Narkotikai

Narkotikų vartojimas Lietuvoje neturi senų tradicijų. Aguonos, kanapės nuo seno yra inomos kaip augalai, daniausiai vartojami kulinarijoje. Gana danai ie augalai minimi ir lietuvių tautosakoje. iandien mes jau baigiame tai umirti ir, igirdę kalbant apie aguonas ar kanapes, pirmiausia pagalvojame apie narkotikus. Ir, deja, tenka pripainti, kad tai nėra vieninteliai narkotikai, paplitę iuo metu Lietuvoje.Vis daniau igirstame minint amfetaminus, LSD, ekstazi, heroiną, kokainą.Gana danai jauni monės narkotikų vartojimą supranta kaip protestą prie suaugusiųjų pasaulį, prie savo tėvus, bet kain ar jie susimąsto, kad narkotikų plitimu daugiausia suinteresuoti būtent suaugusieji, tie, kurie lobsta i jaunų gyvenimų udymo narkotikais.Specialistai teigia, kad kiekvienais metais Lietuvoje nuo narkotikų mirta 250-300 monių. Mirė ir mirta nuo narkotikų jau ne kakur u jūrų marių, o mūsų Lietuvėlėje, vis dar poetų teberimuojamoje kartu su odiais rūtų darelis, berelis, gėlelė.Kodėl jauni monės vartoja narkotikus? Prieasčių yra daug:jie neturi rimto usiėmimo, jiems nuobodu;jų draugai vartoja narkotikus;jie mėgsta riziką;jie nori okiruoti tėvus ir draugus;tai yra madinga;jie nori pabėgti nuo iandieninio gyvenimo ir asmeninių problemų;iandien narkotikų nesunku gauti, ir kai kas nori ibandyti jų poveikį;jiems patinka savijauta pavartojus narkotikus.——————————————————————————–TIRPIKLIAIDaniausiai jauni monės, be alkoholio ir tabako, mėgina svaigintis ir įvairiais tirpikliais.Plačiausiai yra vartojami:aerozoliai (plaukų lakas ir pan.);butano dujos (naudojamos dujiniams iebtuvėliams upildyti);klijai;cheminiai valikliai;daai ir daų skiedikliai;benzinas.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:Tirpiklių gėrimo ar uostymo poveikis yra panaus į alkoholio. Kai kurie tirpiklių uostytojai gali matyti keistus vaizdus. Atsigaunama gana greitai, jaučiamos lengvos pagirios. Tačiau tirpikliai gali būti mirties (sustojus irdiai) prieastimi. Aerozoliai ir iebtuvėlių kuras yra ypač pavojingi ir kartais gali būti mirties nuo alto oro patekimo į kvėpavimo takus prieastimi. Galima mirti ir nuo tirpiklių uostymo pavojingose vietose, tokiose kaip kanalų pakrantės ar apleisti pastatai. Daug prisiuostę, gali prarasti sąmonę, gali udusti, ypač jeigu naudoja polietileninį maielį.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Ilgalaikis tirpiklių uostymas būna dėmesio koncentracijos praradimo, didelės depresijos ir nuovargio prieastimi. Kai nustojama uostyti, ie simptomai palaipsniui praeina. Bet kai kurie monės, siekdami ivengti savo asmeninių problemų, taip įpranta prie tirpiklių, kad tampa psichologikai priklausomi nuo jų uostymo. Ilgai vartojami tirpikliai gali paeisti smegenis, inkstus ir kepenis.Įstatymas:Lietuvoje dar nepriimtas.——————————————————————————–KANAPĖSNarkotikas gaminamas i kanapių. Įvairios kanapės augalo dalys, įskaitant ir lapus, gali būti naudojamos kaip narkotikas. Kanapės (olė) paprastai rūkomos haio pavidalu (haas, guma). Tai mados spalvos masė, kuri susmulkinama ir maioma su tabaku.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:Ne visiems kanapių rūkymas turi didelį poveikį. Rūkantys kanapes paprastai jaučiasi atsipalaidavę, nori daug kalbėti. Kartais spalvos jiems gali atrodyti rykesnės, o garsai – čaiesni. mogus fizikai prie kanapių nepripranta, bet pastoviai jaučiama psichologinė priklausomybė. Jei prisirūkoma per daug, padidėja jautrumas. Kanapės turi įtakos atminties sutrikimams, maina galimybes atlikti sunkesnius darbus.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:Nuolat rūkant kanapes, kyla pavojus susirgti tokiomis pačiomis ligomis, kaip ir rūkant cigaretes – irdies, kvėpavimo takų ir bronchų susirgimais bei plaučių vėiu. Nuolatiniai vartotojai tampa neramūs, juos kankina depresija. monėms, sergantiems psichinėmis ligomis, nuolat rūkyti kanapes ypač pavojinga. Kanapes rūkant nuolat, atsiranda noras pabandyti ir ,,sunkesnį” narkotiką – heroiną.Įstatymas:Draudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.——————————————————————————–AMFETAMINAITai daniausiai vartojami stimuliatoriai. etajame deimtmetyje ie narkotikai buvo tablečių formos (,,roinės irdys). Dabar jie daniausiai yra kapsulių, miltelių pavidalo. Baltos spalvos milteliai uostomi arba leidiami injekcijomis.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:Vienas amfetaminų dozės poveikis tęsiasi 3-4 valandas. Pavartojus jų padidėja judrumas (asmuo negali nustygti vietoje, yra energingas ir pasitikintis savimi), padanėja pulsas, padidėja kraujospūdis, pakyla temperatūra. Bet galima pasijusti labai blogai, kai is poveikis susilpnėja. Tada vyzdiai lėtai reaguoja į viesą, atsiranda persekiojimo manija, prapuola apetitas. Jei dozė pakartojama keletą kartų, vartotojas tampa neramus ir irzlus, blogai miega.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:
Efektui pasiekti, kaip ir visų stimuliatorių ir daugelio kitų narkotikų, amfetaminų vartotojams reikia vis daugiau ir daugiau. Tai vadinama tolerancija. Nuolat ir daug amfetaminų vartojantys rizikuoja susirgti irdies liga. Ilgai vartojant, atsiranda rizika susirgti psichine liga. Tokios ligos, jeigu jomis sergama, praeis, tik visai nustojus vartoti narkotikus ir intensyviai gydantis.Įstatymas:Draudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.——————————————————————————–STIMULIATORIAIEfedronasEfedronas (d˛efas) – tai skaidraus skysčio pavidalo narkotikas. Jis leid˛iamas injekcijomis.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:Jaučiamas jėgų antplūdis. Poveikis: euforija, susierzinimas, nerimas, padidėjźs kraujo spaudimas, psichopatinis elgesys.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:Vartojant dideles dozes, psichopatinis elgesys gali peraugti į izofreniją, centrinės nervų sistemos veiklos sutrikimus.Įstatymas:Draudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.Kokainas ir krekasKokainas yra balta pudra, kuri paprastai uostoma, bet kartais ir injekuojama. Krekas yra gaminamas i kokaino ir rūkomas. Tai mai kristalų pavidalo gabalėliai, kurie rūkomi įtraukiant jų skleidiamus garus.Rūkymui naudojamos specialiai padarytos pypkės. Kokainas yra brangus narkotikas, o vienos dozės poveikis tęsiasi apie 20-30 minučių. Mao kreko kristalo poveikis tik 10-12 minučių.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:Kokaino ir kreko veikimas panaus į amfetaminų, bet daug stipresnis. Ir efektas susilpnėja daug greičiau. Didelė mirties rizika dėl irdies nepakankamumo.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:Vėlgi poveikis protui yra panaus kaip ir amfetaminų, bet sunkesnis. Nuolatiniai vartotojai tampa labai priklausomi nuo kokaino. Tiems, kurie uosto kokainą, paeidiama nosies gleivinė. Rūkant kreką, susidaro aukta degimo temperatūra, todėl galimi plaučių ir kvėpavimo takų susirgimai.Įstatymas:Draudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.EkstaziEkstazi daniausiai būna baltų, rudų, roinių, geltonų tablečių bei įvairių spalvų kapsulių pavidalo. Jis pardavinėjamas įvairiais pavadinimais, pvz., balti balandiai, meilės balandiai, meilės irdys, fazė 4, disko burgeriai ir t.t.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:
Stimuliatoriaus ekstazi poveikis pajuntamas, praėjus 20-30 minučių po vartojimo, ir gali tęstis keletą valandų. Vartotojai sako, kad jie tampa labai draugiki, pasijunta turį labai daug energijos, mato nuostabias spalvas, girdi malonią muziką. Bet tam tikru momentu poveikis susilpnėja, monės pradeda jausti depresiją ir liūdesį.Ekstazi pakelia kūno temperatūrą. Jei jis pavartojamas tokioje vietoje, kur labai tvanku, karta (pvz., reivo diskotekoje), o ypač okant, kai organizmas iprakaituoja daug skysčių, galima gauti iluminį smūgį.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:monės, vartojantys narkotikus nuolat, turi miego problemų, būna labai neramūs, isiblakę. Atsiranda trokulys, drebulys, haliucinacijos, irdies ritmo sutrikimai, depresija, įvairios fobijos. Sutrinka koordinacija, todėl negalima vairuoti automobilio, dirbti kitų kruoptumo reikalaujančių darbų. Mergaitės kartais pajunta, kad narkotikai apsunkina mėnesinių ciklą. Tyrimais įrodyta, kad ekstazi gali būti kepenų suirimo prieastimi. Ekstazi ir kiti stimuliatoriai taip pat gali sukelti sunkius epilepsijos priepuolius.ĮstatymasDraudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.——————————————————————————–HALIUCINOGENAITai narkotikai, veikiantys protą. Pavartojęs jų, mogus mato ir girdi realiai neegzistuojančius daiktus ir garsus. Daniausiai vartojamas haliucinogenas yra LSD.LSDis labai stiprus haliucinogeninis narkotikas gaminamas nelegaliai. Ma˛as jo kiekis ulainamas ant popieriaus (panaaus į sugeriamąjį) ir maa to popieriaus skiautelė dedama ant lieuvio. LSD dozę sudaro tik 2 mikrogramai. LSD popierius gali būti įvairios formos su skirtingais spalvotais pieinėliais. Įvairių pavadinimų (kiniečių drakonas, brakės) LSD turi skirtingus pieinius.LSD – nepatikimas” narkotikas. Jo poveikis labai nevienodas.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:LSD kelionė” po kūną paprastai prasideda praėjus madaug valandai po narkotiko pavartojimo ir gali tęstis iki 12 valandų. Tačiau kartais efektą galima pajusti tik po kelių dienų. Vartotojai gali matyti keistus vaizdus, rykias spalvas, girdėti jvairius garsus, kartais tai yra malonu, kartais gąsdina. Asmenį apima depresija ir panika. Ar efektas yra malonus, ar ne, danai priklauso nuo to, kaip asmuo jautėsi prie vartodamas narkotikus.Vartojant LSD nuolat, labai paūmėja visi psichiniai susirgimai. Gali isivystyti paranoja. Kartais monės pajaučia io narkotiko ,,kelionę”, praėjus keletui savaičių po jo pavartojimo. Tai vadinama prisiminimu.Įstatymas:
Draudia neteisėtai gaminti, jgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.——————————————————————————–TRANKVILIANTAITai tokie (dar kitaip vadinami depresantais) narkotikai kaip relaniumas, seduksenas, tazepamas, fenozepamas ir temazepamas, kurie inomi kaip vaistiniai preparatai, padedantys monėms įvairiose kritinėse situacijose. Paprastai gydytojas juos skiria ligoniams, kuriuos kankina nemiga, kurie turi rimtų asmenimų problemų. Bet juos leidiasi ir tie, kurie vartoja nelegalius narkotikus, tokius kaip heroinas.ie narkotikai nuramina mones. Jie pavojingi dėl perdozavimo, didelį pavojų kelia jų vartojimas kartu su alkoholiu.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:Jei ie narkotikai vartojami ilgiau negu keletą mėnesių, atsiranda psichologinė priklausomybė ir tada nuolat didinamas narkotikų kiekis. Ilgai juos vartodamas, mogus jaučia depresiją, nenusakomai ir agresyviai elgiasi. Nustojus vartoti, atsiranda nuovargis, nerimas.Įstatymas:Nedraud˛ia laikyti, bet draud˛ia parduoti.——————————————————————————–ANABOLINIAI STEROIDAITai vaistiniai preparatai (gaminami tabletėmis ir ampulėmis), vartojami medicinos įstaigose (raumenims stiprinti, kai pacientas ilgą laiką nejudėjo). Jie turi būti vartojami tik gydytojui leidus ir priiūrint. Kai kurie atletai ir kultūristai, norintys padidinti raumenų masę, nelegaliai vartoja anabolinius steroidus, gaminančius vyriką hormoną – testosteroną.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:Nuo anabolmių steroidų monės tampa agresyvesni (atsiranda drąsa, pasikeičia mąstymas), ir kuo daugiau bus jų vartojama, tuo is efektas bus didesnis.Anaboliniai steroidai gali nevienodai veikti mones:jaunim: steroidai gali sustabdyti augim, jei dar nevisikai subrendźs jaunuolis vartos juos nuolat;vyrus: skatina smurt, ma˛ina potencij, vaisingumą ir retais atvejais gali sukelti kepenų vėį;moteris: kadangi steroidai yra panaūs į chemikalus, mainančius fizinius skirtumus tarp vyrų ir moterų,moterims, nuolat vartojančioms steroidus, atsiranda ,,vyrikumo” poymių – balsas tampa storesnis,sumaėja krūtinė, padidėja rau menys.Daugelis steroidų vartotojų leidiasi juos virktais. Tai sukelia visus pavojus, gresiančius vartojant narkotikus injekciniu būdu.Įstatymas:Nedraud˛ia laikyti, bet draud˛ia parduoti.——————————————————————————–OPIATAIOpijaus ekstraktasOpijaus ekstraktas (lyrka, kaifas) – tai rudos spalvos skystis, pagamintas i smulkintų aguonų stiebelių ir galvučių. Jis leidiamas injekcijomis.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:
Tik pradėjus vartoti pirmiausia slopinama smegenų veikla. Tai mogų gali padaryti mieguistą, nejaučiantį nerimo ir skausmo. Kadangi opijaus ekstraktas daniausiai vartojamas injekcijų būdu, atsiranda perdozavimo pavojus.Norint pasiekti vienodą efektą, reikia vis didesnės dozės. mogus tampa psichologikai ir fizikai priklausomas nuo narkotikų.Įstatymas:Draudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.HeroinasHeroinas daniausiai pardavinėjamas baltų miltelių, pagamintų i opijinių aguonų, pavidalu. Jis leidiamas injekcijomis, uostomas ar rūkomas. Rūkant heroinas dedamas ant folijos arba auktelio ir kaitinamas. Garai įtraukiami į kvėpavimo takus. Gatvės prekybai skirtas heroinas maiomas su gliukoze ir parduodamas maais maieliais.Heroinas aktyviai slopina smegenis, veikia tokius organizmo refleksus kaip kosulys, kvėpavimas ir pulsas. Tai mogų padaro mieguistą, nejaučiantį nerimo ir skausmo. Kadangi heroinas danai vartojamas injekcijų būdu, atsiranda perdozavimo pavojus.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:Tiems, kurie vartoja heroin danai, kiekvieną kartą tam pačiam efektui pasiekti reikia vis didesnės dozės. Jie tampa psichologikai priklausomi nuo narkotikų. Asmenys, nuolat vartojantys heroiną, sako, kad jis sukelia ilumos jausmą ir atsipalaidavimo pojūtį. Kartais būna ir kitas efektas – leiktulys ir vėmimas, prarandamas apetitas, moterims sutrinka menstruacijų ciklas. Staigiai nustojus vartoti heroiną, atsiranda abstinencijos sindromas, mėlungis, raumenų traukuliai, gripo simptomai. Visa tai inyksta tik po kelių savaičių.Įstatymas:Draudia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.——————————————————————————–Dauguma ivardytų narkotikų yra nelegalūs. Visi, kurie turi ių narkotikų, paeidia įstatymą. Tie, kurie sulaikomi su maais kiekiais, nebūtinai sodinami į kalėjimą, tačiau jie gali būti nubausti pinigine bauda, o tada patenka į kriminalinę įskaitą. Tai gali turėti neigiamos įtakos, norint mokytis, arba trukdyti įsidarbinti.Ne visi vienodai reaguoja į narkotikus.Pavyzdiui, kai kurie monės, ypač su profiniais sutrikimais, gali labai kentėti vartodami LSD. Narkotikų poveikis priklauso ir nuo mogaus svorio: kuo maiau mogus sveria, tuo labiau narkotikai jį veikia.
Jei mogus kuo nors serga, vartoti narkotikus jam yra daug pavojingiau, negu sveikam.