Kompiuteris ir sveikata

Milijonai žmonių visame pasaulyje savo kasdieninėje veikloje dažnai dirba su kompiuteriais. Apytiksliais paskaičiavimais, Lietuvoje šiuo metu yra apie 250 000 personalinių kompiuterių. Realus kompiuterių vartotojų skaičius yra bent tris kartus didesnis, nes didelė kompiuterių dalis yra naudojama kolektyviai darbo, mokymosi, studijų ar namų aplinkoje. Kompiuterio poveikis sveikatai siejamas su regėjimo problemomis, kaulų ir raumenų sistemos pakenkimu, psichosocialinėmis problemomis, veido bei kaklo odos pažeidimais bei įtaka reprodukcinei sistemai.
Kompiuteriai yra sparčiai besikeičiančios darbo vietos dalis, kartu jie yra faktorius, keičiantis darbo vietą ir darbo organizavimo pagrindus. Dideliam Lietuvos gyventojų skaičiui iškyla klausimas- ar darbo su kompiuteriu sąlygos bent
minimaliai tenkina keliamus saugos ir sveikatos reikalavimus ir, kaip įsirengti kompiuterizuotą darbo vietą. Jaučiamas informacijos stygius kaip įsirengti kompiuterizuotą darbo vietą, kad ji būtų komfortabili ir ekologiškai saugi.
Tad turi būti siekiama sukurti saugią darbo vietą ir stengtis kuo labiau sumažinti neigiamą įtaką sveikatai.
Su sveikata susijusios problemos yra ypač aktualios vaikams, kurie dar nesugeba suvokti, jog tai keknia vaiko sveikatai. Visų pirma yra ypač aktuali problema vaikams sėdėjimas ir laikysena. Dažnas vikas, kurio kaulai yra vis dar augantys ir formuojasi, sedi prie kompiuterio susikuprinę, palinkę į priekį. Tuomet išlyla dar viena problema ne tik vaikų, bet ir suaugusių žmonių akims. Kai yra palinkstama į priekį, atstumas nuo akių iki ekrano sumažėja, o akys, kurių raumenys yra labiau įsitempę, greičiau nuvargsta ir silpsta regėjimas.
Mokslininkai apskaičiavo, kad būdamas prie kompiuterio žmogus gali prarasti ryšius su jį supančiu gyvuoju pasauliu. Pastebėta, kad jaunesnio amžiaus vaikai, ilgai žaidžiantys su kompiuteriu, atpranta nuo mylimų gyvunėlių, žaislų, nebenori būti gryname ore, tampa irzlūs. Vienamu mokslininko straipsnyje teigiama, kad vaikas, priš tai itin rūpinęsis žuvytėmis akvariume, po užsiėmimų prie kompiuterio įnirtingai ima daužyti stiklo indą. Kodel? Atsakymas vienas- nuovargis, išsekimas, susvetimėjimas. Tad galime teigti, jog kompiuteris kartais tampa ir psichologine problema.
Pateikti pavyzdžiai iš tų atvejų, kai prie šio stebuklo sėdima per ilgai, nederinant piolsio ir darbo.Taip dažniausiai nutinka vaikams. Vyresnio amžiaus žmogus jau sąmoningesnis: jis apskaičiuoja savo jėgas, įvertina galimybes, padaro darbą per keletą valandų arba dienų.
Taigi kompiuteris yra žmogiško tobulėjimo priemonė. Tačiau nederinant darbo prie kompiuterio ir poilsio, gresia daug ligų bei problemų. Todėl reikėtų dažniau susimąstyti dėl sveikatos, labiau planuoti bei organizuoti kiek laiko bus sėdima prie kompiuterio. Taip galėsime padėti ne tik sau, bet ir kitiems.