Knygos “Šarada” recenzija

Untitled

Knygos “Šarada” recenzija

Alvydas Bielinis

Esu perskaitęs keletą Sandros Braun (Sandra Brown) knygų, daugiausia parašytų romantinio žanro stiliumi. Anksčiau rašydavo vien tik romanus, bet ilgainiui praplėtė savo talentą ir nusprendė pasiekti didesnę auditoriją. Padarė tai, ką padarė Nora Roberts ir kiti panašūs autoriai.

Manau, ji padarė nemažą progresą rašydama trilerio žanro kūrinius. Daugiau veiksmo, labiau realybę atitinkantys personažai ir daug klaidinančių manevrų, kurie apgauna ir skaitytojus. Ir vis dėlto, ji nepamiršo savo romantinių šaknų bei panaudojo juos knygoje “Šarada”. Meilė ir aistra nėra pagrindinėje siužeto linijoje, veikiau išeina iš pagrindinio. Man tai patiko, kadangi neturėčiau kantrybės skaityti tradicinę romano novelę.

Šis kūrinys prasideda pagrindinės herojės, Keitės Delani aprašymu. Keitė yra garsi serialų žvaigždė, pasiekusi karjeros viršūnę. Ji desperatiškai ieško širdies transplanto. Ji turėjo vėžį kai buvo jauna ir visą laiką vartojo vaistus, tačiau silpna jos širdis neištvėre ir “paprašė keitimo”.

Kaip tik tuo metu donoras buvo rastas ir širdis persodinta. Atrodo, operacija buvo sėkminga ir jai niekas nebegresia. Ji suvokia gavusi antrą šansą ir pasineria į naują gyvenimą, atsisako buvusios šlovės. Ji palieka Holivudą ir įkuria ne pelno siekiančią organizaciją, padedančią vaikams ieškantiems nuolatinių namų. Ji patiaugo be tėvų, tad nusprendė padėti vaikams, nuskriaustiems likimo.

Atrodo, viskas eina geryn, tačiau ji pradeda gauti anoniminius laiškus. Kartu su laiškais atkeliauja ir laikraščių iškarpos su žmonių, mirusių tą dieną ir širdies gavėjus, kuriems širdis buvo persodinta tą pačią dieną kaip ir jai. Kokia šių žinučių prasmė? Ar kažkas bando jai pasakyti kažką? Padėti jai suskumba Aleksas Pirsas, detektyvinių romanų rašytojas. Jis taip pat turi įtartiną praeitį, tačiau šįkart Keitė privalo pasitikėti juo.

Siužeto linija labai įdomi. Knyga pradedama keturiais skyriais, kuriuose aprašomos aukos, mirusios tą dieną kai Keitei persodinta širdis. Nors asmeniškai nemėgstu kai duodama per daug informacijos skaitytojui, tačiau autorei pavyko išlaikyti daug misterijos apie žmogų, persekiojantį ją.

Veiksmas vyksta San Antonio mieste, kas taip pat neįprasta tokio tipo kūriniuose. Nors Keitė ir dirba televizijoje, tačiau vietiniame kanale, taigi, be jokio politinio fono. Tai mielas pokytis Sandros Braun kūryboje. Personažai tikresni, kaip ir pats pasakojimas.

Tęsiant apie personažus, yra ir šiek tiek netikslumų. Suprantu, kad kartais veikėjai patenka į nemalonias situacijas, tačiau išsikapstyti iš jų dažnai galima pasitelkus paprastas priemones. Vietoj to, Keitė apsunkina sau padėtį ir užuot tiesiog paklausi Alekso apie tai, kas ją neramina, imasi keistų ir neefektyvių (ir kvailų) priemonių nuslopinti savo nerimą. Pati Keitė išsigalvoja tam tikrus dalykus, kuriuos po to lyg niekur nieko pakeičia teisingu požiūriu. Juokinga.

Nepaisant to, knyga verčia širdį plakti greičiau. Skyriai perskaitomi vienas po kito, vis greičiau ir greičiau. Tai mieliausias dalykas, kokį gali suteikti knyga – norą sekti kas vyks toliau.

Dar geriau, niekuomet nebūčiau įtaręs, kas bus viso kūrinio kaltininkas. Blogai yra tai, kad Sandra Braun neaprašę nusikaltėlio, nesukūrė jo paveikslo. Jis buvo tarytum šalutinis aktorius puikiame filme. “Blogiečio” ketinimai nėra aiškūs, o tai painioja skaitytoja. Maloniai painioja. Kai kuriomis vietomis, atrodo, knygos autorė visai nebenori išaiškinti nusikaltėlio paslaptis ir pereiti į romano “rėžimą”. Tai buvo kažkas naujo.

Apibendrinus, man patiko Sandra Braun siužeto linija, nors, manau, tai nėra geriausia jos parašyta knyga. Knygoje pilna gudrybių ir suktybių, tačiau kartais tam tikrų ketinimų pasėkmės atrodo aiškios ir nieko nenustebina. Nemanau, kad tai geriausia Sandra Braun knyga. Kita vertus, ji parašė apie 60 knygų, tad nelengva pranokti savo kūrybą, parašius tiek kūrinių. Jeigu dar neskaitėte Sandra Braun, siūlau pasidėti šią knygą į lentyną ir iš pradžių perskaityti geresnes jos knygas. Jeigu jau skaitėte Sandra Braun knygų ir jos jums patiko, būtinai nusipirkite ir šią.