Narkotikai

Narkotikai ir jų vartojimo priežastys

Veiviržėnų vid mokyklos 10b klasės mokinio Evaldo Pakalniškio

Svėdasai, 2001

Narkotikų vartojimas Lietuvoje neturi senų tradicijų. Aguonos, kanapės nuoseno yra žinomos kaip augalai, dažniausiai vartojami kulinarijoje. Ganadažnai šie augalai minimi ir lietuvių tautosakoje. Šiandien mes jaubaigiame tai užmiršti ir, išgirdę kalbant apie aguonas ar kanapes,pirmiausia pagalvojame apie narkotikus. Ir, deja, tenka pripažinti, kad tainėra vieninteliai narkotikai, paplitę šiuo metu Lietuvoje.

Vis dažniau išgirstame minint amfetaminus, LSD, „ekstazi“, heroiną,kokainą.

Gana dažnai jauni žmonės narkotikų vartojimą supranta kaip protestą priešsuaugusiųjų pasaulį, prieš savo tėvus, bet kažin ar jie susimąsto, kadnarkotikų plitimu daugiausia suinteresuoti būtent suaugusieji, tie, kurielobsta iš jaunų gyvenimų žudymo narkotikais.

Specialistai teigia, kad kiekvienais metais Lietuvoje nuo narkotikų miršta250-300 žmonių. Mirė ir miršta nuo narkotikų jau ne kažkur už jūrų marių, omūsų Lietuvėlėje, vis dar poetų teberimuojamoje kartu su žodžiais „rūtųdarželis“, „berželis“, „gėlelė“.

Kodėl jauni žmonės vartoja narkotikus? Priežasčių yra daug:jie neturi rimto užsiėmimo, jiems nuobodu;jų draugai vartoja narkotikus;jie mėgsta riziką;jie nori šokiruoti tėvus ir draugus;tai yra madinga;jie nori pabėgti nuo šiandieninio gyvenimo ir asmeninių problemų;šiandien narkotikų nesunku gauti, ir kai kas nori išbandyti jų poveikį;jiems patinka savijauta pavartojus narkotikus.

TIRPIKLIAI

Dažniausiai jauni žmonės, be alkoholio ir tabako, mėgina svaigintis irįvairiais tirpikliais.

Plačiausiai yra vartojami:aerozoliai (plaukų lakas ir pan.);butano dujos (naudojamos dujiniams žiebtuvėliams užpildyti);klijai;cheminiai valikliai;dažai ir dažų skiedikliai;benzinas.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:

Tirpiklių gėrimo ar uostymo poveikis yra panašus į alkoholio. Kai kurie

tirpiklių uostytojai gali matyti keistus vaizdus. Atsigaunama gana greitai,jaučiamos lengvos pagirios. Tačiau tirpikliai gali būti mirties (sustojusširdžiai) priežastimi. Aerozoliai ir žiebtuvėlių kuras yra ypač pavojingiir kartais gali būti mirties nuo šalto oro patekimo į kvėpavimo takuspriežastimi. Galima mirti ir nuo tirpiklių uostymo pavojingose vietose,tokiose kaip kanalų pakrantės ar apleisti pastatai. Daug prisiuostę, galiprarasti sąmonę, gali uždusti, ypač jeigu naudoja polietileninį maišelį.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Ilgalaikis tirpiklių uostymas būna dėmesio koncentracijos praradimo,didelės depresijos ir nuovargio priežastimi. Kai nustojama uostyti, šiesimptomai palaipsniui praeina. Bet kai kurie žmonės, siekdami išvengti savoasmeninių problemų, taip įpranta prie tirpiklių, kad tampa psichologiškaipriklausomi nuo jų uostymo. Ilgai vartojami tirpikliai gali pažeistismegenis, inkstus ir kepenis.

Įstatymas:

Lietuvoje dar nepriimtas.

KANAPĖS

Narkotikas gaminamas iš kanapių. Įvairios kanapės augalo dalys, įskaitantir lapus, gali būti naudojamos kaip narkotikas. Kanapės („žolė“) paprastairūkomos hašišo pavidalu („hašas“, „guma“). Tai mados spalvos masė, kurisusmulkinama ir maišoma su tabaku.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Ne visiems kanapių rūkymas turi didelį poveikį. Rūkantys kanapes paprastaijaučiasi atsipalaidavę, nori daug kalbėti. Kartais spalvos jiems galiatrodyti ryškesnės, o garsai – čaižesni. Žmogus fiziškai prie kanapiųnepripranta, bet pastoviai jaučiama psichologinė priklausomybė. Jeiprisirūkoma per daug, padidėja jautrumas. Kanapės turi įtakos atmintiessutrikimams, mažina galimybes atlikti sunkesnius darbus.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Nuolat rūkant kanapes, kyla pavojus susirgti tokiomis pačiomis ligomis,kaip ir rūkant cigaretes – širdies, kvėpavimo takų ir bronchų susirgimaisbei plaučių vėžiu. Nuolatiniai vartotojai tampa neramūs, juos kankinadepresija. Žmonėms, sergantiems psichinėmis ligomis, nuolat rūkyti kanapes

ypač pavojinga. Kanapes rūkant nuolat, atsiranda noras pabandyti ir,,sunkesnį” narkotiką – heroiną.

Įstatymas:

Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

AMFETAMINAI

Tai dažniausiai vartojami stimuliatoriai. Šeštajame dešimtmetyje šienarkotikai buvo tablečių formos (,,rožinės širdys“). Dabar jie dažniausiaiyra kapsulių, miltelių pavidalo. Baltos spalvos milteliai uostomi arbaleidžiami injekcijomis.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Vienas amfetaminų dozės poveikis tęsiasi 3-4 valandas. Pavartojus jųpadidėja judrumas (asmuo negali nustygti vietoje, yra energingas irpasitikintis savimi), padažnėja pulsas, padidėja kraujospūdis, pakylatemperatūra. Bet galima pasijusti labai blogai, kai šis poveikissusilpnėja. Tada vyzdžiai lėtai reaguoja į šviesą, atsiranda persekiojimomanija, prapuola apetitas. Jei dozė pakartojama keletą kartų, vartotojastampa neramus ir irzlus, blogai miega.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Efektui pasiekti, kaip ir visų stimuliatorių ir daugelio kitų narkotikų,amfetaminų vartotojams reikia vis daugiau ir daugiau. Tai vadinamatolerancija. Nuolat ir daug amfetaminų vartojantys rizikuoja susirgtiširdies liga. Ilgai vartojant, atsiranda rizika susirgti psichine liga.Tokios ligos, jeigu jomis sergama, praeis, tik visai nustojus vartotinarkotikus ir intensyviai gydantis.

Įstatymas:

Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

STIMULIATORIAIEfedronasEfedronas („džefas“) – tai skaidraus skysčio pavidalo narkotikas. Jisleidžiamas injekcijomis.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Jaučiamas jėgų „antplūdis“. Poveikis: euforija, susierzinimas, nerimas,padidėjęs kraujo spaudimas, psichopatinis elgesys.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Vartojant dideles dozes, psichopatinis elgesys gali peraugti į šizofreniją,centrinės nervų sistemos veiklos sutrikimus.

Įstatymas:

Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Kokainas ir krekasKokainas yra balta pudra, kuri paprastai uostoma, bet kartais irinjekuojama. Krekas yra gaminamas iš kokaino ir rūkomas. Tai maži kristalųpavidalo gabalėliai, kurie rūkomi įtraukiant jų skleidžiamus garus.

Rūkymui naudojamos specialiai padarytos pypkės. Kokainas yra brangusnarkotikas, o vienos dozės poveikis tęsiasi apie 20-30 minučių. Mažo krekokristalo poveikis tik 10-12 minučių.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Kokaino ir kreko veikimas panašus į amfetaminų, bet daug stipresnis. Irefektas susilpnėja daug greičiau. Didelė mirties rizika dėl širdiesnepakankamumo.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Vėlgi poveikis protui yra panašus kaip ir amfetaminų, bet sunkesnis.Nuolatiniai vartotojai tampa labai priklausomi nuo kokaino. Tiems, kurieuosto kokainą, pažeidžiama nosies gleivinė. Rūkant kreką, susidaro aukštadegimo temperatūra, todėl galimi plaučių ir kvėpavimo takų susirgimai.

Įstatymas:

Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Ekstazi„Ekstazi“ dažniausiai būna baltų, rudų, rožinių, geltonų tablečių beiįvairių spalvų kapsulių pavidalo. Jis pardavinėjamas įvairiaispavadinimais, pvz., „balti balandžiai“, „meilės balandžiai“, „meilėsširdys“, „fazė 4“, „disko burgeriai“ ir t.t.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Stimuliatoriaus „ekstazi“ poveikis pajuntamas, praėjus 20-30 minučių povartojimo, ir gali tęstis keletą valandų. Vartotojai sako, kad jie tampalabai draugiški, pasijunta turį labai daug energijos, mato nuostabiasspalvas, girdi malonią muziką. Bet tam tikru momentu poveikis susilpnėja,žmonės pradeda jausti depresiją ir liūdesį.

„Ekstazi“ pakelia kūno temperatūrą. Jei jis pavartojamas tokioje vietoje,kur labai tvanku, karšta (pvz., reivo diskotekoje), o ypač šokant, kaiorganizmas išprakaituoja daug skysčių, galima gauti šiluminį smūgį.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Žmonės, vartojantys narkotikus nuolat, turi miego problemų, būna labaineramūs, išsiblaškę. Atsiranda troškulys, drebulys, haliucinacijos, širdiesritmo sutrikimai, depresija, įvairios „fobijos“. Sutrinka koordinacija,todėl negalima vairuoti automobilio, dirbti kitų kruopštumo reikalaujančių

darbų. Mergaitės kartais pajunta, kad narkotikai apsunkina mėnesinių ciklą.Tyrimais įrodyta, kad „ekstazi“ gali būti kepenų suirimo priežastimi.„Ekstazi“ ir kiti stimuliatoriai taip pat gali sukelti sunkius epilepsijospriepuolius.

Įstatymas

Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

HALIUCINOGENAI

Tai narkotikai, veikiantys protą. Pavartojęs jų, žmogus mato ir girdirealiai neegzistuojančius daiktus ir garsus. Dažniausiai vartojamashaliucinogenas yra LSD.LSDŠis labai stiprus haliucinogeninis narkotikas gaminamas nelegaliai. Mažasjo kiekis užlašinamas ant popieriaus (panašaus į sugeriamąjį) ir maža topopieriaus skiautelė dedama ant liežuvio. LSD dozę sudaro tik 2mikrogramai. LSD popierius gali būti įvairios formos su skirtingaisspalvotais piešinėliais. Įvairių pavadinimų („kiniečių drakonas“,„braškės“) LSD turi skirtingus piešinius.

LSD – „nepatikimas” narkotikas. Jo poveikis labai nevienodas.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

LSD „kelionė” po kūną paprastai prasideda praėjus maždaug valandai ponarkotiko pavartojimo ir gali tęstis iki 12 valandų. Tačiau kartais efektągalima pajusti tik po kelių dienų. Vartotojai gali matyti keistus vaizdus,ryškias spalvas, girdėti jvairius garsus, kartais tai yra malonu, kartaisgąsdina. Asmenį apima depresija ir panika. Ar efektas yra malonus, ar ne,dažnai priklauso nuo to, kaip asmuo jautėsi prieš vartodamas narkotikus.

Vartojant LSD nuolat, labai paūmėja visi psichiniai susirgimai. Galiišsivystyti paranoja. Kartais žmonės pajaučia šio narkotiko ,,kelionę”,praėjus keletui savaičių po jo pavartojimo. Tai vadinama prisiminimu.

Įstatymas:

Draudžia neteisėtai gaminti, jgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

TRANKVILIANTAI

Tai tokie (dar kitaip vadinami depresantais) narkotikai kaip relaniumas,seduksenas, tazepamas, fenozepamas ir temazepamas, kurie žinomi kaipvaistiniai preparatai, padedantys žmonėms įvairiose kritinėse situacijose.Paprastai gydytojas juos skiria ligoniams, kuriuos kankina nemiga, kurieturi rimtų asmenimų problemų. Bet juos leidžiasi ir tie, kurie vartoja

nelegalius narkotikus, tokius kaip heroinas.

Šie narkotikai nuramina žmones. Jie pavojingi dėl perdozavimo, didelįpavojų kelia jų vartojimas kartu su alkoholiu.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Jei šie narkotikai vartojami ilgiau negu keletą mėnesių, atsirandapsichologinė priklausomybė ir tada nuolat didinamas narkotikų kiekis. Ilgaijuos vartodamas, žmogus jaučia depresiją, nenusakomai ir agresyviaielgiasi. Nustojus vartoti, atsiranda nuovargis, nerimas.

Įstatymas:

Nedraudžia laikyti, bet draudžia parduoti.

ANABOLINIAI STEROIDAI

Tai vaistiniai preparatai (gaminami tabletėmis ir ampulėmis), vartojamimedicinos įstaigose (raumenims stiprinti, kai pacientas ilgą laikąnejudėjo). Jie turi būti vartojami tik gydytojui leidus ir prižiūrint. Kaikurie atletai ir kultūristai, norintys padidinti raumenų masę, nelegaliaivartoja anabolinius steroidus, gaminančius vyrišką hormoną – testosteroną.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Nuo anabolmių steroidų žmonės tampa agresyvesni (atsiranda drąsa,pasikeičia mąstymas), ir kuo daugiau bus jų vartojama, tuo šis efektas busdidesnis.

Anaboliniai steroidai gali nevienodai veikti žmones:jaunimą: steroidai gali sustabdyti augimą, jei dar nevisiškai subrendęsjaunuolis vartos juos nuolat;vyrus: skatina smurtą, mažina potenciją, vaisingumą ir retais atvejais galisukelti kepenų vėžį;moteris: kadangi steroidai yra panašūs į chemikalus, mažinančius fiziniusskirtumus tarp vyrų ir moterų,

moterims, nuolat vartojančioms steroidus, atsiranda ,,vyriškumo” požymių –balsas tampa storesnis,

sumažėja krūtinė, padidėja rau menys.Daugelis steroidų vartotojų leidžiasi juos švirkštais. Tai sukelia visuspavojus, gresiančius vartojant narkotikus injekciniu būdu.

Įstatymas:

Nedraudžia laikyti, bet draudžia parduoti.

OPIATAIOpijaus ekstraktasOpijaus ekstraktas („lyrka“, „kaifas“) – tai rudos spalvos skystis,pagamintas iš smulkintų aguonų stiebelių ir galvučių. Jis leidžiamasinjekcijomis.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Tik pradėjus vartoti pirmiausia slopinama smegenų veikla. Tai žmogų galipadaryti mieguistą, nejaučiantį nerimo ir skausmo. Kadangi opijausekstraktas dažniausiai vartojamas injekcijų būdu, atsiranda perdozavimo

pavojus.

Norint pasiekti vienodą efektą, reikia vis didesnės dozės. Žmogus tampapsichologiškai ir fiziškai priklausomas nuo narkotikų.

Įstatymas:

Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

HeroinasHeroinas dažniausiai pardavinėjamas baltų miltelių, pagamintų iš opijiniųaguonų, pavidalu. Jis leidžiamas injekcijomis, uostomas ar rūkomas. Rūkantheroinas dedamas ant folijos arba šaukštelio ir kaitinamas. Garaiįtraukiami į kvėpavimo takus. Gatvės prekybai skirtas heroinas maišomas sugliukoze ir parduodamas mažais maišeliais.

Heroinas aktyviai slopina smegenis, veikia tokius organizmo refleksus kaipkosulys, kvėpavimas ir pulsas. Tai žmogų padaro mieguistą, nejaučiantįnerimo ir skausmo. Kadangi heroinas dažnai vartojamas injekcijų būdu,atsiranda perdozavimo pavojus.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Tiems, kurie vartoja heroiną dažnai, kiekvieną kartą tam pačiam efektuipasiekti reikia vis didesnės dozės. Jie tampa psichologiškai priklausominuo narkotikų. Asmenys, nuolat vartojantys heroiną, sako, kad jis sukeliašilumos jausmą ir atsipalaidavimo pojūtį. Kartais būna ir kitas efektas –šleikštulys ir vėmimas, prarandamas apetitas, moterims sutrinkamenstruacijų ciklas. Staigiai nustojus vartoti heroiną, atsirandaabstinencijos sindromas, mėšlungis, raumenų traukuliai, gripo simptomai.Visa tai išnyksta tik po kelių savaičių.

Įstatymas:

Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Dauguma išvardytų narkotikų yra nelegalūs. Visi, kurie turi šių narkotikų,pažeidžia įstatymą. Tie, kurie sulaikomi su mažais kiekiais, nebūtinaisodinami į kalėjimą, tačiau jie gali būti nubausti pinigine bauda, o tadapatenka į kriminalinę įskaitą. Tai gali turėti neigiamos įtakos, norintmokytis, arba trukdyti įsidarbinti.

Ne visi vienodai reaguoja į narkotikus.

Pavyzdžiui, kai kurie žmonės, ypač su profiniais sutrikimais, gali labaikentėti vartodami LSD. Narkotikų poveikis priklauso ir nuo žmogaus svorio:kuo mažiau žmogus sveria, tuo labiau narkotikai jį veikia.

Jei žmogus kuo nors serga, vartoti narkotikus jam yra daug pavojingiau,negu sveikam.