Malta
EkonomikaŠalies ekonomika per paskutinį dešimtmetį smarkiai išaugo. Maltos piniginisvienetas yra lira (MTL), tai stabilus piniginis vienetas lyginant su kt.pagrindinėmis valiutomis. Maltos lira tiesiogiai susieta su trijų valiutųkrepšeliu: euru (56.8 %), svarų sterlingų (21.6 %) ir JAV doleriu (21.6 %).Viena Maltos lira lygi 100 centų.Šalies metinės vieno žmogaus pajamos sudaro apie 3,588 Maltos lirų (8,700eurų). Turizmas yra viena iš labiausiai išvystytų ekonomikos sričių,gamybos sektorių sudaro elektros įrengimai, popierius ir spausdinimas,rūbai ir avalynė, maistas, gėrimai ir chemijos pramonė. Didžiausiaskoncernas yra tarptautinė kompanija, gaminanti moderniųjų technologijųmikroelektronikos detales. Prie šalies ekonomikos taip pat prisideda laivųstatyba ir remontas.Turizmas sudaro apie 25% šalies BVP (bendrojo vidaus produkto). Strateginissalų išsidėstymas leido Maltai išvystyti svarbias prekybos pozicijas. Perpaskutiniuosius 40 m. Malta pasikeitė nuo karinio iki pramoninio pagrindo.Šiandien šalis turi klestintį ir pelningą pramoninį sektorių, sudarantį 23%BVP. Maltoje dažniausiai užsienio investicijos suplaukia į inžineriją,elektronines detales ir jų surinkimą, plastikinius gaminius, farmaciją,programinę įrangą ir tekstilę. Maltoje yra palyginti žemas nedarbo lygis. Nuo 1994 iki 1999 m., lygiskito nuo 4.1 iki 5.3%.GEOGRAFIJA
Malta yra salynas, esantis Viduržemio jūroje, tarp pietų Europos ir šiaurėsAfrikos. Salynas stūkso 96 km. į pietus nuo Sicilijos ir 290 km. nuoarčiausio Afrikos kranto.Malta yra didžiausia salyno sala, užimanti 246 kv.km.. Kita sala Gozo yramažesnė ir užima 67 kv.km. ir yra rečiau apgyvendinta. Likusios salos yramažos ir paprastai negyvenamos. Salos kranto linija yra giliai įrėžta,sudarydama natūralų uostą. Valeta, šalies sostinė, įsikūrusi kyšulyje tarpdviejų uostų. Nežiūrint tai, kad daugumoje salų dominuoja uolėtospakrantės, yra keletas smėlėtų paplūdimių.Maltai būdingas tipiškas Viduržemio jūros klimatas, su sausomis, šiltomisvasaromis ir švelniomis žiemomis. Vidutiniškai liūtys per metus krenta 559
milimetrų, iš kurių 521 milimetrų iškrenta vėlyvą rugsėjį ir kovą.GYVENTOJAI
Maltoje gyvena apie 380,000 gyventojų, iš kurių 49.5 % sudaro vyrai ir 50.5% moterys. Malta yra viena iš tankiausiai apgyvendintų šalių pasaulyje, kurgyvena 1,198 gyventojų kv.km., kuomet ES šalių vidurkis sudaro 117gyventojų kv.km.Valstybinė kalba yra maltiečių kalba (arabų ir italų kalbų sąmaiša). Tačiaukaip oficialios kalbos pripažįstamos abi: maltiečių ir anglų. Oficialiospublikacijos, įskaitant įstatymus, leidžiamos maltiečių ir anglų kalbomis.Dauguma komercinių ir banko dokumentų yra rašoma anglų kalba. Praktiškaivisi maltiečiai kalba dviejomis kalbomis, kai kurie iš jų vartoja ir italųkalbą.Dauguma Maltos gyventojų yra Romos katalikai. Bažnyčia čia daro stipriąįtaką šalies kultūriniame ir socialiniame gyvenime, švietimo vystyme. 1997m. raštingumo lygis buvo apie 97 % šalyje. Maltos salos susiformavęViduržemio jūros centre, kas literatūriškai vadinama “Pasaulio viduriu”.
GYVENIMO SĄLYGOS
ŠventėsKiekvienas miestas ar kaimas turi bent vieną dieną skirtą kuriam norsšventajam ir tai vadinama švente. Šventės čia yra religinės prigimties, suformaliomis bažnytinėmis apeigomis, per kurių kulminacija šventojo statulanešama per gatves minios žmonių. Tačiau tai panašu į tikrąsias šventes, kurdominuoja triukšmas ir daug spalvų, kur vakaras vainikuojamas fejerverkais,gatvės išpuošiamos dekoracijomis bei maisto stalais, organizuojamasaudringas paradas.
Pasaulio vidurysMaltos salos susiformavę Viduržemio jūros centre, kas literatūriškaivadinama “Pasaulio viduriu”. Visi didesni Europos istoriniai įvykiai palikopėdsaką salų vystimesi. Romėnai, normandai, Napoleonas ir britų Imperijabuvo susiję su Maltos salomis. Tai buvo karai, kurie kūrė istoriją, tačiauyra ir taikos puslapis, kuriuo buvo pabaigtas Šaltasis karas tarp Sovietųlyderio Gorbačiovo ir Amerikos prezidento Bušo. Sutartis buvo pasirašyta1989 m. viename iš Maltos uostų.
TradicijosPer amžius bendraudami su kitų šalių žvejais maltiečiai įgijo gabumųįvairioms kalboms. Maltos lankytojams daro stiprų įspūdį maltiečiųgebėjimas laisvai bendrauti su atvykėliais. Anglų ir maltiečių kalbos yraoficialios salose, tačiau mokyklose galima mokintis daugumos Europos kalbų.Todėl į Maltą atvyksta daug žmonių iš žemyno mokintis anglų ar kt. užsieniokalbų. Tai daugiausiai jauni ir pagyvenę žmonės.
Nėra problemų!Maltiečiai niekur nemato problemų. Tradicinis svetingumas lankytojamsperaugo į natūralų pasiryžimą padėti ir susidoroti su iškilusiaissunkumais. Netgi Briuselyje yra mažas restoranėlis, vardu Maltos sala, kurdominuoja antraštė: “kur praeiviai yra draugai”. Tai turbūt geriausiasapibūdinimas vietos atmosferai. Bėgant laikui maltiečiai išmokoimprovizuoti. Nuomotis būstą Maltoje reiškia ne tik vietą pernakvoti, bettai daugiau yra gyvenimo filosofija, skatinanti užmegzti naujus ryšius,bendrauti.
Malta – dažnai vadinama viduržemio perlu – yra tik 90 km nuo Sicilijos ir290 km nuo Afrikos žemyno. Tik keli kilometrai nuo Maltos salos yra Gozo,Kamino ir dar keletas nedidelių salų. Malta ir Gozo – koralinės kilmėssalos, todėl jų pakrantės uolėtos, įprastų poilsiautojams smėlėtųpaplūdimių – tik keletas. Nors Maltos sala labai nedidelė – 27 km ilgio ir14 km pločio – čia rasite daug architektūrinių ir istorinių objektų.Daugelis miestelių iki šių dienų turi gerai išsilaikiusius, dar menančiusMaltos Riterių Ordino laikus, senamiesčius, bažnyčias, pilis. Maltossostinė La Valeta gali didžiuotis viena gražesnių Europoje St.John katedrair magistro rūmais. Tiek Maltoje tiek Gozo salose yra išlikusiosnenusakomos, paslaptingos megalitinės šventyklos. Aišku, tai jų liekanos,bet tai, kas liko iš prieš 6000 – 7000 metų statytų pastatų, stulbina.
Kadangi Maltos krantai uolėti, jūra čia labai skaidri. Nardytojams
sudarytos idealios sąlygos nerti į spalvingą žuvų pasaulį tiesiai nuokranto.Pasyvaus poilsio mėgėjai neturėtų nusivilti uolėtom pakrantėm. Visur, kurpadaryti pliažai, yra įrengti laipteliai. Viešbučiai, kurie turi savonuosavą pliažą, papildomai pasirūpina nemokamais gultais ir skėčiais,dažnai papildomai įrengia baseiną, kad gylio bijantys poilsiautojai turėtųkur paplaukioti. Žemesnės kategorijos viešbučiai dažniausiai neturi savopaplūdimio, tuomet poilsiautojai naudojasi bendru pliažu, kuriamedažniausiai nėra gultų. Tokiu atveju patogiam poilsiui siūlytumėmeatsivežti pripučiamą čiužinį, bus daug maloniau degintis, nei ant akmenų.Maltoje yra keletas smėlėtų paplūdimių, bet iki jų tenka važiuoti apie 1val.
Maltoje transporto judėjimas yra toks pats kaip Anglijoje, t. y. vairasmašinose – dešinėje pusėje. Gana sudėtinga išsinuomavus mašiną per vienądieną susiorientuoti. Be to eismas labai intensyvus, nurodomųjų ženklųbeveik nėra. Salos pažinimas išnuomota mašina – gana varginantisužsiėmimas. Visas salos įžymybes galima pasiekti su vietiniais autobusais.Autobusai čia gana seni (kai kurie net penkiasdešimties metų senumo!), bettechniškai tvarkingi.
Kadangi netoli Sicilija, iš Maltos yra organizuojamos išvykos į Siciliją,aplankant Etnos ugnikalnį ir Taominos senovinį miestelį.Malta – tai 3 gyvenamosios ir 2 negyvenamosios salos Viduržemio jūroje, 93km į pietus nuo Sicilijos, 290 km į šiaurę nuo Afrikos.
Malta – tai lobių sala arba tiesiog muziejus po atviru dangumi. Nuo senųlaikų savo įtaką čia stengėsi plėsti įvairios tautos, nes kontroliuotiMaltos salyną – tai valdyti visą Viduržiemio jūros regioną. Saloješeimininkavo finikiečiai, romėnai, arabai, normandai,ispanai. XVI amžiujesaloje įsiviešpatavo Šv. Jono (Maltos) riterių ordinas, atnešęs į salą savokultūrą bei tradicijas.
Gerokai prieš finikiečius Maltoje gyveno gentys, turėjusios savitą
religiją. Jų statytos šventyklos yra senesnės net už Egipto piramides. Šių5 – 6 tūkstančių metų senumo šventyklų griuvėsiai išlikę iki dabar. Kretos– Mikėnų kultūrą geriausiai atspindi gausūs keramikos ir metalo dirbiniai.Iš romėnų laikų išliko katakombų griuvėsiai, sarkofagai. Muziejųekspozicijose gausu bizantinio stiliaus ir arabų taikomosios dailėsdirbinių. Ordino laikus mena Valetos, šalies sostinės, inpozantiškabažnyčių ir rūmų architektūra. O dabartinė šalies tvarka, matyt, buspaveldėta iš anglų administravimo laikų.Vienas išskirtinių salos bruožų – tai jos vietos gyventojų nuoširdussvetingumas ir draugiškumas. Savo sveiku humoro jausmu, prigimtiniulinksmumu jie užkrečia visus salos svečius.