Ar mūsų lietūs yra rūgštūs?

Darbo tikslas:1. Nustatyti lietaus rūgštingumą savo mieste ar gyvenvietėje.

Priemonės:Indai vandeniui surinkti, universalus indikatorius.

C hipotezė: Mūsų lietūs turėtų būti labai rūgštūs nors mieste nėra didelių įmonių teršiančių orą tačiau debesys gali būti atnešti iš kaimyninės šalies.

Eksperimento aprašymas: Iš pradžių pasiėmiau tris tuščius indus ir nuėjau pasiimti sniego. Sniegą paėmiau iš trijų skirtingų vietų ir sudėjau į indus, per naktį sniegas pakeitė būseną į vandenį. Atsinešiau i mokyklą tris indus. Paprašiau mokytojos universalaus indikatoriaus, išsiploviau tris mėgintuvėlius, įpyliau i juos truputį vandens ir universalaus indikatoriaus. Viename gavosi pH 6,0 kitame 5,0o trečiame taip pat 6,0.

Išvada:Ištirpintas sniegas yra rūgštus. Tai reiškia, kad mūsų lietūs yra rūgštūs. Kuo pH yra mažesnis, tuo tirpalas rūgštesnis.

Informacija apie rūgščius lietus:Svarbiausi aplinkos elementai – oras, vanduo ir dirvožemis – vis labiau teršiami. Dujų, suodžių pavidalu atliekos patenka į atmosferą, o su pramonės vandenimis suplaukia į upes, ežerus ir jūras.Sausumoje ir vandens telkiniuose kaupiasi gamtai svetimos, žmogaus sukurtos medžiagos – plastmasės, dažai, tirpikliai, įvairios šiukšlės. Be cheminių medžiagų ir šiukšlių aplinkoje plinta bakterijos ir grybai, sukeliantys žmogaus, gyvulių ligas, gadinantys pastatus, įrenginius. Teršalai, patekę į aplinką, nepasilieka išmetimo vietoje. Juos išnešioja vėjas, vanduo, gyvi organizmai.Orą labiausiai teršia deginamas organinis kuras – nafta ir anglys.Jiems degant susidaro anglies oksidai. Yra 200 itin aplinką teršiančių įmonių: Jonavos “Achema”, Mažeikių “Nafta”, Akmenės “Cementas”,Elektrėnų elektrinė ir t.t.Lietuvos teritorijos orą taip pat teršia automobilių transportas (60 ). Vien Vilniuje yra išmetama į orą net 140 pavadinimų teršalų. Dalis teršalų keliauja iš bendro Europos baseino. Mūsų respublikoje išskirtos didelio užterštumo zonos: Vilnius Elektrėnai, Kaunas Kėdainiai Jonava, Mažeikiai Naujoji Akmenė. Dabar respublikoje per metus išmetama apie 1 mln. tonų teršalų, kurių pusė automobilių dujos.Automobilių dujų didžiausią dalį sudaro (80 ) CO, kuris išsiskiria ne visiškai sudegus kurui. CO yra gamyklų, šiluminių elektrinių, cigarečių (2 ) dūmuose. CO labai nuodingos, bespalvės ,bekvapės dujos. Jos sukelia galvos skausmą, pykinimą, vėmimą. Kai CO ore pasiekia 0,06 , žmogus uždūsta. Kita orą teršianti medžiaga CO2 dujos. Jos susidaro sudegus kurui. Šios dujos taip pat bekvapės ir bespalvės. Jų visada yra ore 0,03 . Lietuvoje beveik pusę ore esančių teršalų sudaro SO2.Tai vienas pagrindinių teršalų, susidarantis degant sieros turinčiam kurui. SO2 bespalvės, nemalonaus kvapo,deginančios gerklę dujos. Ore jos oksiduojasi iki SO3, kuris reaguodamas su vandens garais, atmosferoje virsta sieros rūgštimi (H2SO4).