atograzu dykumos

Referatas

Atogrąžų dykumos

Atogrąžų dykumų geografinės zonos apima didelį plotą Afrikoje, Australijoje, kiek mažesnį – Šiaurės Amerikoje, o iš vis labai mažą Pietų Amerikoje, Azijoje. Pasaulio atogrąžų dykumos yra maždaug tarp 15 ir 30 lapsnių į šiaurės pietus nuo pusiaujo.
Atogrąžų dykumos yra atogrąžų, viduržemio klimato juostoje. Tenai klimatas yra itin karštas. Ties pusiauju pakilęs, oras čia nusileidžia ir sudaro aukštą atmosferos slėgį. Vidutinis metų kritulių kiekis yra nuo 0-50 mm.Vidutinė metų temperatūra yra 25-30 laipsnių.
Tenai vyrauja dykuminis dirvožemis, kuris yra iš vis nederlingas.
Dykumose labai skurdi augalija, vyrauja dygūs saausrai atsparūs krūmai, efemerai, sukulentai, taip pat kaktusai.Kai kurie dykumų augalai auga tik tada, kai palyja.
Dykumose gyvenantiems gyvūnams labai svarbu turėti kuo žemesnę kūno temperatūrą ir išlaikyti kuo daugiau drėgmės. Pagrindiniai tenai tokie gyvenantys gyvūnai yra dykumų lapės, žiurkės bei kupranugariai.
Atogrąžų dykumose beveik negyvena žmonių. Jų skaičius sudaro tik 5 procentus viso pasaulio žmonių. Ir tie 5 procentai yra klajokliai ar gentys. Jokios civilizacijos dykumoje nėra, todėl ir dykumų gamta visai nenukentėjo bei nepakito, o žmogus tenai nepadarė jokios žalos.

Leave a Comment