Stuburas

Tikslas ir uždaviniaiŠiame referate apžvelgsime ir supažindinsime su kai kuriomis stuburo ligomis ir su reabilitacijos priemonių taikymo momentais. Taip pat apžvelgsime kokie pratimai gali būti taikomi vienos ar kitos ligos ar traumos gydymo metu

Stuburas. Struktūra ir funkcijaStuburas – tai centrinė žmogaus kūno ašis, kurią sudaro slanksteliai, tarp jų esantys diskai ir gausybė jį palaikančių raiščių. Jis susideda iš trijų nevienodai judrių segmentų – kaklo, krūtinės ir juosmens, taip pat iš dviejų visai nejudrių – kryžkaulio ir stuburgalio. Pastarasis – tai nykstantis reliktas. Judrių slankstelių yra 24: 7 kaklo, 12 krūtinės ir 5 juosmens.Suaugusio žmogaus stuburas turi būdingą formą. Dėl vadinamųjų fiziologinių linkių, iš šono jis panašus į didžiąją S raidę. Kaklo ir juosmens srities stuburo linkis vadinamas lordoze, krūtinės – kifozė. Visi kauliniai stuburo elementai slanksteliai yra vienodos formos, susideda iš kūno, lanko, sąnarių ir skersinių ataugų.Slankstelių apimtis ir kaulo stiprumas didėja iš viršaus žemyn – nuo pirmojo kaklo slankstelio iki paskutinio juosmens. Tai lemia skirtingą atskirų stuburo segmentų veikla. Juosmens slanksteliai turi būti tvirtesni ir masyvesni negu kaklo, nes jiems tenka kur kas didesnis statinis krūvis. Kaklo slanksteliai, priešingai, turi būti judresni.

Svarbiausios stuburo ligosStuburo skausmų sindromas. Kaklo slankstelių sindromas

Kaklo slanksteliai yra jautriausias viso stuburo segmentas. Jo raumenys ir raiščiai silpnesni nei kitų stuburo segmentų, o dar turi išlaikyti galvos svorį. Todėl reliatyviai per anksti susidėvi viduriniai ir apatiniai kaklo judėjimo segmentai. Nuolatiniai ydingi krūviai, pvz., visą laiką dirbant palenkus galvą ir pečius, monotoniškas darbas su įvairiais prietaisais ar įrengimais, dar labiau sunkina jau esančius negalavimus. Po kurio laiko pradeda skaudėti sprandą, lyg kas lanku suveržia galvą, maudžia visą kaklą, kartais ima niežėti ir tirpti rankos. Taip pat pradeda mirgėti akyse, spengia ausyse, svaigsta galva. Panašūs požymiai gali pasireikšti ir kitiems žmonėms, kai tenka dirbti priverstine poza, ypač namų šeimininkėms.Svarbu žinoti, kad visi šie reiškiniai nebūtinai susiję su kaklo slanksteliais. Yra nemažai ir kitų galvos, veido, sprando ligų, kurių požymiai panašūs.

Krūtinės slankstelių sindromas

Dažniausiai varstantys krūtinės slankstelių skausmai būdingi seniau sirgtai ligai, pvz., Šauermano ligai. Šis stuburo segmentas mažiausiai juda, jį patikimai fiksuoja krūtinės ląsta. Todėl paprastai jis retai pažeidžiamas. Dažnai krūtinės slankstelių sindromas pasireiškia širdies veiklos sutrikimas, todėl nustatoma krūtinės anginos ar net širdies infarkto diagnozė.Dirginant krūtinės ląstos nervus, kurie driekiasi iš stuburo apatiniais šonkaulių kraštais, gali atsirasti įkyrių skausmų, trikdančių širdies, bronchų ir stemplės veiklą.

Juosmens slankstelių sindromas

Kaip ir kitų stuburo segmentų, juosmens slankstelių skausmų svarbiausios priežastys yra tos pačios: ilgas sėdėjimas ir važinėjimas automobiliu, besaikis televizoriaus žiūrėjimas, perkrovos darbe ir buityje, nevykusiai keltas krūvis ar pasilenkimas ir, žinoma, menkas judėjimas, nesportavimas, netinkama mityba ir dėl to atsiranda viršsvoris. Dažnai skausmai atsiranda apatinėje juosmens dalyje, rečiau – virš kryžkaulio ir klubo sąnarių.

Šauermano liga

Ši liga anksčiau vadinta “kepėjų kupra”. Tai augimo laikotarpio liga, dažniausiai prasideda 14-17 metų paaugliams. Dažniau serga berniukai, procesas beveik visada paliečia krūtinės slankstelius. Sutrinka augančio slankstelio ir jį dengiančios plokštelės kaulėjimas: jei jis vėluoja, priekinės slankstelių dalys dėl apkrovimo deformuojasi, lyg subliūkšta, ir slankstelis tampa pleišto formos.

Šoniniai stuburo iškrypimai: Skoliozės

Skolioze vadinamas kiekvienas stuburo iškrypimas į šoną. Skiriamo šios iškrypimų formos:Ų Įgimtos skoliozės dėl ydingo vieno ar kelių slankstelių sklaidosŲ Skoliozės dėl įgimtos ar įgytos trumpesnės kojos (statinės skoliozės)Ų Skoliozės susidariusios brendimo metu be akivaizdžių priežasčių (idiopatinės skoliozės)Be to, stuburas gali iškrypti į šoną dėl slankstelių uždegiminių pokyčių arba po sunkių traumų, kai suyra slankstelių kūnai.Bechterevo liga Tai lėtinė, progresuojanti, reumatinė liga, kuri ilgainiui visai deformuoja stuburą, krūtinės ląstą, kartai ir dubenį. Pradiniai požymiai labai neraiškūs. Tačiau viena tipiška aplinkybė vis dėlto gana anksti leidžia nustatyti diagnozę. Jau ligos pradžioje ligoniai dažnai skundžiasi stuburo jautrumu krėstelėjimams. Tai pat anksti pasireiškia rytiniai ar naktiniai nugaros skausmai, kurie plinta į kryžkaulį, į stuburgalį ar į kojas. Skausmai nepastovūs – užeina ir vėl praeina.

Judėjimo režimasJudėjimo režimas ir gydomosios kūno kultūros procedūrų apimtis ir intensyvumas priklauso nuo:– susirgimo formos– uždegiminio proceso aktyvumo– centrinės ir periferinės kraujotakos būklės– neurovegetacinio reaktyvumo– ligonio amžiaus ir kt. sąlygų

Tausojantis režimasSkiriamas esant I-IIº aktyvumui, IIº FN, pakitimams kraujotakoje, padidėjusiam neurovegetaciniam reaktyvumui.

Gydomosios kūno kultūros procedūrų pagrindiniai uždaviniai1. gerinti bendrą organizmo būklę, stimuliuojant centrinės ir vegetacinės nervų sistemos, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo bei kitų sistemų veiklą2. desensibilizuoti ir grūdinti organizmą3. pagerinti pakenktų sąnarių ir aplinkinių audinių trofiką4. stimuliuoti eksudato rezorbciją, mažinti skausmą ir raumenų hipertonusą.GKK forma Dozavimas Pastabos 1. Gydomoji gimnastika Individualiai, 10-25 min.Mažagrupiniu metodu 20-30 min. Procedūra pirmoje dienos pusėje, 1 val. iki masažo ar balneoprocedūrų. Esant žemam skausmo slenksčiui, prieš procedūrą maudoti elektroforezę su novokainu ar skausmą mažinančius vaistus, chloretilo blokadą2. Higieninė gimnastika Individualiai, 10-12 min. Skiriama pagal individualias indikacijas, galima keisti pasivaikščiojimu 15-20 min., 60-70 žingsnių minutėje tempu3. Savarankiškos (individualios) užduotys 1-2 kartus dienoje Naudojama 8-10 specialių pratimų, atliekamų lėtu tempu. Pradinės padėtys priklauso nuo pakenkimo lokalizacijos4. Masažas 10-12 procedūrų Skiriamas po gydomosios gimnastikos procedūros. 5. Dozuotas vaikščiojimas 2-3 km dienoje Skiriamas rytinėmis arba vakarinėmis valandomis. Tempas lėtas – iki 70 žingsnių minutėje, poilsio pauzės sėdint, kas 400-500 m6. Psichofizinė treniruotė Kas antrą dieną, kursui 6 seansai Pagal K. Dineikos metodiką7. Kitos formos:- gydomoji gimnastika vandenyje- aparatinė terapija (mechanoterapija) Individualiai “ Degeneracinių ir trauminių susirgimų metu10-30 min. po purvo aplikacijų, esant reikalui padidinti judesių amplitudę

Tausojantis-treniruojantis režimasSkiriamas neaktyvioje ligos fazėje, FN ar esant Iº FN. Kraujotaka kompensuota, neurovegetacinis reaktyvumas pakitęs.

Gydomosios kūno kultūros procedūrų pagrindiniai uždaviniai1. stimuliuoti centrinės ir vegetacinės nervų sistemos, širdies ir kraujagyslių bei kitų sistemų veiklą2. desensibilizuoti ir grūdinti organizmą3. išlyginti pakenktų raumenų tonusą ir stabilizuoti stuburo funkcijąGKK forma Dozavimas Pastabos 1. Gydomoji gimnastika Grupiniu metodu, 25-35 min. Procedūra 30-60 min. po vonių ar purvo aplikacijų, prieš masažą2. Gydomoji gimnastiką vandenyje Individualiai arba grupiniu metodu, 25-30 min., kas antrą dieną Baseine arba vertikalioje vonioje3. Higieninė gimnastika Grupiniu metodu 12-15 min. 10-15 pratimų visoms raumenų grupėms. Judesiai visose plokštumose pilnutine amplitude, tempas vidutinis 4. Savarankiškos užduotys 2-4 kartus dienoje 6-8 specialūs pratimai kartojami po 6-10 kartų. Būtini atsipalaidavimo pratimai ir savimasažas5. Masažas 10-12 procedūrų Skiriamas po gydomosios gimnastikos procedūros. Masažuojami ir pakenkti audiniai.6. Dozuotas vaikščiojimas 3-4 km dienoje Tempas lėtas ir vidutinis – iki 80 žingsnių minutėje, kvėpavimas ritmingas, individualus. Poilsis sėdint, kas 500-600 m7. Psichofizinė treniruotė Kas antrą dieną, kursui 6 seansai Pagal K. Dineikos metodiką8. Kitos formos:- artimas turizmas- aparatinė terapija- važiavimas dviračiu, slidinėjimas, irklavimas 6-8 kmindividualiaiindividualiai Tempas 3-3,5 km/val., poilsio pauzės kas 40-60 min.Pagal individualius nurodymus

Treniruojantis režimasSkiriamas neaktyvioje ligos fazėje, be FN, esant kompensuotai kraujotakai, normaliam neurovegetaciniam reaktyvumui

Gydomosios kūno kultūros procedūrų uždaviniai

1. gerinti bendrą organizmo tonusą, veikiant treniruojančiai širdies ir kraujagyslių kvėpavimo ir kitas sistemas2. grūdinti organizmą3. atstatyti pakenktų raumenų jėgą, darbingumąGKK formos Dozavimas Pastabos 1. Gydomoji gimnastika Grupinis metodas, 30-45 min. Procedūra 10-40 min. po vonių ar purvo aplikacijų, prieš masazą2. Gydomoji gimnastika vandenyje Grupinis metodas, 20-45 min., kas antrą dieną Procedūra 1-1,5 val. iki šiluminių procedūrų arba 2-3 val. po jų3. Higieninė gimnastika Grupinis metodas, 15-20 min. Pratimai visoms raumenų grupėms, bėgimas, šuoliukai, žaidimų elementai, pratimai su įrankiais. Pabaigoje – vandens procedūros (apsitrynimai, dušas)4. Savarankiškos užduotys 3-4 kartus dienoje 10-15 bendrų ir specialių pratimų5. Masažas 10-12 procedūrų Skiriamas po gydomosios gimnastikos procedūros6. Dozuotas vaikščiojimas 4-8 km dienoje Tempas vidutinis, 4-5 km/val. (įskaitant perėjimus iš vienų patalpų į kitas

Metodiniai nurodymai gydomosios gimnastikos procedūromsTausojantis režimas. Bendrai lavinančių ir taisyklingo kvėpavimo pratimų fone naudoti judesių koordinaciją gerinančius ir pakenktų sąnarių judesio amplitudę didinančius pratimus, pasyvios gimnastikos, masažo ir savimasažo elementus. Vengti judesių, sukeliančių stiprų skausmą.Stuburo susirgimų atvejais naudoti nugaros raumenų hipertonusą mažinančius pratimus.Procedūroje krūvis didinamas ir mažinamas tolygiai, tempas lėtas, glaudumas iki 50%. Kvėpavimas 1:2, 1:3. Naudojami psichofizinės treniruotės elementai.

Tausojantis-treniruojantis režimas. Bendrai lavinančių ir taisyklingo kvėpavimo pratimų fone naudoti specialius aktyvius ir atsipalaidavimo pratimus, judrių žaidimų, šokių, bėgimo, psichofizinės treniruotės elementus, naudoti gimnastinę lazdą, svarmenis, pratimus prie gimnastikos sienelės ir pan.Judesiai atliekami pilna amplitude, be raumenų įtempimo, laipsniškai didinant kartojimų skaičių, tempą. Reikalauti taisyklingo pratimų atlikimo. Pasyvius pratimus naudoti tik po to, kai nelieka raumenų įtempimo.Pradinės padėtys įvairios, tame tarpe ir palengvintos.Stuburo susirgimų atvejais pradedamas jo stabilizacijos etapas, stiprinant nugaros, pilvo preso, sėdmenų, blauzdų raumenis. Bechterevo ligos metu naudoti stuburo paslankumo didinančius (atsilenkimai atgal, sukamieji judesiai ir pan.).Gydomoji gimnastika baseine (28-32º) skiriama esant žymesniam skausminiam sindromui ir raumenų hipertonusui. Kitais atvejais (esant reikalui didinti stuburo paslankumą ar stiprinti raumenis) – vertikalinėje vonioje.Prieš gimnastiką vandenyje adaptuoti ligonį aplinkai: sėdi baseine ant suolelio keletą minučių, po to parengiamieji pratimai krante ir pratimai vandenyje. Procedūroje ir jos pabaigoje – laisvas plaukiojimas. Akcentuoti taisyklingą kvėpavimą, reikalauti pratimų atlikimo tikslumo.Treniruojantis režimas. Gydomosios gimnastikos procedūroje naudoti daug pratimų su įrankiais, ant prietaisų, žaidimų, bėgimo, psichofizinės treniruotės elementų. Esant reikalui – naudoti pasyvius pratimus.Pradinės padėtys įvairios. Reikalauti taisyklingo judesių atlikimo ir galimai maksimalios jų amplitudės. Stuburo susirgimo atvejais pagrindinį dėmesį skirti taisyklingos laikysenos formavimui, jo dinaminės funkcijos atstatymui, atsižvelgiant į ligonio profesijos ypatybes.

Gydomosios gimnastikos procedūros schema esant stuburo susirgimams

Procedūros dalys ir trukmė Turinys (priemonės) Metodiniai nurodymaiĮžanginė, 5-8 min. 1. Gydomosios gimnastikos procedūros uždavinių nusakymas. Pulso skaičiavimas2. Įvairūs ėjimo variantai ir pratimai einant3. Koordinacijos, pusiausvyros pratimai4. Savimasažo elementai Taisyti ydingą laikyseną, eisenąPagrindinė, 20-30 min. 1. “Čiževskio pratimai2. Bendrai lavinantys ir specialūs pratimai gulint ant nugaros, pilvo, ropomis, ant kelių derinami su kvėpavimo ir raumenų atpalaidavimo pratimais3. Pratimai – testai4. Bendrai lavinantys ir specialūs pratimai prie gimnastikos sienelės (įvairūs kybojimo būdai, stuburą kifozuojantys pratimai). Izometriniai ir raumenis atpalaiduojantys pratimai Jie atliekami vidutine amplitude, kartojimų skaičius didelis (20-30 kartų). Juosmenine stuburo dalimi būtinai liesti kilimąAkcentuoti stuburo ištempimą, vengti lordozę didinančių pratimų. Stiprinti nugaros ir pilvo raumenisNaudojamas tempimas savo kūno svoriu. Kybojimo pratimus galima keisti tempimu ant nuožulnios plokštumos (be papildomo svorio)Baigiamoji, 5-7 min. 1. Žaidimas arba estafetė2. Psichofizinės treniruotės elementai3. Pulso skaičiavimas, procedūros įvertinimas, užduotys namams Vidutinio judrumo, emocingas

Atstatomasis gydymas po nugaros smegenų operacijų ir traumųAtstatomojo gydymo kompleksą sudaro medicininės, profesinės ir socialinės reabilitacijos priemonės, kurias realizuoja atitinkama reabilitacinė komanda.Reabilituojant šiuos ligonius svarbu:1) ankstyva pragulų ir kontraktūrų profilaktika2) mažinti skausminį sindromą3) mažojo dubens organų funkcijos sutrikimų ir komplikacijų gydymas4) kvėpavimo, kraujotakos sistemų komplikacijų profilaktiką ir jų gydymas5) raumenų atrofijų profilaktika ir jų gydymas6) išmokyti ligonius savarankiškai vaikščioti , judėti7) buitinių įgūdžių ugdymasSkausminio sindromo mažinimui skiriamos impulsinės srovės, ozokerito-parafino aplikacijos, masažas, fonoforezė, akupunktūra, lazerioterapija. Tokie ligoniai blogai toleruoja intensyvų masažą, trakciją dideliu svoriu.Kineziterapijos priemonės skiriamos atsižvelgiant į klinikinį sindromą, raumenų tonusą, kontraktūras, koordinacinę ir statinę bei dinaminę būklę. Pagrindinis jos uždavinys pooperaciniame laikotarpyje – kvėpavimo, kraujotakos sistemų komplikacijų, raumenų atrofijų profilaktika.Po tarpstuburkaulinių disko išvaržų operacijų ankstyvuoju pooeracinių periodu skiriama:– magnetoterapija pooperacinio infiltrato projekcijoje 5-7 dienas– kojų raumenų elektrostimuliacija nuo pirmų dienų po operacijos– esant skausminiam sindromui, ultragarsas arba fonoforezė. Procedūros trukmė – 10-15 min. Gydymo kursas – 10-15 procedūrų skiriant jas kasdien arba pradieniui.– KineziterapijaStuburo skoliozės atstatymas gydymasSvarbiausias konservatyvus skoliozių gydymo būdas yra koreguojamoji gimnastika. Jos tikslas sustiprinti atitinkamas raumenų grupes, raumeninį korsetą, stabilizuoti stuburo iškrypimą, koreguoti atsirandančią deformaciją, gerinti krūtinės ląstos funkcijas, suformuoti taisyklingą laikyseną, sustiprinti visą organizmą ir suintensyvinti visų organų bei sistemų veiklą.Gydant skoliozę, ypač svarbu stiprinti pilvo presą, nugaros, klubų ir juosmens raumenis. Taip pat svarbu stiprinti ir kitus raumenis, padedančius išsaugoti taisyklingą laikyseną. Labai naudingi pratimai, kurie diferencijuotai veikia nusilpusias raumenų grupes ir jas treniruoja.Reabilitacijos priemonių kompleksą sudaro: kineziterapija, ortopedinės priemonės, pooperacinis gydymas. Esant Iº skoliozei, skiriamos įvairios kineziterapijos priemonės: koreguojanti gimnastika, plaukimas, masažas, gulėjimas atitinkamose padėtyse, IIº – kineziterapija ir ortopedijos priemonės, IIIº – naudojimas chirurginis, ortopedinis gydymas, prieš ir po operacijos skiriamos kineziterapijos priemonės.

Skiriant kineziterapijos priemonės, skiekiama:– vystyti vaiko raumenis, koreguoti laikysena– stiprinti liemens ir paravertebralinius raumenis– koreguoti deformaciją, ištempti sutrumpėjusius raiščius– vystyti pagalbinius kvėpavimo raumenis– mažinti stuburo statinį krūvįSkiriant koreguojančią gimnastiką, būtina įvertinti fizinį pajėgumą ir išsivystymą, asimetrinę laikyseną. Daugiau kaip pusė pratimų atliekama gulint, jie kartojami iki lengvo pavargimo. Parenkamos padėtys, kurių metu pritraukiamas smakras, ištiesiamas kaklas, pakeliama galva – tai ištiesina krūtininę stuburo dalį ir stabilizuoja visą stuburą. Koreguojanti gimnastika turi trukti iki deformacijos korekcijos arba stabilizacijosStuburo judrumą gerinantys pratimai Prieš pradedant tikslingą stuburo gydymą, reikia pagerinti atitinkamus stuburo segmentus ir didžiuosius sąnarius: pečių ar klubų.

Kaklo slankstelių judrumo pratimai

Niekada nedarykite pratimų iki suskaustant, baikite šiek tiek anksčiau. Pratimai turi būti teisingai techniškai atlikti, kad maksimaliai tausodami kaklo slankstelius, pasiektumėte geresnių rezultatų.Saugokitės, kad nepradėtų svaigti galva. Judrumą treniruotei galva neturi specialaus sąnario: ji linksta į vieną ar į kitą pusę kartu su kitais kaklo slanksteliais.Pratimams reikia turėti kėdę su atkalte, pleišto formos pagalvėlę ir vilnonį pledą.1 pratimas: tiesiami kaklo slanksteliai. Mažieji stuburo sąnariai ir diskai atpalaiduojami. Pratimas atliekamas esant ribotam kaklo slankstelių judrumui. Jis yra kaip parengiamasis etapas tolesniems šio stuburo segmento atpalaidavimo pratimams.Atsisėskite ant kėdės tiesiai, pečius laikykite tiesiai, rankas laisvai nuleiskite žemyn. Tempkite rankas ir pečius žemyn, o galvą lėtai kelkit aukštyn, nepasikeldami nuo kėdės. Išlaikykit tokią padėtį 5 sekundes. Pratimą kartokite 3-5 kartus. Jei toks pratimas jums skausmingas, galite jį atlikti gulėdami nugaros.Pasitieskit vilnonį pledą, patogiai atsigulkit ant nugaros. Sulenkit kelius 90º kampu ir padėkit blauzdas ant kėdės. Tokiu pat kampu turi būti ir sulenkti ir klubų sąnariai. Rankas laisvai ištieskite šalia liemens. Tieskit rankas ir pečius link kėdės, o galvą priešingą kryptimi. Pabūkit tokioje pozoje 5 sekundes. Pratimą kartokit 3-5 kartus.2 pratimas. Labai tinkamas tais atvejais, kai sunku galvą palenkti į priekį. Vėl atsisėskit ant kėdės tiesiai, ištieskit pečius. Stenkitės ranka pasiekti tą sprando vietą, kurią skauda lenkiant galvą į priekį. Tvirtai laikykit ranka sprandą, kad jis negalėtų pajudėti. Kitą ranką uždėkit ant viršugalvio ir stenkitės kuo stipriau ją spausti, nejudindami galvospo 5 sekundžių atsipalaiduokit ir pamėginkit kita ranka galvą truputį palenkit į priekį, kol suskaus. Kiek palaikę, vėl spauskit viršugalviu į besipriešinančią ranką. Po 5 sekundžių atsipalaiduokit ir galvą lengvai iš lėto lenkit į priekį. Šį pratimą kartokit 3-5 kartus. Po to sulenkit abi rankas, plaštakas pakiškit po smakru. Pasistenkit 5 sekundes galva spausti plaštakas žemyn. Kartokit pratimą 3-5 kartus.3 pratimas. Atliekamas kai negalite atlošti galvos atgal.Atsisėskit ant kėdės tiesiai. Uždėkit ranką ant skaudančios sprando vietos, kitą ranką – ant viršugalvio. Spauskit 5 sekundes viršugalviu ant jo padėtą ranką nejudindami galvos. Atsipalaiduokit ir traukit ranka galvą atgal, kol truputį suskaus. Tada vėl lėtai, nejudindami galvos, grįžkit į pradinę padėtį.Šį veiksmą kartokit 3-5 kartus, jei nejuntate skausmo, padidinkit judėjimo apimtį.4 pratimas. Atlikite šį pratimą, jei sunku galvą sukioti į šonus.Sukimas į kairę: atsisėskit ant kėdės tiesiai. Kairįjį delną uždėkit ant kairiojo skruosto, o dešinįjį – ant viršugalvio. Visa galva stenkitės kairiąją ranka, lyg norėdami nustumti, tik nejudinkit galvos.Po 5 sekundžių atsipalaiduokit. Tada abiem rankom sukit galvą, kol truputį suskaus. Po to, vėl spauskit ranką galva, tik nė kiek nepalenkdami. Po 5 sekundžių atsipalaiduokit ir vėl pasukiokit, šį kartą kiek plačiau.Šį pratimą kartokit 5-6 kartus. Šie pratimai tinka ir tais atvejais, kai sunku galvą pasukti į dešinę pusę. Tada veiksmai atliekami atvirkščiai.

Krūtinės slankstelių judrumo pratimai

Dėl pakumpusios sėdėsenos, daug žmonių dažnai negali ištiesinti stuburo krūtinės slankstelių. Dėl to žmogus neįstengia pakankamai pakelti rankų (daugiau kaip 120º) ar pasilenkti į šoną. Be to, stuburą deformuoja ne tik ydinga laikysena, bet ir ištiestomis rankomis ar ant pečių tempiami sunkūs nešuliai.Esant suvaržytiems ar skausmingiems krūtinės slankstelių judesiams, gali greitai padėti pratimai. Tam reikia kėdės su atkalte, vilnonio pledo ir mažos pagalvėlės.

1 pratimas. Atsisėskit tiesiai ir atsiremkit nugarą į kėdės atkaltę taip, kad nejudrusis stuburo segmentas būtų viename aukšty su kėdės atkaltės viršutiniuoju kraštu. Sukryžiuokit ant krūtinės rankas: kairioji plaštaka turi siekti dešinįjį petį, dešinioji – kairįjį. Pamažu loškitės atgal per kėdės atkaltę ir giliai iškvėpkite.Tokioje padėtyje pabūkite 5 sekundes ir pakartokit pratimą mažiausiai 5 kartus. 2 pratimas. Norėdami ištiesti krūtinės slankstelius, atsigulkit nugara ant kieto pagrindo, blauzdas užkelkit ant kėdės, kad kelių ir klubų sąnariai būtų sulenkti 90º kampu. Rankas laisvai ištieskit šalia liemens.Tada sulenkit rankas per alkūnes ir delnais jas atsukit į priekį, žastai lieka prie liemens. Stenkitės alkūnes stumti link sėdynės, o galvą – priešinga kryptimi, tik nepasikelkite nuo grindų. Tokiu būdu šiek tiek patempsite krūtinės slankstelius.Darydami šį pratimą, po juosmeniu pakiškite mažą pagalvėlę arba pleišto formos standų intarpą. Tai padės išvengti neteisingos stuburo apkrovos.Tokioje padėtyje pabūkite 5 sekundes ir kartokite pratimą 3-5 kartus.3 pratimas. Jį atliekant, krūtinės slankstelių judrumas padidės. Atsisėskit ant kėdės tiesiai, truputį praskėskit kojas. Ant šlaunų uždėkit voleliu suvyniotą pledą. Lenkitės į priekį tol, kol rankų pirštais pasieksite grindistokioje padėtyje pabūkite 5 sekundes ir kartokite pratimą 3-5 kartus.4 pratimas. Juo galima sumažinti krūtinės slankstelių skausmus ir pagerinti šonkaulių sąnarių judrumą.Atsisėskit ant grindų, sulenkite per kelius kojas, po skaudama vieta pakiškit į volelį susuktą pledą. Sukryžiuokit ant krūtinės rankas (dešinės delnas ant kairiojo peties, kairės – ant dešiniojo) ir atsargiai atsigulkit ant volelio. Smakrą pritrukit prie krūtinės. Pamažu lošdamiesi atgal ir vėl tiesdamiesi, pamėginkite nors truputį išjudinti nejudrus krūtinės slankstelius. Pasistenkit bent 5 sekundes atsilošę pabūti skaudamą vieta ant volelio. Jei šitaip išsilaikyti negalit, labiau sulenkit kelius ir klubus. Jei jums sunku taip atlikti šį pratimą, pakiškit kojų pirštus po spinta ar po sunkiu foteliu. kartokit pratimą 3-5 kartus.5 pratimas. Gali padėti laisviau sukioti ir lankstyti į šonus stuburo krūtinės ir juosmens sandūros slankstelius.Atsigulkit ant sveikojo šono pakišę volelį taip, kad skaudamas stuburo segmentas būtų tiksliai virš jo. Ant grindų gulinčią koją truputį sulenkit per kelį ir klubą, viršutinę – ištieskit. Rankas sukryžiuokit ant krūtinės arba ant sprando. Stenkitės tiesti liemenį taip, kad sveikąją koja nebeliestumėt grindų. Pabūkit šioje pozoje 5 sekundes. Kartokite pratimą 5 kartus.

Juosmens slankstelių judrumo pratimai

Dažnai esti sunku ir skausminga lenkti juosmenį į priekį. Tokiais atvejais pratimams gerai tinka masyvus virtuvės stalas, tik ne per daug slidus. Taip pat reikės vilnonio pledo ir storos knygos.1 pratimas. Skirtas juosmens slankstelių judrumui padidinti ir skausmams sumažinti.Krūtine ir pilvu užsigulkite ant stalo, ant jo turi būti ir skaudamoji juosmens dalis. Kojomis įsiremkit į grindis, rankomis tvirtai įsikibkit į stalo kraštus. Lenkdami kelius ir klubus, stenkitės pakišti po stalu blauzdas, kad juosmuo reliatyviai dar labiau pakumptų. Keliai visą laiką turi būti sulenkti. Pabūkite šioje pozoje 5 sekundes. Juosmens slankstelių judrumą dar pagerinsite, jei švelniai palinguosite pirmyn ir atgalJei nesate pernelyg sukaustytas, pasistenkit kelius pakišti po stalu ir išlaikyti tokioje padėtyje 5 sek. Pratimą kartokit 5 kartus.2 pratimas. Jį atlikite, jei sunku ir skausminga atsilošti per juosmenį atgal. Jei ne per sunku, atsigulkite sulenktais keliais ant nugaros ir pakiškit volelį po skaudama juosmens vieta. Rankas laisvai ištieskite abipus liemens. Stumkit dubenį per volelį link pėdų ir pabūkit tokioje padėtyje 5 sekundes. Galite truputį palinguoti, kad juosmens judrumas padidėtųKartokit pratimą 3-5 kartus. Jei skausmai itin stiprūs, uždėkit blauzdas ant kėdės, po skaudama juosmens vieta pasikiškit volelį. Iš lėto stumkit dubenį per volelį link pėdų ir pabūkit šioje pozoje 5 sekundes. Po to pasistenkit dubenį truputį pakelti ir dar nors 5 sekundes palaikyti.Kartokit pratimą 3-5 kartus. Jei po pratimo skausmai sumažėjo, atsigulkite kniūbsčiomis ant grindų ar ant kietos lovos, po krūtine pasikiškite nestorą pagalvėlę ar sulankstytą pledą (antklodę), rankas ištieskite į priekį. Jūsų juosmens skausmingi slanksteliai atsipalaiduos. Po to mėginkit tiesti viršutinę dalį kūno remdamiesi alkūnėmis. Atsargiai! Tai neturi sukelti skausmo..

3 pratimas. Padeda padidinti kairiojo kryžkaulio-klubo sąnario judrumą. Atsistokit sulenkę kojas per kelius keturpėsčia ant stalo, pėdos turi kyšoti už jo galo. Uždėkit kairiąją pėdą ant dešiniosios užkulnio ir traukit ją nuo stalo tol, kol dešinysis kelis nuslys apie 10 cm nuo stalo krašto.Palaikykit 5 sekundes kelį už stalo krašto ir po to vėl atitraukit atgal. Kartokit pratimą 5 kartus.Jei norit padidinti dešiniojo kryžkaulio-klubo sąnario judrumą, už-dėkit kairiąją pėdą ant dešiniosios užkulnio ir šliuožkit nuo stalo kairiuoju keliu.

Stuburą sutvirtinantys pratimai

Pagerinę atskirų stuburo segmentų judrumą ir patempę sutrumpėjusius raumenis, pradėkite pratimus tiems stuburo segmentams sutvirtinti.

Kaklo segmentą sutvirtinantys pratimai

Atliekant kaklo segmentą sutvirtinančius pratimus, reikia vengti tokių judesių,kurie sukeltų skausmus ar pernelyg apkrautų slankstelius. Tai gali dar padidinti šio stuburo segmento negalavimus. Todėl stenkitės rekomenduojamus pratimus atlikti tikslingai ir sistemingai.1 pratimas: skaudančiam kaklo segmentui sutvirtinti.Ant sprando uždėkit abiejų rankų pirštus: bevardžius – ant viršutinio slankstelio, didžiuosius – ant slankstelių tarpo, smilius – ant apatinio slankstelio. Nejudindami galvos spauskit sprandu savo pirštus. Šį pratimą atlikit 5 sekundes mažiausiai 6 kartus.2 pratimas: jei norite sutvirtinti visus kaklo slankstelius (nespecifinė stabilizacija), sulenkit ant sprando abi rankas ir 5 sekundes stipriai spauskit į jas įsirėmusį sprandą. Šį pratimą kartokit 6 kartus.3 pratimas: kaklo slankstelių priekiniams raumenims sutvirtinti. Pasikiškit po smakru sugniaužtą kumštį ir tvirtai laikykit jį iš apačios kita ranka. Spauskit smakru kumštį ir tuo pačiu metu tvirtai remkit jį iš apačios.Tokią padėtį išlaikykit 5 sekundes, pratimą karto kartokit 3-6 kartus.. Neleiskit kaklui atsilošti!4 pratimas palengvina kaklo lenkimą į šonus. Delną prispauskit prie skruosto, o kitą ranką uždėkit ant pakaušio. Atsargiai spauskit vieną ranką .link kitos 5 sekundes. Kartokit veiksmą 6 kartus. Tokiu pat būdu treniruokit ir kitą pusę.

Krūtinės segmentą sutvirtinantys pratimaiPratimui atlikti reikia vilnonio pledo, kėdės ir mažos pagalvėlės.Pratimas: atsigulkit nugara ant grindų, sulenkit kojas per kelius ir klubus; blauzdas užkeikit ant kėdės. Rankas laisvai ištieskit prie liemens. Po juosmeniu pasikiškit pagalvėlę. Sulenkit rankas per alkūnes ir stipriai spauskit jomis grindis, kad įsitemptų tarpumenčių raumenys. Pabūkite šioje padėtyje 5 sekundes. Kartokit pratimą 6 kartus.Galite rankas išskėsti į šalis, ir 5 sekundes sulenktomis alkūnėmis stipriai spauskit grindis.: Šį pratimą taip pat atlikit 6 kartus. Jei nėra galimybės atlikti pratimą gulomis (darbe ar kelionėje), atlikti sėdėdami ar stovėdami: sulenktomis alkūnėmis spauskit kėdės atkak1ę ar sieną.Tokiu būdu pratimą atlikit per 5 sekundes, kartokite 6 kartus.Gerai pasitreniravę pamėginkitšį pratimą atlikti ištiestomis rankomis.Galvą pakelkit iki pečių aukščio, nugara tvirtai atsiremkit į sieną ir 5 sekundes stipriai spauskit ją ištiestomis rankomis.Pratimą kartokit 6 kartus.Jei norit be didesnių pastangų dar šiek tiek sutvirtinti krūtinės slankstelius, tempkit abi mentes link stuburo, kartu stumdami atgal pečius.Pratimą darykit po 5 sekundes 6 kartus.

Juosmens segmentą sutvirtinantys pratimaiŠie pratimai turėtų padėti sutvirtinti juosmens segmento raumenis ir pašalinti stuburo negalavimus. Gimnastikos pratimams reikia masyvaus, tvirtai stovinčio stalo ir kėdės. 1 pratimas: užsigulkit pilvu stalą, rankomis tvirtai įsikibkit į jo kraštus. Sulenkit kojas per klubus ir per kelius, kojų pirštais įsiremkit į grindis.Kad sutvirtėtų stuburas, pakanka atsargiai kelti dubenį aukštyn. Jei norite didesnio efekto, kelkit kojas kol šlaunys atsidurs viename aukštyje su stalo paviršium. Keliai visą laiką turi būti sulenkti. Tokioje padėtyje pabūkit 5 sekundes. Po to 5 sekundes pailsėkit ir kartokit pratimą 6 kartus.Jei norite, galite pratimą paįvairinti: vieną koją sulenkit, kitą ištieskit, po 5 sekundžių padėtį keiskit. Pratimus kartokit 6 kartus su 5 sekundžių pertraukomis.Jei norite sutvirtinti tik vieną pusę juosmens segmento, darykit šį pratimą atsigulkit sveikuoju šonu ir klubu ant stalo, abi pėdas padėkit ant kėdės, pastatytos prie stalo. Šlaunys ir blauzdos turi būti ištiestos. Kelkit abi kojas nuo, kėdės iki stalo viršaus: įsitempia tik viršutiniai tos pusės juosmens raumenys. Pabūkit taip įsitempę 5 sekundes. Kartokit šį pratimą 6 kartus. Pratimas labai naudingas koreguojant skoliozę; iškrypimas turi būti viršuje. 2 pratimas: atsiklaupti ant grindų. Liemuo turi būti tiesus, rankos laisvai nukarę, delnai pasukti į priekį. Mentės pritrauktos viena prie kitos.

Stumkit užpakalį link kulnų, kartu lenkdami klubus ir kelius, bet neatsisėskit.Pabūkite šioje pozoje 5 sekundes, po to 5 sekundes pailsėkit. Kartokit šį pratimą 6 kartus. Saugokitės, kad nesuskaustų kelių sąnariai.

Visą nugarą sutvirtinantys pratimai

Šie pratimai skirti visiems nugaros raumenims sustiprinti ir sutvirtinti. 4 pratimui reikia masyvaus stalo; taip pat kas nors turėtų jums padėti.1 pratimas: atsigulkit kniūbsčiomis ant grindų, po dubeniu pasikišę ploną plokščią pagalvėlę. Rankas ištieskit į priekį ir truputį sulenkit per alkūnes. Delnais įsiremkit į grindis. Praskėskit abi kojas ir pamažu rieskit pirštus, kad įsitemptų nugara. Remdamiesi delnais, pasikelkit nuo grindų nors 20 centimetrų, kad įsitemptų tarpumenčių raumenys. Truputį pakelkit galvą, veidas turi likti pasuktas į grindis.Pabūkit tokioje padėtyje 5 sekundes, po to iš lėto atsipalaiduokit. Kartokit pratimą 6 kartus.2 pratimas. Atsigulkit nugara ant grindų, po strėnom pasikišę ploną plokščią pagalvėlę. Rankas ištieskit šalia liemens, delnus pasukit į viršų Rieskit aukštyn kojų pirštus, o kulnus stumkit kuo toliau į priekį. Rankomis tvirtai spauskite grindis.Pabūkit šioje pozoje 5 sekundes, po to tiek pat atsipalaiduoti. Kartokit pratimą 6 kartus.3 pratimas: atsistokit keturpėsčiai. Tuo pačiu metu kelkit dešinę koją ir kairę ranką. Galvą laikykit tiesiai.Šitaip įsitempę pabūkit 5 sekundes. Po to. 5 sekundes pailsėkit. Pakelkit kairę koją ir dešinę ranką ir palaikykit 5 sekundes. Pratimą kartokite 6 kartus.4 pratimas: atsigulkit pilvu ir kojomis liesdami stalą, liemuo turi kabėti už stalo krašto. Šlaunis prispausti ir laikyti turi padėjėjas.Ištieskit. rankas į priekį ar į šonus ir bandykit atlošti liemenį atgal.Tokios statiškos treniruotės padėtį išlaikykit 5 sekundes. Po to tiek pat laiko pailsėkit, rankas nuleiskit ir delnais atsiremkit į grindis. Pratimą kartokit 3-5 kartus.Jei imsitės dinamiškos treniruotės, atlikit šiuos pratimus greitesniu tempu (5-10 kartų) vieną po kito. Pertrauka turėtų trukti nuo 5 sekundžių iki 5 minučių. Šį pratimą taip pat reikia kartoti 3-5 kartus.

Gydomoji gimnastika ir rekomendacijos ligos paūmėjimui pristabdytiKaklo srities stuburo gimnastika KOMPLEKSAS I (1-3 PRATIMAI)1-3 pratimai rekomenduojami visų pirma esant chroniškiems kaklo srities stuburo susirgimams, vienok atsargiai juos galima daryti ir esant paaštrėjimui, praėjus skausmams.T i k s l a s: pagerinti slankstelių paslankumą ir atstatyti kaklo raumenų elastingumą. Esant aštriai būsenai, patariama taip pat keletą dienų dėvėti fiksuojantį tvarstį, suteikiant kaklo slanksteliams ir raumenims ramybę. Tą galima patarti ir neramiai miegantiems ligoniams, kurie dažnai vartosi lovoje.1 pratimas.PP: sėdint ant kėdės, arba stovint, rankos nuleistos išilgai kūno.Pasukti galvą kiek galint į dešinę, po to į kairę. Pakartoti 5-11 kartų Pratimo paskirtis: pasiekti tokį kaklo slankstelių paslankumą, kad esant galvai kraštinėse padėtyse nosis ir smakras būtų virš peties. Judesių intensyvumą reikia sekti pagal skausme pojūčius.Palengvintas variantas. Daryti seriją nedidelių judesių į kiekvieną pusę. Tam galvą, kiek tai įmanoma, reikia pasukti į šoną ir daryti eilę tokių judesių ta kryptimi, savotiškas “bėgimas vietoje. Tą patį pakartoti į kitą pusę. 2 pratimas. PP: sėdint ant kėdės, arba stovint rankos nuleistos išilgai kūno.Nuleisti galvą žemyn, stengiantis, pagal galimybę, prispausti smakrą prie krūtinės. Esant geram kaklo slankstelių paslankumui galima smakru pajusti krūtinės duobutę. Kartoti 5-10 kartų.Paskirtis: ne tiktai pagerina kaklo srities stuburo lankstumą, bet ir ištampo “sukaustytus” kaklo užpakalinės srities stambiuosius raumenis.3 pratimas. PP: sėdint ant kėdės, arba stovint,.rankos nuleistos išilgai kūno.Pervesti galvą atgal, tuo pačiu metu įtraukiant smakrą. Pratimą pakartoti 5-10 kartų.Paskirtis: rašeivoms būdingos pozos, kai galva ir kaklas, atkišti pirmyn, koregavimas. Kai galva juda atgal, užsiiminėjantis pajunta kaip išsitempia įtempti ir sukaustyti kaklo užpakalinės srities raumenys. Pratimus patariama, taip pat, daryti per dieną pertraukėlių metu. Tų pratimų nauda bus pastebėta labai greitai.KOMPLEKSAS II (4-8 PRATIMAI) 4-8 pratimai taikomi visų pirma esant chroniškoms kaklo srities stuburo susirgimų formoms.Tikslas: sustiprinti susilpnėjusius raumenis, pasiekti jų didžiausią atsipalaidavimą, sumažinti skausmo pojūčius kaklo raumenų prijungimo vietose. 4 pratimas.PP: sėdint, vienas rankos delnas padėtas ant kaktos.Lenkiant galvą pirmyn, kartu spausti delnu kaktą, varžant galvos judesį 10 s, po to tiek pat laiko poilsis. Pratimą pakartoti 10 kartų.Paskirtis: stiprina susilpnėjusius raumenis priekinėje kaklo dalyje, padeda kaklo slankstelių paslankumui didėti ir garantuoja teisingą galvos padėtį.

5 pratimas. PP: sėdint, uždėjus vieną delną ant galvos smilkinio srityje. Lenkiant galvą į šoną kartu spausti ją delnu, varžant galvos judesį maždaug 10 s. Pailsėti. Pakartoti 10 kartų.Paskirtis: stiprina kaklo šoninius raumenis, gerina slankstelių paslankumą ir mažina skausmą.6 pratimas. PP: sėdint arba stovint, rankos nuleistos išilgai kūno.Pakelti pečius kiek galima jų išlaikyti taip 10 s,. Atsipalaiduoti, nuleisti pečius ir giliai įkvėpti. Atpalaidavus kaklo ir pečių juostos raumenis pajusti kaip pasunkėjusios rankos traukia pečius žemyn. Išbūti tokioje būsenoje 10-15 s. Pratimą kartoti 5-10 kartų.7 pratimas.PP: sėdint arba gulint ant grindų. Pamasažuoti pačiam, arba leisti kitam, sritį tarp pakaušio kaulo ir jo minkštos dalies, ties raumenimis. Poveikis turi būti p pakankamai stiprus 3-4 min.Tas galvos dalies masažas paprastai sukelia skausmingus pojūčius, kaip taisyklė po kurio laiko silpnėjančius. Ta procedūra padeda, taip pat, pašalinti galvos skausmus.8 pratimas. PP: sėdint arba. gulint ant grindų. Pamasažuoti arba patrinti pirštų galais viršutinę ir vidinę menties dalį galinga kaklo raumens, keliančio mentį, prijungimo vietą. Pradžioje procedūra sukelia skausmą, vienok labai greitai jis praeina, tuo pat metu pečių juostos srityje galima pajusti lengvą šilumą. Masažo trukmė 3-4 min.Tą procedūrą galima daryti pačiam, bet geriau, jei tai atliks kas nors kitas. Paprastai būna sunku pačiam save masažuoti su jėga, be to tokio pobūdžio bendravimas dažnai daro palankų poveikį ligoniui ir padeda jo būsenos palengvėjimui.

Krūtinės dalies stuburo gimnastikaKOMPLEKSAS I (9-12 PRATIMAI)9-12 pratimai gali būti taikomi tiek esant ūminėms tiek chroniškoms susirgimų formoms, laikantis pagrindinės taisyklės – kontroliuojant pagal skausmo pojūčius. Tikslas: pagerinti krūtinės dalies stuburo paslankumą, sudaryti galimybę giliai kvėpuoti. 9 pratimas. PP: sėdint ant kėdės su stipria atkalte be aštrių kampų.Uždėti rankas ant pakaušio ir išsilenkti atgal taip, kad stuburas būtų prispaustas prie viršutinės kėdės atkaltės dalies, tuo pačiu taip pat išsilenkia ir krūtinės dalies stuburas, ypač ta jo dalis, kuri prispausta prie kėdės atkaltės. Išsilenkti atgal ir pasilenkti į priekį.3-4 kartus (38 pav). V a r i a n t a s. PP: prisėsti ant kėdės krašte taip, kad viršutinė krūtinės srities stuburo dalis remtųsi į kėdę atkaltės viršutinę briauną. Išsilenkti atgal ir pasilenkti į priekį taip pa t kaip ir pagrindiniam: pratime. K v ė p a v i m a s: išsilenkiant atgal – įkvėpimas; pasilenkiant į priekį -iškvėpimas. Tas palengvina judesius ir treniruoja plaučius. Pratimą pakartoti 3-4 kartus.10 pratimas. PP: atsigulti ant nugaros lygioje, vietoje, po nugara krūtinės dalies stuburo srityje padėti volelį. Jis turi būti pakankamai kietas, maždaug 10 cm skersmens. Tam tikslui gerai tinka į rankšluostį įvyniotas kočėlas.Uždėjus rankas ant galvos atsigulti ant volelio. Išsilenkti, po- to atkelti viršutinę korpuso dalį. Kad mankštintųsi skirtingos krūtinės dalies stuburo vietos, reikia keisti volelio padėtį išilgai stuburo ir kartoti pratimą 3-4 kartus..K v ė p a v i m a s: išsilenkiant atgal – įkvėpimas, pakeliant viršutinę korpuso dalį – iškvėpimas.11 pratimas. PP: sėdint arba gulint. Rankšluosčiu arba audeklo gabalu apvynioti krūtinės ląstos apatinę dalį.Paimti rankomis laisvus galus. Giliai įkvėpti. Iškvėpiant maksimaliai suveržti rankšluostį, tuo pačiu padedant giliam iškvėpimui. Vėl įkvėpti atlaisvinus rankšluostį. Pratimą pakartoti 5-10 kartų. . Paskirtis: pagerinti krūtinės ląstos šonkaulių paslankumą ir padėti išvystyti gilų kvėpavimą. .12 pratimas. PP: sėdint arba stovint ant tvirto pagrindo, kojos šiek tiek praskėstos.Ištiesti virš galvos rankas, apėmus dešinės riešą. Atsilenkti kiek galima daugiau į kairę ir šiek tiek patempti dešinę ranką, tuo pačiu dešinėje jaučiamas krūtinės ląstos raumenų šoninis sukaustymas. Po to sukeisti rankas. Atsilenkti į dešinę ir patempti kairę ranką. Pakartoti pratimą 5-10 kartų į kiekvieną pusę.KOMPLEKSAS II (13-16 PRATIMAI)13-16 pratimai gali būti taikomi tiek esant ūmiems, tiek chroniškiems krūtinės dalies stuburo susirgimams.

13, 14 pratimų tikslas: pagerinti krūtinės dalies slankstelių, o taip pat jų sujungimų su šonkauliais paslankumą.15, 16 pratimų tikslas: treniruoti pečių juostos raumenis, kurie dažnai būna “sukaustyti” ir sukelia skausmus kaklo ir viršutiniuose krūtinės slanksteliuose. Tuos pratimus atliekant reikalinga pašalinė pagalba.13 pratimas. PP: gulint ant pilvo.Asistuojantis delnais spaudžia ligonio šonkaulius iš abiejų stuburo pusių, pradedant iš apačios. Kryptis: iš apačios į viršų ir į šalis nuo stuburo link pečių. Kiekvieno poveikio trukmė 3-4 s, jo jėga turi būti vidutinė: pakanka, jeigu ji atitiks viršutinės kūno pusės, masės daliai.14 pratimas. PP: gulint.ant pilvo. Asistuojantis pereina pirštais ir spaudžia delnų pagrindais stuburą iš abiejų pusių keterinių ataugų šonuose. Kiekvieno poveikio trukmė 3-4 s, kryptis – aukštyn. Po to rankas perkelia aukščiau prie kito slankstelio. Pratimas pradedamas apatinėje krūtinės srities stuburo dalyje.Procedūra turi būti neskausminga, sukelianti malonų pojūtį. Fizinis kontaktas su asistuojančiu teikia šilumą ir rūpestį, gydančiai veikia ligonį.15 pratimas. PP: gulint ant pilvo.Asistuojantis didžiaisiais pirštais masažuoja iš abiejų pusių nuo stuburo. Judesiai nukreipti į priešingą pusę nuo stuburo, minkšti na raumenis ir suteikia jiems elastingumo.16 pratimas. Būtina taip pat masažuoti “sukaustytus” ir skaudančius raumenis tarp menčių.PP: gulint ant pilvo. Asistuojantis uždeda delnus ant ligonio menčių.Įtempti raumenis tarp menčių, sujungiant jas. Išlaikyti šitą padėtį 5-10 s. Tuo pačiu metu, kai atpalaiduojami raumenys asistuojantis spaudžia ligonio mentes į priešingas puses taip, kad jos atsitraukia nuo stuburo, kiek tai leidžiama. Pakartoti 5-10 kartų.Paskirtis: pratimas padeda pagerinti svarbių raumenų, fiksuojančių menčių padėtį funkcionavimą.Juosmens srities stuburo gimnastikaKOMPLEKSAS I (17-19 PRATIMAI)17-19 pratimai tinka daugumai žmonių, sergančių chroniškomis juosmens ir kryžmens stuburo srities ligomis.Tikslas: liemens raumenų treniravimas, stuburo stiprinimas ir jo funkcinių galimybių vystymas.17 pratimas. PP: gulint ant nugaros, rankos išilgai liemens, kojos šiek tiek sulenktos.Įtempti pilvo raumenis nesulaikant kvėpavimo ir be pastangų taip, kad jie būtų kieti. Kontrolei uždėti ranką ant pilvo. Pratimą pakartoti 10-15 kartų.Atliekant tą pratimą juosmens srities stuburas truputį išsilenkia aukštyn. Be to pilvo raumenų įtempimas padeda juos “aptikti”, kas svarbu tolimesniems užsiėmimams.Palengvintas variantas. Jeigu atsiranda skausmai pratimą galima daryti kitaip: kojas padėti ant grindų į dešinę ar kairę.18 pratimas. PP: gulint ant nugaros, rankos išilgai liemens, kojos ištiestos.Atkelti viršutinę liemens dalį išlaikant kojas visą laiką ant grindų. Išbūti tokioje padėtyje 10 s, po to lėtai grįžti į pradinę padėtį Pailsėti 5-10 s. Pakartoti 10-15 kartų.Pratimą lengviau daryti su ištiestomis į priekį rankomis.Uždėjus jas ant pakaušio, pratimą galima apsunkinti.Paskirtis: tas pratimas gerai – lavina pilvo raumenis. Pakartojimų skaičius priklauso nuo žmogaus būsenos: pratimas neturi sukelti skausmo pojūčių pilvo ir nugaros raumenyse.19 pratimas. PP: gulint ant nugaros, kojos šiek tiek sulenktos. Dešinę ranką ištiesti į priekį, padedant jos riešą ant kairio kelio.Sulenkti kairę koją, tuo pat metu atsiremiant dešine ranka i keli, neleidžiant jam priartėti prie galvos. Pratimą daryti su įtampa 10-15 s. Pakartoti 5-10 kartų. Po to pakeisti pozą į pradinę padėtį taip, kad kairė ranka remtųsi į dešinį kelį. Pakartoti 5-10 kartų. Pauzėse tarp pratimų reikia, gu1int ant nugaros, atpalaiduoti rankų, liemens ir kojų raumenis. Tokią būseną lengviau pasiekti, jei pradžioje raumenys įtempiamiPaskirtis: treniruoja įstrižus liemens ir nugaros raumenis. Skausmas raumenyse, atsiradęs po pirmų pratimų, praeina per keletą dienų.

KOMPLEKSAS II (20-22 PRATIMAI)20-22 pratimus galima daryti esant juosmens ir kryžmens srities stuburo chroniškiems susirgimams, o taip pat esant ūmioms juosmens srities susirgimų formoms.Tikslas: stuburo lankstumo vystymas ir raumenų treniravimas. 20 pratimas. PP: gulint ant nugaros, rankos ant grindų, kojos šiek tiek sulenktos.Padėti abi kojas ant grindų į dešinę nuo liemens, tuo pat metu pasukant galvą ir viršutinę liemens dalį į kairę. Stuburas stipriai išsilenkia:juosmens srityje. Tokioje padėtyje rekomenduojama taip pat daryti seriją “švytuojančių”pasisukimų, su sąlyga, kad jie nesukelia skausmų. Išbūti toje padėtyje maždaug 5 s. Po to padėti kojas į kairę nuo liemens, vienu metu pasukant galvą ir viršutinę liemens dalį į dešinę. Išbūti tokioje padėtyje 5 s, darant nedidelius “švytuojančius” pasisukimus. Pakartoti visus pratimus 10 kartų.

Kvėpavimas: įkvėpimas – keičiant pozą, iškvėpimas – darant pasisukimus.Jeigu daryti pratimus taip, kaip pateikiama sunku, galima palengvinti juos: palenkti kojas paeiliui į abi puses neatkeliant menčių nuo grindų ir nepasukant galvos, ir viršutinės liemens dalies į priešingas puses.21 pratimas. PP: klūpint ant grindų prieš atramą, ant kurios iždėta galva ir rankos.Išlenkti nugarą kiek galint aukštyn. Išbūti tokioje pozoje keletą sekundžių, po to išlenkti nugarą kiek galint žemyn. Pakartoti 5-10 kartų, nepasiekiant skausmo nugaroje.22 pratimas. PP: kaip 21-ame pratime, arba keturiomis.Išlenkti nugarą pradžioje į dešinę, po to į kairę. Maksimaliai išlenkti, bet nesukelti skausmo. Pakartoti 5-10 kartų.Pratimą reikia atlikti lėtai, kad būtų nesunku kontroliuoti savo judesius ir pojūčius. Panaši kontrolė naudinga ir kasdieniame gyvenime, pvz., einant

Literatūra1. Heinrichas Hesas ir kt. “Nugaros skausmai” Avicena, Vilnius 20012. Respublikinis Druskininkų gydomosios fizinės kultūros ir ambulatorinio gydymo centras “gydomoji fizinė kultūra sąnarių ir stuburo susirgimų metu” (Metodiniai nurodymai), Druskininkai, 19803. A. Kriščiūnas ir kt. “Reabilitacija” Kaunas, 1993]4. Rolf Nordemar “Skausmas nugaroje” Šiauliai, 19935. J. Jankauskas “Gydomoji kūno kultūra” Vilnius, Mokslas 1990