Užlipkime santykių laipteliais

Turbūt nieko nereiks įtikinėti, kad į santykius su nauju pažįstamu lipame tarsi laipteliais. Turime tam tikras frazes, kurias naudojame norėdami ką nors užkalbinti, dažniausiai mokame dominantį pašnekesį ir palaikyti. Taip palaipsniui, pasikliaudami savo „žinojimais“ ir nuojautomis, lipame į santykių viršūnę, kuri kiekvienam žmogui baigiasi skirtingame aukštyje.

Kai kalbasi du žmonės, jie kone visada apsikeičia iš anksto žinomais posakiais: „Malonu jus matyti. Kas naujo? Kaip sekasi?” Šis ritualas skirtas patvirtinti domėjimąsi vienas kitu. Jeigu jis tęsiasi, jei ir toliau kalbama: „Puikus šiandieną oras. Įspūdingos vakar buvo varžybos. Kas naujo darbe?”, bendraujantieji lieka ant pirmojo tarpusavio pažinimo laiptelio. Todėl po penkiolikos dvidešimt tokio pokalbio minučių jiems beliks arba atsisveikinti, arba pakilti aukštėliau, imti aptarinėti faktus.

Kai žmonės mažai pažįstami, svarbiausi juos dominantys faktai yra pagrindiniai vienas kito gyvenimo orientyrai. Tada įdomu, kiek pašnekovui metų, ką jis/ji dirba, kokią mokyklą baigė, kur gyvena. Šis apsikeitimas faktais labai panašus į pokalbį įsidarbinant. Per mažai pasakyti — blogai, bet per daug išsipasakoti — irgi neverta. Kas yra daug, o kas mažai, — nustato abu pokalbio dalyviai. Vadovautis išankstine nuostata, jog reikėtų būti atviresniam ar uždaresniam, būtų klaida.

Faktas gali reikšti ir daug, ir mažai. Jeigu trisdešimtmetis sako: „Esu nevedęs”, tai gali būti įdomu. Bet su juo nutarusiai paplepėti merginai įdomiausia sužinoti šio vaikino nuomonę apie tinkamiausią laiką kurti šeimą, nes vienas trisdešimtmetis tvirtins, jog jau ieško pastovių santykių, o kitas samprotaus, kad dar nori pasidžiaugti nevaržoma laisve.

Pasakydami savo nuomonę, leidžiame kitam geriau mus suprasti, o drauge kviečiame jį būti atviresnį. Antra vertus, pernelyg skubėdami reikšti nuomonę, sukeliame kategoriško, nepakantaus kitų mintims žmogaus įspūdį.

Bendra nuomonė palengvina atskleisti jausmus. Jausmams negalioja objektyvumo reikalavimai. Iškraipantis faktus žmogus neatrodys patrauklus, nuomonę reikia pagrįsti, taigi ji irgi gali būti įvertinta. Dalydamiesi jausmais, įleidžiame kitą į tą savo vidinio pasaulio dalį, kurioje esame pažeidžiamiausi, taigi parodome ir didesnį pasitikėjimą bei labiau atsiveriame.

pshichologas dr. Gediminas Navaitis
2008 Kovo 27 d.