Švedija

ŠVEDIJA

Bendri duomenys

Plotas – 450000 km2Gyventojai – 8946193 gyv.Valdymo forma – konstitucinė karalystėValstybinė kalba – švedųTikėjimas – Evangelikų LiuteronųPiniginis vienetas – Švedijos kronaSostinė – Stokholmas (1,4 mln. gyv.)Gyventojų ūkinė veikla: žemės ūkis – 3%, pramonė – 34%, aptarnavimo sfera –63%

Švedija – mūsų kaimynė Baltijos jūros vakariniame krante. Taididžiausia Šiaurės Europos ir trečia po Prancūzijos ir Ispanijos Europosšalis, bet gyventojų skaičiumi ji tik šešiolikta. Iš šiaurės į pietusŠvedija nutįsusi beveik 1600 km. Švedijos jūrų siena 7000 km ilgio irilgesnė nei sausumos. Pietuose 4 km pločio Eresūno sąsiauris skiria šiąšalį nuo Danijos. Švedija padalyta į 24 administracines sritis – lenus, bet ją sudarotrys istorinės-geografinės dalys: 1) pietinė – Jotlandas, 2) vidurinė – Sveatlandas, 3) šiaurinė – Norlandas, kuris apima 3/8 krašto ploto. Švedija randasi šiaurės Europoje ir užima Skandinavijos pusiasalioRytinę dalį. Jos kaimynai vakaruose – Norvegija, o šiaurės rytuose –Suomija. Botnijos įlanka yra Švedijos rytuose, Baltijos jūra skalaujapietinius Švedijos krantus, Kategatas, Zundas ir Skagerakas –pietvakariuose. Švedijai taip pat priklauso keletas salų Baltijos jūroje.Didžiausios – Gotlandas ir Olandas. Švedijos sostinė – Stokholmas. Jis taip pat ir didžiausias šaliesmiestas. 2000 metų liepą Švedija ir Danija susijungė 10 mylių (16 km) ilgiotiltu ir tuneliu tarp Kopenhagos (Danijos sostinė) ir Malmės miesto, kurisyra trečias pagal dydį Švedijos miestas.

Žemėlapis

Vėliava

Gyventojai

Apie 96 % šalies gyventojų yra švedai. Švedų kalba priklauso germanųkalbų grupei. Prie Suomijos sienos gyvena apie 30000 suomių, o Laplandijoje– apie 15000 senųjų šiaurės gyventojų – samų. Didžioji krašto gyventojųdalis išpažįsta liuteronybę. Švedija – užima vieną pirmųjų vietų pasaulyje pagal žmonių gyvenimotrukmę (78 metai). Gyventojų tankumas krašte labai nevienodas. Laplandijoje1 km2 gyvena vos vienas žmogus, o Skonėje – daugiau kaip 100. Apie 83 %žmonių gyvena miestuose, o Stokholme, Gėteborge, Malmėje ir jųpriemiesčiuose telkiasi trečdalis krašto gyventojų.

Pagrindinės etninės rasės yra baltieji – 88%; Samiai, suomiai, danai,norvegai, jugoslavai, graikai, turkai ir kt. Emigrantai – 12%. Raštingųgyventojų sudaro 99%. Nedarbo lygis Švedijoje siekia 6,3 % plius apie 5 % tų gyventojų,kurie praeina apmokymo programas (1998 m. duomenys). Darbingų žmonių sudaroapie 4,552 mln. gyv., iš kurių 38,3% dirba visuomeninių-socialinių paslaugųsferoje, 21,2% – kalnakasyboje ir gamybos pramonėje, 14,1% – komercijoje,maitinimo sferoje, 9% – bankininkystėje ir draudime, 7,2% – ryšių sferoje,7% – statybose, 3,2% – žemės ūkyje, žvejyboje ir miškininkystėje. Kaime vyrauja didelės sodybos-fermos. Švedai mėgsta pieną ir pienoproduktus, valgo daug keptos mėsos ir žuvies, ruginius paplotėlius(knekebriodus). Keletas labai pikantiškų patiekalų: – višta, kepta molyje, – alaus sriuba, – žuvies pyragas, – marinuotas kiškis ir t.t. Kavą švedai geria 5-6 kartus per dieną. Populiariausios sporto šakos –ledo ritulys, futbolas, slidinėjimas, orientacijos sportas. Populiariausios šventės Švedijoje yra Šv.Kalėdos ir Joninės. Birželio6-oji – Švedijos vėliavos diena – valstybinė šventė. Nemažai švedų išgarsėjo visame pasaulyje: gamtininkas K.Linėjus,fizikas A.Celsijus, dinamito išradėjas ir Nobelio premijos steigėjasA.Nobelis, skulptorius K.Milesas, režisierius I Bergmanas, rašytojaA.Lindgren ir daugelis kitų.

Valdymas

Oficialiai Švedija vadinama Švedijos karalyste, konstitucinemonarchija. Nuo 1809 iki 1975 m. karalius buvo valstybės galva, tačiau jisneturėjo daug galios. Pirmasis Švedijos karalius buvo Olaf Skötthomung, jisbuvo baptistas. Dabartinis valdovas yra karalius Karlas XVI Gustafás (Carl Gustaf)(1973). Ekonominis suklestėjimas, paremtas neutralia politika, leido Švedijaikartu su Norvegija tapti pionieriais sveikatos, darbo apsaugos irgyvenamojo būsto aprūpinimo programų sukūrime. 44 Socialistų vyriausybėsvaldymo metai pasibaigė 1976 m. į valdžią atėjus konservatorių koalicijai.Po 1982 m. rinkimų Socialistai vėl grįžo į valdžią. Tačiau po 1986 m.vasario 28 d. Ministro Pirmininko Olof Palme nužudymo Švedija buvo tiesiogpriblokšta. Palme’s Socialistų vidaus politika buvo tęsiama jo įpėdinio

Ingvar’o Carlsson’o. 1991 m. rinkimus laimėjo nauja koalicija iš keturių konservatyviųpartijų. Ji įsipareigojo sumažinti mokesčius ir toliau kelti socialinioaprūpinimo gerovę, tačiau nekeisti Švedijos neutralios užsienio politikos.Pirmuoju ministru pirmininku tapo Goranas Personas (Göran Persson) (1994).1994 m. rugsėjo mėn. Socialistai Demokratai vėl iškilo po 3 metų pertraukoskaip opozicinė partija.

Istorinė praeitis

Dabartinės Švedijos teritorijoje žmonės apsigyveno IX-VIIItūkstantmetyje pr.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 666 žodžiai iš 2188 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?