Japonija

J A P O N I J A

JAPONIJA – tai maždaug 4000 salų grandinė, nutysusi į rytus nuo Azijos žemyno, apie 2500 km. Ilgio. Dauguma žmonių gyvena keturiose salose: Honšū, Hokaido, Šikoku ir Kiūšū. Lygumų labai mažai. Apie tris ketvirčius šalies kalnuota, statyboms ir žemdirbystei lieka mažiau kaip ketvirtadalis. Kad būtų daugiau lygesnių plotų, kertami kalvų šlaitai ir rengiami polderiai. Japonijos klimatas įvairus. Pietinėse salose visus metus šilta, o šiaurėje vėsiau, žiemą kalnuose pasninga. Japonai savo tėvynę vadina “Tekančios saulės šalimi”, nes virš Ramiojo vandenyno matyti patekanti saulė.

SUJUNGTOS SALOS Susisiekti tarp salų patogu tiltais ir tuneliais . Seto Ohašio tiltas jungia keletą mažesnių salų. 1998 m. buvo baigtas Akaši Kaikio tiltas tarp Honšū ir Šikoku salų. Tai bus ilgiausias pasaulyje kabamasis tiltas (1990 m.)

NERAMI ŽEMĖ Kamet Japonijoje įvyksta keli šimtai žemės drebėjimų. Silpni judesiai registruojami kasdien, o stipresnis drebėjimas, pridarantis žalos, pasitaiko kelis kartus per metus. Galingi požeminiai smūgiai, viską griaunantys ir nusinešantys gyvybių, ištinka retai. Tada sugriūva pastatai ir tiltai, sunaikinami plentai ir geležinkeliai, kyla didžiuliai gaisrai. 1995 m. per baisų žemės drebėjimą Kobėje žuvo per 5000 žmonių. Mokykluose, darbovietėse ir namuose nuolat vyksta gyventojų apmokymai.

RAMYBĖS SALELĖS Japoniškas sodas suplanuotas taip, kad skleistų ramybę ir grožį. Jo būtini elementai yra smėlis, akmenys, kriauklės, medžiai, tvenkinėliai ir upeliai. Jie išdėstomi taip , kad būtų sukurta harmoninga aplinka, kurioje žmogus galėtų ilsėtis ir medituoti. Daugelis sodų įkvėpti dzenbudizmo, budizmo atmainos, pabrėžiančios meditacijos svarbą.

RYŽIŲ AUGINIMAS Nors tik apie penktadalis žemės tinka ūkininkavimui, Japonija prisiaugina ryžių tiek, kiek reikia. Ryžiai – svarbiausias maisto produktas, juos japonai valgo kasdien. Smulkūs ūkeliai žemę dirba labai našiai, naudodami sudėtingas ryžių sodinimo ir nuėmimo mašinas. Jos dirba itin sparčiai, todėl reikia mažai darbininkų, ir daugelis ūkininkų turi antrą darbą.

ŠVENTASIS KALNASFudžijamos kalnas Honšū saloje yra aukščiausias Japonijoje (3776 m.). Šintoizmo, pagrindinės japonų religijos išpažinėjimas, jis yra šventas. Kasmet tūkstančiai maldininkų kopia į jo viršūnėje stovinčią šventyklą. Daugelis Fudžijamą laiko Japonijos simboliu ir kalno nuotrauką ar paveikslą laiko namuose.