Kaip padėti kenčiančiam nuo depresijos?

Beveik kasdien jautiesi prislėgtas, nebejauti malonumo net darydamas mėgstamiausius darbus, kinta svoris, nekokybiškai miegi, jauti nuovargį, kaltės jausmą, kartais net pagalvoji apie savižudybę?..

Galėčiau teigti, jog tave užplūdo rudeninė nuotaika, tačiau yra ir kitas variantas: depresija. Jeigu tau dar neteko susipažinti su ja, tai klausykis įdėmiai. Sužinosi kelis būdus, kaip padėti sau ar draugui ištrūkti iš šios pabaisos glėbio. Taip pat gausi keletą vertingų pasiūlymų, kaip gyventi, kad nesusirgtum ja.

Dažnai mūsų nuotaikų kaita priklauso nuo tokių dalykų kaip oras (dažniausiai ruduo beii žiema), maistas (prastas maitinimasis, mažai šviežių vaisių bei daržovių), nelaimės (mylimo žmogaus netektis, pykčiai šeimoje, skyrybos), įvairios ligos (vėžys, paralyžius, virusinės infekcijos), intensyvaus hormonų persitvarkymo periodai (paauglystė, nėštumas, gimdymas, menopauzė), socialiniai faktoriai ir netgi paveldimumas. Paskutiniu metu „depresija“ tapo netgi madinga! Taip taip, madinga. Keista, tiesa? Išryškėja tokios subkultūros kaip Gotai bei Emo. Imu „depresiją“ į kabutes, mat šie žmones dažniausiai neserga šia sunkia psichikos liga, o tik imituoja. Vieni iš jų šlovina mirtį bei vartoja tokias frazes kaip „Aš liūūdžiu, gyvenime“ , kiti bando atkreipti į save dėmesį „pjaustydamiesi venas“. Nors sunku būtų tai pavadinti depresija, tačiau taip jau yra.

Pagrindinės depresijos komplikacijos – didelė savižudybės rizika. Kodėl? Žmogus, sergantis šia liga jaučiasi kaltas dėl visų įvykių, kurie pastumėjo jį link visiškos apatijos gyv

venimui. Tokiam žmogui reikia skubios pagalbos. Ypač čia, Lietuvoje, nustatyta, jog nusižudo labai didelė dalis žmonių – tiek jaunų, tiek pagyvenusių. Kartais mes net neįtariame, jog žmogus serga depresija, tačiau kai stovi šalia jo karsto, tampa per vėlu. Būna, kad žmogus tampa labai piktas arba tiesiog visiškai nurimsta, tampa liūdnas, susimastęs. Tai nevisada reiškia, jog jis serga. Tačiau, jei tai tęsiasi ilgiau nei būtų normalu (pvz. mėnesį), tai verta sunerimti. Pasidomėk juo, paklausk, ar kas ne taip, bandyk išsiaiškinti jo problemas. Nebūtina „lysti į akis“ per prievartą, tiesiog pabandyk elgtis santūriai ir draugiškai. Kartais depresiją paskatina net tokie dalykai kaip temperatūra. Anot Linos: „Ištisus du metus man laikosi temperatūra. Nuo to aš puoliau į depresiją“.

Ką daryti, jei tavo draugas susirgo depresija? Visų pirma turri suprasti, kad jam dabar sunkus metas ir šis žmogus reaguos į viską daug jautriau nei anksčiau. Turi jam padėti suvokti, kad jis tau labai svarbus (geriau būtų, jei taip ir būtų) ir kad tu jam nuoširdžiai nori padėti. Deja, ne viskas visada taip paprasta. „Su manimi kalbėtis buvo beprasmiška, kol nepradėjau gydytis. Dabar jaučiuosi geriau, atsirado noras bendrauti,“ – pasakoja Justina. Reikalinga kantrybė, jei nori bendrauti su tokiu žmogumi. Pabandyk pasiūlyti pabėgioti ankstų rytą (tai puikus būdas praskaidrinti visą dieną – jokių pra

agiedrulių!). Pasiūlyk draugui kurti – muziką, piešinį, poemą ar net patiekalą! O jei nei viena, nei kita nepasiteisins, teks suprasti, jog visgi ši stadija yra sunkesnė nei kitos.

Kiti būdai pagelbėti žmogui, sergančiam depresija, būtų tokie: psichiatrinis gydymas. Kai kuriems žmonėms skiriami vaistai – antidepresantai (efektyvus gydymo būdas). Vaistų yra įvairiausių tipų. Gydytojas juos parenka pagal depresijos lygmenį. Vieni labiau tinka, kai žmogus jaučia nerimą, kiti – kai vargina mieguistumas, energijos stoka, netgi seksualiniai sutrikimai. Dar vienas veiksmingas gydymo būdas būtų psichoterapija, šviesos terapija, fiziniai pratimai.

Jeigu taip nutiko ir tau, nusiramink – tai geriausia, ką gali padaryti be didelių pastangų. Galbūt tai nėra depresija, o tik laikinai užėjęs nerimas dėl mokslų, mylimojo ar darbo. Apsilankyk pas psichologą – juk tai puikus dalykas. Neprivalai būti beprotis, kad eitum štai pas tokį gydytoją. Tiesa, kartais jie taip pat negali padėti, nes ne visi tai sugeba. „Depresija yra nuodėmė“ – sako Kierkegaard. Pats nuo depresijos kentėjęs filosofas mano, jog tokiam žmogui tiesiog trūksta „tikėjimo“. Jis netgi sakė, jog gydytojai negali niekuo padėti tokiam žmogui. Tik tu pats gali padėti sau. O jei ne, tai prašyk draugo pagalbos. Juk nėra taip sunku, ar ne?

0 thoughts on “Kaip padėti kenčiančiam nuo depresijos?”

 1. Padeti paciam sau, leiskite paklausti kaip??? Kai vienu metu ant tavo galvos pasipila smugiu lavina, kai tu supranti, kad draugu nera, o yra tik tavo pinigines naikintojai, kai suvoki, kad tau balansuojant ties darbo netekimo riba niekas nepades, o dar apreks ir isvadins nevykusiu zmogum, dingsta visos svajones, dingsta viskas kuo tikejai…. ir suvoki, kad gyvenimas tera pilka mase, nuo kuriuos atsiribojai pasislepes savo akvariume. Nes zinau, kad jei paliksi ta akvariuma tapsi tuo paciu pilkos mases zombiu, kuris dievina alkocholi, tusus ir tai vadina pasilinksminimais. Eini visur ir visada vienas, nes tariama antra puse nusprende, kad pazaide ir gana…. Ir kaip tokiais atvejais galima padeti sau, save apgaudinejat ir vos ne po hipnozes itaka irodyti save, kad esi rozine karve, tikinti roziniu rytojumi??? Kad siandien nerandi saves, o rytoj kokioj spintos lentynoj rasi savo pasaukima??? Kad kai atidarysi duris ant tavo galvos nusileis angelo pavidalo antroji puse??? Baikit skiesti tas nesamones, realybe yra pilka, pikta ir jai nusispjauti, kaip praeis tavo diena. Taip kai mes susitaikome su esame padetimi ir nusprendiame, kad taip ir turi buti – juk kariams suo ir pripranta.

  Reply
 2. Nervines labai sunku gydyti,stengtis nesuirgti, jeigu prededa jausti ka nors su nervais nedelsent reikia imtis priemoniu,ojei ne liksi visam gyvenimiui luosas

  Reply
 3. Labas Skaitytojau, tiesiog skaitai ir rasai mano mintis.Yra pilna straipsniu apie depresija, vienisuma,kas tai yra, apibrezimai visokie.Kad tai negerai, nes gali ivykti tas ar anas…..visi raso,kad reikia rasti jegu isgyventi ir atsistoti ant koju ir tt.O kaip tai padaryti? Draugai sako-nezyzk daugiau, kas cia tokio? o kad sienom laipai, niekas nemato. Tik kartoja-kaip tu pasikeitei.Kiti sako, kad tai tinginyste.Toks jausmas,kad draugai ar artmieji tiesiog bijo zodzio depresija.Kaip koks keiksmazodis jiems, arba mano,kad tai jau reiskia,kad esi psichinis ligonis ir reikia gedytis to.Taigi, taip ir lieki vienisa su savo depresija

  Reply
 4. Mano draugas serga sunkia depresijos forma. Jauciu jo skausma, bet man sunku ji suprasti. Kartais net ir bendrauti, atrodo, nezinau kaip. Vienu zodziu, man taip pat nelengva ir greiciau jis pasveiktu!

  Reply
 5. jooo visada lengviau pasakyti nei padaryti, vyras nusprende pazaisti meile, as nemiegu, skrandis streikuoja, mintyse amzini klausimai kodel? kaip? kada? o dar dirbti reikia, dar vaikai 2 namie, kuriems esu reikalinga, o mintys deje manes neklauso as pati depresijoje gal tik pora menesiu, bet po eilines isterijos nuejau pas gydytoja ir pasiprasiau antidepresantus kad israsytu, kai ji pamate mane ir dar papasakojau kaip jauciuosi is karto parase. Tikiuosi gal nors kiek pades atitrukti ir susitvarkyti su savo mintimis

  Reply
 6. pagal požymius man depresija daugiau negu 2 metai. Bandau daug ką – per jėgą ištempiu save į gimtadienius, šventes, padedu kitiems žmonėms. Bet viskas padeda tik tuo momentu, po to vėl tas pats. Nesikreipiu į gydytojus, nes manau, kad cheminis dvasios gydymas nėra gerai.
  Manau, kad padėti gali tik artimas žmogus, kurio, deja, šalia nėra…

  Reply
 7. depresija baisus dalykas bet geriausias daktaras pats sau tik reik prisiverst keist poziury y gyvenima ir dar reik gero sukretimo is sono kad atsitoketum ir ismoktum gyventman taip buvo depresija tik verkiau dejavau gyvent nenorejau beveik visi nusisuko tik du zmones ne bet negloste o gerai iskoliojo kad atsimekciau ir pasake arba zliumk visa gyvenima ir lik viena arba pradek nuo saves keisk poziury mylek save kovok uz save ir kiti pamils ir pades tau nieks nera lenngva bet galima neprisileist blogybiu energetiniu vampyru ismokt reik saugot save as atsigavau dabar pasaulis spalvotesnis o mama mano gilioj depresijoj niekaip nepadejau nors sukisau santaupas ir vos neisardziau seimos per jos depresija .as tiesiog ja palikau taip negalima gyvent ,visos bedos turi sprendimo buda tik mastyt reik o nepanikuot .linkiu visiem atsigavimo ir blaivaus mastymo ir neleiskit saves skriausti .sekmes

  Reply

Leave a Comment