Vaikų ir paauglių emociniai sutrikimai

Vaikų ir paauglių emociniai sutrikimai

Depresija

Etiologija: dažnai netinkamas ir valdingas auklėjimo stilius, depresinės nuostatos šeimoje.
Simptomai: mokyklinio amžiaus vaikams baiminga nuotaika, prislėgtumas, nenoras žaisti. Negalėjimas susikaupti ir išsiblaškymas, netikėta agresija, nagų kramtymas, nykščio čiulpimas, smaližiavimas, priekaištavimai ir nuogąstavimai.

Baimė ir fobijos

Baimė: nuolatinė arba kartais užeinanti iki panikos, kartu būna vegetaciniai simptomai, naktinė baimė be aiškios priežasties ar dingsties. Šeimoje dažnai pernelyg globėjiška, vaiką varžanti aplinka. Skirtinga priklausomai nuo amžiaus: mažiems vaikams – išsiskyrimo baimė, mokyklinio amžiaus vaikams – nevalingi ritualai.

Fobijos: nenormali kai kurių objektų ir si ituacijų baimė, kartu būna vegetaciniai simptomai.
Gydymas: sistemingas paneigiantis aiškinimas.

Įkyrios būsenos

Įkyrios mintys, veiksmai, impulsai. Analogija su ritualiniais veiksmais. Daug vaikų įsikala į galvą ritualą skaičiuoti, eiti tik tam tikru keliu, žengti atskiromis šaligatvio plytelėmis, laikytis tik tam tikros tvarkos ir kt. Kartais išsivysto sunkūs patologiniai įpročiai, prasideda tikai.

Isterija, išsiskyrimo sukumai

Ligos simptomai tokie patys kaip ir suaugusiųjų. Vaikams dažniau pasireiškia sąmonės pritemimai ir noras pabėgti.
Gydymas: psichoanalitinė psichoterapija, šeimos terapija. Kartais skiriami antidepresantai. Esant baimei ir įkyriajai būsenai, taikoma elgesio terapija.

Reakciniai psichikos sutrikimai

Psichogeninės re eakcijos pasireiškia kaip stresas arba ilgai trunkančios prisitaikymo problemos.

Simptomai: baimės jausmas, depresija, sąmonės sutrikimai, nebylystė.

Svarbu: ryšys su psichine trauma arba stresu. Kuo vaikas mažesnis, tuo simptomai greičiau praeina.
Taip pat svarbu išsiaiškinti, ar vaikas nėra engiamas: mažiems vaikams dažnai lieka mušimo žy

ymės, mokyklinio amžiaus vaikams paaiškėja ir moralinis engimas kaip “ bausmės ” forma: nemylimas jis užsisklendžia savyje, atsisako valgyti ir kt. Tiriant vaiko būklę, būyina pagalvoti apie galimą engimą! (artimieji tai dažnai nutyli). Taip pat reikia pagalvoti apie lytinio prievartavimo galimybę.

Kiti simptomai: psichinės reakcijos gali pasireikšti tik epizodiškai, todėl jų gydyti nereikia, pvz., pabėgimas (brendimo krizė), melavimas (net fantastinė melagystė), vagiliavimas, žaidimas su ugnimi, agresyvumas, nebylystė, įkyrus plaukų pešiojimas, pikacizmas (vaikas viską kiša į burną), nagų kramtymas, nykščio čiulpimas, miego sutrikimai, vaikščiojimas miegant, naktinė baimė, enkoprezė, enurezė, valgymo sutrikimai (nutukimas, anoreksija, visiškas alkis), vidurių užkietėjimas, opinis kolitas, bronchinė astma.
Gydymas: psichoterapija, šeimos terapija, teisingas auklėjimas. Stengtis, kad liga nepasikartotų!

Paauglių brendimo krizės

Asocialūs reiškiniai, sunkumas identifikuoti savimonę, krtinės situacijos: aplinkos įtaka ir asmeninės, ypač lytinės ir be endravimo, problemos, pajėgumo klausimai, autoriteto konfliktai, profesijos pasirinkimo problemos ir kt. Kankinantis individualumo ieškojimas, impulsų ir lyties vaidmens netikrumas, masturbacija, mintys apie santykius (iki manijos), eritrofobija, susvetimėjimas, trumpi psichozės epizodai.

Savižudybės ir mėginimai žudytis: tarp vyresnių kaip 15m. Paauglių viena dažniausių mirties priežasčių. Merginos dažniau mėgina nusinuodyti tėvų namuose. Vis dažniau žudosi vaikai.

Leave a Comment