O mes vis augame…

Tik ką prasidėjo nauji metai. Pabandykime kartu su Anglijos medikais pažiūrėti į žmogaus vienų metų gyvenimą. Kokie pasikeitimai vyksta mūsų kūne, kuo jis gyvena ir kvėpuoja, ką gauna, o ką negrįžtamai praranda.

Ant mūsų galvos išsidėstę vidutiniškai 100 tūkstančių plaukų folikulų. Kiekvienas plaukelis per mėnesį paauga po centimetrą. Padauginkime iš folikulų skaičiaus ir gausime 12 kilometrų naujų plaukų per metus.

Nežiūrint į tai, kad mes kasdien prarandame nuo 150 iki 300 plaukų (109500 per metus), vidutiniškai kiekvienas plaukas laikosi ant galvos nuo 2 iki 6 metų. Be to barzdos ir ūsų plaukai auga greičiau nei ant pakaušio, pridėdami kasdien beveik 0,38 mm. Po rytinio skutimosi iki vakaro išlenda 0,14 mm šeriai ir jau yra pastebimi.

Pradedant nuo 35 – ųjų metų mes imame prarasti savo smegenų ląsteles (neuronus). Bet šių ląstelių pas mus tiek, kad toks praradimas bendrame fone ne toks jau ir ryškus. Kad ilgiau išsaugotume proto šviesumą, medikai pataria jį treniruoti įvairiomis užduotimis ir kuo daugiau miegoti naktį.

Mūsų širdis atlieka vidutiniškai 80 dūžių per minutę, perpumpuodama tuo metu 5 litrus kraujo. Per metus širdis susitraukia 42 milijonus kartų ir perpumpuoja keletą plaukimo baseinų kraujo.

Kraujyje yra 35 milijonai raudonųjų kraujo kūnelių, pilnai atsinaujinančių kas keturi mėnesiai. Kiekvieniems 600 raudonųjų kūnelių atitenka tik vienas baltasis.

Nors mūsų ašarų liaukos gamina pusantro litro ašarų per metus, netikėkite verkiančiu kūdikiu. Jis, nežiūrint į tai, kad klaikiai šaukia, neišspaudžia nei vienos ašarėlės, nes iki trijų mėnesių ašarų liaukos visai nefunkcionuoja.

Mūsų akys vidutiniškai sumirksi kas tris sekundes, taip palaikydamos drėgmę. Tam reikia 10 milijonų raumenų susitraukimų per metus.

Ramioje būsenoje žmogus įkvepia 16 kartų per minutę. Šiek tiek daugiau, kai jam kam nors prireikia fizinių pastangų ar nervuojantis. Vidutiniškai per minutę mes įkvepiam ir iškvepiam 8 litrus oro ir kasdien kvėpavimo proceso metu prarandame pusantro litro vandens.

Statistinis suaugęs žmogus suvalgo 2000 kilokalorijų per dieną, per metus – apie 730 tūkstančių. Šitame kalorijų pečiuje sudega apie 78 kg bulvių, 26 kg cukraus, 500 obuolių, 150 kepalų duonos ir apie 200 kiaušinių.

Kaip mes išnaudojam suvalgytas kalorijas? 55 kilokalorijos dingsta per kiekvieną miego valandą; 75 – per kiekvieną sėdimo darbo valandą; 200 – valandą pasivaikščiojus ir 500 – per valandą lipimo laiptais.

Nagai ant rankų mums auga lėtai – viso 0,6 cm per mėnesį. Taip per metus jie priauga tik 7,7 cm. O nagai ant kojų auga dar du kartus lėčiau nei ant rankų.

Jauno žmogaus odos sudėtyje yra didelis kiekis vandens – beveik 8 litrai! Bet kasdien per ją mes netenkame beveik 2 litrus skysčių. O per metus savo „odinį” dangalą žmogus visiškai pakeičia tris kartus. Netekdami mirusių ląstelių mes keičiam jas naujosiomis 120 dienų bėgyje.