ANDRIAUS MAMONTOVO MUZIKINĖ VEIKLA

ĮVADAS
Andrius Mamontovas (gimė 1967 metų rugpjūčio 23 d. Vilniuje) – neeilinė asmenybė. Kai kas jį prisimena iš savo jaunystės, jei ne kaip dainininką, kuris dainavo „Laužo šviesą“, tai tada kaip legendinės Foje lyderį. Kitiems jis asocijuojasi su paskutiniu „Foje“ koncertu Vingio parke. Dar kiti – klausosi jo muzikos, šoka koncertuose, ir dievina tik jį. Andrius Mamontovas vadinamas visų laikų populiariausiu Lietuvos dainininku. 1984-1997 m. populiariausios Lietuvos grupės “Foje” lyderis, muzikos ir žodžių autorius, su šia grupe išleidęs per 10 populiarių albumų.
Medžiagos apie šią vieną garsiausių Lietuvoje as

s
smenybių ne taip jau ir gausu. Daugiausia informacijos pateikia oficialios ir neoficialios A. Mamontovo gerbėjų interneto svetainės, kuriomis ir teko daugiausiai remtis.

1. ANDRIAUS MAMONTOVO MUZIKINĖ VEIKLA
1. 1. A. MAMONTOVAS – „FOJE“ LYDERIS
1983-jųjų metų rudenį Andrius Mamontovas (vokalas, mušamieji), Arnoldas Lukošius (klavišiniai) ir Darius Tarasevičius (boso gitara) Vilniaus 18-oje vidurinėje mokykloje (dabar Antakalnio vidurinė) įkuria grupę “Sunki muzika”. Po kelių mėnesių prie grupės prisijungė Algis Kriščiūnas (mušamieji), todėl Andrius Mamontovas paliko būgnus ir į rankas paėmė gitarą. Praėjus vos metams “Sunki muzika”, pervadinta į FOJE, dažniausiai ko

o
oncertavo kitose Vilniaus mokyklose bei studentų šventėse. Grupės repertuare atsiranda vėliau išgarsėjusios dainos: “Kitoks pasaulis”, “Liūdesys”, “Krantas” ir “Vaikystės stogas”. 1985 m. FOJE įrašo savo dainas Vilniaus plokštelių studijoje. FOJE repetuoja Vilniaus inžinierinio statybos instituto patalpose ir koncertuoja studentų šventėse. 1986 m. pr
r
radžioje prie grupės prisijungia Darius Burokas (boso gitara) ir Romas Rainys tampa solo gitaristu. Grupė įrašo tris labai svarbias savo biografijos dainas: “Distancija”, “Saugok vaikystę” ir “Laužo šviesa”. Vilniuje įvykęs festivalis “Lituanica-86” atveria grupei duris į populiarumą. Po sėkmingo ir visų pastebėto pasirodymo FOJE sulaukia kvietimo nusifilmuoti muzikiniame Lietuvos kino studijos filme “Kažkas atsitiko”. Andrius Mamontovas išeina į kariuomenę, tačiau tai nesutrukdo grupės lyderiui kelioms dienoms ištrūkti į Vilnių ir kartu su kitais FOJE nariais pasirodyti Vilniaus Kalnų parke specialiai filmavimui surengtame koncerte, į kurį susirenka iki tol Lietuvos roko koncertuose nematytas žiūrovų skaičius (apie 20 000). 1987 m. įvyksta filmo “Kažkas atsitiko” premjera, kuri sutraukia minias žmonių į visus Lietuvoje tuo metu veikiančius kinoteatrus. Daina “Laužo šviesa” tampa jaunimo himnu, o grupės muzika akimirksniu tampa super populiari vi
i
isuose vakarėliuose ir diskotekose. Tais pačiais metais Andrius Mamontovas dar kartą trumpam sugrįžęs iš armijos, nusifilmuoja kitame LKS meniniame filme “Parodų rūmai”. Gerbėjai laukia grupės narių, sugrįžtančių iš tarnybos kariuomenėje ir platina FOJE įrašus “iš rankų į rankas”. FOJE pirmą kartą po ilgokos pertraukos pasirodo festivalyje “Lituanica-88”. Metų pabaigoje FOJE įrašo dainą “Geltoni Krantai”, kuri ne iš karto tampa populiari. Neblėstanti šlovė šią dainą aplanko po kelerių metų. Taip pat grupė įrašo kelias dainas Varšuvoje (Lenkija), po truputį kaupdama medžiagą savo pi
i
irmajam oficialiai išleisti planuojamam albumui. Tuo pat metu FOJE koncertuoja Taline (Estija) kartu su anglų nepriklausomo roko grupe W.D.E. 1989 m. FOJE išvyksta į pirmąjį turą ir groja po tris koncertus į vakarą sausakimšai perpildytose salėse visuose Lietuvos miestuose ir rajonų centruose. Taip pat grupė dalyvauja dvejuose tarptautiniuose roko festivaliuose Lenkijoje: “Nova scena” ir “Rock pokoju”. O Vilniuje įvykstančiame festivalyje “Vilnius rock”, groja kartu su Bjork ir jos grupe “The Sugar Cubes”. Tų pačių metų vasarą įvyksta “Roko maršas” per Lietuvą, kuriame FOJE koncertuoja kartu su lietuvių išeivių grupėmis iš JAV. Net didžiausi skeptikai nebeabejoja FOJE populiarumu, neoficialiai pavadindami “Roko maršą” “FOJE triumfo maršu per Lietuvą”. Maršo metu platinamas pirmasis išleistas FOJE albumas “Geltoni Krantai”. Rudenį grupę taip pat palieka Gediminas Simniškis ir Jaunius Beinortas. FOJE išvyksta į Varšuvą, kur vienoje geriausių to meto Lenkijos įrašų studijų įrašo albumą “Žodžiai į tylą”. 1990 m. albumas “Žodžiai į tylą” pripažintas geriausiu metu albumu. Grupė išvažiuoja į penkių koncertų turą po Vokietiją, taip pat dalyvauja didžiuliame keltų muzikos festivalyje “Interceltic” Prancūzijos mieste Loriente, kur groja pagrindinėje renginio scenoje. Tų pačių metų rudenį FOJE pirmą kartą išvažiuoja į JAV, kur sugroja 14-a koncertų Detroite, Čikagoje, Klyvlende, Bostone, Niujorke ir dar keliuose mažesniuose Amerikos miestuose. 1991 m. grupė koncertuoja Krokuvoje (Lenkija) ir vėl išvyksta į turą po Vokietiją, po kurio grupę palieka visi muzikantai išskyrus Darių Buroką. Dviese su Andriumi Mamontovu jie vėl išvyksta į Varšuvą, kur įrašo vieną geriausių FOJE albumų “Gali skambėti keistai”, kuris tampa pirmuoju kompaktiniame diske išleistu albumu Lietuvos popmuzikos istorijoje. Pirmieji 1000 egzempliorių gaminami Amerikoje. Andrius Mamontovas su Dariumi išvyksta į Ameriką, kur pusę metų koncertuoja įvairiuose JAV ir Kanados miestuose, nukeliauja iki pat Kalifornijos.
1992 m. galima pavadinti FOJE grįžimo prie savo ištakų metais. Į grupę grįžta porą metų Amerikoje pragyvenęs Arnoldas Lukošius ir po mokslų Kauno technikos universitete į Vilnių grįžęs Algis Kriščiūnas. Nuo šios akimirkos grupės sudėtis nebesikeičia iki pat jos gyvavimo pabaigos. Grupė surengia sėkmingą turą po Lietuvą ir išleidžia albumą “Kitoks pasaulis”, kuriame kai kurias senas, prarastas ar neskelbtas dainas įrašo iš naujo.
Grupė, kaip ir visais būsimais savo gyvavimo metais, “susišluoja” visus įmanomus “Bravo” ir kitus popmuzikos apdovanojimuos. FOJE įrašo savo remiksų albumą “M-1” ir Prahoje (Čekija) nufilmuoja video klipą dainai “Vieną kartą Paryžiuj (remix)”. Taip pat iš šio albumo super hitais tampa dvi naujai atliktos grupės “Hiperbolė” dainos “Sugrįžk” ir “Laužai”. Tais pačiais metais FOJE išleidžia akustinį “Tikro garso” albumą, įrašytą pasirodymo LNK televizijos studijoje metu. Metų pabaigoje FOJE įrašo patį garsiausią albumą “Kai perplauksi upę”, kuris išleidžiamas jau kitų metų pradžioje. 1995 m. albumas “Kai perplauksi upę” ir turas po Lietuvą susilaukia didžiulio gerbėjų ir spaudos dėmesio. Daina “Meilės nebus per daug” tampa antrąja milžiniška FOJE sėkme po “Laužo šviesos”. Tais pačiais metais grupė išvyksta į Londoną, kur koncertuoja klubuose. Specialiai šiai kelionei įrašytas pirmasis angliškų dainų albumas “Live On The Air”. Grižę iš Londono, jie iš karto išvyksta į turą po Vengriją, kur (be kelių koncertų Budapešte) aplanko dar keturis tos šalies miestus. 1996 m. FOJE pradeda paskutiniojo lietuviško studijinio albumo “1982” įrašus. Dainos “Tušti delnai”, “Balsas”, “Dar ilgai”, “Paskutinis traukinys” ir “Žvaigždės kartais krenta” vėl pasiekia aukščiausias Lietuvos Top20 pozicijas. Grupė triumfuoja, pasirodydama festivalyje “Parama”, o vėliau koncertuoja Švedijoje. 1996 m. (kaip ir prieš metus) FOJE keliauja per Vengriją, Lenkiją, o taip pat vėl groja keliuose Londono klubuose, kur viename iš koncertų juos apšildo latvių grupė “Brainstorm”. Metų pabaigoje FOJE išsiruošia į savo paskutinį koncertinį turą po Lietuvą. 1997 m. turo po Lietuvą metu išleidžiami iki tol neskelbti, seni FOJE įrašai albume “Mokykla”. Šis albumas labiau skirtas kolekcininkams ir prisiekusiems fanams, nei didžiajai klausytojų auditorijai. Taip pat pakartotinai perleidžiami seni FOJE albumai “Geltoni krantai” ir “Žodžiai į tylą”. Spauda paskelbia apie grupės iširimą. 1997 metų gegužės mėnesį FOJE sugroja paskutinius tris atsisveikinimo koncertus Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje. Paskutiniajame, kuris įvyksta gegužės 17-tą dieną Vilniaus Vingio parke, susirenka 60 000 tūkstančių žmonių. 1999 m. paskutiniojo FOJE koncerto garso įrašas išleidžiamas albume “Vilnius Kaunas Klaipėda”, kuriame surinkti visi grupės koncertuose daugiausiai gerbėjų pritarimo sulaukę kūriniai. 2002 m. išleidžiamas visų laikų geriausiųjų FOJE dainų dvigubas albumas “Paveikslas”, kuriame surinktos 32 pačios geriausios ir populiariausios grupės dainos bei niekur neišleista daina “Paveikslas”. Albumas “Paveikslas” – paskutinis taškas grupės albumų leidyboje. Ta proga visi keturi grupės nariai: Andrius Mamontovas, Arnoldas Lukošius, Algis Kriščiūnas ir Darius Burokas antrą kartą po grupės iširimo viešai pasirodė drauge.

1.2. A. MAMONTOVO SOLINĖ KARJERA
Savo pirmąjį solinį albumą “Pabėgimas” Andrius Mamontovas įrašo pasibaigus FOJE turui po Lenkiją, Vengriją ir Čekiją, ir rudenį vienas surengia nedidelį turą po Lietuvą.

1998 rugsėjo 18d. išleistas jo albumas “Šiaurės naktis. Pusė penkių”. Taip A. Mamontovas tarsi feniksas atgimęs iš FOJE pelenų vėl pasirodė muzikinėje padangėje. 1998 rugsėjo 23 dieną, Spaudos rūmų salėje Andrius Mamontovas išeina į sceną jau kaip savarankiškas atlikėjas, kuriam tik talkina kiti muzikantai. Po to sekė koncertinis turas per visą Lietuvą. Didelių miestų – koncertinės salės, mažesnių miestelių – kultūros namai, tai vis tos vietos, kur skambėjo Andriaus Mamontovo muzika. Kai kurie ištikimi gerbėjai sekiojo jį po kiekvieną Lietuvos užkampį.

2000 m. vykusiuose populiariausiuose Lietuvoje muzikiniuose radijo stoties „Radiocentras“ apdovanojimuose Andrius Mamontovas nugalėjo keturiose kategorijose. Jis buvo išrinktas geriausiu vokalistu, geriausiu LTD’uko atlikėju, jo albumas “Mono arba Stereo” bei daina tuo pačiu pavadinimu tapo taip pat geriausiais.
2001 m. RC apdovanojimuose Andrius Mamontovas “nuskynė” dar dvi statulėles: kaip geriausias atlikėjas ir kaip geriausias top20 dainininkas. Muzikiniuose apdovanojimuose “Bravo’99” Andrius Mamontovas taip pat neliko be statulėlių. Jis buvo pripažintas geriausiu metų atlikėju bei jo daina “Mono arba Stereo” tapo geriausia metų daina. Atėjęs atsiimti apdovanojimo geriausio atlikėjo nominacijoje Andrius Mamontovas prisipažino, kad nesitikėjo laimėti šioje kategorijoje, tuo sukeldamas didelę juoko bangą Operos ir Baleto salėje. Naujo vėjo į lietuvišką muziką įnešė akustinis albumas „Anapilis“, kuriame – 10 dainų, tame tarpe yra ir legendinė „Palangos jūroj“
2001 kovą prasidėjo Andriaus Mamontovo koncertinis turas per Lietuvą “Visi langai žiūri į dangų”. Birželio pabaigoje A. Mamontovas pareiškė, kad: “.mano dabartinės dainos, . bei visa tolesnė mano kūryba jau orientuotos į šiek tiek vyresnę publiką – mano kartos žmones”. 2002 m. Andrius Mamontovas išleido didelės sėkmės sulaukusį albumą “O, meile!”, po kurio sekė dvidešimties koncertų turas Lietuvoje, JAV ir Vokietijoje. Titulinę albumo “O, meile!” dainą Lietuvos radijo klausytojai išrinko populiariausia 2002 metų daina.
Andrius Mamontovas aktyviai dalyvauja ir lietuviško teatro gyvenime. Jau 1997 m. garsus teatro režisierius Eimuntas Nekrošius charizmatiškąjį dainininką pakvietė vaidinti pagrindinį vaidmenį spektaklyje “Hamletas”, kuris sulaukė didelio pasisekimo tarp žiūrovų ir kritikų įvairiose pasaulio šalyse, buvo parodytas didžiausiuose Italijos teatruose, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Azijoje. Pasaulinį “Hamleto” turą 1996-2002 metais sudarė 125 pasirodymai beveik 40-tyje pasaulio šalių. Andrius Mamontovas taip pat sukūrė muziką spektakliui “Ivanovas”, kurį režisavo Eimuntas Nekrošius ir kuris buvo pristatytas “Teatro Argentina” Romoje 2002 m. kovo mėn. Šis darbas leido Italijos publikai ir kritikams išsamiau susipažinti su atlikėju.
Andrius Mamontovas buvo pagrindinė žvaigždė svarbiausiuose Lietuvos pop iri roko festivaliuose ir buvo pakviestas koncertuoti kartu su pasaulinėmis garsenybėmis Bryanu Adamsu (1999 m.) ir Stingu (2001 m.).

IŠVADOS

1. Andrius Mamontovas neeilinė Lietuvos muzikos ir teatro kultūros asmenybė. Jo muzikinė karjera prasidėjo dar 1983 m. karu su grupės „Sunki muzika“ įkūrimu – „Foje“ užuomazga.
2. A. Mamontovas buvo grupės „Foje“ solistas ir pelnytai vadinamas jos lyderiu. Tuomet, kai kiti jos nariai traukėsi iš grupės veiklos, A. Mamontovas nepaliko jos iki pat „Foje“ oficialaus iširimo.
3. Pasibaigusią „Foje“ „epochą“ pradėjo A. Mamontovo „epocha“. Nuo 1998 m. oficialios jo solinės karjeros pradžios, daugumoje prestižinių Lietuvos muzikos apdovanojimų, įvairiose nominacijose jis gavo geriausius vertinimus.
4. Jis neapsiriboja vien muzikine veikla. Jau nuo 1997 m. Eimunto Nekrošiaus „Hamleto“ pasaulinio triumfo A. Mamontovas nuolat atlieka pagrindinius vaidmenis šio žymaus režisieriaus spektakliuose ir susilaukia labai gerų kritikų vertinimų.
5. Andrius Mamontovas yra vienas labiausiai žinomų ir geriausiai vertinamų Lietuvos žmonių. Prieš kelerius metus dainininkas buvo išrinktas tarp dešimties populiariausių praėjusio dešimtmečio žmonių Lietuvoje ir tapo vieninteliu muzikos pasaulio atstovu šiame sąraše, kurį daugiausia sudarė politikai, sportininkai.

LITERATŪRA

INTERNETAS:
1. http://am.area.lt/
2. http://www.olbinfo.nl/lt/olb/mamontovas.html
3. http://www.foje.lt
4. http://www.andriusmamontovas.com
5. http://www.rimasvaleikis.lt