Filmo “Thank you for smoking” anotacija

 

SOCIALINIŲ MOKSLŲ KOLEGIJA

KOMUNIKACIJOS IR MENŲ KATEDRA KATEDRA

KŪRYBOS IR PRAMOGŲ INDUSTRIJOS

KOMUNIKACIJOS STUDIJŲ MOKOMASIS DALYKAS

THANK YOU FOR SMOKING“ FILMO ATVEJO ANALIZĖ IR APTARIMAS

SAVARANKIŠKAS DARBAS

Darbo autorė: Justina Grimovičiūtė

2015.12.31

Darbo vadovas: Mantas Linkevičius

VILNIUS 2015

Filmas „Thankyouforsmoking ir pagrindinio filmo veikėjo tikslas yra skatinti žmones rūkyti pabrėžiant šio įpročio suteikiamą gerumą. Filme personažo profesija yra įvardijama kaip – lobistas, kuriam puikiai sekasi. Jis yra vaizduojamas kaip viešųjų ryšių specialistas, atsidavęs savo profesijai. Vienas ryšių su visuomene tikslų vykdyti sėkmingą komunikaciją. Užduoties esmė yra, kad tikslinės išorinės grupės nuomonė pasisuktų į kompanijos, kuri vykdo viešųjų ryšių kampaniją pusę. Filme herojus N.Nayloras, gauna užduotis iš savo vadovo. Jis važinėja į laidas, duoda interviu, ir visuose juose iškelia cigaretes kaip neatsiejamą visuomenės dalį. Jis įtikinamai argumentuoja savo požiūrį, taip psichologiškai veikdamas asmenų psichiką, jog visuomenė ir cigarečių rūkymas – neatsiejami reiškiniai.

Filmo metu pagrindinis herojus dažnai susitinka pietauti ar išgerti su dviem savo draugais. Susitikę pabendrauti asmeninėmis temomis, kalbos apie darbą nelieka nepaliestos. Kadangi Nayloras reklamuoja tabako pramonę, o Bailey – alkoholio pramonę, Jay Bliss‘as ginklus, jie visi užtikrinti, jog jų darbo sritis pati reikšmingiausia.Pavyzdys iš filmo puikiai parodo, kokia konkurencija vyrauja ryšių su visuomene srityje. Ne tik N.Nayloras, bet ir didžioji dalis skirtingų pasaulio asmenų žino tabako sukeliamą žalą organizmui ir tai suvokia blaiviu protu, bet vis tiek rūko, pasiteisindami, jog tai viena iš stipriausių žalingų priklausomybių. Žmonės yra “prisotinti“ reklamų apie tabaką, nes paprasčiausiai žiūrėdami televizorių, ar vartydami spaudą negali to išvengti, o kitą darbą atlieką jų pasąmonė, kuri formuoja dirbtinį norą užsiimti žalingais įpročiais, kurie su laiku peraugą į stipresnę priklausomybę, arba smalsumą paįvairinti gyvenimą kitomis priklausomybėmis.Dažnai naudojamos gražios vaizdinės priemonės: nuolat propaguojančios laisvės, atsipalaidavimo, rūpesčių lengvinimo, bendravimo palaikymo, pažinčių priežasčių jausmą ir prieš jas nublankstantys nemalonūs paveikslėliai/nuotraukos, kurie lyg ir “rėkia“, kad žmogus suvoktų, kad tai nepagerins, o tik pablogins gyvenimo kokybę ir skatins atsirasti naujas problemas, priklausomybes bei ligas. Žinoma, kad tabako pramonės turi savo darbuotojų(ryšių su visuomene specialistus, kurie atlieką šį darbą taikliai), ko pasekoje žmonės traukiami , tiek fiziškai, tiek psichologiškai priklausomybės link.

Bet kuri įmonė stengiasi įtikti žmogui, parodyti jog ji stengiasi dėl žmogaus ir jo gerovės, o jei tai ir kenksmingų medžiagų gamyba, tai pranešama, jog yra dedamos didžiausios pastangos, jog kenksmingumas būtų sumažinamas kiek galima labiau, o dažniausiai įmonė nuslepia tikrąją sudėtį. Įmonei pavykus įtikti žmogui, imama veikti toliau. Kaip ir matome filme, N.Nayloro užduotis, kad kompanija, kurioje jis dirba, neatsižvelgiant į jos siūlomą kenksmingą produktą rinkoje vis tiek būtų minima geru žodžiu. Žmogaus patiklumas lygus kompanijos pelnui, gerovei ir be abejo tolimesniam klestėjimui. Gerai atlikta viešųjų ryšių kompanija lygu geriems darbuotojo nuopelnams. Darbuotojas taip pat turi palaikyti glaudžius kontaktus su žiniasklaida, kompetetingais specialistais. Dirbant tabako pramonėje privaloma periodiškai duoti interviu televizijos laidoms, radijui bei plėsti informaciją apie tabako naudą. Be abejo šis darbas nėra paprastas, nes psichologinis pasikaustymas turi būti aukščiausiame lygyje, jog į gautus klausimus būtų atsakyta tiksliai ir gražiame pavidale, nepamirštant aštrių, provokuojančių žurnalistų klausimų. Mažėjant tradicinės reklamos vaidmeniui kompanijos vis dažniau naudoja ryšių su visuomene marketingą, kuris padeda sėkmingai spręsti kylančias problemas kaip pavyzdžiui: naujos prekės įvedimas į rinką, susidomėjimo žadinimas tam tikra prekių/ grupe, skirtingų asmenų grupių paveikimas ir neatsiejamas kompanijos įvaizdžio formavimas.Filme rodoma apgaulė, kuria N.Nayloras susitarė, kad vadovas skirs 50 mln. dolerių tabako padariniams (vėžiniams susirgimams ) gydyti, o tai darys garsiai ir viešai, tam, kad užsitarnautų žmonių nuolankumą.

Viešieji ryšiai – tai daug skirtingų dalykų, skirtų žmonėms, kurių požiūris, socialinė ir materialinė padėtis, šeimyninė padėtis skiriasi .“ Žiūrėdama šį filmą ir bandydama jį sieti su ryšiais visuomenėje supratau, kad jie turi daug bendro. Kiekvieną dieną mus kažkas bando paveikti viena ar kita linkme, esame tampomi kaip marionetės už virvučių, to nesuvokdami, o jeigu ir suvokiame, tai būname susiformavę savo nuomonę apie žalingą įprotį ir vis nevalingai tikimės, kad nebūsime tame nelaimingajame sergančiųjų ar kitaip nukentėjusių asmenų sąraše.