verslininke Aldona Lukosiene

Vilniaus „Varpo“ suaugusiųjų vidurinė mokykla

REFERATAS

EKONOMIKA

Verslininkės Aldonos Lukošienės

gyvenimo kelias

Darba atliko:

11nb klasės mokinė

Olga Tarasova

Vilnius, 2006 m.

Turinys:

1. Verslininkės Aldonos Lukošienės biografija.....................2

2. Aldonos Lukošienės verslo pradžia...........................3

3. Aldonos Lukošienės gyvenimas............................4

4. Aldona Lukošienė ir jos šeima............................5

5. Verslininkės A. Lukošienės laisvalaikis........................6

6. Linksmybės..............................7

7. Literatūra..............................8

Verslininkės A.Lukošienės biografija

Aldona Lukošienė, verslo valdymo sistemų įmonės „Edrana“ savininkė ir generalinė direktorė, yra žemaitiškai užsispyrusi, rizikuojanti ir laiminti verslininkė. Ir dar ji tiki, kad svajonės pildosi.

Gimė: 1950metais rugpjūčio 10dieną

Šeima: vyras Tomas, dukra Eurika, sūnus Tomas ir trys anūkai

Karjera:

1998 m. Įkūrė ir vadovauja IĮ „Edrana“;

1995 m. Įkūrė ir vadovavo TŪB „Endrana“;

1992 m. Vadovavo Valstybinei kompiuterizavimo įmonei prrie Pramonės ir prekybos

ministerijos;

1986-1982 m. Materialinio techninio teikimo komiteto Respublikinio skaičiavimo centro

skyriaus vedėja, vėliau direktorė gamybai ir programavimui;

1983-1986 m. Centrinės statistikos valdybos Respublikinio skaičiavimo centro grupės

vedėja;

1973-1983 m. Paruošų ministerijos Skaičiavimo centro programavimo skyriaus vedėja;

Idealas: žavisi žmonėmis „su stuburu“,kurie vėjui papūtus nepradeda ašaroti.

Paskutinė perskaityta knyga: Ray Immelman „Puikus vadovas. Žlugęs vadovas“

Kaip nuleidžia garą: važiuoja į grožio saloną.

Mėgstamiausias gėrimas: brendis.

Mėgstamiausias prekės ženklas: Edrana

Mėgstamiausia citata: Nėra to, ko negali pasiekti, jei labai nori.

Aldonai Lukošienei visada atrodė jog tai kad ji yra moteris, versle yra miinusas.Tokie žodžiai iš sėkmingai veikiančios įmonės vadovės lūpų-šiek tiek netikėti.Aldona teigia: kad vyrams gyventi tiesiog lengviau.Toks ir visuomenės požiūris – moterims savo tiesą dažnai reikia įrodinėti bent du kartus.Aldona Lukošienė pati ne kartą su tokiu požiūriu susidūrė.Susitikusi su klientais jautė jų nu

uostabą, kad apie programavimą, kompiuterizavimo procesus kalba moteris.
Kažkada vienos įmonės vadovas kalbant su juo apie verslo reikalus Aldonai pasakė „moterims aš atleidžiu viską“.Aldona Lukošienę tokie posakiai labai erzina.Tokie posakiai pasak jos užgauna ambicijas – atrodo, į tave žiūri „pro pirštus“ , nevertina. Nors, kita vertus, galbūt tokie nutikimai ir buvo Aldonos varomoji jėga.

Aldonos Lukošienės verslo pradžia

„Edrana“ buvo įkurta 1998 m.,bet ja kildino iš sovietmečiu veikusio Materialinio techninio teikimo komiteto Respublikinio skaičiavimo centro. Ten Aldona Lukošienė pradėjo dirbti skyriaus vedėja, vėliau tapau direktoriaus pavaduotoja gamybai ir programavimui. Pirmaisiais nepriklausomybės metais Centras buvo reorganizuotas į Valstybinę kompiuterizavimo įmonę, o po kelerių metų ją privatizavo.Tai buvo Aldonos Lukošienės verslo pradžia.

Įmonė kuria verslo valdymo sistemas, skirtas daugiausia stambioms įmonės.

Aldonos Lukošienės žodžiai: „Nereikia nuvertinti savo produkto – jis yra galingas ir laabai sunkiai kuriamas. Orientuojamės į stambesnius klientus, nes jie geriausiai gali pajusti darbo procesų automatizavimo teikiamą naudą. Šiemet konferencijoje vienas klientas pasidžiaugė, kad įdiegus sistemą vietoj buvusių 7 buhalterių dirba tik 3 ir padaro daug daugiau. Tai yra laimėjimas.“

„Edrana“ turi padalinius Klaipėdoje, Šiauliuose, Kaune, Panevėžyje.Pernai atidaryta antrinė įmonė Latvijoje.

Aldona Lukošienė teigia, jog pradėti verslą kitoje šalyje labai sunku. Įmonės produktai – ne prekės, kurias galima gražiai išdėlioti lentynoje. Aldonai reikėjo išanalizuoti tos šalies įstatymus, tvarką, išversti juos ir sudėti į programas. Vien pasirengimui Aldona sugaišo me

etus. Tai didelė investicija. Šiuo metu Aldona Lukošienė rengiasi pradėti verslą Rusijoje – verslininkė jau buvo susitikus su kelių įtakingų įmonių atstovais.

Aldonos įmonėje dirba visa šeima – vyras, dukra, sūnus, žentas ir marti.Bet šio fakto A.Lukošienė niekada neskelbia. Kai su verslo reikalais buvo Rusijoje, prisistatė pareigomis.Bet kai viskas paaiškėjo, partneriai tai įvertino kaip įmonės stabilumo garantą.Verslininkė apie tai niekad nesusimąstydavo.Bet su laiku tai tapo tiesa – darbuotojai padirba, išeina ir pamiršta.“Saviems tai padaryti sunkiau o klysta visi vienodai“.Aldona džiaugiasi , kad pradėjusi verslą viena, dabar dirba kartu su visa šeima.

Aldonos Lukošienės gyvenimas

Aldonos Lukošienės vaikystė prabėgo rajone. Aldona žemaitė, jos vyras žemaitis, jos vaikai save laiko žemaičiais. Visa jos šeima kartu su ja esą užsispyrę – šypsosi Aldona.

Aldona Lukošienė Vilniaus universitete baigusi taikomąją matematiką, ji pasakoja vaikystėje nesvajojusi tapti matematike, o ir rinkdamasi studijas nelabai žinojo, kas tai yra. Prisipažįsta galvojusi studijuoti Kauno technikos universitete, bet gyvenimas ją atvedė į sostinę.

A.Lukošienė neprisimena, kad vaikystėje būtu svajojusi, kuo nori būti. Verslininkė nebuvo išlepinta,linksmų istorijų nepasakoja.Aldona Lukošienė gyvenime neturėjusi dėdžių ar tetų, kurie galėtų ja kur „prastumt“, ji rėmėsi savo jėgomis.Aldona baigė universitetą, dirbo pagal paskyrimą Paruošų ministerijos skaičiavimo centre. Ten ji buvo vienintelė matematikė. Tada šis darbas Aldonai atrodė sunkus, ji sudarinėjo sutartis, „pramušinėjo“ produktus. Aldonai vis tekdavo or

rganizaciniai darbai, todėl ji žinojo kaip uždirbami pinigai, kaip sudaromos sutartys, kaip bendraujama su vadovais. Ši patirtis jai pravertė kuriant savo įmonę.

Ji sako, kad sukurti savo įmonę tada neatrodė kas nors nepaprasto – norėjusi dirbti sau.
Paklausta apie asmenines savybes, kurios jai padėjo ar trukdė kuriant ir plečiant įmonę, sako, jog kartais „suveikia“ žmogiškas gailestis, kurio versle tiesiog negali būti.

Teigiama Aldonos savybė – ji nebijo rizikuoti.Įmonė Latvijoje jai jau duoda pelną.Dabar jai iškilo naujas tikslas – plėtoti verslą Rusijoje. Žaisdamas kartais gali pralošti. Bet iki šiol Aldona laimi.

Vaikystėje Aldona mėgo svajoti. Kai pagalvoja, tai jos svajos buvo labai miglotos, bet jos išsipildė.Dabar ji turi kitų svajonių ir ji įsitikinus kad jos išsipildys. Aldonai Lukošienei net keista, tačiau apie ką galvoja tą ir turi, ji tiki likimu. Ji tikinti jog svajonės materializuojasi.

Dabar Aldona svajoja pastatyti vieną didelį „Edranos“ biurą, kuriame tilptų visi po 5 Vilniaus biurus išsibarstę darbuotojai.Aldona žavi drąsiai apie save kalbantys žmonės. Tie kurie turi savo nuomonę, nebijo jos pasakyti ir gali apginti ją. Stiprūs, valdingi pasitikintys ir tikintys tuo, ką daro.“Gyvenimas žiaurus, reikia drąsos apginti savo norus ir svajones“.

Aldona Lukošienė ir jos šeima

„Nelabai spėjame vieni kitiems įgristi, kiekvienas turime savo darbus, pareigas, – sako Aldona.Verslininkė nemano, jog šeimos santykiai kenkia šeimai ar da

arbui tai net padeda.Įmonėje yra daug profesionalių , puikiai dirbančių žmonių, bet su šeimos nariais ir savaitgaliais galime aptarti svarbiausius dalykus.Kai šeima yra darbe, o darbas yra šeimos, klausimas, kas yra svarbiau, atrodo yra nelabai reikalingas, tačiau Aldona vis dėlto pirmenybę teikia darbui.Aldonos Lukošienės darbe telpa viskas – tai jos hobis, ten ir jos šeima.Jai įdomu, jos vaikas taip pat.Net šventinės šeimos vakarienės dažniausiai baigiasi pokalbiais apie darbą. Nors visi prisižada, kad apie reikalus nė žodžio, bet jau trečiu sakiniu ką nors svarbaus prisimename. Stengiasi „atsijungti“, bet jeigu darbas būtu nemielas, tai ir nekalbėtų apie jį.

Verslininkės A. Lukošienės laisvalaikis

Ponia Aldona laisvalaikio beveik neturi, bet tuo nesiskundžia. Jei lieka laisvų dienų renkasi aktyvų poilsi, o retas atostogas leidžia keliaudama. Jaunystėje daug keliavusi po buvusią Sovietų Sąjungą, dabar mielai lanko Vakarų Europos valstybes, nemažai Europos apvažiavo savo automobiliu.Sako, tokiose kelionėse pavargsta, bet įspūdžiai būna tikresni.

Aldona su šeima keliauja kiekvienais metais. Pernai buvo Ispanijoje, bet didžiausia įspūdį jai paliko Italija, o tiksliau sakant – Pompėja.Aldona nežino ir negali paaiškinti kas ir kodėl, tiesiog sužavėjo.Seniai taip ypatingai nesijautė.

Kelis kartus važiavo į Prancūziją, Austriją, Slovakiją. Daug kur esą buvę, bet niekas taip nepakerėjo. Aldona nori grįžti į Italiją.

Anksčiau naktimis skaitydavusi grožinę literatūrą, dabar net atostogaudama A. Lukošienė renkasi filosofines knygas arba profesinę, praktinę literatūrą – tokia kuri verčia mąstyti, vertinti, suteikia stiprybės.

Knygos verslininkei padėjo nesijaudinti dėl kiekvienos smulkmenos. Vienoje knygoje perskaitė, jog kai susiduri su, atrodo, neįveikiamomis problemomis, reikia prisiminti, kad vis tiek bus taip, kaip reikės. Neverta jaudintis, geriau nuveikti ką nors normalaus. Šią mintį Aldona kartą patikrino, – „darbe „degėme“ , o aš ėmiau ir išvažiavau pasidaryti manikiūro. Ir iš tikro, grįžtu, o man sako, kad jau viskas gerai – radome klaidą ir pataisėme“.Bet Aldona Lukošienė taip elgiasi tik kraštutiniais atvejais.

Ramybės ir tylos, kai prireikia Aldona randa Juodkrantėje, kur įmonė yra įsigijusi butą.

Linksmybės

Aldonos Lukošienės gimtadienis rugpjūčio 10d. Kadaise Aldona su šeima sumanė jį atšvęsti mūsų sode. Ilgainiui tai tapo ne tik šeimos, bet ir įmonės tradicija. Darbuotojai juokauja, kad ponios Aldonos Lukošienės gimtadienis –tai, nacionalinė „Edranos“ šventė. Visi jai rengiasi, vaidina spektaklius. Šiemet vakarėlio tema buvo Egiptas, o Aldona tapo Kleopatra. Kaip Aldona sako tai jau nebe jos gimtadienis, o „Edranos šventė.

Ponia Aldona tvirtai tikt, kad įmonės sėkmę lemia profesionalūs, ištikimi darbuotojai.
O geras vadovas tas, kuris sugeba atsirinkti ir išlaikyti tokius darbuotojus.

Aldonos dukra Eurika sako, kad ji į darbą žiūri motiniškai, o į savo darbuotojus kaip į savo vaikus.Aldona visada manė: ji atėjai dirbti, turi stengtis. Jeigu kas nepatinka, vadinasi, eik kitur ir ten atiduok savo širdį.Ją stebina tie žmonės kurie iš pradžių stengiasi, o po kurio laiko pradeda „išsidirbinėti“.Aldona Lukošienė stengiasi nepasiduoda emocijoms – dažniausiai palaukia dieną kitą ir iš naujo vertina padėtį.Taip elgiasi, kad nereikėtų gailėtis.

Literatūra

www.verslozinios.lt

laikraštis: Verslo žinios;

Vž Savaitgalis.

Leave a Comment