Flirto paslaptys

Pshichologas dr. Gediminas Navaitis
2007 Liepos 13 d.
Žodis “flirtas” kilęs iš prancūzų kalbos žodžio, kurį galima versti ir kaip “žydėjimą”. Kodėl nepasistengus, kad aplink būtų daugiau žydinčių gėlių, o tuo pačiu ir džiaugsmo? O tam, kad flirtas suteiktų Jums džiagsmo dera prisiminti, kad tarp susipažinimo ir prisipažinimo įsiterpia smagus ir kupinas įtampos flirto laikas. Flirtas tarsi žaidimas. Geriausi žaidimų ekspertai vaikai nesistengia žaidimu nieko pasiekti, netgi ne visada nori laimėti. Jiems džiugu būti kartu.

Ar verta gaišti laiką tokiems niekams kaip komplimentai, užuominos, juokai ir pokštai, kuriuos teisingai prilyginame vaikiškiems žaidimams? Jei norit, kad Jūsų santykiuose būtų smagaus neapibrėžtumo laikotarpis – verta. O kad geriau flirtuotumėt pravartu žinoti kelias šio žaidimos taisykles.

Pirmoji: malonių įspūdžių kaupimas .Mūsų kūnas sugeba “prisiminti” anksčiau išgyventas emocijas. Kai mintyse iškyla saulėlydis, matytas drauge su mylimu žmogumi, tai nėra vien vaizdas, bet ir tuo metu patirtų malonių emocijų atkūrimas.

Psichologai tyrė žmonių, žiūrėjusių romantiškus kino filmus, imuninės sistemos pokyčius. Tyrimas paliudijo, jog, stebint meilės scenas, įvykstantys hormoniniai kitimai trumpam sustiprina imunitetą, o tiems, kurie vaizduotėje susiedavo filmą su savo maloniais prisiminimais, šis imuniteto pastiprinimo efektas išlikdavo virš valandos. Flirtas yra užuomina apie galimą artumą, o tuo pačiu ir buvusių malonių išgyvenimų sąmoningas ar nepilnai suvoktas prisiminimas.

Antroji: atvirumas sau, flirtas su savimi. Norint flirtuoti su aplinkiniais, reikės su jais dalintis jausmais ir mintimis. Ar tai pavyks, priklauso nuo to, kaip bendraujame patys su savimi. Kai skauda dantį, kai griaužia mintys apie negrąžintą kreditą, linksmai pokštauti vargu ar pavyks. Todėl svarbiausia sėkmės flirte sąlyga yra gera nuotaika ir noras ja pasidalinti su kitais. Daug žmonių kažin kodėl yra įsitikinę, jog jų nuotaika priklauso nuo kitų bei aplinkybių, o ne nuo jų pačių. Todėl ir nenori būti už ją atsakingi.

Apsisprendimas kurti savo gerą nuotaiką – sėkmingo ir malonaus flirto pagrindas.

Kita flirto atrama – jautrumas aplinkai. Nuolat būdami mintimis ir jausmais tai “ateityje”, tai “praeityje”, net ir atsidūrę dabartyje, nesinaudojame visais savo pojūčiais. Pakanka bent retkarčiais paklausti savęs, ką matau (kokias spalvas, formas, atspalvius, smulkias detales), ką girdžiu (krebždesius, tolimus garsus), ką užuodžiu (benzino kvapą, praeinančios moters kvepalus) ir pasaulis taps tarsi ryškesnis, o drauge įdomesnis. Toks pasikartojantis susikaupimas pojūčiams padės atsiriboti nuo anksčiau buvusių rūpesčių, o gręsiantiems skirti tik tiek laiko kiek reikia, nei daugiau, nei mažiau.

Nemažiau veiksmingas būdas pasirengti flirtui – vidinė šypsena. Visi žino, kad pardavėjui liepta nuolat šypsotis. Dirbtinė šypsena vargina ir besišypsantį, ir ne visiems patinka. Nors ir net ji geresnė nei rūsti išraiška.

Vidinė šypsena skirta sau. Jos esmė – nusišypsoti nekeičiant veido mimikos, nebent vos vos, įsivaizduoti, kad mūsų viduje yra linksmas, besišypsantis mums žmogus. (Tokius patarimus reikia vykdyti nedelsiant, todėl turėtumėt tuoj pat sau nusišypsoti).

Trečioje: būdama geros nuotaikos pereikit prie flirto su kitu. Psichologinėje konsultacijoje suvaržytas, sunkiai bendraujantis, besiskundžiantis vienatve žmogus dažnai tvirtina nežinąs apie ką kalbėti su kitais, nemokąs juos sudominti.

Suprantama, flirtas turi ne tik formą, bet ir labiau tinkamas temas. Tačiau forma visgi svarbiau. Apie baltąjį banginį galima pasakoti itin gundančiai, jeigu pasakojimas bus ryškus, mintys pozityvios, t.y., kels asociacijas su maloniais prisiminimais, patvirtins pašnekovo svarbą.

Na, o paprasčiausia, bet pakankamai veiksminga flirto pradžia – jausmingi klausimai apie pašnekovą. Kadangi mes savimi domimės labiau nei kitais, tas, kuris mumis irgi domisi, iš karto tampa artimas.

Teisingai užduoti klausimai verčia romantiškai mąstyti. Jei, pavyzdžiui, moteris papasakos apie draugę, kuri abejoja meile iš pirmo žvilgsnio ir pasiteiraus vyriškio nuomonės, jei pasidomės, kaip turėtų atrodyti ideali savaitgalio išvyka, ar norės sužinoti tikro jausmo požymius, ji išgirs netiesioginį vyro atsakymą apie save ir paskatins jausmingiau pažvelgti į ją. Jei šie ar panašūs klausimai atrodo pernelyg asmeniški, galima klausti apie visus vyrus (daug kam patiks kalbėti už visus). Pavyzdžiui, pasiteirauti, kada vyrai suvokia, jog rimtai įsimylėjo. Geriausia, jei šie klausimai paskatins prisiminti ką malonaus.

Uždavus jausmingą klausimą, veikiausiai teks į jį ir atsakinėti. Tai ir yra flirtas – kai užuominomis kalbama apie galimus jausmus ir galimą artumą.

Sumanios gundytojos šiomis temomis kalba tarsi antruoju asmeniu. Jos sako: “Gera jausti, kad esi kam nors reikalinga…” Bet nekalba apie Petrą ar Joną, su kuriais anksčiau susitikinėjo. Flirtas taps sunkiu darbu, jei teks tiksliai “pasverti” kiekvieną žodį. Jis tampa smagus, jei vadovaujamasi paprasta taisykle – jausmai keičiasi, o todėl jie nėra pasižadėjimas. Pasakius, kad vyras nuostabus, kad su juo šią akimirką gera ir saugu, yra tik padėkota už esamą laiką, bet neįsipareigota ateičiai ir nesuteikta jokių teisių. Gal todėl vertinančios dabartį, bet nesvarstančios būsimų santykių, gali nesivaržydamos girti ir dėkoti? Taigi ir pačios susilaukia komplimentų bei smagiai leidžia laiką.