Didžioji Britanija

D.Britanijos oficialus pavadinimas Didžioji Britanijos ir Šiaurės Airijos Jungtinė Karalystė.Tai didelė sala Atlanto vandenyne,kurią supa 5000 salelių.Ją skalauja Šiaurės,Keltų jūros.D.Britaniją nuo Airijos skiria Šv.Jurgio ir Šiaurės sąsiauriai bei Airių jūra.Nuo Europos žemyno skiria Kalės is La Manšos sąsiauriai. Škotijos,Š.Anglijos,Velso ir Š.Airijos paviršių suformavo kaledoninė kalnodara,erozija ir pleistoceno ledynai. Škotijos š.v. dalyje yra upių gilių slėnių suskaidyti Kaledonijos kalnai.Beveik visą Velso pusiasalį užima Kambro kalnai,susidarę daugiausiai iš vulkaninių ir nuosėdinių uolienų.Kalnai D.Britanijoje neaukšti,aukščiausi-Grampiano-Šiaurės Škotijos kalnyno dalis.Čia yra aukščiausia britų salų viršūnė-Ben Nevis(1343m). Klimatas šiltas,vidutinių platumų.Didelę įtaką daro šiltoji Šiaurės Atlanto srovė.Gausu kritulių,daugiausia jų kalnuotuose rajonuose(iki 3000 mm),mažiausia-pietryčių Anglijoje(750 mm).Budingi stiprūs vėjai,debesuotumas,dažni rūkai(ypač žiemą). Šiaurėje auga spygliuočių miškai(taiga),o pietuose plačialapių miškai.Miškingumas vos 10%.Naudingosios iškasenos akmens anglis,alavas,gamtinės dujos.Dirvožemiai velėniniai jauriniai,pietuose miškų rudžemis. Vidutinis tankumas 229 žm/kvadr.km,Londone-4000 žm/kvadr.km D.Britanijoje Anglai sudaro 81,5%,škotai 9,6%,airiai 2.4%,velsiečiai 1.9%,ulsteriečiai 1.8%,indai,pakistaniečiai ir kiti 2,8%
ANGLIJA
Anglija yra skirstoma į 4 gana skirtingas sritis-Pietų Anglija,Anglijos Širdis,Rytų Anglija ir Šiaurės Anglija.Kiekviena sritis siųlo kažką ypatingo ir unikalaus.Čia daug kas kelia susižavėjimą:rafinuoti,elegantiški ir istoriniai miestai su romėnų,gruzinų,todorų palikimu,architektūriniai laimėjimai,miestai suu universitetais,katedromis,muziejais,meso galerijomis,moderniais restoranais ir naktiniu gyvenimu.
Šiaurinė Anglijos dalis-tai regionas,kuris išgyveno romėnų,vikingų,normanų,viduramžių laikus.Čia dominuoja karalienės Viktorijos epochos laikų miestai Mančesteris ir Liverpulis.Mančesteris-pramonės revoliucijos gimimo vieta.Čia įsikūrė pirmoji Rolls Royce gamykla,buvo sukurtas pirmasis keleivinis traukinys.Šiame mieste itin populiarus futbolas.
Pietų Anglija garsėja sa

avo uostais bei karo laivais.Garsiausi Anglijos uostai Doveris ir Southampton.Upė Temzė teka iš Londono per Bekingemo,Oxfordo,Berk grafystes.
„Anglijos Širdyje“ yra duagiau kaip 2000 metų senumo civilizacija bei įspūdingas gamtos grožis.Čia gausu Viduramžių laikų miestų su aiškia „juoda balta“ tudorų architektūra.“Anglijos Širdyje“ yra Šekspyro kaimas-garsiojo poeto gimimo vieta,jo buvę namai,paskutinio poilsio vieta ir teatras.Robinas Hudas gyveno Šervudo miške,Notingemo grafystėje,kur prasidėjo ir baigėsi Anglijos pilietinis karas.Birmingham‘as trykšta menu,kultūra,muzika,naktiniu gyvenimu,garsiomis parduotuvėmis.Miestas garsėja pasaulinio lygio simfonijos orkestru bei Karališkuoju baletu.
Rytinėje Anglijos dalyje yra pajūris ir gražūs peizažai,sodai ir istorinės pilys,katedrų miestai-tai „Tikroji Anglija“. Norfolk‘e gausu gražių kaimų,prekybos miestelių,garsiųjų sodų,pajūrio kurortų bei ilgų ramių vandens kelių.
Anglijoje yra Ežerų rajonas-įspūdingo gamtos grožio vieta.Čia yra 16 ežerų bei daug milžiniškų kalnų ir kalvotų lygumų.Šis rajonas britų dar vadinamas Šveicarija,nors jis yrra 25 kartus mažesnis už šią valstybę.Ežerų rajono plotas 1800 kv.km.,čia yra daugiau nei 100 viršūnių virš 600m.aukščio.Aukščiausia Helvellyn viršūne(950m.)
Londono bokštas tai ne vien tik bokštas.Jis turi labai dau svarbių pastatų,meno kolekcijų ir muziejų.Daugiau nei 900 metų Londono bokštas buvo pagrindinė Londono gyvenimo dalis.Jis buvo liudininkas daugybės didingų įvykių britų istorijoje,nes tuomet tai buvo karališki rūmai,tvirtovė,kalėjimas,egzekucijų vieta,pinigų kalimo vieta bei brangenybių saugykla.
Švento Pauliaus katedra-tai Sero C.Wren’o šedevras.Katedra yra Ludgate kalno viršūnėje.Katedros aukštis net 108 metrai.Šios katedros cupolas yra vienas didžiausių pasaulyje.
Nacionalinė galerija,kuri yra garsiojoje Trafalgos au
ukštėje,yra laikoma viena geriausių meno galerijų pasaulyje.Galerijoje yra apie 2000 XIII-XX a.europiečių meno kūrinių,taip pat yra puiki ankstyvųjų Renesanso laiku darbų kolekcija.Čia saugomi pačių garsiausių tapytojų darbai(Da Vinči,Mikelandželo,Monet,Botticelli,Rubens,Rembrandt ir kitų).
Bokštų tiltas atidarytas 1894 metais,jo statyba užtruko 8 metus.Sunku patikėti,bet vien tilto “griaučiams”pastatyti buvo sunaudota 11 000 tonų plieno.Tilto galingi varikliai pakelia sunkias tilto sekcijas vos per 1 minutę(86 laipsnių kampu).Tai leidžia praplaukti dideliems krovininiams bei kruiziniams laivams.Tiltas pakeliamas daugaiu nei 700 kartų per mėnesį.
Trafalgos aikštė visada garsėjo kaip mėgstamiausia balandžių susirinkimo vieta.Balandžių maistas šioje aikštėje perkamiausia prekė.Kalėdų metu Norvegija D.Britanijai dovanoja didžiulę eglę kaip padėkos ženklą už D.Britanijos pagalbą išlaisvinant šią valstybę nuo nacių režimo ir ši eglė kismet įrengiama Trafalgos aikštėje.Taip pat čia vyksta tradiciės šventės per Naujuosius Metus,žmonės net šoka į fontaną kai suskamba Bib Ben’o varpas.
Westminster’io Abatija buvo įkurta VII a.Ten yra netik įspūdingas dizainas bei išgraviruoti langai,bet ir Karūnavimo Kėdė,kurioje buvo karūnuoti daugelis monarchų,taip pat vargonai,kuriais pradėta skambinti 1723 metais,Abatijos muziejus,Koledžo sodai,Vienuolyno biblioteka.Šiuo metu Abatijoje yra palaidota daugiau kaip 3000 žmonių.
Išskirtinį statusą turi istorinis Londono centras Sitis.Tai lyg miestas mieste.Sitis užima tik 2,5 kv.km plota.Nors čia gyvena tik 5000 žmonių,tačiau dirba net 750000!Kasdieninė 450 miesto bankų pinigų apyvarta didesnė kaip 200 mlrd.dolerių.

Leave a Comment