeigu vieno iš sutuoktinių grafike dominuoja neigiamos reikšmės, Murray‘us prognozuoja neišvengiamas skyrybas.

„Vis dar negaliu atsistebėti, kad žmogaus emocijas galima perteikti matematiniais modeliais ir kad tokios prognozės yra įmanomos. Tiesiog neįtikėtina, kad toks sudėtingas dalykas kaip santuoka telpa paprasčiausiame grafike, kuris sudaromas remiantis poros bendravimo ypatumais“, – sakė Murray‘us.

Visas sutuoktinių poras tyrimą atlikęs profesorius dalina į penkias kategorijas: dvi iš jų yra stabilios, dvi – ne, o dar viena užima tarpinę poziciją. Labiausiai, anot profesoriaus, patikimos tradicinės sąjungos, kuriose abu partneriai akcentuoja bendrumą, o ne individualumą.

Pirmosios kategorijos santuokoje partneriai palaiko vienas kitą. Jų sąjungoje vyrauja ramybė, intymumas ir bendrystė. Bendra patirtis jiems yra svarbesnė nei individuali.

Antroji sutuoktinių kategorija įvardinama kaip „vengėjai“: jie stengiasi išvengti bet kokios konfrontacijos ir konfliktų. Jų santykis su partneriu – tik pozityvus.

Porų, priklausančių nepastoviųjų kategorijai, santykiai yra romantiški ir aistringi, tačiau jų ginčai dažnai būna itin karšti. Tokios santuokos balansuoja tarp stabilumo ir nestabilumo, tačiau iš esmės partneriai jaučiasi labiau nelaimingi nei laimingi.

„Priešiškos“ kategorijos santuokose abu partneriai nenori kalbėti apie problemas ir ieškoti bendrų sprendimų, taigi tarp jų nėra jokios komunikacijos.

Penktosios kategorijos santuokos įvardinamos kaip „priešiškos ir nepriklausomos“, jose vienas partneris dega noru aptarti problemą, tuo tarpu kitas nerodo jokio susidomėjimo ir noro apie tai kalbėti.

Profesorius teigia, kad 700 porų santykių prognozė buvo 100 proc. tiksli, teisingų spėjimų skaičių šiek tiek sumažino tai, kad kai kurie partneriai, kurie pagal sudarytą modelį, nors ir būdami ne itin laimingi kartu, turėjo išsaugoti santuoką, ilgainiui vis dėlto išsiskyrė.

Comments are closed.