Darbo sauga

Turinys

1. Įvadas……………………………………………………………………………………………………………….32. Asmeninių apsauginių priemonių sąrašas………………………………………………………………42.1. Priemonės galvai apsaugoti…………………………………………………………………………42.2. Priemonės klausai apsaugoti………………………………………………………………………..42.3. Priemonės akims apsaugoti………………………………………………………………………….42.4. Priemonės veidui apsaugoti…………………………………………………………………………52.5. Priemonės kvėpavimo takams apsaugoti……………………………………………………….52.6. Priemonės plaštakoms ir rankoms apsaugoti………………………………………………….52.7. Priemonės pėdoms ir kojoms apsaugoti…………………………………………………………62.8. Priemonės odai apsaugoti…………………………………………………………………………….92.9. Priemonės liemeniui ir pilvui apsaugoti…………………………………………………………92.10. Įranga, apsauganti nuo kritimo……………………………………………………………………92.11. Apsauginiai darbo drabužiai……………………………………………………………………….92.12. Gelbėjimo priemonės………………………………………………………………………………113. Asmeninių apsauginių priemonių išdavimas…………………………………………………………124. Asmeninių apsauginių priemonių laikymas…………………………………………………………..125. Asmeninių apsauginių priemonių priežiūra (valymas, taisymas)……………………………..136. Asmeniniu apsauginių priemonių bandymai ir periodiniai patikrinimai……………………137. Išvados…………………………………………………………………………………………………………….148. Literatūros sąrašas…………………………………………………………………………………………….15

Įvadas

Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 28 straipsnis įpareigoja, kad dirbantiems kenksmingomis, įpatingų temperatūrų, taip pat susijusiomis su tarša sąlygomis darbuotojams nemokamai, nustatytomis formomis būtų duodami apsauginiai darbo drabužiai, darbo avalynė ir kitos asmeninės apsaugos priemonės (toliau – AAP). AAP parinkimo, išdavimo, naudojimo ir saugojimo tvarką nustato Darbuotojų aprūpinimo asmeninėmis apsaugos priemonėmis nuostatai, patvirtinti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1998 m. balandžio 20 d. įsakymu. Kolektyvinių darbuotojų saugos ir sveikatos priemonių įrengimas darbo vietose ir (ar) darbo patalpose turi būti numatomas darbo ar gamybos tehnologinių procesų projektavimo metu, įvertinant darbo ar gamybos procesuose naudojamas medžiagas, darbo priemones ir galimus rizikos veiksnius. Pasikeitus darbo, technologiniams procesams ar pradėjus naudoti medžiagas, darbo priemones, darbdavys, įvertinęs profesinę riziką, pririkus tobulina esamas ir (ar) įrengia naujas kolektyvines apsaugos priemones.Jei kolektyvinės apsaugos priemonės neužtikrina darbuotojų apsaugos nuo rizikos veiksnių, darbuotojams privalo būti išduodamos AAP. AAP darbuotojui išduodamos tik įvertinus jį veikiančius rizikos veiksnius ir turi būti parenkamos tokios, kad apsaugotų darbuotoją nuo rizikos veiksnių poveikio. AAP turi būti pritaikytos darbui, patogios naudoti, neturi sudaryti papildomų pavojų darbuotojų saugai ir atitikti darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimus.

AAP turi būti pritaikytos darbui, patogios naudoti ir neturi sudaryti papildomų pavojų saugai. Reikalavimus AAP projektavimui, gamybai, jų atitikties įvertinimui nustato reglamentai, standartai, normos, kiti darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktai.Darbdavys organizuoja AAP laikymą, džiovinimą, skalbimą, valymą, taisymą, tikrinimą pagal tvarką, nustatytą konkrečiose AAP dokumentuose.Jeigu darbdaviai yra susiję su užteršimu, darbuotojams nemokamai turi būti duodamos asmeninės higienos priemonės (muilas, rankšluosčiai ir kt.). jei darbai susiję su pavojingų cheminių medžiagų ar jų preparatų naudojimu darbuotojams, atsižvelgiant į cheminės medžiagos saugos duomenų lapo informaciją apie medžiagos ar preparato savybes ir nuorodas dėl kenksmingumo pašalinimo priemonių naudojimo, privalo būti nemokamai išduodamos kenksmingumo pašalinimo priemonės.Darbuotojų aprūpinimo AAP nuostatus ir privalomuosius šių priemonių saugos reikalavimus tvirtina sacialinės apsaugos ir darbo ministras.

ASMENINIŲ APSAUGINIŲ PRIEMONIŲ SĄRAŠAS

1. PRIEMONĖS GALVAI APSAUGOTI1.1. Apsauginiai šalmai:1.1.1. tekstolitiniai;1.1.2. statybininkams;1.1.3. su pošalmiais.1.2. Vilnonės kepurės dirbantiems karštuose cechuose.1.3. Gaubtuvai, pogaubtuviai.1.4. Lengvi galvos apdangalai plaukų apsaugai (kepurės, beretės, neperšlampamos skrybelės ir kt. iš paprastos ar impregnuotos medžiagos ir t.t.).1.5. Galvos apsauginiai apdangalai (kepurės, beretės, neperšlampamos skrybelės ir kt. iš paprastos ar impregnuotos medžiagos ir t.t.).

2. PRIEMONĖS KLAUSAI APSAUGOTI2.1. Prieštriukšminiai šalmai.2.2. Prieštriukšminiai kamščiai, įdėklai.2.3. Prieštriukšminiai įdėklai, įtvirtinti apsauginiame šalme.2.4. Prieštriukšminiai įdėklai su lankeliu, tvirtinamu ant galvos.2.5. Prištriukšminiai šalmai su ryšio įranga.2.6. Prieštriukšminės ausinės.

3. PRIEMONĖS AKIMS APSAUGOTI3.1. Apsauginiai akiniai:3.1.1. atviri;3.1.2. atviri atlenkiami;3.1.3. atviri sudvejinti;3.1.4. atviri su snepeliu (priekakčiu);3.1.5. uždari;3.1.6. uždari, su tiesiogine ventiliacija;3.1.7. uždari, su netiesiogine ventiliacija;3.1.8. uždari, hermetiški;3.1.9. reguliuojami, su netiesiogine ventiliacija.3.2. Apsauginiai akiniai nuo rentgeno, lazerio, ultravioletinių, infraraudonųjų ir matomų spindulių.

Pastaba. Atviri akiniai yra skirti apsaugoti akis nuo dulkių iš priekio ir šonų; atviri sudvejinti – dar ir nuo spinduliavimų. Uždari akiniai skirti apsaugoti akis nuo dulkių iš priekio, šonų, viršaus ir apačios; su netiesiogine ventiliacija ir hermetiški, be to, ir nuo neagresivių skysčių kartu su juose esančiomis kietomis dalelytėmis.

4. PRIEMONĖS VEIDUI APSAUGOTI4.1. Apsauginiai skydai.4.2. Skydelis suvirintojui:4.2.1. su šviesos filtru;4.2.2. su šalmu;4.2.3. montuojamas ant apsauginio šalmo;4.2.4. rankinis.4.3. Skydelis su smūgiui atspariu korpusu.4.4. Tinklinis skydelis.4.5. Tinklinis skydelis su judančiais rėmais.4.6. Skydelis, apsaugantis veidą ir akis nuo radioaktyvaus spinduliavimo.

5. PRIEMONĖS KVĖPAVIMO TAKAMS APSAUGOTI5.1. Dujokaukės (pramoninės, filtruojančios, šlanginės).5.2. Respiratoriai (priešdulkiniai, priešaerozoliniai).5.3. Apsauginiai filtrai nuo dulkių.5.4. Apsauginiai filtrai nuo dujų.5.5. Apsauginiai filtrai nuo aerozolių (tarp jų nuo suvirinimo aerozolių).5.6. Apsauginiai filtrai nuo dūmų.5.7. Apsauginiai filtrai nuo radioaktyvių dulkių ir medžiagų dalelyčių.5.8. Izoliaciniai aparatai su oro papūtimu.5.9. Kvėpavimo aparatai su nuimamu suvirintojo apsaugos skydeliu.5.10. Akvalangai ir nardymo įrenginiai.

6. PRIEMONĖS PLAŠTAKOMS IR RANKOMS APSAUGOTI6.1. Pirštinės:6.1.1. pirštinės, apsaugančios nuo mechaninio poveikio (dūrių, pjūvių, vibracijos):6.1.1.1. medvilninės pirštinės su antdelniu iš tekstino, su antdelniu iš lino, su antdelniu iš vinilo odos;6.1.1.2. pirštinės su antdelniu iš dvinyčio audinio, su antdelniu iš brezento;6.1.1.3. penkiapirštės pirštinės (medvilninės, trikotažinės);6.1.1.4. pirštinės nuo vibracijos;6.1.1.5. pirštinės iš pradūrimui atsparaus audinio.6.1.2. Pirštinės, apsaugančios nuo naftos produktų, riebalų ir cheminių medžiagų:6.1.2.1. pirštinės, apsaugančios nuo naftos, naftos produktų ir riebalų (iš gumuoto audinio);6.1.2.2. vilnonės pirštinės, atsparios rūgščiai (nuo įvairių koncentracijų);6.1.2.3. brezentinės pirštinės nuo vidutinės koncentracijos rūgščių ir šarmų poveikio;6.1.2.4. polivinilchloridinės pirštinės nuo koncentruotų rūgščių ir šarmų poveikio.

6.1.3. pirštinės elektrikams (dielektrinės);6.1.4. pirštinės, atsparios aukštai ir žemai temperatūrai:6.1.4.1. pirštinės iš ugniai atsparaus audinio;6.1.4.2. vilnonės pirštinės, atsparios aukštai temperatūrai;6.1.4.3. vilnonės pirštinės su antdalniu;6.1.4.4. šiltos vatinės pirštinės;6.1.4.5. dvipirštės šiltos pirštinės.6.1.5. guminės pirštinės.6.1.6. penkiapirštės pirštinės žuvies apdirbimui (guminės, su trikotažiniu pagrindu).6.1.7. apsauginės pirštinės (medvilninės, brezentinės, vilnonės, odinės ir kt.).6.1.8. pirštinės su metaliniu tinkleliu.6.1.9. biologinės pirštinės.6.2. Antpirščiai (guminiai).6.3. Antrankoviai (medvilniniai, brezentiniai).6.4. Alkūnės manžetai (įtvarai).6.5. Rankos riešo manžetai.6.6. Peties įtvarai.

7. PRIEMONĖS PĖDOMS IR KOJOMS APSAUGOTI7.1. Pusbačiai, suvarstomi auliniai batai, trumpaauliai batai, apsauginiai auliniai batai, avalynė su aukštesniu auliuku, apsaugantis nuo gamybinio užterštumo:7.1.1. juchto batai su guminiu padu, apsaugantys nuo dulkių (dirbantiems stiklo gamybos įmonėse);7.1.2. auliniai juchto batai su odiniu padu;7.1.3. juchto batai su lietu poliuretaniniu padu;7.1.4. juchto batai su odiniu, guminiu padu;7.1.5. chromo batai su guminiu, odiniu padu;7.1.6. chromo pusbačiai su guminiu, odiniu padu;7.1.7. chrominiai sandalai.7.2. Greitai nusiaunami batai.7.3. Batai su pirštus apsaugančiu galu:7.3.1. juchto batai su aulais, kietais antpirščiais, gumos padu (geologijos žvalgybos darbuotojams);7.3.2. batai su plastmasiniais antpirščiais, patvariu guminiu padu (dirbantiems miško ruošos darbus);7.3.3. juchto batai su metaliniais antpirščiais, gumos padu, atspariu riebalų ir naftos produktų poveikiui (dirbantiems mėsos ir pieno pramonės šaldymo cechuose);7.3.4. juchto batai su vidiniais plastmasiniais antpirščiais, guminiu padu, atspariu riebalų ir naftos produktų poveikiui (staklininkams);7.3.5. juchto batai su metaliniu antgaliu priekinėje bato dalyje, lietu poliuretano padu.7.4. Batai, guminiai batai su šilumą izoliuojančiu padu.7.5. Batai, auliniai batai ir batai su aukštesniu aulu, apsaugantys nuo ugnies, kibirkščių:7.5.1. juchto batai su gumos padu, atspariu riebalams ir benzino produktams, su išoriniais metaliniais antpirščiais (dirbantiems didesnės temperatūros cehuose įvairiuose pramonės šakose);

7.5.2. juchto batai su guminiu padu, atspariu riebalų, naftos produktų poveikiui (liejikams).7.6. Batai, auliniai batai ir batai su aukštesniu aulu, apsaugantys nuo šalčio:7.6.1. juchto batai su praplatintais aulais, guminiu padu, kailio antpirščiais;7.6.2. šilti juchto batai žemesniais aulais, metaliniais antpirščiais (civilinės aviacijos techniniam personalui);7.6.3. juchto auliniai batai su guminiu padu;7.6.4. šilti guminiai batai.7.7. Batai, auliniai batai ir batai su aukštesniu aulu, apsaugantys nuo vibracijos:7.7.1. juchto batai nuo vibracijos, su guminiu padu, atspariu riebalų ir naftos produktų poveikiui.7.8. Batai, auliniai batai ir batai su aukštesniu aulu, apsaugantys nuo elektrostatinio krūvio:7.8.1. chromo batai su guminiu padu (dirbantiems mašinų gamybos ir medžio apdirbimo pramonės įmonėse);7.8.2. chromo pusbačiai su guminiu antistatiniu padu (dirbantiems mašinų gamybos ir medžio apdirbimo pramonės įmonėse).7.9. Batai, auliniai batai ir batai su aukštesniu aulu, apsaugantys nuo elektros srovės, elektros išlydžių, elektrostatinių ir elektromagnetinių laukų:7.9.1. dielektriniai botai;7.9.2. dielektriniai kaliošai;7.9.3. batai, nesukeliantys kibirkščiavimo.7.10. Auliniai batai, skirti miško pjovėjui, dirbančiam su grandininiu pjūklu.7.11. Batai, auliniai batai su riebalams ir naftos produktams atspariu padu:7.11.1. juchto batai su guminiu padu, atspariu riebalų, naftos produktų poveikiui.7.12. Batai, apsaugantys nuo paslydimo:7.12.1. šilti juchto batai su aulais riebalams atspariu guminiu padu (dirbantiems mėsos ir pieno pramonėje, šaldymo cechuose, gamybiniuose cechuose);7.12.2. auliniai šilti juchto batai su guminiu padu, neslystančiu klijuotu padu (statybos montavimo darbuotojams);7.12.3. batai su neslystančiu padu (laiškininkams).7.13. Batai, apsaugantys nuo pradūrimo.7.14. Speciali avalynė, atspari rūgštims ir šarmams, drėgmei, infekcinių ligų sukelėjams:7.14.1. šilti juchto batai su guminiu padu, atspariu riebalams ir naftos produktams;7.14.2. auliniai juchto batai ir juchto batai su guminiu padu, atspariu riebalams ir naftos produktams (žemės ūkyje dirbantiems aviatoriams);7.14.3. chromo batai ir chrominiai pusbačiai su guminiu padu, atspariu riebalams ir naftos produktams (žemės ūkyje dirbantiems aviatoriams);
7.14.4. guminiai batai, atsparūs rūgščių ir šarmų poveikiui;7.14.5. guminiai auliniai batai;7.14.6. guminiai aukštaauliai žvejo batai;7.14.7. guminiai kaliošai veltiniams;7.14.8. moteriški guminiai aulinukai.7.15. Profilaktiniai bateliai iš tekstilinės medžiagos su atvira ir uždara priekine bato dalimi, avalynės indeklai.7.16. Klumpės.7.17. Veltiniai: 7.17.1. veltiniai, apsaugantys nuo aukštos temperatūros (dirbantiems aukštos temperatūros cechuose);7.17.2. veltiniai, apsaugantys nuo žemos temperatūros;7.17.3. veltiniai miškininkams.7.18. Kelių apsaugos įranga.7.19. Kelio, čiurnos, sąnario įtvarai.

8. PRIEMONĖS ODAI APSAUGOTI8.1. Apsauginiai kremai.8.2. Apsauginiai tepalai.8.3. Apsauginės pastos.8.4. Apsauginiai darbo drabužiai, pirštinės, batai ir t.t.

9. PRIEMONĖS LIEMENIUI IR PILVUI APSAUGOTI9.1. Liemenės, palaidinės ir prijuostės, apsaugančios nuo mechaninių poveikių (dūrių, pjūvių, skysto metalo purslų ir kt.).9.2. Liemenės, palaidinės ir prijuostės, apsaugančios nuo agresyvių cheminių medžiagų.9.3. Šildančios liemenės.9.4. Odinės prijuostės (atsparios ugniai).9.5. Liemenės, prijuostės, apsaugančios nuo rentgeno spindulių.9.6. Liemens apsaugos diržai.

10. ĮRANGA APSAUGANTI NUO KRITIMO10.1. Įranga, apsauganti nuo kritimo (visa įranga su atitinkamais reikmenimis).10.2. Įranga su kritimo amortizatoriais ir (arba) lyno griebtuvais (visa įranga su atitinkamais reikmanimis).10.3. Apsauginiai pririšimai (kūno laikymo ir sulaikymo įrenginiai su griebtuvais, diržai, lynai, manipuliatoriai).

11. APSAUGINIAI DARBO DRABUŽIAI11.1. Darbo drabužiai, apsaugantys nuo mechaninių poveikių (dūrių, pjūvių) ir gamybinio užterštumo:11.1.1. vasariniai medvilniniai kostiumai (dažytojams, apdailos darbuotojams, montuotojams, statybininkams, energetikams);11.1.2. vasariniai kostiumai dirbantiems civilinėje aviacijoje;11.1.3. vasariniai kostiumai miško ir medžio apdirbimo pramonės darbuotojams;11.1.4. kostiumai geologams;11.1.5. komplektas gyvulių skerdėjams (striukė, kelnės, galvos apdangalas);11.1.6. kombinezonai, puskombinezonai;11.1.7. balti ir tamsūs chalatai;11.1.8. chalatai tekstilininkėms;11.1.9. tamsios ir baltos prijuostės;11.1.10. vyriški marškiniai;11.2. Nuo vandens ir nekenksmingų medžiagų tirpalų:11.2.1. medvilniniai kostiumai geologams;11.2.2. apsiaustai (medvilniniai, gumuoti);11.2.3. brezentinės prijuostės, prijuostės iš gumuoto audinio;

11.2.4. antrankoviai (madvilniniai, iš gumuoto audinio, odos).11.3. Specialūs darbo drabužiai, apsaugantys nuo cheminių medžiagų ir vandens, nekenksmingų medžiagų tirpalų bei dulkių, cemento ir asbesto.11.3.1. Nuo kenksmingų, kietų ir skystų medžiagų:11.3.1.1. kostiumai, apsaugantys nuo mineralinių trašų ir pesticidų;11.3.1.2. kostiumai, apsaugantys nuo nuodingų medžiagų žemės ūkio aviacijoje.11.3.2. Nuo rūgščių, tirpalų ir šarmų:11.3.2.1. medvilniniai kostiumai su galvos apdangalu, apsaugantys nuo rūgšties, kurios koncentracija iki 20%;11.3.2.2. kombinezonai, atsparūs rūgščiai;11.3.2.3. chalatai, atsparūs rūgščiai;11.3.2.4. tamsios prijuostės, atsparios rūgščiai;11.3.2.5. vilnoniai kostiumai, apsaugantys nuo rūgšties, kurios koncentracija didesnė nei 80% (su galvos apdangalu);11.3.2.6. vilnoniai kostiumai, apsaugantys nuo rūgšties, kurios koncentracija 50-80%11.3.2.7. vilnonės prijuostės, apsaugančios nuo rūgšties, kurios koncentracija 50-80%11.3.2.8. medvilniniai kostiumai, apsaugantys nuo šarmų, kurių koncentracija iki 20%11.3.3. Specialūs darbo drabužiai, apsaugantys nuo dulkių, cemento ir asbesto.11.4. Specialūs darbo drabužiai, apsaugantys nuo naftos produktų, tepalų, riebalų:11.4.1. medvilniniai kostiumai, apsaugantys nuo šarmų, kurių koncentracija iki 20% ir naftos produktų (lydant bitumą);11.4.2. gumuoti kostiumai, skirti darbuotojams, likviduojantiems naftos produktų ir dujų fontanus.11.5. Specialūs darbo drabužiai, apsaugantys nuo skysto metalo purslų, žiežirbų ir ugnies, infraraudonųjų, ultravioletinių ir rentgeno spindulių.11.6. Specialūs darbo drabužiai, apsaugantys nuo žemos temperatūros (šilti drabužiai):11.6.1. šilti kostiumai (striukės, kelnės);11.6.2. šilti kostiumai montuotojams;11.6.3. šilti kostiumai krovėjams;11.6.4. šilti kostiumai geodezininkams;11.6.5. šilti kostiumai miško ruošėjams;11.6.6. šilti kostiumai žuvininkystės darbuotojams;11.6.7. šilti kostiumai aviacijos darbuotojams;11.6.8. šilti kostiumai kabelinio ryšio linijų darbuotojams;11.6.9. šilti kostiumai pašto darbuotojams, gabenantiems ir pristatantiems paštą;11.6.10. vilnonis komplektas miško ruošėjams;11.6.11. liemenės su vatiniu;11.6.12. pošalmiai miško ruošėjams.11.7. Specialūs darbo drabužiai, apsaugantys nuo aukštos temperatūros (izoliaciniai drabužiai):11.7.1. medvilniniai kostiumai nuo aukšots temperatūros;11.7.2. vilnoniai kostiumai nuo aukštos temperatūros;
11.7.3. kostiumai suvirintojams su antsiuvais iš skeltinės odos;11.7.4. kostiumai, dirbantiems montavimo darbus;11.7.5. brezentiniai kostiumai laivų surinkėjams;11.7.6. vientisa brezentinė prijuostė;11.7.7. vilnonės prijuostės, atsparios aukštai temperatūrai;11.7.8. medvilninės tamsios prijuostės, atsparios aukštai temperatūrai.11.8. Specialūs darbo drabužiai, apsaugantys nuo radioaktyviųjų medžiagų.11.9. Įspėjamieji darbo drabužiai (su šviesą atspindinčiomis juostomis, signalinės liemenės) ir kiti reikmenys (raiščiai ant rankovės, pirštinės, kepurės ir kt.).11.10. Spec darbo drabužiai, apsaugantys nuo elektromagnetinio ir elektrostatinio lauko.11.11. Specialūs darbo drabužiai, apsaugantys nuo dujų.

12. GELBĖJIMO PRIEMONĖS12.1. Gelbėjimo ratas.12.2. Gelbėjimo liemenė.12.3. Hidroizoliacinis kostiumas.12.4. Hidroizoliacinis kombinezonas.12.5. Naro marškiniai (pašiltinti naro rūbai).

ASMENINIŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ IŠDAVIMAS

1) Prieš išduodant AAP turi būti patikrintos, ar jos atitinka kai kuriuos reikalavimus: asmeninių apsauginių priemonių projektavimo, gamybos, naudojimo, išbandymo (po pagaminimo ir naudojimo metu) reikalavimus reglamentuoja jau priimti normatyviniai aktai (standartai, techninės sąlygos, taisyklės, instrukcijos), parengti 89/686/EEB „Dėl bendrijos narių įstatymų, susijusių su asmeniniais apsaugos įrenginiais (reikmėmis) suartinimo“ direktyvos pagrindu. AAP turi turėti žymą, radančią, kad ji atitinka šiuos reikalavimus, taip pat garantinį terminą. Tokios žymos gavimu nustatyta tvarka rūpinas priemonės gamintojas.2) AAP yra darbdavio nuosavybė, todėl ji turi būti grąžinta atleidžiant darbuotoją iš darbo, perkeliant į kitą darbą toje pačioje įmonėje, kur toji priemonė nenumatyta pagal darbo aplinkos rizikas, taip pat jeigu susidėvi.3) Dėvėtos AAP gali būti duodamos kitiems darbuotojams tiktai išskalbtos, išvalytos, dezinfekuotos, pataisytos, patikrintos ir išbandytos. Šių priemonių dėvėjimo terminą gali nustatyti darbdavio paskirta komisija arba darbdavys, aptaręs terminą su įmonėje veikiančiomis profesinėmis sąjungomis (jų nesant – su saugos darbe komitetu, jo nesant – su darbuotojų įgaliotiniu).

4) AAP rudens ir žiemos sezono metu darbuotojams išduodamos pagal patvirtintą sąrašą. Sezonui pasibaigus, jos su asmens žyma, nustatyta tvarka yra gražinamos saugoti iki kito sezono pradžios.

ASMENINIŲ APSAUGINIŲ PRIEMONIŲ LAIKYMAS

1) AAP laikomos pagal įmonės gamintojo instrukcijoje nurodytus reikalavimus.2) Darbuotojui baigus darbą, draudžiama išnešti asmenines apsaugines priemones už įmonės ribų išskyrus toliau 4 punkte nurodytus atvejus.3) Naudojamos AAP laikomos gamybinės buities patalpose, įrengtose pagal specialius reikalavimus, nurodytus higienos normose.4) AAP darbuotojai gali laikyti savo namuose, jeigu darbe negalima įrengti specialių patalpų (pvz: miško ruošos, miško plukdymo, geležinkelio ir jo objektų priežiūros, geologijos paieškų darbai). Tvarka numatoma kolektyvinėje sutartyje arba ją nustato darbdavys, suderines su įmonėje veikiančiomis profesinėmis sąjungomis (jų nesant – su saugos darbe komitetu, jo nesant – su darbuotojų įgaliotiniu).

ASMENINIŲ APSAUGINIŲ PRIEMONIŲ PRIEŽIŪRA (VALYMAS, TAISYMAS)

1) Draudžiama darbuotojams išduoti nesutaisytas, neišskalbtas, neišvalytas, nedezaktyvuotas AAP.2) AAP turi būti chemiškai valomos, skalbiamos, taisomos, nukenksminamos pagal įmonės gamintojos instrukcijoje nurodytas rekomendacijas įmonės lėšomis kolektyvinėje sutartyje arba darbdavio nustatyta tvarka.3) Chemiškai valant, skalbiant, nukenksminant ir taisant turi būti išsaugotos AAP apsauginės savybės.4) Darbuotojui susirgus infekcine liga, AAP, kuriomis jis naudojosi ir per kurias galėjo išplisti ligos užkratas, turi būti dezinfekuotos ir (arba) sunaikintos. Patalpą, kurioje jos buvo laikomos, būtina dezinfekuoti.5) Darbo avalynę būtina nuolat valyti ir prižiūrėti. Tam turi būti sudarytos tinkamos sąlygos (paskirtos batų valymo vietos, šepečiai, tepalas ir t.t.).

ASMENINIŲ APSAUGINIŲ PRIEMONIŲ BANDYMAI IR PERIODINIAI PAIKRINIMAI

1) AAP bandymai ir periodiniai patikrinimai atliekami įmonės gamintojos instrukcijoje nurodyta tvarka ir terminais.2) Jei naudojimas ir valymas akivaizdžiai pakenkė AAP efektyvumui ir kokybei, priemonės negalima išduoti naudojimui.

3) Išbandytos AAP privalo turėti žymą su busimos patikros data. Priemonės, neišlaikiusios bandymų, turi būti pataisytos ir išbandytos arba sunaikintos.

Išvados

AAP yra labai svarbus akcentas bet kuriame darbe. AAP yra skirtos darbuotojų apsaugai nuo kenksmingų ir pavojingų veiksnių, esančių darbo aplinkoje, kad būtų sumažinta pakenkimo sveikatai rizika. Mano darbe išvardinti nuostatai yra taikomi visosms LR įmonėms, įstaigoms, žemės ūkio bendrovėms ir organizacijoms, nepriklausomai nuo jų nuosavybės formos ir reguliavimo sferos, fiziniams ir juridiniams asmenims.AAP naudojamos, kai darbo aplinkoje negalima išvengti rizikos arba pakankamai jas apriboti kolektyvinėmis saugos arba darbo organizavimo priemonėmis, metodais ir būdais.Jei darbuotojas dirba pavojingomis sąlygomis, jis privalo būti aprūpintas AAP nemokamai. Už tai atsako darbdavys. Kiekviena įmonė ar organizacija, atsižvelgiant į jos darbų pobūdi, turi atskirą AAP sąrašą, jų išdavimo tvarką ir tikrinimo būdus, kurių privalo laikytis. Literatūros sąrašas

1. LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įsakymas DĖL DARBUOTOJŲ APRŪPINIMO AAP NUOSTATŲ PATVIRTINIMO, 1998m. balandžio 20 d. Nr. 77, Vilnius.2. ‚,Valstybės žinios“, Nr. 77.3. LR darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas, 2003 m. liepos 1 d. Nr. IX – 1672, Vilnius.4. LR darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymas, 2002 m. birželio 4 d. Nr. IX – 926, Vilnius.5. www.aap.lt