Knygos “Saros veidas” recenzija

Untitled

Knygos “Saros veidas” recenzija

Inesa Banionytė

Savęs neįvardijęs kūrinio “Saros veidas” pasakotojas apibūdina save kaip “novelistą, atliekantį žurnalisto darbą.” Tai savotiška metafora, kurią panaudojo puikiai jaunimui žinomas rašytojas Melvinas Burgesas (Melvin Burgess). Turiu omeny, kūrinys dėstomas nežinomo pasakotojo vardu, kuris nevengia žurnalistinio žargono bei stilistinių priemonių, kad istorija atrodytų realesnė.

Siužeto linijos centre figūruoja roko žvaigdžė Džonatonas Hytas (Jonathon Heat), kuris pamišęs dėl plastinių operacijų. Jis turi net savo cheminius junginius, chirurgus bei asistentes. Viską, ką tikra įžymybė ir privalo turėti. Tačiau nepaisant gausybės kosmetinių turtų, jo veidas vienos operacijos metu stipriai sužalojamas ir jis priverstas visą laiką dėvėti kaukę. Lyderio pėdomis sekanti visuomenė taip pat pamėgsta kaukes – su dirbtinėmis nosimis ir be jų, su natūraliais plaukais ir be jų.

Antras pagrindinis personažas yra mergina vardu Sara Karter (Sara Carter). Niekam nežinoma ir linkusi į savęs žalojimą. Jis puoselėjo didelius planus vieną dienątapti labai garsia ir diena iš dienos taupė plastinei operacijai: krūtinės padidinimui, gražesniam veidui, riebalų išsiurbimui ir pan. Tai buvo jos ilgalaikiai planai. Tačiau kai Saros Karter destrukcinis elgesys pasiekė epogėjų, ji stipriai nusidegino veidą ir buvo išvežta į ligoninę. Sara teigė, jog tai tebuvo atsitiktinumas, tačiau ne visi tuom patiki. Kaip tik po šio įvykio ji sutiko Džonatoną Hytą. Jis atėjo į vaikų ligoninę jos aplankyti bei sugundė Sarą nemokama plastine operacija, kuri turėtų panaikinti po nelaimingo atsitikimo likusius randus.

Ši istorija kažkiek primena Maiklo Džeksono gyvenimo istoriją. Džonatonas pasikviečia Sarą į savo didžiulus rūmus, o pastaroji tampa jo nuolatinė kompanjonė. Pora nuolat fotografuodavosi viešumoje ir nenumaldomai augo spėliojimai apie jų draugystę. Knygos skaitytojams perskaičius Saros video dienoraštį, įvykiai pradedami matyti kitu kampu. Paslaptingi kambariai, paslėptos video kameros, “prižiūrinčios” kiekvieną namo centimetą, ir galbūt netgi vaiduokliai.. Nėra lengva paaiškinti kas vyksta šiuose namuose ir kokius iššūkius Sarai teks patirti. Akivaizdu, kad Sara į svečius pakviesta dėl kur dar svarbesnių priežasčių nei tik nemokama plastinė operacija.

Melvinas Burgesas perteikia istoriją, kurios pabaigą skaitytojai jau žino (bent jau iš pradžių taip manoma). Tam tikri epizodai atskleidžiami knygos pradžioje. Nuo to kūrinys tampa tik dar įdomesnis, nes, kaip minėjau, tik iš pradžių manoma, kad kūrinio pabaiga aiški. Visos knygos metu išlaikoma nyki ir kelianti šiurpą nuotaika. Nuolat kažkas vyksta ir skaitytojas negali leisti sau atsipalaiduoti. Atrodo, kad tam tikrose vietose jau ramiau, tačiau tai tik “pasala” skaitytojui ir šis vėl greitai “išmušamas” iš komforto zonos.

Pasaulis, kurį sukūrė gerai žinomas autorius Melvinas Burgesas daugelį privers susimąstyti, ar tokia situacija gali pasitaikyti netolimoje ateityje. Jeigu šiuo metu geidžiate knygos, kuri užims jūsų mintis net ir tada kai ją perskaitysite, tuomet rekomenduoju jums paskaityti “Saros veidą”!