Referatas apie laikysena

Laikysena – individuali įprastinė kūno padėtis judesyje ir ramybėje. Tai ne tik harmoningas žmogaus išsivystymas, nuo jos priklauso netgi grožis ir sveikata. Netaisyklinga laikysena – pakumpę pečiai, įdubusi krūtinės ląsta, atsikišęs pilvas – kenkia vidaus organų veiklai ir darko žmogaus išorę. Turėdami netaisyklingą laikyseną, niekaip nepasieksime išdidžios laikysenos, lengvos ir grakščios eisenos, plastiškų ir išraiškingų judesių.AB “Ortopedijos technika” duomenimis, netaisyklinga laikysena diagnozuojama net 80 % paauglių. Konstatuota, jog kaimuose ir rajonuose ortopediniai susirgimai vaikus kamuoja 5 – 10 % dažniau nei didžiuosiuose miestuose.Ydinga laikysena – tai ne tik sudarkytas grožis. Metams bėgant, ji sukelia daugybę negalavimų: pasunkėja kvėpavimas, sutrinka kraujo apytaka, pablogėja virškinimas.Daugelis suaugusiųjų kenčia dėl nugaros skausmų. Juos sąlygoja įvairios priežastys: miegas minkštose lovose, ant aukštų pagalvių, ankšti batai, netinkama laikysena vaikystėje, paveldimumas, viršsvoris, judėjimo vengimas, netinkama mityba, kurioje trūkta vitaminų: kalcio, fosforo, vitamino D.Netaisyklingos laikysenos bruožai: nuo vertikaliosios kūno ašies (žiūrint iš šono) nuleista ar atlošta galva; atkišti į priekį, pakelti arba asimetriški pečiai, išpūstas pilvas, pernelyg didelis juosmens išlenkimas, atsikišęs dubuo; palinkusi nugara ir įdubusi krūtinės ląsta. Stuburo iškrypimai gali atsirasti bet kuriame amžiuje. Pagrindinės priežastys:1. Įgimtos stuburo ar kitos ligos. Kai kuriais atvejais kūdikis jau gimsta su stuburo iškrypimu. Taip atsitinka dėl neteisingai susiformavusių stuburo slankstelių, gimdymo traumos, įgimtų raumenų ar nervų ligų, kitų priežasčių. 2. Netaisyklinga laikysena. Dėl nuolatinės netaisyklingos stuburo padėties, pertempiami stuburo raiščiai, stuburas iškrypsta.3. Osteoporoziniai stuburo slankstelių lūžimai. Vystantis osteoporozei (kaulų retėjimui), stuburo slanksteliai tampa trapūs ir gali lūžti net ir be jokios didesnės traumos. Dažniausiai stuburo slanksteliai susiploja, todėl formuojasi stuburo iškrypimas, dažniausiai kupra, kitaip dar vadinama „našlės kuprele”;

4. Genetinis polinkis. Jei šeimoje kas nors serga stuburo iškrypimu, tikimybė susirgti kitam šeimos nariui yra apie 20 proc.

Stuburo iškrypimai skirstomi:1. Skoliozę – stuburo iškrypimas į šoną. Dėl šio iškrypimo stuburas, žiūrint iš nugaros, atrodo panašus į raidę S ar C.2. Kifozę – tai per gilus stuburo linkis į užpakalį, žmogus atrodo susikūprinęs.3. Lordozę – per gilus stuburo išlinkimas į priekį, žmogus atrodo stipriai atsilošęs. Simptomai:• Nugaros skausmas • Stuburo iškrypimas į šoną • Stuburo iškrypimas į priekį • Stuburo iškrypimas į užpakalį • Vienas petys atrodo aukščiau už kitą • Vienas klubas atrodo aukščiau už kitą • Nevienodai atsikišusios mentės; Ligos eiga:Pastebimas stuburo iškrypimas į šoną, priekį ar užpakalį; Esant skoliozei, gali atrodyti, kad žmogaus, stovinčio tiesiai, vienas petys yra aukščiau už kitą, ar vienas klubas aukščiau už kitą, matomas nelygus liemuo, nevienodai atsikišusios mentės; Iškrypusio stuburo dažniausiai neskauda, tačiau kai kuriais atvejais žmogus gali jausti nugaros skausmą ilgiau pasėdėjęs ar pastovėjęs. Stuburo iškrypimas, atsirandantis vaikystėje ar paauglystėje dėl netaisyklingos laikysenos, dažniausiai neprogresuoja ir praeina, koregavus laikyseną, darant fizinius pratimus. Tačiau dėl kitų ligų (įgimtų kaulų, raumenų ar nervų ligų, kitų) atsiradęs stuburo iškrypimas, vaikui augant, dažniausiai tik progresuoja, todėl gali reikėti imtis rimtų gydymo priemonių.

Taisyklinga laikysena – įprasta kūno padėtis, kai žmogus, ypatingai neįtempdamas raumenų, sugeba tiesiai laikyti liemenį ir galvą. Norėdami vaikščioti taisyklingai, turime pečius truputį atlošti atgal, kad mentės priartėtų prie stuburo, pilvą įtraukti, išsitiesti. Taisyklinga laikysena nebūna įgimta. Ją sąlygoja taisyklingai susiformavę stuburo linkiai, harmoningas raumenyno išsivystymas. Jei raumenys silpni, vaikas greit pavargsta ir keičia laikysena kita, dažnai netaisyklinga. Laikysena ypač pakinta dėl netaisyklingo sėdėjimo (susikūprinus, įsitempus, pakišus vieną koją po savimi), dėl blogo darbo vietos apšvietimo, netaisyklingo stovėjimo, sunkių daiktų (krepšių, rankinių) nešiojimo ant vieno peties ar viena ranka, netaisyklingo gulėjimo (ant šono, susirietus, ankštoje lovoje, ant didelės pagalvės) ir t.t.

Kokie išorinės aplinkos veiksniai nulemia asimetrinės laikysenos atsiradimą? Daugiausia laiko vaikai praleidžia sėdėdami mokykloje, ruošdami pamokas, žiūrėdami televizorių, tai yra mažai judėdami. Todėl vaiko raumenys yra silpni ir greitai pavargsta. O įprotis nešti nešulį viena ranka gali nulemti stuburo ikrypimo atsiradimą arba pagreitinti ligos progresavimą. Dėl per sunkių nešulių nešiojimo vaikams gali prasidėti nugaros skausmai arba vadinama jaunatvinė osteochondrozė, kuri vėliau dešimčia metų anksčiau sukels senatvinę osteochondrozę. Knygoms, sąsiuviniams, kitoms mokyklinėms reikmėms nešioti labiausiai tinka mokyklinės kuprinės. Jeigu jos teisingai nešiojamos, tuomet yra užtikrinamas tolygus kūno masės pasiskirstymas ir tai padeda išlaikyti simetrinę kūno padėtį, nevaržomi rankų bei liemens judesiai, neapsunkinamas kvėpavimas. Prekybininkai siūlo įvairios paskirties kuprines,- tai mokyklinės, turistinės, sportinės. Mokymosi reikmenims nešioti reikia pasirinkti tinkamą mokyklinę kuprinę. Tėvai, pirkdami mokyklines kuprines, turėtų parinkti savo vaikams patogią(reguliuojamą diržais) bei nesunkią kuprinę ir stebėti, kad vaikai jas nešiotų užsidėję petnešas ant abiejų pečių. Namuose, pasvėrus kuprinę į kurią sudėtos būtinos pamokoms knygos ir įsitikinus, kad jų svoris didesnis negu 10% jūsų vaiko kūno svorio, pravartu pranešti klasės auklėtojai, kuri kartu su mokyklos administracija padėtų išspręsti šią problemą. Taisyklingos laikysenos mokymas. Tėvai ir pedagogai vaiką turi mokyti taisyklingos laikysenos nuo pat mažų dienų. Dar ikimokyklinio amžiaus vaikas mokomas taisyklingai sėdėti prie stalo. Valgant, piešiant, žaidžiant stalo žaidimus ir kt. sėdėti reikia nenuleidus galvos, krūtinę laikyti tiesiai, pečius vienodame aukštyje, nugara remtis į atlošą. Stalo aukštis turi atitikti kėdės aukštį, kad vaikas, sėdėdamas nesusikūprinęs, alkūnėmis siektų stalo viršų. Dabar yra įvairių konstrukcijų kėdučių, kurių aukštį galima reguliuoti pagal ūgį ir stalo aukštį. Jeigu vaikas sėdi ant kėdės, skirtos suaugusia-jam, būtina padaryti padedamą ant kėdės paaukštinimą. Ypač daug dėmesio taisyklingai laikysenai reikia skirti ruošiant vaiką mokyklai.
5-6-erių metų vaikai yra pajėgūs suprasti taisyklingos laikysenos reikalavimus. Pirmiausia vaikams paaiškinama, kodėl yra taip svarbu išsiugdyti taisyklingą laikyseną. Išvardijami svarbiausieji jos bruožai, lyginama su ydinga laikysena, po to apibendrinamos pateiktos žinios ir suformuluojami svarbiau-sieji reikalavimai. Vaikai turi gerai juos žinoti. Žinios leidžia vaikui greičiau suvokti taisyklingos laikysenos etaloną. Bet vien žinių nepakanka, taisyklingą laikyseną reikia pajusti visu kūnu. Jutiminis pažinimas iš esmės stiprina vaiko taisyklingos ir gražios laikysenos įvaizdį, padeda suprasti pavienių kūno dalių padėtį ir bendrą viso kūno pozą. Tuo tikslu vaikai gali pasitikrinti savo kūno padėtį atsistoję prie vertikalios plokštumos, lyginti savo laikyseną su draugų arba mėgstamų herojų laikysena, nagrinėti jų skirtumus. Patartina stebėti savo laikyseną veidrodyje, ją tyrinėti ir mokytis įžvelgti pavienių kūno dalių padėtį sėdint, stovint, einant, gulint. Tyrinėjimas padeda atrasti naujas – priimtinesnes ir patogesnes -kūno padėtis, jas kontroliuoti, įgyti individualios patirties. Kad būtu įdomiau ir lengviau išmokti vienokios ar kitokios kūno pozos, galima vaizduoti pasirinktą grožio idealą: mėgstamą artistą, gimnastą, baleto šokėją, princesę ir pan. Svarbu formuoti taisyklingos normalios laikysenos mokėjimus ir įgūdžius. Taisyklingos laikysenos mokymo proceso seką vaizdžiai parodo čia pateikiama schema.

Profilaktika. Mokiniams, kurių laikysena sutrikusi, geriausia klasėje sėdėti vidurinėse eilėje, kad nereiktų persikreipus skaityti, kas parašyta lentoje. Prie stalo sėdėti reikia tiesiai, kūno svorį vienodai paskirsčius ant abiejų sėdmenų, nugarą atremti į kėdės ar suolo atramą, galvą truputį palenkti pirmyn. Klausantis mokytojo aiškinimo, reikia atsisėsti laisvai, rankas pasidėti ant kelių. Ilgai rašius reiktų pamankštinti nuvargusius rankų, kojų raumenis. Netaisyklingą laikyseną galima koreguoti įvairiais ortopediniais gaminiais: korektoriais, reklinatoriais, įtvarais, fiksuojamaisiais diržais, kartu taikant mankštą ir fizioterapines procedūras. Vasarą plaukimas upėje, ežere ar jūroje, žiemą – baseine bei slidinėjimas suteikia vaikui daug džiaugsmo, teigiamų emocijų, sustiprina organizmą ir pasitikėjimą savo jėgomis. Taisyklingą laikyseną ugdo ir vaikščiojimas ant galvos užsidėjus kokį nors daiktą – sąsiuvinį, knygą ar pan.

Pratimai taisyklingai laikysenai ugdyti:1. Rankų mostaiAtsistoti pražergtomis kojomis, rankas sulenkti ties krūtine. Įkvepiant moti sulenktomis rankomis atgal 2 kartus, iškvepiant moti iš-tiestomis rankomis atgal 2 kartus.

2. “Malūnėlis”Atsistoti suglaustomis kojomis, rankas ištiesti į šalis. Įkvepiant moti rankomis ratais pirmyn, iškvepiant – atgal.

3. “Nykštukai – milžinai” Atsistoti pražergtomis kojomis, rankas pakelti aukštyn. Iškvepiant pritūpti (nugara tiesi, rankos pirmyn), įkvepiant grįžti į pradinę padėtį.

4.”Lankas”Atsistoti suglaustomis kojomis, rankas sulenkti prie pečių. Įkvepiant moti rankomis aukštyn, dešinę (kairę) koją tiesti atgal išlaikant pusiausvyrą. Iškvepiant grįžti į pradinę padėtį.

5. Plojimas delnais virš galvos Atsistoti suglaustomis kojomis, rankas ištiesti į šalis. Įkvepiant pašokti aukštyn, suploti delnais virš galvos, iškvepiant grįžti į pradinę padėtį.

6. Rankos siekimasAtsistoti pražergtomis kojomis, rankas ištiesti pirmyn. Moti dešine koja aukštyn ir siekti kairės rankos, po to moti kaire koja ir siekti dešinės rankos. Kvėpuoti tolygiai.

7. Susikabinimas rankomis už nugaros Atsistoti suglaustomis kojomis, dešinę ranką pakelti aukštyn, kairę – už nugaros. Įkvepiant leisti dešinę ranką žemyn už nugaros ir siekti kairę ranką, stengiantis susikabinti pirštais. Iškvepiant atsipalaiduoti ir grįžti į pradinę padėtį.

8. Liemens lenkimas Atsistoti pražergtomis kojomis, rankos ant liemens. Įkvepiant pa-lenkti liemenį į kairę pusę ir dešine ranka moti aukštyn. Iškvepiant grįžti į pradinę padėtį. Po to lenkti liemenį į dešinę pusę mojant kaire ranka aukštyn.

9. Mankšta su knyga ant galvos Stovint užsidėti knygą ar smėlio maišelį ant galvos ir ištiesti rankas pirmyn. Atlikti judesius rankomis, stengiantis nenumesti daikto nuo galvos.

10. Pritūpimai su daiktu ant galvos Stovint užsidėti smėlio maišelį ar kitą daiktą ant galvos ir ištiesti rankas aukštyn. Iškvepiant ir tiesiant rankas pirmyn pritūpti, įkvepiant atsistoti. Stengtis nenumesti daikto.

11. Pasilenkimai siekiant kojų pirštų Atsistoti pražergtomis kojomis, rankos ant liemens. Iškvepiant pasilenkti ir rankomis paliesti kairės kojos pirštus. Įkvepiant išsitiesti, rankos ant liemens. Tą patį atlikti prie dešinės kojos.

12. PritūpimaiAtsistoti pražergtomis kojomis, rankos aukštyn, laikysena tiesi. Įkvepiant pritūpti, iškvepiant grįžti į pradinę padėtį.

13. Krūtinės pakėlimasAtsigulti ant pilvo, gimnastikos lanką laikyti ant kojų ir liemens rankomis ir kojomis. Įkvepiant kelti galvą ir krūtinę aukštyn, iškvepiant atsigulti ir atsipalaiduoti.

14. Kojos kėlimasAtsigulti ant nugaros, kojas ištiesti, rankas priglausti prie liemens. Pakelti dešinę koją, sukti ratuką ir nuleisti. Tą patį atlikti kaire koja.

15. Kojų kėlimas ir sukimas Atsigulti ant nugaros, rankos už galvos. Pakelti kojas. Iškvepiant abiem kojomis sukti ratus. Įkvepiant kojas nuleisti.

16. Kojų gimnastika Atsigulti ant nugaros, rankas ištiesti aukštyn. Iškvepiant kojas sulenkti, po to ištiesti aukštyn. Įkvepiant grįžti į pradinę padėtį.

17. Kūno išlenkimas Atsisėsti, kamuolį padėti ant grindų už nugaros. Įkvepiant atsigulti ant kamuolio, rankas ištiesti. Iš-kvepiant grįžti į pradinę padėtį.

18. Kelių siekimas galva Atsigulti ant nugaros, rankas ištiesti prie liemens. Iškvepiant stengtis prilenkti galvą prie sulenktų kelių, iškvepiant grįžti į pradinę padėtį.

Plaukimas daro labai didelę teigiamą įtaką normalios laikysenos formavimuisi. Jis padeda iš-krauti susikaupusią įtampą stubure, atsipalaiduoti. Vanduo masažuoja nugaros, krūtinės ir viso kūno raumenis, stiprina juos. Plaukant intensyviai dirba viršutinių ir apatinių galūnių, krūtinės; kvėpuojamieji raumenys, todėl jie stiprėja ir auga. Plaukimas yra efektyvi plokščiapėdystės profilaktikos priemonė, nes skatina pėdos raumenų darbą ir jų vystymąsi. Pabrėžtina, jog netaisyklingos laikysenos gydymo sėkmė priklauso nuo ankstyvos diagnostikos. Pavyzdžiui, koreguojantys liemens įtvarai veiksmingi tik tol, kol pacientas dar auga, kol dar pilnai nesusiformavęs skeletas. Tėvai, skirdami nepakankamai dėmesio savo atžalų laikysenai ir tikėdamiesi, kad vaikas išaugs, sutvirtės savaime, delsia kreiptis į gydytojus ortopedus. Tačiau reiktų įsiminti, jog nekoreguojama ydinga laikysena dažniausiai išsivysto į rimtus stuburo iškrypimus.

Norėdamas nustatyti stuburo iškrypimą, gydytojas turi atidžiai apžiūrėti pacientą – įvertinti jo laikyseną, apžiūrėtinugarą, stuburą, išmatuoti kojų ilgį. Stuburo rentgeno nuotraukos reikalingos slankstelių lūžimams, įgimtoms deformacijoms nustatyti, taip pat stuburo iškrypimo laipsniui įvertinti. Gydymas priklauso nuo iškrypimo tipo ir laipsnio, nuo sergančiojo amžiaus ir kitų veiksnių. Jei vaikui nustatomas nedidelio laipsnio stuburo iškrypimas, ir vaikas jau beveik nebeauga (yra maža tikimybė, kad iškrypimas didės), gydytojas galbūt nerekomenduos jokio gydymo, o paliks sergantįjį stebėjimui, tai yra reikės apsilankyti pas gydytoją kas 3-6 mėnesius pakartotinėms apžiūroms, kurių metu gydytojas patikrins, ar stuburo iškrypimas progresuoja. Esant didesnio laipsnio, progresuojančiam stuburo iškrypimui, gali būti pasiūlyti šie gydymo metodai:• Specialūs įtvarai, kurie stabdo iškrypimo progresavimą. Įtvarai yra efektyvūs tik dar augantiems vaikams su nelabai dideliu stuburo iškrypimu. Gydytojas ortopedas parinks vaikui tinkantį įtvarą, paaiškins, kaip ir kiek laiko jį reikia dėvėti.• Operacinis gydymas siūlomas greitai augantiems vaikams su dideliu stuburo iškrypimu. Operacijos metu gydytojas sutvirtina stuburą specialiomis metalinėmis ar kaulinėmis plokštelėmis, varžtais ir strypais. Jau antrą ar trečią dieną po operacijos vaikas gali vaikščioti, o per keletą savaičių – grįžti prie normalios veiklos. Dėl osteoporozinių slankstelių lūžimų atsiradęs stuburo iškrypimas dažniausiai nėra gydomas. Pagrindinis uždavinys šiuo atveju – stabdyti osteoporozės progresavimą, užkirsti kelią kitiems slankstelių ir kitų kaulų (šlaunikaulio, riešų) lūžimams. Patarimai:• Rekomenduojama visavertė dieta, turinti pakankamai vitaminų (ypač vitamino D) ir mineralų (kalcio, magnio, cinko). Šios medžiagos yra itin svarbios kaulo formavimuisi. Pakankamai kalcio ir vitamino D turi gauti ne tik augantys vaikai ir paaugliai, bet ir vyresnio amžiaus žmonės, ypač moterys po menopauzės osteoporozės profilaktikai.
• Rekomenduojami pratimai, stiprinantys pilvo, nugaros raumenis. Stiprūs šios grupės raumenys tarsi prilaiko stuburą taisyklingoje padėtyje, neleidžia jam iškrypti. Patartina judėti, sportuoti. Ypač tinka plaukiojimas. Venkite sporto šakų, apkraunančių stuburą – bėgiojimo, šuolių, tinklinio, krepšinio.• Pratinkitės prie taisyklingos laikysenos. Miegoti patariama ant standaus neįdubusio čiužinio, nedidelės plokščios pagalvės. Pasirinkite patogią kėdę ir darbo stalą. Vaiko rašomąjį stalą ir kėdę pritaikykite vaiko ūgiui.Profilaktika:• Taisyklingos laikysenos įgūdžių ugdymas nuo mažens, netaisyklingos laikysenos ankstyva korekcija.• Teisingas darbo ir poilsio režimas, taisyklinga pilnavertė mityba.

• Pakankamas fizinis aktyvumas.

Nugaros skausmai yra civilizuoto žmogaus rykštė, plakanti už tai, kad mažai judame, visą dieną prasėdime prie stalo, vaikštome tik lygiais keliukais.Todėl neretai dėl sukeliamo stuburo skausmo kaltas pats žmogus. Juk stuburui atitenka liemens, galvos ir rankų svoris. Jis yra centrinės nervų sistemos saugykla ir tik stuburo dėka įmanomi bet kokie judesiai. Stuburas yra lengvai išlenktos S raidės formos. Būdamas tokios formos stuburas gali geriausiai pailsėti, o pirmiausiai miegant naktį. Turime įsisąmoninti, kad patys galime įtakoti stuburo būklę, vengdami svarbiausių neigiamų veiksnių: streso, nejudrumo,netinkamos mitybos, netaisyklingos padėties miegant. Vieni daktarai vienbalsiai tvirtina, kad efektyviausiai stuburo skausmus gydo judėjimas, kiti, kad taisyklingas gulėjimas – pailsinant stuburą. Todėl nepamirškime daug judėti ir gerai pailsėti naktį. Čia svarbu teisingai pasirinkti lovą, čiužinį, patalynę. Ypač dideli reikalavimai turi būti keliami čiužiniui. Tyrimais patvirtinta, kad lateksas – geriausia ir tinkamiausia medžiaga čiužiniui. Todėl toks čiužinys idealiausiai tinka miegui, nes gali keisti savo formą, žmogui keičiant kūno padėtį. Taigi miegodami ant latekso čiužinio gerai pailsėsime ir atsikelsime žvalūs.

Referatas „Netaisyklingos laikysenos ir stuburo iškripimų korekcija“ skirtas pradinių klasių mokiniams, nes jau tokiame amžiūje vaikai yra pajegūs suvokti taisyklingos laikysenos reikalavimus. Pradinėse klasėse mokiniai turi ūgdyti taisyklingą laikyseną, stengtis, kad jų laikysena būtų taisyklinga ir graži.

Dešimt klausimų sudarytų iš referato apie netaisyklingą laikyseną ir stuburo iškripimų korekciją:1. Kokių vitaminų trūkumas, žmogaus organizme, skatina ydingos laikysenos formavimasi?Atsakymas: kalcio, fosforo, vitamino D.2. Į kokias tris rūšis skirstomi stuburo iškrypimai?Atsakymas: Skoliozę, Kifozę, Lordozę.3. Kokiame amžiuje vaikai yra pajėgūs suvokti taisyklingos laikysenos reikalavimus?Atsakymas: 5-6-erių metų vaikai jau yra pajegūs suvokti taisyklingos laikysenos reikalavimus.4. Nuo kokio amžiaus tėvai ir pedagogai turi pradėti mokyti vaiką taisyklaingos laikysenos?Atsakymas: Nuo pat mažų dienų.5. Kuo padeda, progresuojančiam stuburo iškrypimui, specialūs įtvarai?Atsakymas: Stabdo iškrypimo progresavimą.6. Kokios grupės raumenys tarsi prilaiko stuburą taisyklingoje padėtyje?Atsakymas: Stiprūs pilvo, nugaros raumenys tarsi prilaiko stuburą taisyklingoje padėtyje.7. Ant kokio čiužinio patartina miegoti norint pratintis prie taisyklingos laikysenos?Atsakymas: Miegoti patariama ant standaus čiužinio.8. Kurioje eilėje geriausia sėdėti mokiniams kurių laikysena yra sutrikusi?Atsakymas: Tokie mokiniai turi sėdėti vidurinėje eilėje.9. Iki kokio laiko veiksmingi koreguojantys įtvarai?Atsakymas: Iki tol kol pacientas dar auga, kol dar pilnai nesusiformavęs skeletas.10. Kokia veiksmingiausia priemone galima įvertinti slankstelių lūžimus, nustatyti įgimtas deformacijas, taip pat įvertinti stuburo iškrypimo laipsnį?Atsakymas: Geriausia ir veiksmingiausia priemonė yra stuburo rentgeno nuotraukos.

Naudota literatūra: http://www.bauer.lt/apiestubura.htm; http://www.kvsc.lt/04_sveikata/c_gyv_sveikata/kuprines.htm;http://www.vilniausvsc.lt/programos/3_kuprines.htm;http://info.kmu.lt/sveikas/vaikas/laikysen/laikysen.htm;