Kas yra Aids?

Kas yra AIDS? • Santrumpa AIDS (Asquired Immune Deficiency Syndrome) reiškia įgyto imunodeficito sindromą. Žmogus turi kažką padaryti, kad ja susirgtų (ji nėra paveldima, tačiau motina gali perduoti ją savo vaikui gemalo vystymosi, gimdymo ar maitinimo krūtimi metu ). Ji paveikia imuninę sistemą, kuri saugo organizmą nuo infekcijų ir kitų ligų. Ji tiek susilpnina tą sistemą, kad organizmas nebegali apsiginti nuo daugybės ligų, kurios vadinamos oportunistinėmis infekcijomis (nes palankią progą – angl. Oppornuty – patekti į organizmą joms sudaro susilpninta imuninė sistema). AIDS – tai sindromas – ligų bei infekcijų kompleksas. Nuo tų ligų dažniausiai ir miršta žmonės, sergantys AIDS. • AIDS sukelia virusas, vadinamas ŽIV. Prieš jį koroja ląstelės žinomos kaip T4, arba „ghelperiai“. Tai baltieji kraujo kūneliai, sudarantys vieną iš pirmųjų organizmo gynybos linijų prieš įsibrovėlius, galinčius jam pakenkti (vadinamus antigenais). Virusą ypač traukia prie vienos ląstelės dalies – baltymo CD4. Taip pat jį traukia prie ląstelių, vadinamų makrofagais. Makrofagai naikina į kraują patekusius svetimkūnius. • Imuninė sistema turi T8 ląstelių. Tai baltosios kraujo ląstelės, išjungiančios imuninę sistemą, kovai su infekcija pasibaigus. Sveikas žmogus T4 ląstelių paprastai turi dukart daugiau negu T8. AIDS ligonio šis santykis atvirkščias. Tai reiškia, kad esama per mažai T4 ląstelių, kovojančių su infekcija, ir per daug tokių ląstelių, kurios liepia imuninei sistemai liautis kovoti. Tai ir yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl AIDS ligoniai tokie neatsparūs daugybei infekcijų ir susirgimų.Todėl būtina susirūpinti saugumu.ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas XX amžiaus 8 dešimtmečio pradžioje pasirodžius ŽIV, plačioji visuomenė sužinojo apie imuninę sistemą daugiau negu ankstesnės kartos kada nors svajojo sužinoti. ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas – tai virusų grupė, kuri perduodama apsikeičiant kūno skysčiais. ŽIV tiesiogiai nenužudo; jis nužudo suardydamas savo šeimininko imuninę sistemą ir tuo pačiu sudaro sąlygas ligas sukeliantiems mikrobams paplisti organizme. Nepažeistą imuninę sistemą turintys individai paprastai patys apsigina nuo grybelinių infekcijų, bakterijų ir netgi išsigimusių kūno ląstelių. Infekuoti ŽIV to padaryti negali, todėl jie pasiduoda žalingiems įsibrovėliams.

Efektyvi imuninė sistema yra būtina visoms rūšims. Homeostazė būtų neįmanoma, jei neegzistuotų būdai atsilaikyti prieš galimą parazitų ir (arba) toksinų įsigalėjimą. Imunitetui priklauso visi įmanomi savigynos būdai, tarp jų ir limfinės sistemos teikiama parama. Žinduolių limfinei sistemai priklauso viena kryptimi limfagyslėmis tekanti limfa, limfmazgiai ir keletas kitų organų. Be apsauginės reikšmės, limfinei sistemai priklauso ir kelios kitos gyvybinės funkcijos. Ji užtikrina, kad į audinius pratekėję skysčiai būtų grąžinti atgal į kraujotaką. Ji taip pat plonosiose žarnose sugeria riebalus ir perneša juos į širdies ir kraujagyslių sistemą.

Kaip perduodamas ŽIV, keliantis virusas? • Šio viruso perdavimo būdai aiškiai nustatyti. • Jis perduodamas per kontaktą su užsikrėtusio žmogaus krauju; per kontaktą su tam tikrais skysčiais, kuriuos išskiria žmogaus lyties organai (sėkla ir makšties sekretu); per placentą vaisiui; per motinos kraują gimdymo metu; maitinant krūtimi. • Kalbant apie lytinę elgseną, pavojingiausi yra analiniai santykiai., nes per tokį lytinį aktą lengva pažeisti tiesiosios žarnos gleivinę. Dėl tos pačios priežasties pavojinga ir heteroseksualinis aktas – lengva pažeisti makšties gleivinę. Per įplyšimą virusas gali patekti iš vieno žmogaus kraujo į kito žmogaus kraują. Be to, makštyje gali būti žaizdelių ar opų, sukeltų kitų lytiniu būdu plintančiu ligų, apie kurias moteris gali ir nežinoti. Visos šios žaizdelės, opos, įplyšimai duoda virusui galimybę pereiti iš vieno organizmo į kitą. Mažiausiai pavojingas, bet vis dėlto rizikingas yra oralinis seksas. Virusas gali prasiskverbti pro žaizdeles ar opas burnoje. • Kalbant apie lytinius santykius, svarbu pažymėti, kad kai du žmonės lytiškai santykiauja, tai reiškia, kad jie santykiauja su visais ankstesniais vienas kito partneriais ir tų partnerių partneriais, turėtais per pastaruosius 10 – 12 metų! Kodėl? Todėl, kad kuris nors iš visų šių žmonių galėjo perduoti virusą kitam asmeniui, o šis dar gali būti nesusirgęs, vadinasi, ir nežinoti, kad yra užsikrėtęs. Ligos požymiai gali pasireikšti po 10 ar 12 metų, nors virusas visą laiką gyvena žmogaus organizme. Ir žmogus gali perduoti jį kam nors kitam.

• Bet koks kontaktas su ŽIV nešiotojo krauju kelia grėsmę užsikrėsti šiuo virusu. Tai gali atsitikti bendrai naudojantis adatomis ar kitais panašiais daiktais, per kontaktą su mėnesinių krauju ar sužeisto žmogaus krauju. Vis dar egzistuoja pavojus užsikrėsti ŽIV perpilant kraują (tam kuriam kraujas pilamas). • Įsidėmėtina, kad žmogus užsikrečia ŽIV dėl savo poelgių, o ne dėl vienokių ar kitokių savo ypatybių. Tai reiškia, kad kiekvienas , kieno elgesys kelia pavojų susidurti su virusu, gali juo užsikrėsti. Nesvarbu, ar tas žmogus vyras ar moteris, senas ar jaunas, heteroseksualus ar homoseksualus. • Žmogus negali užsikrėsti ŽIV per uodų ar kitų vabzdžių įgėlimus; per tualeto sėdynę; gerdamas vandenį iš fontanėlio; liesdamas infekuoto žmogaus ašaras ar prakaitą; kasdamas tą patį sumuštinį; gerdamas iš tos pačios stiklinės, iš kurios gėrė infekuotas asmuo, ar naudodamasis su juo tuo pačiu rankšluosčiu – nebent ant šių daiktų būtų šviežio kraujo. Įmanoma, bet mažai tikėtina užsikrėsti ŽIV bučiuojantis. Tam būtinas kontaktas su krauju. Kartais žmonės baiminasi, kad gali užsikrėsti sportuodami – jeigu palies kieno nors kraujo. Rašant šias eilutes tokių atvejų dar nebuvo dokumentiškai užfiksuota. Ore virusas greitai žūsta – kraujui uždžiūvus, jis jau būna nustojęs gyvuoti. Kraują galima nuvalyti 10% chlorkalkių tirpalu.

Kokie būna AIDS požymiai? • Būti užsikrėtusiam ŽIV nėra tas pats, kas sirgti AIDS. Žmogus gali būti užsikrėtęs virusu 10 – 12 metų, kol išsivysto ši liga. Tačiau, būdamas užsikrėtęs, žmogus gali perduoti virusą kitiems – pats dar nesirgdamas. • AIDS diagnozė nustatoma, jeigu žmogus T4/CD4 ląstelių kiekis kubiniame milimetre kraujo yra mažesnis negu 200. Normalus jų kiekis – apie 1000. Kartu su AIDS, žmogus gali sirgti ir kitomis ligomis ar būti užsikrėtęs kitais virusais.

Pastebimi simptomai gali būti tokie:

• padidėję limfmazgiai,• sausas nuolatinis kosulys,• nuovargis,• dažnas viduriavimas,• apetito stoka,• sparčiai mažėjantis kūno svoris,• dažnos infekcijos,• odoje įskilę raudoni mazgai, šiek tiek panašūs į žemuoges ar grybus (tai požymiai Kapoši sarkomos, vienos iš oportunistinių infekcinių ligų, kuriomis dažnai serga AIDS ligoniai),• rankų ir kojų tirpimas, • motorikos sutrikimai,• psichikos sutrikimai,Svarbu pažymėti, kad šie simptomai būdingi ir kitoms ligoms, netgi gripui ar peršalimui. Žmogus turi susirūpinti, jeigu simptomai ilgai neišnyksta ar skiriasi nuo anksčiau turėtų, jeigu be aiškios priežasties jaučiasi fiziškai labai pavargęs.Be to, reikėtų paaiškinti, kad čia turimas omenyje labai stiprus naktinis prakaitavimas, nepriklausantis nuo kambario temperatūros, – jo metu išsiskiria tiek prakaito, kad pižama ir paklodė permirksta kiaurai.

Kokios oportunistinės infekcijos gali lydėti AIDS? Jų esama daug. Vieni žmonės suserga keletu iš jų, kiti gali susirgti beveik visomis ligomis. Ligų sąrašas, kurį būtų galima tęsti: • Kapoši sarkoma – odos vėžio atmaina. • Pneumocistinė pneumonija – pneumonijos rūšis, nuo kurios plaučiuose atsiranda cistų. Dauguma AIDS ligonių nuo jos miršta, nes cistos užblokuoja plaučius. • Citomegalo virusas – infekcija, galinti apakinti, pažeisti centrinę nervų sistemą, plaučius, kepenis. • Meningitas – smegenų dangalų uždegimas. • Encefalitas – smegenų uždegimas. • Kandidamikozė – grybelinė infekcija, pažeidžianti burną, stemplę, virškinimo traktą. Kokiais būdais ŽIV neplintaŽIV – labai neatsparus virusas. Jis gali egzistuoti tik kūno skysčiuose – patekęs į aplinką, greitai žūva. Viruso šlapime, seilėse, prakaite, ašarose būna nedaug, užsikrėtusių per šias išskyras nenustatyta. Todėl neužsikrėsite: • Žaisdami, • Liesdami vienas kitą, • Kosėjant, čiaudint, • Bučiuojantis, • Per prakaitą ar verkiant, • Valgant užsikrėtusiojo paruoštą maistą,

• Įkandus kraują siurbiantiems vabzdžiams. Neužsikrėsite bendrai naudodamiesi: • Tualetu, vonia, dušu, sauna, baseinu, • Indais ir stalo įrankiais, • Suolais, rašymo priemonėmis, knygomis, • Sporto įrankiais ir įrenginiais. Tyrimai parodė, kad net šeimos nariai, gyvenantys su infekuotu žmogumi, neužsikriačia ŽIV. Viruso neplatina gyvūnai ir paukščiai.

ŽIV infekcijos rizikos skalė

mėnesinių metu analiniai santykiai (pasyvioji pusė) vaginaliniai santykiai (moterys) vaginaliniai santykiai (vyrai) oralinis seksas atliekamas vyrui be ejakuliacijos kunilingas oraliniai – analiniai kontaktai imtymūs bučiniai atsitiktiniai bučiniai lytėjimas masažas petingas masturbacija pašnekesiai erotinės fantazijos

Epidemiologinė ŽIV/AIDS situacija pasaulyje ir kaimyninėse valstybėse

Apie 34,7 milijono suaugusių bei 1,4 milijono vaikų XXI amžių sutiko, būdami ŽIV nešiotojai. Manoma, kad 2000 metais net 5,3 milijono žmonių užsikrėtė ŽIV bei 3 milijonai žmonių mirė. Epidemijos įtaką iliustruoja tai, kad kai kurių Pietų Afrikos šalių vidutinė gyvenimo trukmė, per paskutinius penkiasdešimt metų nuolat ilgėjusi, sumažėjo dvidešimčia metų dėl didelio žmonių, mirštamnčių nuo AIDS, skaičiaus. Daugiau nei pusė užsikrėtusių yra jaunesni nei 25 metų. Apie 95 proc. visų užsikrėtusiųjų gyvena silpnai išsivysčiusiose šalyse. Priešingai nei turtingose valstybėse, atotrūkis tarp ŽIV nešiotojų ir AIDS mirčių atvejų besivystančiose valstybėse nedidėja. Ši tendensija išliks ir ateityje, nes infekcijai palankios sąlygos plisti ten, kur netobula visuomenės sveikatos priežiūra bei riboti prevencijos resursai. Vienos studijos, atliktos Kenijoje, išvadoje minima, kad anksčiau dauguma fermų darbininkų palikdavo darbą dėl to, kad išeidavo į pensiją, o 1997 metais ligų ir mirčių skaičius viršijo išeinančių į pensiją skaičių. Nors situacija kai kuriose Azijos šalyse liūdna, bet imantis prevencinių priemonių galima pasiekti tam tikrų rezultatų. Pavyzdžiui, Tailande buvo aktyviai pradėti platinti prezervatyvai, ir sergamumas ŽIV sumažėjo perpus.

ŽIV/AIDS epidemijos lygis regionuose 2000 metų pabaigojeRegionas Epidemijos pradžia Infekuotų žmonių skaičius Naujai infekuotų asmenų skaičius Suaugusių sergamumas tarpe*(proc.) Moterų sergamumas (proc.) Vyraujantys perdavimo būdaiSubsacharinė Afrika 70-ųjų pab.- 80-ųjų pradžia 25,3mln. 3,8mln. 8,8 55 Hetero Šiaurės Afrika, Artimieji Rytai 80-ųjų pab. 400000 80000 0,2 40 IVN, HeteroPietų ir Pietryčių Azija 80-ųjų pab. 5,8mln. 780000 0,56 35 HeteroRytų Azija 80-ųjų pab. 640000 130000 0,07 13 IVN, Hetero, HomoLotynų Amerika 70-ųjų pab.-80-ųjų pradžia 1,4n. 150000 0,5 25 Homo, IVN, HeteroKaribai 70-ųjų pab.-80-ųjų pradžia 390000 60000 2,3 35 Hetero, HomoRytų Europa ir Centrinė Azija 90-ųjų pab. 360000 250000 0,35 25 IVN, HomoVakarų Europa 70-ųjų pab.-80-ųjų pradžia 540000 30000 0,24 25 Homo, IVNŠiaurės Amerika 70-ųjų pab.-80-ųjų pradžia 920000 45000 0,6 20 Homo, IVN, HeteroAustralija ir Naujoji Zelandija 70-ųjų pab.-80-ųjų pradžia 15000 500 0,13 10 Homo, IVNišviso 36,1mln. 5,3mln. 1,1 47 Hetero – užsikrėsta heteroseksualių santykių metu;IVN – užsikrėsta vartojant intraveninius narkotikus;Homo – užsikrėsta homoseksualių santykių metu;

Kaip žmogus gali sužinoti ar yra užsikrėtęs ŽIV?

Esama dviejų testų, kuriais patikrinama, ar kraujyje atsirado antikūnių (kuriuos organizmas gamina kovai su infekcijomis), būdingų ŽIV. Testai teparodo, ar žmogus yra užsikrėtęs virusu; jie neparodo, ar žmogus serga AIDS. Kodėl? Prisiminkime – būti užsikrėtusiam virusu nereiškia sirgti AIDS.Kada tikrintis. Tikrintis reikia ne ankščiau kaip 3 savaitės po atsitiktinių lytinių santykių. Vartojant intraveninius narkotikus, taip pat kiekvienu neaiškiu atveju reikia konsultuotis su gydytoju.Kaina. Tyrimą dėl ŽIV galima atlikti visose gydymo įstaigose, anoniminiuose kabinetuose. Jei pacientas nori anoniminio tyrimo – jis mokamas. Kiekvienas kabinetas nustato savo kainą.“TEIGIAMAS” ar “NEIGIAMAS”. Dabar atliekamo tyrimo metu ieškoma antikūnių, kuriuos gamina organizmas kaip atsaką į ŽIV infekciją. Jie nepajėgūs sunaikinti ŽIV, skirtingai nei atsirandantys užsikrėtus kitomis infekcijomis (pvz., vėjaraupiais). Jei aptinkama antikūnių, tai tyrimo rezultatas laikomas “teigiamu”, jei nerandama – “neigiamu”. Nuo užsikrėtimo virusu iki antikūnių kraujyje atsiradimo, kai juos galima aptikti tyrimo metu, praeina mažiausiai 3 savaitės. Tai vadinamasis “lango” periodas. Jei analizė atliekama labai ankstyvoje stadijoje, tyrimas nepatikimas ir jį reikia pakartoti.

Privalomi tyrimai. Šalyje privalomai tiriamas visas donorinis kraujas, audinių ir organų donorai. Visais kitais atvejais kraujo tyrimai atliekami tik tuo atveju, jei pacientas sutinka. Gydymo įstaigose pacientai dėl ŽIV tiriami siekiant nustatyti tikslią ligos diagnozę, neretai nuo to priklauso gydymo sėkmė ir paciento gyvybė. Yra tokios stadijos:WR 1-a stadija (T4 ląstelių skaičius yra 916) užsikrėtęs ŽIV virusuAsmuo yra užsikrėtęs virusu ir jau yra pakankamai antikūnių prieš virusą, kad juos galima būtų aptiktityrimo metu. Dauguma žmonių šioje stadijoje nežino, kad yra užsikrėtę ŽIV, nes jaučiasi sveiki. Tačiau jie gali užkrėsti kitus lytinių santykių metu.WR 2-a stadija (T4 ląstelių skaičius yra 701)naktiniai prakaitavimai/ištinusios liaukos.Šie simptomai labai panašūs į gripo, mononukleozės (naktinis prakaitavimas), viduriavimo simptomus.Daugeliui žmonių po dviejų trijų savaičių šie simptomai visai išnyksta. Šioje stadijoje dauguma žmonių, turinčių ŽIV, to dar nesupras.WR 3-čia stadija (T4 ląstelių skaičius yra 343)pažeista imuninė sistemaKomplikacijų, asocijuojamų su ŽIV infekcija, nepastebima. Suaugusiesiems ši stadija gali tęstis 10 metų ir dar daugiau. Daugelis žmonių šioje stadijoje nežino, kad jie turi ŽIV, nes nesijaučia nesveiki.WR 4-a stadija (T4 ląstelių skaičius yra 268)Tolesnis imuninės sistemos pažeidimas. Organizmui sunkiau kovoti su infekcijomis.Šioje stadijoje kūnas sveiksta lėčiau.WR 5-a stadija (T4 ląstelių skaičius yra 169)kyla įvairios oportunistinės infekcijosTai ligos, sukeliančios įprastų žmogaus organizmo bakterijų, nepavojingų žmonėms su sveika imuninesistema. Pacientai gali jausti vieną arba daugiau tokių simptomų: • nuolatinį nuovargį, • karštį, krečiantį šaltį, gausų naktinį prakaitavimą, trunkantį ilgiau nei 2 savaitės, • krenta svoris (daugiau nei 4 kg), • limfmazgių pabrinkimas tęsiasi ilgiau nei 2 mėn., • lygūs arba iškilę rausvi spuogai atsiranda odos paviršiuje arba po oda,
• burnoje atsiranda neišnykstančios baltos dėmės, • nuolat viduriuojama, • kamuoja sausas kosulys, trūksta oro. WR 6-a stadija (T4 ląstelių skaičius yra 92)Visiškai išsivysčiusi AIDS yra galutinė ŽIV infekcijos stadija.ŽIV/AIDS prevencijos Lietuvoje svarbaGlobaline AIDS epidemijaGlobaliai AIDS tapo bendra medicinos, medicinos ekonomikos ir socialinio gyvenimo pasikeitimų apraiška. 2001m. UNAIDS duomenimis, pasaulyje 36.1 milijonai žmonių yra užsikrėtę ŽIV/AIDS. Nuo AIDS epidemijos pradžios pasaulyje jau mirė 11,7 milijonų žmonių. Apie 47% visų infekuotų yra moterys. Moterys ŽIV paliečiamos ankstesniame nei vyrai amžiuje. Apie 95% visų ŽIV/AIDS užsikrėtimo atvejų, infekcija buvo perduota seksualinių santykių metu. 2001m. Pasaulyje ŽIV užsikrėtusios moterys pagimdė apie 500000 infekuotų kūdikių.Vietinė statistikaNors daugelyje pasaulio šalių ŽIV/AIDS yra kasdienis gyvenimo reiškinys, Lietuvoje apie tai tik dabar pradedama viešai kalbėti. Mes radome nemažai sveikatos profesionalų, kurie vis dar ignoravo ŽIV/AIDS. Žmonės bijo dirbti su infekuotu ligoniu, sunkiai kalba apie seksualumą, bijo tai aptarti su savo partneriu ir savo šeimos nariais, ypač vaikais. Mokytojai bijo „apie tai kalbėti“ mokyklose ir tiki, kad jie neužsikrės ar jie “to” išmoks iš savo draugų. Tėvai galvoja, kad vaikai “to” išmoks iš savo mokytojų. Kiekvienas turi jausti pareigą ŽIV/AIDS užkipsti kelią plitimui.Lietuvos AIDS centre (LAC) ŽIV nešiotojams suteikiamas medicininis aprūpinimas ir psichologinė pagalba. 2001 11 01 duomenimis, Lietuvoje buvo 328 (275 vyrai ir 53 moterys) ŽIV infekuotieji.

Mokyklos kamanda “Janonynės makrotopai” konkurse “Moksleiviai prieš AIDS” 1999m. Mokykloje vyko renginys, skirtas kovos prieš AIDS paminėjimui

Karštų diskusijų dalyviai