Narkotikai

1861 0

Narkotikų vartojimas Lietuvoje neturi senų tradicijų. Aguonos, kanapės nuo seno yra inomos kaip augalai, daniausiai vartojami kulinarijoje. Gana danai ie augalai minimi ir lietuvių tautosakoje. iandien mes jau baigiame tai umirti ir, igirdę kalbant apie aguonas ar kanapes, pirmiausia pagalvojame apie narkotikus. Ir, deja, tenka pripainti, kad tai nėra vieninteliai narkotikai, paplitę iuo metu Lietuvoje.

Vis daniau igirstame minint amfetaminus, LSD, ekstazi, heroiną, kokainą.Gana danai jauni monės narkotikų vartojimą supranta kaip protestą prie suaugusiųjų pasaulį, prie savo tėvus, bet kain ar jiie susimąsto, kad narkotikų plitimu daugiausia suinteresuoti būtent suaugusieji, tie, kurie lobsta i jaunų gyvenimų udymo narkotikais.Specialistai teigia, kad kiekvienais metais Lietuvoje nuo narkotikų mirta 250-300 monių. Mirė ir mirta nuo narkotikų jau ne kakur u jūrų marių, o mūsų Lietuvėlėje, vis dar poetų teberimuojamoje kartu su odiais rūtų darelis, berelis, gėlelė.Kodėl jauni monės vartoja narkotikus? Prieasčių yra daug:jie neturi rimto usiėmimo, jiems nuobodu;

jų draugai vartoja narkotikus;

jie mėgsta riziką;

jie nori okiruoti tėvus ir draugus;

tai yra madinga;

jie nori pabėgti nuo iandieninio gyvenimo irr asmeninių problemų;

iandien narkotikų nesunku gauti, ir kai kas nori ibandyti jų poveikį;

jiems patinka savijauta pavartojus narkotikus.

——————————————————————————–

TIRPIKLIAIDaniausiai jauni monės, be alkoholio ir tabako, mėgina svaigintis ir įvairiais tirpikliais.Plačiausiai yra vartojami:aerozoliai (plaukų lakas ir pan.);

butano dujos (naudojamos dujiniams iebtuvėliams upildyti);

klijai;

cheminiai valikliai;

daai ir

r daų skiedikliai;

benzinas.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:

Tirpiklių gėrimo ar uostymo poveikis yra panaus į alkoholio. Kai kurie tirpiklių uostytojai gali matyti keistus vaizdus. Atsigaunama gana greitai, jaučiamos lengvos pagirios. Tačiau tirpikliai gali būti mirties (sustojus irdiai) prieastimi. Aerozoliai ir iebtuvėlių kuras yra ypač pavojingi ir kartais gali būti mirties nuo alto oro patekimo į kvėpavimo takus prieastimi. Galima mirti ir nuo tirpiklių uostymo pavojingose vietose, tokiose kaip kanalų pakrantės ar apleisti pastatai. Daug prisiuostę, gali prarasti sąmonę, gali udusti, ypač jeigu naudoja polietileninį maielį.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Ilgalaikis tirpiklių uostymas būna dėmesio koncentracijos praradimo, didelės depresijos ir nuovargio prieastimi. Kai nustojama uostyti, ie simptomai palaipsniui praeina. Bet kai kurie monės, siekdami ivengti savo asmeninių problemų, taip įpranta prie tirpiklių, kad tampa psichologikai prriklausomi nuo jų uostymo. Ilgai vartojami tirpikliai gali paeisti smegenis, inkstus ir kepenis.Įstatymas:

Lietuvoje dar nepriimtas.

——————————————————————————–

KANAPĖSNarkotikas gaminamas i kanapių. Įvairios kanapės augalo dalys, įskaitant ir lapus, gali būti naudojamos kaip narkotikas. Kanapės (olė) paprastai rūkomos haio pavidalu (haas, guma). Tai mados spalvos masė, kuri susmulkinama ir maioma su tabaku.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Ne visiems kanapių rūkymas turi didelį poveikį. Rūkantys kanapes paprastai jaučiasi atsipalaidavę, nori daug kalbėti. Kartais spalvos jiems gali atrodyti rykesnės, o garsai – čaiesni. mogus fizikai prie kanapių ne
epripranta, bet pastoviai jaučiama psichologinė priklausomybė. Jei prisirūkoma per daug, padidėja jautrumas. Kanapės turi įtakos atminties sutrikimams, maina galimybes atlikti sunkesnius darbus.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Nuolat rūkant kanapes, kyla pavojus susirgti tokiomis pačiomis ligomis, kaip ir rūkant cigaretes – irdies, kvėpavimo takų ir bronchų susirgimais bei plaučių vėiu. Nuolatiniai vartotojai tampa neramūs, juos kankina depresija. monėms, sergantiems psichinėmis ligomis, nuolat rūkyti kanapes ypač pavojinga. Kanapes rūkant nuolat, atsiranda noras pabandyti ir ,,sunkesnį” narkotiką – heroiną.Įstatymas:

Draudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

——————————————————————————–

AMFETAMINAITai daniausiai vartojami stimuliatoriai. etajame deimtmetyje ie narkotikai buvo tablečių formos (,,roinės irdys). Dabar jie daniausiai yra kapsulių, miltelių pavidalo. Baltos spalvos milteliai uostomi arba leidiami injekcijomis.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Vienas amfetaminų dozės poveikis tęsiasi 3-4 valandas. Pavartojus jų padidėja judrumas (asmuo negali nustygti vietoje, yra energingas ir pasitikintis savimi), padanėja pulsas, padidėja kraujospūdis, pakyla temperatūra. Bet galima pasijusti labai blogai, kai is poveikis susilpnėja. Tada vyzdiai lėtai reaguoja į viesą, atsiranda persekiojimo manija, prapuola apetitas. Jei dozė pakartojama keletą kartų, vartotojas tampa neramus ir irzlus, blogai miega.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Efektui pasiekti, kaip ir visų stimuliatorių ir daugelio kitų narkotikų, amfetaminų vartotojams reikia vis daugiau ir daugiau. Tai vadinama tolerancija. Nuolat ir daug amfetaminų vartojantys rizikuoja susirgti irdies liga. Ilgai vartojant, atsiranda ri
izika susirgti psichine liga. Tokios ligos, jeigu jomis sergama, praeis, tik visai nustojus vartoti narkotikus ir intensyviai gydantis.Įstatymas:

Draudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

——————————————————————————–

STIMULIATORIAIEfedronas

Efedronas (d˛efas) – tai skaidraus skysčio pavidalo narkotikas. Jis leid˛iamas injekcijomis.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Jaučiamas jėgų antplūdis. Poveikis: euforija, susierzinimas, nerimas, padidėjźs kraujo spaudimas, psichopatinis elgesys.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Vartojant dideles dozes, psichopatinis elgesys gali peraugti į izofreniją, centrinės nervų sistemos veiklos sutrikimus.Įstatymas:

Draudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.Kokainas ir krekas

Kokainas yra balta pudra, kuri paprastai uostoma, bet kartais ir injekuojama. Krekas yra gaminamas i kokaino ir rūkomas. Tai mai kristalų pavidalo gabalėliai, kurie rūkomi įtraukiant jų skleidiamus garus.

Rūkymui naudojamos specialiai padarytos pypkės. Kokainas yra brangus narkotikas, o vienos dozės poveikis tęsiasi apie 20-30 minučių. Mao kreko kristalo poveikis tik 10-12 minučių.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Kokaino ir kreko veikimas panaus į amfetaminų, bet daug stipresnis. Ir efektas susilpnėja daug greičiau. Didelė mirties rizika dėl irdies nepakankamumo.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Vėlgi poveikis protui yra panaus kaip ir amfetaminų, bet sunkesnis. Nuolatiniai vartotojai tampa labai priklausomi nuo kokaino. Tiems, kurie uosto kokainą, paeidiama nosies gleivinė. Rūkant kreką, susidaro aukta degimo temperatūra, todėl galimi plaučių ir kvėpavimo takų susirgimai.Įstatymas:

Draudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.Ekstazi

Ekstazi daniausiai būna baltų, rudų, ro
oinių, geltonų tablečių bei įvairių spalvų kapsulių pavidalo. Jis pardavinėjamas įvairiais pavadinimais, pvz., balti balandiai, meilės balandiai, meilės irdys, fazė 4, disko burgeriai ir t.t.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Stimuliatoriaus ekstazi poveikis pajuntamas, praėjus 20-30 minučių po vartojimo, ir gali tęstis keletą valandų. Vartotojai sako, kad jie tampa labai draugiki, pasijunta turį labai daug energijos, mato nuostabias spalvas, girdi malonią muziką. Bet tam tikru momentu poveikis susilpnėja, monės pradeda jausti depresiją ir liūdesį.

Ekstazi pakelia kūno temperatūrą. Jei jis pavartojamas tokioje vietoje, kur labai tvanku, karta (pvz., reivo diskotekoje), o ypač okant, kai organizmas iprakaituoja daug skysčių, galima gauti iluminį smūgį.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

monės, vartojantys narkotikus nuolat, turi miego problemų, būna labai neramūs, isiblakę. Atsiranda trokulys, drebulys, haliucinacijos, irdies ritmo sutrikimai, depresija, įvairios fobijos. Sutrinka koordinacija, todėl negalima vairuoti automobilio, dirbti kitų kruoptumo reikalaujančių darbų. Mergaitės kartais pajunta, kad narkotikai apsunkina mėnesinių ciklą. Tyrimais įrodyta, kad ekstazi gali būti kepenų suirimo prieastimi. Ekstazi ir kiti stimuliatoriai taip pat gali sukelti sunkius epilepsijos priepuolius.Įstatymas

Draudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

——————————————————————————–

HALIUCINOGENAITai narkotikai, veikiantys protą. Pavartojęs jų, mogus mato ir girdi realiai neegzistuojančius daiktus ir garsus. Daniausiai vartojamas haliucinogenas yra LSD.LSD

is labai stiprus haliucinogeninis narkotikas gaminamas nelegaliai. Ma˛as jo kiekis ulainamas ant popieriaus (panaaus į sugeriamąjį) ir maa to popieriaus skiautelė dedama ant lieuvio. LSD dozę sudaro tik 2 mikrogramai. LSD popierius gali būti įvairios formos su s

. . .

Join the Conversation