Rūkimo žala mūsų organizmui

Untitled

Rūkymo žala mūsų organizmui

Rūkymas – medžiagos (dažniausiai – džiovintų tabako augalo lapų) deginimas ir išskiriamų dūmų įkvėpimas.

Istorija:

Tabako rūkymas cigarais ir pypkėmis buvo indėnų kultūros dalimi dar iki europiečiams atrandant Ameriką – rūkymas aptinkamas majų mene maždaug nuo 500 m. po Kr. Majai taip pat naudojo tabaką kaip vaistą nuo daugelio ligų, ir priskyrė jam magiškas galias.

1492 m. spalio 12 d. Kristupas Kolumbas iš indėnų aravakų gavo dovanų džiovintų lapų, bet juos išmetė. Rodrigo de Jerez ir Luis de Torres buvo pirmieji europiečiai, pamatę rūkymą, Jerez laikomas pirmuoju rūkančiuoju europiečiu. XVI a. rūkymas buvo labiausiai paplitęs tarp jūreivių, amžiaus pabaigoje pradėjo skverbtis į Europos visuomenes. 1828 m. Ispanijoje buvo pagaminta pirmoji cigaretė, tačiau ji aplenkė populiarumu cigarą tik XX a. pradžioje, kai pigios cigaretės buvo pradėtos gaminti pramoniniu būdu.

Pirmojo pasaulinio karo metu rūkalai buvo standartinio kareivio davinio dalimi (buvo manoma, kad rūkymas didina karių drąsą). Po karo, cigarečių rūkymas buvo reklamuojamas kaip prabangaus, lengvo gyvenimo dalis, visuomenei tapo priimtinas moterų rūkymas. 4 dešimtmetyje Vokietijoje nacių vadovai susirūpino dėl neigiamo rūkymo poveikio karių sveikatai; vokiečių mokslininkai buvo pirmieji, patvirtinęryšį tarp rūkymo ir ligų.

XX a. 6 ir 7 dešimtmečiuose galutinai įrodžius rūkymo žalą, prasidėjo kampanija prieš rūkymą. Išsivysčiusiose šalyse rūkančiųjų skaičius mažėja, įvedami vis platesni draudimai rūkyti, rūkymas tampa visuomenei nepriimtinu reiškiniu. Tuo tarpu kai kuriose besivystančiose šalyse (Rusija, Kinija) rūkančiųjų skaičius didėja arba išlieka aukštas.

Rūkymo priežastys:

Priklausomybė nuo nikotino – nikotinas yra cheminė medžiaga, kuri labai greitai sukelia stiprią priklausomybę. Dauguma rūkančiųjų tai daro ne savo noru – jie yra bandę mesti, bet jiems nepavyko. Metus rūkyti, pasireiškia abstinencijos reiškiniai, tokie kaip nemiga, dirglumas, nerimas, širdies ritmo sumažėjimas. Statistikos duomenimis, iš metusiųjų rūkyti 60% vėl pradeda mažiau nei po 3 mėnesių.

Rūkalų reklama – iki XX a. 8 dešimtmečio rūkalų reklama buvo legali daugumoje šalių. Šiuo metu JAV, Europos Sąjungos šalyse (įskaitant Lietuvą) bei daugelyje kitų šalių rūkalų reklama yra smarkiai ribojama, planuojamas visiškas reklamos (net ir netiesioginės) uždraudimas. Tabako kompanijos taip pat kaltinamos tuo, kad savo reklaminėmis priemonėmis skatina paauglius pradėti rūkyti.

Aplinkinių įtaka – kovos prieš rūkymą organizacijų teigimu, rūkyti pradeda dėl aplinkinių ir socialinės aplinkos įtakos.

Kultūriniai ir tautiniai skirtumai – skirtingose kultūrose rūkymas yra nevienodai toleruojamas. Pvz., JAV rūkoma mažiau nei Europoje, o Europoje – mažiau nei Rusijoje ar Kinijoje. Vyrai rūko dažniau nei moterys.

Tėvų rūkymas – rūkančių tėvų vaikai patys dažniau pradeda rūkyti.

Filmai ir televizija – filmų ir TV laidų herojai rūko, tuo būdu rūkymas siejamas su sėkmingu, normaliu ir priimtinu elgesiu.

Depresija – žmonės, kuriems buvo diagnozuotas koks nors depresinis susirgimas, rūko dažniau, rečiau ir mažiau sėkmingai meta rūkyti.

Rūkymo būdai:

Cigaretė -tai gaminys, pagamintas iš džiovintų ir supjaustyt tabako lapų, susuktų į popierinį cilindrą

(paprastai trumpesnįnei120 mmir plonesnį nei 10 mm).

Cigaretė uždegama viename gale ir jai leidžiama smilkti, dūmai įkvepiami per kitą galą (dažniausiai su filtru).

0x01 graphic

Cigaras – tai tvirtai susukti ir fermentuoti tabako lapai. Vienas cigaro galas uždegamas, dūmai įkvepiami per kitą.

Istoriškai geriausiais laikomi Kubos cigarai, tačiau cigarams tinkamas tabakas taip pat gausiai auginamas ir Brazilijoje, Kamerūne, Indonezijoje, daugelyje Centrinės Amerikos šalių. 0x01 graphic

Pypkė – pypke paprastai rūkomas tabakas.

0x01 graphic

Kaljanas (kitaip dar vadinamas šiša arbavandens pypke)

0x01 graphic

Rūkymo žala

Sveikatai:

Rūkymas yra vienas iš pagrindinių daugelio plaučių ligų, taip pat ir lėtines obstrukcinės plaučių ligos, bronchinės astmos ir plaučių vėžio rizikos veiksnių. Rūkantys žmonės lėtiniu bronchitu serga 5,5 karto, o plaučių vėžiu – 10 kartų dažniau negu niekada nerūkiusieji.

Rūkančių tėvų vaikai taip pat dažniau serga lėtiniu bronchitu, bronchine astma ir plaučių vėžiu. Rūkančiųjų mirtingumas nuo plaučių ligų yra didesnis nei nerūkančiųjų. Mirtingumas didesnis tų rūkančiųjų, kurie surūko daugiau cigarečių, pradeda anksčiau rūkyti ir giliau įkvepia dūmus. Sergančių lėtiniu obstrukciniu bronchitu rūkalių mirtingumas yra 10 kartų didesnis nei nerūkančiųjų.

Pavojus susirgti kvėpavimo organų ligomis ypač didėja, jei rūkaliai dirba kenksmingomis sąlygomis – chemijos, metalo, kalnakasybos, gumos, žemės ūkio ir panašiose pramonės šakose. Kai kuriose šalyse į tokias darbo vietas rūkančiųjų rekomenduojama nepriimti.

Operacijų metu:

Tikimybė, kad rūkaliui, tiek aktyviam, tiek pasyviam, atsiras kvėpavimo komplikacijų chirurginės operacijos metu, šešiskart didesnė, negu visiškai nerūkantiems.

Rūkalių kvėpavimo takuose išskiriama daugiau gleivių, tačiau jos pašalinamos silpniau dėl kvėpavimo takų virpamojo epitelio pažeidimų. Taip pat silpnesnis ir ląstelinis imunitetas, todėl anestezijos metu rizika, kad rūkaliui prasidės plaučių uždegimas, gerokai didesnė, ypač jei atliekama krūtinės ląstos ar pilvo organų operacija.

Nikotino žala:

Nikotinas labai greitai rezorbuojasiplaučių kapiliaruose ir per kelias sekundes susidaro didelė jo koncentracija smegenyse. Po 6-8 valandų nikotino koncentracija sumažėja 75%. Tuomet žmogus stipriai pajunta abstinencijos simptomus:

Nerimas

Įtampa

Dirglumas

Depresija

Nepastovi nuotaika

Nuovargis

Sutrikęs miegas

Sutrikusi dėmesio koncentracija

Padidėjęs apetitas (alkis)

Svorio prieaugis

Prakaitavimas

Drebulys

Galvos svaigimas

Nikotino abstinencijos simptomai stipriausi esti praėjus 24-36 valandoms po paskutinės surūkytos cigaretės. Ryškiausi nikotino abstinencijos simptomai trunka 7-10 dienų. Vėliau maždaug per dvi savaites jie pamažu išnyksta. Rūkaliams greitai atsiranda priklausomybė nikotinui. Pradėjus rūkyti, per kelerius metus cigarečių suvartojimas padidėja nuo 2-3 surūkytų cigarečių per dieną iki 15-50 cigarečių.

Turite žinoti, kad kiekvieną dieną pasaulyje nuo tabako sukeltų ligų miršta daugiau nei 13 tūkstančių gyventojų.

Žala rūkančioms merginoms/moterims:

Rūkančioms merginoms pailgėja mėnesinių ciklas . Jei nėščia mergina rūko ,blogiau vystosi placenta , nėštumo metu būna kraujavimų iš gimdos , dažniau joms pasitaiko persileidimų . Rūkymas neigiamai veikia gimdoje besivystančio kūdikio masę , jie būna silpnesni . Rūkančių moterų naujagimių mirtingumas 10proc didesnis . Nustatyta ,kad nikotinas kenkia kiaušialąstei ir gimdai . Nikotinas pažeidžia visas kiaušialąstes , todėl rūkydama paauglė kenkia palikuonims . Pastebėta , kad rūkančių moterų vaikai dažniau serga epilepsija , hidrocefalija , jiems atsilieka fizinis vystymasis . Maitinančios krūtimi rūkymas sumažina pieno kiekį ir pablogina jo kokybę . Nikotinas ir kitos kenksmingos medžiagos patenka į pieną ir gali vaikui sutrikdyti virškinimą , o kartais sukelti sunkų apsinuodijimą . Rūkančių moterų vaikai dažniau suserga mažakraujyste .

Žala aplinkiniams:

Deja rūkantieji kenkia ne vien savo , bet ir aplinkinių sveikatai. Nustatyta , kad išbūti valandą prirūkytoje patalpoje yra tas pats , kas surūkyti 4 cigaretes . Pasyviais rūkoriais tampa rūkančiojo giminės ,draugai ir artimieji . Ypač blogai tabako dūmus pakelia vaikai . Jie pasidaro išblyškę , neramūs , blogai miega , sumažėja jų apetitas .

Kaip mesti rūkyti?

Kadangi nikotinas, būdamas narkotine medžiaga, sukelia priklausomybę, mesti rūkyti rūkoriams yra sunku. Yra dvi pagrindinės grupės, metodų kuriais siekiama padėti mesti rūkyti (palengvinti šį procesą ir sumažinti „atkritimo“ tikimybę) – tai medikamentiniai ir psichologiniai metodai.

Medikamentiniai metodai

Siekiant palengvinti abstinencijos sindromą, skiriama nikotino pakaitos terapija: vartojami nikotino pakaitalai, tokie kaip kramtomoji guma su nikotinu, pleistras su nikotinu, tabletės, inhaliatoriai. Geriausiu atveju, dėl taip vadinamos nikotino pakaitos terapijos, atprantama nuo rūkymo, tačiau atsiranda tapati priklausomybė pakaitalams. Farmacijos kompanijos konkuruoja su tabakopramone, dėl rinkos dalies, kadangi jos, kaip ir visos bendrovės, yra suinteresuotos gauti pelną, tad žmonės nustoję visiškai vartoti nikotiną traktuojami kaip prarasti klientai. Todėl sprendžiant nikotino priklausomybės problemą šis būdas yra neefektyvus. Taip pat naudojami medikamentai be nikotino, tokie kaip Bupropionas (Zaban).

Psichologiniai metodai

Siekiama išvaduoti rūkančiuosius nuo psichologinės priklausomybės (metusiųjų rūkyti grupės, pagalbos telefonai, savipagalbos knygos ir pan.)

Žinomas metodas, kurio dėka metus rūkyti nekyla vidinių prieštaravimų ir buvęs rūkorius gali akimirksniu mėgautis gyvenimu, yra Allen Carr metodas (pagal knygos autoriaus pavardę) – pasak jo, rūkančiajam būtina suprasti, kad jis yra priklausomas nuo nikotino, ir rūkymas tiesiog palengvina nikotino abstinencijos simptomus. Tai įsisąmoninus, atsiskleidžia visų su rūkymu susijusių mitų (esą, rūkymas gerina koncentraciją, didina pasitikėjimą savimi, palengvina nuobodulį, skanu) beprasmiškumas, ir noro rūkyti nebelieka. Metodo efektyvumas (deklaruojamas metodo autoriaus) – 95%.

Kiti metodai

Taip pat naudojami ir kiti metodai (kuriųveiksmingumas nėra mediciniškai įrodytas), tokie kaip akupunktūra, hipnozė, homeopatija ir kiti.

Mesti rūkyti – naudinga:

Mažesnė rizika susirgti tabako sukeltomis ligomis;

Sveikesni vaikai;

Ilgesnis gyvenimas;

Sutaupoma pinigų;

Mažiau teršiama aplinka;

0x01 graphic

Daugelyje šalių rūkimas draudžiamas

Pagal Lietuvos Respublikos Tabako kontrolės įstatymą, draudžiama rūkyti (ir vartoti kitus tabako gaminius):

švietimo įstaigose, sveikatos priežiūros įstaigose, interneto kavinėse, patalpose kur vyksta sporto renginiai

darbo vietose, esančiose uždarose patalpose (tačiau leidžiama įrengti specialias patalpas rūkymui)

bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais

viešajame transporte (išskyrus tolimojo susisiekimo traukinius ir orlaivius su įrengtomis specialiomis vietomis).

restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ar pypkių klubus (nuo 2007 m. sausio 1 d.).

Cigarų ar pypkių klubų steigimo tvarką pavesta nustatyti Vyriausybei. Nuogastaujama, kad „cigarų ar pypkių klubai“ gali tapti galimybe apeiti rūkymo draudimą maitinimo įstaigose, todėl siūloma tokią išimtį panaikinti.

Lietuvoje taip pat draudžiama (su keletu išimčių) tabako gaminių reklama, draudžiama juos parduoti nepilnamečiams iki 18 metų. Pagal ES teisės reikalavimus, tabako gaminiai ženklinami įspėjimais apie jų žalą sveikatai.

Tikslas:

apsaugoti nerūkančiuosius nuo dūmų;

sudarant nepatogumą paskatinti rūkančius nustoti rūkyti;

siekiant, nerūkantieji nebūtų skatinami rūkyti kitų pavyzdžiu.

Naudota literatūra:

Elena Moncevičiūtė-Eringienė “ Rūkymas , alkoholis , imunitetas ir vėžys”

Michael Hardiman “Žalingi įpročiai “

www.wikipedia.lt