londono istorija

LONDONLondonas yra Jungtinės Karalystės sostinė , 7 milijonus gyventojų turintis, Anglijos pietryčiuose esantis miestas, kuris užima 1580 kv. Km., plotą. Jis pastatytas ant Temzės (Thames) upės, Jungtinės Karalytstės kelių ir geležinkelių susikirtimo centre.DIDYSIS LONDONAS.Londonas palaipsniui besiplėsdamas “prarijo” daugybę jį supusių mažesnių miestų ir kaimų.Dabar miestu laikoma teritorija, kurią jiuosia kelias M25. LONDONO ISTORIJA55M. PR. Kr. Julijaus Cezario vadovaujama romėnų kariuomenė įsiveržė į Angliją, apsistojo Kente ir žygiavo į šiaurės vakarus iki Temzės išplatėjimo, kur dabar yra SOUTHWARK (vienas iš Londono rajonų).Priešingame upės krante gyveno keletas genčių, didesnių gyvenviečių nebuvo.Po 88-erių metų, antrosios romėnų invazijos likotarpiu, čia pastatytas didelis uostas ir įkurta pirklių bendruomenė. Romėnai pasistatė tiltą, šiauriniame upės krante įkūrė administracinius centrus; visa tai jie pavadino senoviniu keltišku vardu Londinium. Londonas-sostinėGreitai Londonas tapo didžiausiu miestu Anglijoje, 1066m., užkariavus normanams, jis buvo išrinktas sostine. Gyvenvietė pamažu augo, peržengdama pirminio miesto sienas, miesto, kuris 1666 m. Buvo faktiškai sunaikintas Didžiojo gaisro. Atstatymais po gaisro buvo suformuota ta dalis Londono, kurią dabar visi vadiname City; XVIII a.bėgyje Londonas apėmė aplinkines gyvenvietes, tarp jų karališkąjį Westminsterį , kuris ilgai buvo Londono politiniu ir religiniu centru.Staigus pramonės ir prekybos augimas XVIII-XIXa. Londoną padarė pačiu didžiausiu ir turtingiausiu miestu pasaulyje, tuomet atsirado klestinti vidurinioji klasė, pastačiusi tuos puikius namus, kurie tebepuošia sostinę.Turingųjų prabanga traukė milijonus nuskurdusių ir iš kaimų ir iš užsienio.Jie grūdosi nešvariuose būstuose, daugiausia į rytus nuo City, ir įsidarbindavo dokuose. XIX a. Pabaigoje pačiame Londone gyveno 4,5 mlijono žmonių ir aplinkui dar 4 milijonai.II pasaulinio karo bombardavimai sugriovė daugumą centrinių Londono rajonų ir XX a. Antroje pusėje vyko esminis atstatymas; tuomet išnyko dokai ir kita Viktorijos laikų pramonė.

ROMĖNIŠKASIS LONDONASKai romėnai I a.po Kr. Užgrobė Britaniją, jie jau valdė didžiulius plotus Viduržemio jūros pakrantėje.Tačiau stiprus vietinių genčių (karalienės Boadicea Iceni) pasipriešinimas darė Britaniją sunkiai valdomą.I a. Pabaigoje romėnai suvienijo savo jėgas. Londinium su uostu tapo sostine, maždaug III a. Ten gyveno apie 50000 žmonių.V a. Romėnų imperija subyrėjo, įgula išsikėlė palikdama miestą saksams.

VIDURAMŽIŲ LONDONASISTORINIS Londono padalijimas i komercinį ir vyriausybinį prasidėjo XI –ojo a. Viduryje, kai Edvardas Išpažinėjas Westminsteryje įkūrė karaliaus dvarą ir abatiją.Tuo metu Cityje pirkliai kūrė savo institucijas ir gildijas, buvo paskirtas pirmas Londono meras.Siautėjo ligos ir gyventojų skaičius nepadidėjo daugiau nei buvo romėnų laikais-50 000. 1348 m. Juodoji mirtis nusinešė pusę gyventojų.LONDONO TILTAS. 1209 M. PASTATYTAS PIRMAS AKMENINIS TILTAS IŠSTOVĖJO 600 METŲ.Tai buvo vienintelis tiltas per Temzę iki 1750m., kuomet pastatė Westminsterio tiltą tiltas turėjo 19 arkų ir daugelį metų tai buvo ilgiausias akmeninis tiltas Anglijoje. ELŽBIETOS LAIKŲ LONDONASXVIa. Monarchija buvo stipresnė nei bet kada anksčiau.Tudorai sutaikė visą Angliją, tuo paskatindami klestėti meną ir prekybą.Valdant Elžbietai I renesansas pasiekė viršūnę, tuomet buvo sukurtos tos nacionalinės vertybės, kurios praturtino pasaulio kultūrą:didieji geografiniai atradimai ir Anglijos teatras SHAKESPEARE O GLOBE TEATRAS. Elžbietos teatras buvo medinis ir tik pusiau dengtas, todėl esant blogam orui spektakliai būdavo atšaukiami.RESTAURACIJOS LAIKŲ LONDONAS 1642 M., kai pirkliai pareikalavo dalį karaliaus valdžios atiduoti parlamentui, prasidėjo pilietinis karas. Po to sekė Oliverio Cromwellio Respublikos laikotarpis, kurio metu dominavo puritonai.Jie paskelbė už įstatymo ribų paprastus malonumus-šokius, teatrą. Monarchijos restauracija valdant Čarlsui. II BUVO SUTIKTA DŽIAUGSMINGAI; atsipalaidavo užspausta kūrybinė žmonių energija. Šis laikotarpis pažymėtas dviejų didelių tragedijų –1665 m. Maro ir 1666 m. Didžiojo gaisro.

JURGIO LAIKŲ LONDONASAnglijos banko įkūrimas 1694 m. Skatino Londono vystymąsi ir, kai Jurgis I užėmė 1714 m. Sostą, Londonas tapo svarbiu finansų ir prekybos centru. West Endo aristokratai pradėjo tiesti elegantiškas aikštes ir terasas, tvarkydami miestą naujai praturtėjusios pirklių klasės gyvenimui. Architektai broliai Adamai, John’as Soane’as ir John’as Nash’as išvystė stilingą viduriniosios klaės namų statybą. Kaip ir Anglijos tapytojai, skulptoriai, kompozitoriai ir amatininkai, įkvėpimo jie sėmėsi iš didžiųjų Europos sostinių.KAPITONAS KUKAS (COOK) YORKSHIRE GIMĘS KELIAUTOJAS, KURIS ATRADO AUSTRALIJĄ, KELIAUDAMAS APLINK PASULĮ 1768-1771 M.

VIKTORIJOS LAIKŲ LONDONAS Didžioji šiandieninio Londono dalis priklauso Viktorijos laikams. Iki XIX a. Pradžios sostinę sudarė pirmapradė romėniškoji miesto dalis, Westminsteris ir Mayfair, iš vakarų pusės apsupti Bromptono, Islingtono ir Battersea gyvenviečių. Pradedant 1820 m. Šie žali plotai apstatyti terasinių namų eilėmis; juos pastatė industrializacijos pritraukti žmonės. Greitas miesto augimas sudarė problemų.1832 m. Kilo pirmoji choleros epidemija, o 1858 m. Nuo Temzės pakilo Didysis dvokas, kuris buvo toks stiprus, kad Parlamentas turėjo nutraukti darbą.1875 m. Josepho Bazalgette sukurta kanalizacijos sistema problemą išsprendė. TARPUKARIO LONDONASVisuomenė, kuri susiformavo po I pasaulinio karo, greitai persiėmė visomis XX a. Pradžios naujovėmis-automobiliai, telefonas, visuomenės transportas. Per kiną atėjo užatlantės, ypač muzikinė kultūra- džiazas, svingas.Viktorijos laikų visuomenė darėsi laisvesnė, žmonės pramogavo restoranuose, klubuose, šokiuose. Daugelis persikėlė iš miesto gyventi į priemiesčio dvarus. Paskui, 4-ajame dešimtmetyje, prasidėjo pasaulinė krizė, jos pasekmes likvidavo tik II pasaulinis karas.ANKSTYVASIS KINASLondone gimė (1889-1977) filme “Miesto žiburiai”. Jis buvo tiek nebylijo, tiek garsinio kino žvaigždė. POKARIO LONDONAS Didelė londono dalis buvo nušluota per bombardavimus. Po to sekė prastos architektūros metas, kai kurie pokario pastatai jau nugriaunami. Apie 1960 m.Londonas tampa pirmaujančiu miestu pasaulyje pop muzikos ir madų srityje; “Time” žurnalas Londoną pavadino “svinguojančiu “. Išaugo dangoraižiai, tačiau apie 1990 m. Praėjus mados bumui, kai kurie jų stovi tušti.

THE BEATLES-tai 1965m. Pop grupė iš liverpulio, kurie prieš keletą metų tapo žvaigždėmis dėl savo originalių ir nuoširdžių dainų. Ši grupė simbolizavo nerūpestingą 7-ojo dešimtmečio Londono dvasią.THE ROYAL FESTIVAL HALL(1951) festivalio koncertų salės pastatytas yra iki šiol mieto įžimybė.MARGARET THATCHER pirmoji moteris Britanijos ministrė pirmininkė (1979-90m.), jos aktyviai diegta rinkos politika sąlygojo 9-ojo dešimtmečio ekonominį pakilimą.KANADOS BOKŠTAS (1991)-AUKŠČIAUSIAS LONDONO PASTATAS, SUPROJEKTUOTAS CEZARIO RELLI`O. KARALIAI IR KARALIENĖS LONDONENuo 1066 m., kai Williamas Nugalėtojas Westminsterio abatijoje pradėjo karūnavimo tradiciją, Londonas pasidarė karališkoji Anglijos sostinė. Londone yra palikę savopėdsakus vieni po kitų ėję karaliai ir karalienės: Henrikas VIII medžiojo Richmonde, Čarlsas I nukirsdintas Whitehalle, jaunoji Viktorija jodinėjo Queensway. Daugelis tradicinių Londono ceremonijų susiję su karaliaus dvaru.

DEŠIMT ŽYMIAUSIŲ LONDONO TURISTINIŲ VIETŲ St Paul’s cathedra Hampton Court ramieSargybos pasikeitimas Britų muziejus(Buckinghamo rūmuose)Nacionalinė galerija Westminsterio abatijaMadame Tussaud`s Parlamento rūmai(muziejus)Londono Taueris Viktorijos ir Alberto muziejus

ŽYMŪS LONDONIEČIAIVisais laikais Londonas buvo vieta, kur rinkdavosi iškiliausi ir įtakingiausi epochos žmonės.Kai kurie iš jų atvyko į Londoną iš kitų Britanijos vietų arba iš užsienio, kai kurie buvo augę ir gimę Londone. Visi jie paliko Londone savo pėdsakus, vieni projektuodami ir statydami puikius, ilgai išliekančius pastatus, steigdami institucijas, kiti tapydami arba aprašydami miestą, kuriame gyveno.Gyvenimas, sklindantis iš Londono, įtakojo likusį kultūrinį pasaulį. LAIKANTIS LONDONO CEREMONOJOSEKARALIŠKOSIOS CEREMONIJOSNors karalienės vaidmuo dabar tik simbolinis, Bekingemo rūmų sargyba tebesaugo rūmų teritoriją. Įspūdingas reginys-SARGYBOS PASIKEITIMAS: tviska uniformos, aidi komandos, skamba maršai. Kai karalienė yra rezidencijoje, sargybą sudaro 3 karininkai ir 40 sargybunių, kai karalienės nėra, 3 karininkai ir 31 sargybinis.Ceremonija vyksta priešais rūmus, publikos akivaizdoje. Sargybos pasikeitimo ceremonija vyksta dar dviejuose vietose-HORSE GUARDS ir LONDONO TAUERYJE, ŽALIOJOJE AIKŠTĖJE. RAKTŲ PERDAVIMO CEREMONIJA Taueryje yra viena iš pačių trumpiausių sostinės ceremonijų. Po to, kai užrakinami visi vartai, prieš perduodant raktus saugojimui Qeen`s house, paskutiniame sargybos poste trimituoja trimitininkas.Gimtadienių ir kitomis progomis Londono Taueryje ir Hyde parke yra grandiozinis: eilėje išsirikiavę kaip vienas stovi 71 raitelis, pradeda griaudėti 6 patrankos, sveriančios po 13 svarų.

Kasmetinė VĖLIAVOS PAGERBIMO ceremonija pati iškilmingiausia Londone, jai būdingas puošnumas, spalvų ir muzikos dermė. Pradžioje iššaunama karališkoji salvė, po to, kai pražygiuoja jos būrys, karalienė išeina į būrio priekį ir nuveda rikiuotę į Bakingemo rūmus, čia antrą kartą vyksta rikiuotės paradas.

LONDONAS- MIESTAS PRIE UPĖS

Senąja keltų kalba upė vadinta Teme.Romėnai pasinaudojo šiuo žodžiu, įvardindami didįjį vandens kelią, prie kurio jie prieš 2000m. Įkūrė Londinium. Naująjį miestą romėnai statė palei rytinę upės dalį, nes toje vietoje pagal tuometines technologijas buvo paprasčiausia statyti tiltus.Nuo šio momento upė pradėjo vaidinti likimo vaidmenį Londono istorijoje.VIII-IX a. Užkariautojams vikingams upė buvo kelias į Angliją, Tudorų laikais prie Temzės kurtas karališkas laivynas. Iki 1950-ųjų metų buvo pagrindinė šalies arterija. Pasikeitus prekybos modeliams, stovėję upėje didieji laivai nuplukdyti kitur ir upė iš esmės tapo sostinės pramogų vieta. Ten, kur kažkada buvo prieplaukos ir prekių sandėliai, dabar yra krantinės, barai, restoranai. Vienas iš įdomiausių būdų pamatyti sostinę – tai paplaukioti laivu.Keletas kompanijų miesto centre siųlo apžvalginius kruizus. Kelionių trukmė- nuo 30 min. Iki 4 val..bene pats populiariaiusias maršrutas žemupiu yra nuo Parlamento rūmų iki Tauerio tilto.