Narkotikų vartojimas

VILNIAUS KOLEGIJA
SVEIKATOS PRIEŽIŪROS
FAKULTETAS

TAIKOMIEJI TYRIMAI

IŠSIAIŠKINTI NARKOTIKŲ VARTOJIMO PRIEŽASTIS

KURSINIS

Higieninė ir dekoratyvinė kosmetologija
HK04 grupės studentės ___________ N. Kizytė

2006 – 01 – 02

Lektorė ___________ V.Stankevičienė

Vilnius, 2006m.

Turinys

1. Įvadas..............................3
2. Literatūros studijavimas..............................4
2.1. Kodėl jaunimas pradeda vartoti narkotikus?........................4

2.2. Narkotikų samprata..............................6

2.3. Kaip tampama narkomanu..............................6

2.4. Narkotikų poveikis..............................7
3. Tyrimo metodika..............................9
3.1. Tiriamųjų imtis..............................9
3.2. Tyrimo metodas..............................9
3.3 Tyrimo eiga..............................9
4. Rezultatų analizė ir apibendrinimas.............................10
5. Išvados..............................16

6. Literatūros sąrašas..............................17
7. Priedai..............................18

Įvadas

Temos aktualumas. Šiais laikais vis daugiau atsiranda narkotinių medžiagų rūšių. Narkotikai tapo labai populiarūs jaunimo tarpe. Šių kenksmingų medžiagų atsiradimas tapo didele visuomenės problema.
Temos problema. Narkotikų poveikis daro didelę žalą žmogaus organizmui, jo psichikai. Dažnai tai tampa ne vien individo problema, bet ir visos jo šeeimos problema.
Tikslas. Išsiaiškinti vartojimo priežastis.
Uždaviniai. 1) Pateikti narkotikų sampratą.

2) Išsiaiškinti narkotikų vartojimo priežastis.
Tyrimo objektas. Narkotikų rūšys ir poveikis.
Tyrimo metodas. Anketavimas.
Hipotezė. Narkotikų poveikis jaunuolių organizmui sukelia labai didelę žalą.

2. Literatūros studijavimas

2.1. Kodėl jaunimas pradeda vartoti narkotikus ?

„Narkotikai“ – nuostabus rūmas, tviskantis, viliojantis ir kviečiantis užeiti. Tačiau užėjęs supranti, kad patekai į šlykščią, dvokiančią, negyvenamą lūšną. Dar vėliau suvoki, kad šios lūšnos durys atsidaro tik į vieną pusę.“ Tai jauno narkomano mintys, po kuriomis pasirašytų ne vienas, kenčiantis priklausomybę nuo narkotikų.
Šiandien narkomanija iš tamsių laiptinių, apskretusių lindynių peersikėlė į „normalių“ žmonių kasdienybę, į mokyklas, diskotekas, klubus, į jaunų žmonių susibūrimo ir pasilinksminimo vietas. Nauji sintetiniai narkotikai tapo jaunimo mados dalimi, derančia prie atitinkamo aprangos stiliaus, technomuzikos, naktinio gyvenimo būdo. Aukšti pareigūnai iš tribūnų skelbia, kad sparčiai „jaunėja“ narkotikus vartojantys asmenys –

vidutiniškai jų amžius keturiolika-šešiolika metų. Policijos pareigūnai, mokytojai, medikai, psichologai skirtingai aiškina narkomanijos plitimą: vieniems atrodo, kad narkotikai yra palaido gyvenimo būdo, nusikaltimų priežastis, kitiems – dvasinės jaunimo krizės pasekmė.
Bet kurioje šeimoje gali atsirasti vartojančiųjų narkotikus. Viena tik mintis, kad sūnus ar dukra gali svaigintis narkotikais, gąsdina. Tėvams labai svarbu turėti supratimą apie narkotikus ir būti budriems, bet ne perdėti. Šiandien iškyla pavojus pasiduoti narkomanijos „kerams“. Tačiau jaunuoliai privalo įveikti šias pagundas. Tėvai turi didelę įtaką jaunimui, todėl labai svarbūs yra tėvų ir vaikų tarpusavio santykiai. Jaunystėje abejojama sukurtomis vertybėmis, nusiviliama po nesėkmių, išbandoma tai, kas ilgą laiką buvo draudžiama. Dažniausiai tai būna pirmieji žingsniai narkomanijos link.
Kodėl jaunimas vartoja narkotikus?
• smalsumo patenkinimas, noras pajusti narkotikų poveikį;
• draugų įtaka (paaugliams ir jaunuoliams ypač svarbi drraugų nuomonė, vertybės ir grupės elgesio normos. Jauniems asmenims labai svarbu priklausyti grupei);
• savo nepriklausomybės, priešiškumo aplinkiniams išraiška;
• noras pajusti kažką nepatirto – malonumą, netgi pavojų;
• noras pajusti „mąstymo aiškumą“, „kūrybinį įkvėpimą“;
• noras pabėgti nuo nemalonumų;
• noras visiškai atsipalaiduoti:
Į narkomaniją linkę irzlūs, be dvasinės pusiausvyros jaunuoliai. Daugelis patyrę galvos smegenų traumą su sąmonės praradimu, sirgę infekcine nervų liga. Narkomanais tampa silpnavaliai, lengvai pasiduodantys kitų įtakai, menkų interesų žmonės, neturintys gyvenimo tikslo ir „nesuprasti dykinėtojai“, kuriems trūksta meilės, pasitikėjimo, saugumo jausmo ir savigarbos, tie, kurie yra prislėgti, ne
elaimingi, greit netenka dvasinės pusiausvyros. Alkoholis ir narkotikai laikinai jiems leidžia pasijusti laimingesniems, pamiršti problemas.
Pavartojus narkotikų dažniau įvyksta nelaimingų atsitikimų ir susižalojama. Nuo kai kurių medžiagų kvėpavimas silpsta ar visiškai sustoja. Suvartojus per didelę dozę, galima prarasti sąmonę, numirti. Net mažas bet kokių narkotikų, įskaitant ir alkoholį, kiekis sutrikdo koordinaciją, mąstymas tampa paviršutiniškas, susilpnėja sugebėjimas priimti „saugius“ sprendimus. Net mažas narkotikų kiekis gali sukelti psichikos ir emocijų sutrikimus. Vartojant reguliariai, nyksta intelektualiniai sugebėjimai, atsiranda abejingumas mokyklai, kitai veiklai. Vartojančiam narkotikus jaunuoliui sunkiau palaikyti darnius santykius šeimoje ir su draugais. Narkotikus vartojant reguliariai, išsivysto liguistas potraukis, žmogus nebegali be jų apsieiti, reikia vis didesnių dozių. Narkotikai sukelia fizinę, psichinę priklausomybę. Jei žmogus negauna narkotikų, išsivysto absistencija. Jį gali prireikti detoksikuoti. Jei narkotikai sumaišomi kartu su kitomis medžiagomis, reakcija gali būti baisi ir nenuspėjama. Nešvarios (nesterilios) adatos gali užkrėsti kraują, sukelti pūlinius, nuo jų galima užsikrėsti hepatito B ir ŽIV virusu, kuris sukelia AIDS. Piktnaudžiavimas narkotikais labai brangiai kainuoja ir veda prie finansinių sunkumų, skolų, nusikaltimų.

2.2. Narkotikų samprata

NARKOTIKAI – tai organinės ar neorganinės kilmės vaistinė medžiaga, vartojama gryna ar kaip sudėtinė preparatų dalis. Toks narkotikų apibrėžimas pateikiamas žodyne, tačiau jis dar ne visas. Tai kas tada yra narkotikai? Kas jums pirmiausia ateina į

galvą, kai pagalvojate apie narkotikus? Heroinas, kokainas, kanapės, “Ecstasy” ? Narkotikų yra įvairiausių pavidalų, formų ir spalvų. Jų tokia daugybė, o kai kurių net neįtartum, kad tai narkotikai. Pavyzdžiui, namų vaistinėlėje pilna narkotinių medžiagų: aspirinas ir paracetamolis, mikstūra nuo kosulio ir vaistai nuo peršalimo. Net kavos ar arbatos puodelyje yra narkotinių medziagų – kofeino, stimuliuojančio nervų sistemą, kad jaustumėtės žvalesni ir energingesni. Alkoholis ir tabakas taip pat yra narkotikai. Medžiagos, kurias vadintumėte tikrais narkotikais – heroiną, kokainą ir ” Ecstasy” – labai skirtingos . Laikydami ar vartodami tokius narkotikus, pažeisite įstatymą, galite net mirti. Prie tokių medžiagų galite priprasti ir be jų negalėsite normaliai jaustis . Jus gali įsukti uždaras ratas: įsigyjate narkotikų, vartojate, valandėle geros ( ar blogos ) savijautos, pristingate narkotikų, vėl perkate ir šitaip be galo. Narkotikai brangūs , dažnai pinigų jiems tenka prasimanyti nusikalstamais būdais. Jūs rizikuojate dar ir todėl, kad niekada negalite žinoti, kaip tam tikras narkotikas paveiks. Yra žmonių, kuriems pakanka vieno karto. Mirusieji negali kalbėti. Liūdna, deja taip yra.

2.3.Kodėl jauni žmonės vartoja narkotikus? Priežasčių yra daug:
• jie neturi rimto užsiėmimo, jiems nuobodu;
• jų draugai vartoja narkotikus;
• jie mėgsta riziką;
• jie nori šokiruoti tėvus ir draugus;
• tai yra madinga;
• jie nori pabėgti nuo šiandieninio gyvenimo ir asmeninių problemų;
• šiandien narkotikų nesunku gauti, ir kai kas no

ori išbandyti jų poveikį;
• jiems patinka savijauta pavartojus narkotikus.

2.4. Narkotikų poveikis
Kiekvienas narkotikas vis kitaip veikia žmogaus organizmą. Vieni jų labiau aktyvūs kiti mažiau aktyvūs. Ne visi žmonės gasli pasakyti koks narkotikų poveikis. Nes nevisi jaunuoliai yra išbandę narkotikus. Narkotikų rūšių atsiranda vis daugiau ir daugiau. Populiariausios narkotikų rūšys jaunimo tarpe yra šios:
• Amfetaminas yra stimuliuojanti medžiaga veikianti centrinę nervų sistemą. Efektas priklauso nuo dozės ir vartojimo būdo. Vartojantis amfetaminą ilgesnį laiką reikia vis didesnių dozių. Amfetaminas daro poveikį daugeliui organų, pvz.: širdžiai ir kraujagyslėms. Vienas iš vartojimo būdų – sumaišyti su vandeniu ar gaivinančiais gėrimais ir išgerti. Jų galima įtraukti pro nosį arba sumaišyti su vandeniu ir susišvirkšti.Nuo jų ilgai nenori miegoti ir valgyti (išbūna nemiegoję 1 savaitę ar mėnesį – nori miego, bet negali užmigti). Jie stimuliuoja nervų sistemą, greitina širdies veiklą ir kvėpavimą. Vartotojai jaučiasi labai energingi, labai žvalūs ir labai susijaudinę.

• „Extasy“ – taip dažniausiai vadinama narkotinė medžiaga, kurios cheminė sudėtis užrašoma kaip 3,4-metilendioksimetamfetaminas, MDMA. Tai hibridas, panašus į centrinę nervų sistemą stimuliuojantį preparatą amfetaminą ir natūralų haliucinogeninį produktą meskaliną. Kiti šio preparato pavadinimai yra Adam, XTC, MDM, “Balti balandžiai”, “Meilės širdys”, “Fazė 4”, Adomas, Ieva, balandėliai, diskoburgeriai, Y ir kt. „Extasy“, kaip ir jam artimas cheminis narkotikas MDA (love drug – meilės narkotikas), sukelia apsvaigimo jausmą, kurio negali suteikti kiti narkotikai. Remiantis panašiomis savybėmis juos galima sugrupuoti į entaktogenus ir empatogenus.

• Heroinas – daromas iš skysčio, gauto apdorojus neprinokusias aguonų galvutes. Beje, iš jų taip pat gaunami opijus, kodeinas ir morfijus. Heroinas, palyginus su kitais opiatais, labiausiai slopina skausmą ir mažina baimę. Heroino veikiamas žmogus nejaučia jokių neigiamų emocijų , pamiršta rūpesčius ir liūdesį. Jau po pirmos dozės kyla nuotaika, pasitikėjimas savimi labai žymiai padidėja, dingsta abejonės. Psichinė ir fizinė priklausomybė gali atsirasti jau po pirmos dozės. Vėliausiai nuo trečios dozės žmogus tampa visiškai nuo jo priklausomas. Pasibaigus heroino poveikiui atsiranda ypač didelis dirgzlumas ir agresyvumas.

• Kanapės paprastai maišomos su tabaku ir daromos storos suktinės (gasiakai ). Kanapių dūmai labai karsti, todėl, kad neišdegtumėte gerklės, į suktinės galą įstatomas karto filtras.Nuo mažos kanapių dozės pasijusite ramus, patenkinti arba mieguisti. Galite kikenti nesustodami ar pajusti alki. Spalvos tampa ryžkesnės, garsai skambesni. Arba apsavaigsite (kaip nuo alkoholio). Pasitaiko ir lengvos paranojos atveju. Jei išgersite ir alkoholio, gali pradėti klaikiai pykinti, kartais netenkama samonės.

• Nikotinas yra natūraliai tabako gamyklose pagaminamas nuodas, kuris dėl savo neutralizavimo galios plačiai naudojamas kaip priemonė vabzdžiams naikinti. Nikotinas, pagrindinė cigarečių sudedamoji dalis, stimuliuoja nervų sistemą, tačiau dėl galingo ir nuodingo jo poveikio organizmui galima rimtai apsinuodyti. Dėl nikotino padidėja kraujospūdis ir širdies ritmas, išsiskiria adrenalinas ir sumažėja apetitas. Pernelyg daug suvartojus, nikotinas sukelia pykinimą bei vėmimą ir dėl kvėpavimo paralyžiaus gali ištikti mirtis. Nebevartojimo simptomai pasireiškia irzlumu, galvos skausmu ir nerimu, kuris gali sukelti depresiją.

• Efedronas („džefas“) – tai skaidraus skysčio pavidalo narkotikas. Jis leidžiamas injekcijomis.
Nuo efedrono jaučiamas jėgų „antplūdis“. Poveikis: euforija, susierzinimas, nerimas, padidėjęs kraujo spaudimas, psichopatinis elgesys.Vartojant dideles dozes, psichopatinis elgesys gali peraugti į šizofreniją, centrinės nervų sistemos veiklos sutrikimus.

1. Tyrimo metodika
3.1.Tiriamųjų imtis
Tyrime buvo parinkti atsitiktiniai asmenys, pirmo, antro, trečio kurso VIKO studentai . Tyrime dalyvavo 30 tiriamųjų, 15 moterų ir 15 vyrų.

3.2.Tyrimo metodas

Šio tyrimo metu buvo pariktas anketavimo metodas. Anketa buvo sukurta tyrėjo. Tyrimo metu buvo norima sužinoti ir išsiaiškinti narkotikų vartojimo priežastis. Anketa buvo pateigta 12 klausimų, 10 klausimų iš jų buvo atviri, o 2 klausimai uždari. Anketos naudojimo būdas pateiktas prieduose (žr. ).

3.3.Tyrimo eiga

Šis tyrimas buvo atliekamas Vilniaus kolegijoje, sveikatos ir priežiūros fakultete, 2006 – 01 – 02., ir taip pat tiriamųjų draugų rate kur taip pat yra susiduriama su narkotinėmis medžiagomis.

Tiriamajame darbe dalyvavo jaunuoliai nuo 16 iki 22 metų. Pagal tyrimo duomenis galima spręsti, kad kuo jaunesni jaunuoliai daugiau žino apie narkotiniais medžiagas nei vyresni.

1 pav. Respondentų amžius

4. Rezultatų analizė ir apibendrinimas

1. Kokos jūsų požiūris į narkotikus?

1pav. Respondentų požiūris į narkotikus

Tyrimo rezultatai rodo, kad daugumos respondentų požiūris į narkotikus yra neigiamas ir tik 23 % respondentų yra požiūris į narkotikus teigiamas.

2. Ar vartojate narkotikus?

2pav. Narkotikų populiarumas tarp respondentų.

Tyrimo rezultatai rodo, kad respondentai nėra labai linkę į narkotikus, tik 7% respondentų vartoja narkotikus, o 20% respondentų vartoja tik kartais.

3. Ar rūkotę?

3. pav. Rūkančiųjų skaičius

Šio tyrimo rezultatai parodė, kad puse respondentų turi žalinga įprotį, ir tik trys dešimtys respondentų neruko, o dvi dešimtys tikti kartais.

4. Kaip manote kokios narkotikų vartojimo priežastys?

4 pav. Pagrindinės narkotikų vartojimo priežastys.

Tyrimo rezultatai rodo kokios yra pagrindinės narkotikų vartojimo priežastys. Pagal tyrimo parodymus, buvo nustatyta, kad narkotikų vartojimo priežastys dažniausiai būna draugų įtaka ir noras išbandyti narkotikus.

5. Ar draugai vartojantys narkotikus daro įtaką savo draugams?

5 pav. Draugų įtaka.

Tyrimo rezultatai rodo, kad daugumos respondentų nuomonė apie draugų blogą įtaka pasitvirtino, net šešios dešimtys patvirtino, kad draugai kurie vartoja narkotikus paskatina jaunuolius vartoti narkotikus.

6. Kur dažniausiai susiduriate su narkotinėmis medžiagomis?

6 pav. Aplinka, kur dažniausiai susiduriama su narkotikais.

Šio tyrimo parodymai padėjo išsiaiškinti narkotinių medžių paplitimo vietą, aplinką. Daugiau nei puse respondentų pareiškė, kad su narkotinėmis medžiagomis daugiausia susiduriama naktiniuose klubuose.

7. Ar žinote apie narkotinių medžiagų pasekmes organizmui ir aplinkai?

7 pav. Respondentų žinios apie narkotikų pasekmes.

Tyrimo rezultatai rodo, kad dauguma respondentų yra susipažinę su narkotinėmis medžiagomis ir tai tik 3% nežino narkotinių medžiagų pasekmes organizmui ir aplinkai.

8. Kaip manote ar žmogus yra priklausomas nuo narkotikų?

8 pav. Priklausomybė nuo narkotikų.

Tyrimo rezultatai rodo, kad respondentų požiūris į narkotikų priklausomybę yra teigiamas ir tik dešimtoji dalis teigia , kad narkotikai nesukelia priklausomybės, o kita dešimtoji dalis nežino ar narkotikai sukelia priklausomybę.

9. Kokias žinote narkotines medžiagas?

9 pav. Populiarios narkotinės medžiagos jaunimo tarpe.

Tyrimo rezultatai rodo, kad respondentai apibudino populiariausias narkotines medžiagas jaunimo tarpe. Labiausiai paplitęs yra kokainas 22%, amfetaminas 19%. Tik keletas respondentai neužpildė pilnai anketos klausimo.

10. Ar ateityje ketinate išbandyti narkotikų poveikį?

10 pav. Respondentų noras išbandyti narkotikų poveikį.

Tyrimo rezultatai rodo, kad net beveik šešios dešimtys dalys respondentai nenorėtų išmėginti narkotikų poveikį, dvi dešimtys dalys respondentų nežino, o dvi dešimtys su trupučiu norėtų išmėginti ateityje narkotikų poveikį, nors ir žino koks narkotikų poveikis.

11. Jūsų litis.

11 pav. Respondentų litis.

Tyrimo metu buvo atsitiktinai parinkta 30 respondentų. Iš 30 respondentų buvo 15 moterų ir 15 vyrų.

12. Jūsų amžius.

12 pav. Respondentų amžius.

Tyrimo metu buvo parinkta atsitiktinai 30 respondentų kurių amžius buvo nuo 16 – 22 metų. Net 56% sudarė 20 – 22 metų respondentai, 27% 18 – 20 metų respondentai ir 17% 16 – 18 metų respondentai.

5. Išvados ir pasiūlimai

1. Jaunimas narkotiku pradeda vartoti dėl įvairių priežasčių, draugų įtaka, noras pajusti kažką nepatirto, laisvalaikio praleidimas, dėmesio trukumas. Narkotikus vartojant reguliariai, išsivysto liguistas potraukis, žmogus nebegali be jų apsieiti, reikia vis didesnių dozių. Narkotikai sukelia fizinę, psichinę priklausomybę.

2. Atlikus tyrimą paaiškėjo su kokiomis dažniausiai jaunuoliai susiduria narkotinėmis medžiagomis ir apie kurias esą girdėję. Tyrime dalyvavo 30 respondentų, dauguma jų Viko studentai, tyriamujų amžius nuo 16 – 22 metų.Išanalizavus anketas paaiškėjo, kad iš 30 respondentų 2 asmenys vartoja narkotikus narkotikus, 6 asmenys kartais. Tyrimo rezultataiparodė kokios yra pagrindinės narkotikų vartojimo priežastys. Pagal tyrimo parodymus, buvo nustatyta, kad narkotikų vartojimo priežastys dažniausiai būna draugų įtaka ir noras išbandyti narkotikus.

Jie dažniausiai su narkotinėmis medžiagomis susiduria naktiniuose klubuose, tad reikėtų , kad naktiniuose klubuose turėtų būti daugiau priežiūros, kad nebūtų platinami ir vartojami narkotikai. Nes jaunuoliai naktiniuose klubuose nori atsipalaiduoti ir susigundo narkotinėmis medžiagomis net nepagalvodami apie narkotikų žalą organizmui ir aplinkiniams.
Hipotezė pasitvirtino, kad narkotikai jaunuolio organizmui sukelia didelę žalą.

Literatūros sąrašas

1. Bulotaitė K.Alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo prevencija mokykloje.- Vilnius, 2000;
2. Medicinos enciklopedija I ir II dalys;
3. Davidavičienė A.G. Alkoholį ir kitus narkotikus vartojantys moksleiviai// Tyrimų duomenys. Narkotinių medžiagų tyrimo anketa. Vilnius, 2000;
4. Vilniaus narkologijos centras.Kaip įveikti alkoholio ir narkotikų problemas: Vadovėlis gydytojams, medicinosseserims, socialiniams darbuotojams.-Vilnius, 1994.
5. www.narkotikaitik.lt 2006 – 1 – 02

Priedai

Leave a Comment