ispanija

ES valstybėsnarės
Ispanija
ES narė nuo: 1986 m.
Politinė sistema: konstitucinė monarchija
Sostinė: Madridas
Plotas: 504 782 km²
Gyventojų sk.: 40,7 mln.
Valiuta: euras
Pasiklausyti oficialiosios ES kalbos:
Ispanų

Spustelėję ant žemėlapio jį padidinsite

Ispanijos gilumoje kyla aukšti plokščiakalniai ir kalnų grandinės – Pirėnai ir Siera Nevada.Iš šių kalnų išteka kelios didelės upės – Ebras, Dueras, Tachas ir Gvadalkivyras. Viduržemio jūroje į rytus yra Balearų salos, o Kanarų salos išsidėsčiusios prie Afrikos krantų.

Ispanijos politinė sistema yra konstitucinė monarchija, monarcho titulas paveldimas. Veikia dvejų rūmų parlamentas – Cortes, arba Naacionalinė Asamblėja. Katalonija, Baskų kraštas ir Galisija pagal 1978 m. konstituciją, kurioje įtvirtinta pagarba suvienytos Ispanijos kalbų ir kultūrų įvairovei, turi specialų statusą, savo kalbą ir kitas teises. Šalis suskirstyta į 17 autonominių bendruomenių (regionų), kurios tiesiogiai renka savo valdžios institucijas.

Vienos iš pagrindinių Ispanijos ekonomikos šakų yra žemės ūkis (ypač sodininkystė ir daržininkystė, alyvuogių aliejaus spaudimas ir vynininkystė), žuvininkystė, tekstilės pramonė, automobilių gamyba ir turizmas.

Ispanija turi turtingas meno tradicijas, kurias XVII a. kūrė Velázquezas, XVIII a. ir XIX a. – Goya, o XX a. – Picasso, Dali ir Miro. Ispanų flamenko muzika ir šokiu žavimasi visame pasaulyje, o Cervanteso romanas Don Kichotas yra vienas iš šiuolaikinės Europos literatūros šedevrų. Ispanų režisieriai – Pedro Almodóvaras, Alejandro Amenábaras ir Luisas Buñuelis buvo apdovanoti tarptautiniais prizais.

Ispanų virtuvę garsina paelja (g

gaminama iš ryžių, jūros gėrybių ir daržovių), tortilja (omletas su bulvėmis) ir sangrija (gaivus vynas, patiekiamas su vaisiais).

Leave a Comment