narkotikai

Kas yra narkotikai?

NARKOTIKAI – tai organinės ar neorganinės kilmės vaistinė medžiaga, vartojama gryna ar kaip sudėtinė preparatų dalis. Toks narkotikų apibrėžimas pateikiamas žodyne, tačiau jis dar ne visas. Tai kas tada yra narkotikai? Kas jums pirmiausia ateina į galvą, kai pagalvojate apie narkotikus? Heroinas, kokainas, kanapės, “Ecstasy” ? Narkotikų yra įvairiausių pavidalų, formų ir spalvų. Jų tokia daugybė, o kai kurių net neįtartum, kad tai narkotikai. Pavyzdžiui, namų vaistinėlėje pilna narkotinių medžiagų: aspirinas ir paracetamolis, mikstūra nuo kosulio ir vaistai nuo peršalimo. Net kavos ar arbatos puodelyje yra narkotinių medžiagų – kofeino, stimuliuojančio nervų sistemą, kad jaustumėtės žvalesni ir energingesni. Alkoholis ir tabakas taip pat yra narkotikai. Medžiagos, kurias vadintumėte tikrais narkotikais – heroiną, kokainą ir ” Ecstasy” – labai skirtingos . Laikydami ar vartodami tokius narkotikus, pažeisite įstatymą, galite net mirti. Prie tokių medžiagų galite priprasti ir be jų negalėsite normaliai jaustis . Jus gali įsukti uždaras ratas: įsigyjate narkotikų, vartojate, valandėle geros ( ar blogos ) savijautos, pristingate narkotikų, vėl perkate ir šitaip be galo. Narkotikai brangūs , dažnai pinigų jiems tenka prasimanyti nusikalstamais būdais. Jūs rizikuojate dar ir todėl, kad niekada negalite žinoti, kaip tam tikras narkotikas paveiks. Yra žmonių, kuriems pakanka vieno karto. Mirusieji negali kalbėti. Liūdna, deja taip yra. !

Kaip tampama narkomanu?

Narkomanija plinta nepaisydama jokių kovos su ja būdų. Net tose šalyse, kur už narkotikų kontrabandą baudžiama mirtimi yra narkotikų prekeivių ir narkomanų. Vienintelis būdas apsaugoti savo vaikus nuo šios blogybės – auklėti juos taip, kad nekiltų pagunda jais svaigintis. Jeigu jie jausis laimingi realiame gyvenime, tai nesisvaigins kvaišalais. Jaunam žmogui, ypač paaugliui, sunkiau įveikti gyvenimo sunkumus, todėl jis gali ieškoti lengvesnio būdo pasidžiaugti gyvenimo teikiamais malonumais. Dažniausiai paaugliai išbando lengvesnius narkotikus, tokius kaip marihuana, dar vadinamą “žole”. Tačiau remiantis statistika, apie 60 proc. žmonių, kurie pabando marihuaną, vėliau imasi heroino. Sociologų duomenimis, 61% apklaustųjų teigia, kad narkotikus išbandė ta pačią dieną, kai jie buvo pasiūlyti; 7 proc. atsisakiusiųjų išbandė juos per sekančias 10 dienų; 12 proc. per artimiausią mėnesį, o 9 proc. dar vėliau. Iš tų, kurie neatsispyrė narkotikams pirmąją dieną, maždaug 80 proc. per sekančias 10 dienų jais svaiginosi pakartotinai. Taip priprantama prie narkotikų, jų reikia vis dažniau ir daugiau. Žmogaus psichika gana greit pavargsta nuo didelio krūvio, kurį sąlygoja narkotikų sukelta euforija. Todėl, jų atsisakius, iškart pablogėja nuotaika, ima kamuoti depresija. Ilgai negaunant “dozės” ima kamuoti ne tik psichologiniai, bet ir fiziniai negalavimai, kuriuos sąlygoja pakitusi medžiagų apykaita. Jie pasireiškia nežmoniškais skausmais. Jeigu paauglys juos pajustų suvartojęs pirmąją narkotikų dozę, jis niekada netaptų narkomanu.

Rizikos veiksniai

Narkologai pateikia keletą biologinių ir socialinių veiksnių, kurie padidina tikimybę tapti narkomanu:

..Sunki moters nėštumo eiga ir komplikuotas gimdymas...Galvos smegenų sutrenkimas, ypač pakartotinis. ..Vaikystėje persirgtos sunkios arba lėtinės ligos. ..Didelis tėvų užimtumas. ..Tėvų skyrybos, vaiko gyvenimas su vienu iš jų. ..Vienturtystė. ..Artimų žmonių alkoholizmas ir narkomanija. ..Ankstyva savarankiško gyvenimo pradžia (12 – 13 metų). ..Pernelyg didelė tėvų globa. ..Šalti santykiai šeimoje.

Narkomano požymiai

Ir tėvams ir vaikams labai svarbu žinoti narkomanijos požymius. Tėvams, kad galėtų laiku ištraukti vaiką iš narkomanijos liūno, vaikams, kad nesusidraugautų su narkomanais. Narkomanas paprastai atrodo ir elgiasi taip:

  ..Nenatūraliai siauri arba išsiplėtę vyzdžiai, sutinusios plaštakos, tamsūs, pažeisti dantys...Nepriklausomai nuo oro sąlygų apsivilkę drabužiais ilgom rankovėm...Nevikrus, gremėzdiškas, sunkiai kalbantis, nors iš jo burnos nesklinda alkoholio kvapas...Dažnai keičiasi jo nuotaikos. ..Vengia suaugusių šeimos narių. ..Šiurkštus, nemandagus. ..Vagia tėvų pinigus, neša iš namų vertingus daiktus. ..Įsigyja naujų draugų, apie kuriuos nelinkęs kalbėti, ir kurie vengia jo tėvų. ..Nebevertina senųjų draugų. ..Niekada nepasakoja apie savo užsiėmimus.

  Be abejo, tokie vaiko pasikeitimai sukelia daug nerimo, bet labai nusiminti neverta. Laiku juos pastebėjus, vaiką galima apsaugoti nuo narkomanijos pasekmių, kurios yra žalingos. Tam prireikia labai daug kantrybės ir ištvermės. Ir tėvams, ir pačiam narkomanui. Todėl geriau iš anksto pasirūpinti, kad vaikas žinotų apie pražūtingą narkotikų poveikį jo sveikatai ir ateičiai.

Kaip išvengti narkomanijos?

Svarbiausia vaidmuo su narkomanija tenka tėvams. Norėdami apsaugoti savo vaikus nuo narkomanijos liūno, jie turėtų deramai juos auklėti ir rodyti gerą pavyzdį. Pirmiausia reikia stengtis išsaugoti su vaiku kuo stipresnį emocinį ryšį – mylėti jį, padėti jam, domėtis jais. Geri santykiai šeimoje apsaugo vaiką nuo klaidingų žingsnių. Ir atvirkščiai, nesutarimai su tėvais, jų abejingumas greičiau stumteli vaiką į narkotikų liūną. Antra, reikia namuose sukurti kuo jaukesnę atmosferą, leisti vaikams užsiimti mėgstama veikla, pasikviesti į namus draugų, patarti jam, su kuo draugauti nederėtų. Matant, su kuo vaikas draugauja, lengviau jį apsaugoti nuo blogos įtakos. Nors gyvenime būna ir nelengvų akimirkų, negalima dejuoti, ypač girdint vaikui. Nuolat girdėdamas, koks sunkus gyvenimas, kiek daug aplinkui blogų žmonių, apgaulės, vaikas gali nusivilti gyvenimu. O tai pavojinga.tad verčiau pasidžiaugti tinkama sveikata, daugiau su vaiku papramogauti, dažniau lankytis įdomiuose renginiuose. Būtina vaiką išmokyti gerbti ne tik kitus, bet ir save.Save gerbiantis paauglys lengviau pasakys “ne”, kai jam bus siūloma alkoholis, cigaretės ar narkotikai. O savigarbą ugdo bendra veikla, suaugusiųjų pagyrimas, jų pasitikėjimas, tam tikros pareigos namuose. Jei vaikas šeimoje jaučiasi visavertis šeimos narys, jis ima save gerbti. Dabar vaikai nuo mažens žino apie narkotikus ir tarpusavyje kalba apie juos. Bet tėvams vis tiek dera pasišnekėti su savo atžalomis. Tokiam pokalbiui reikia pasiruošti iš anksto, nes vaikas turi gauti daugiau žinių. Nereikėtų vien tik bandyti įbauginti vaiką: kalbėti apie narkotikų daromą žalą, AIDS ir kitas su jais susijusias ligas. Vaikas turėtų žinoti, kad pradėjus vartoti narkotikus visiškai prarandamas savarankiškumas ir tampama narkotikų platintojų vergu. Pasitaiko, kai į narkotikus įninka kuris nors iš draugų. Todėl būtina iš anksto paruošti vaiką tokiai situacijai. Reikia patarti vaikui nesistengti pačiam jį išgelbėti, nes tai gali padaryti tik specialistai. Galima pasiūlyti draugui gydytis, pasakyti, kad su narkomanu draugauti neketinąs. Jeigu draugas nesiryžta pradėti gydytis, galima pabandyti jį įkalbėti. Jokiu būdu negalima užtarti narkomano, duoti jam pinigų, leisti nakvoti savo namuose. Vaikas turi suvokti, kad tokia pagalba draugui nenaudinga, o jam pačiam – pavojinga. !

Narkotikų rūšys

KokainasKokainas gaunamas iš kokamedžio, augančio Pietų Amerikos kalnuose, lapų. 1855 m. buvo sukurta kokaino ištraukimo iš lapu technologija. Kokainas . Medicinoje buvo vartojamas kaip vietinės nejautros priemonė. Aštuntame dešimtmetyje jis išpopuliarėjo tarp turtingųjų, nes yra labai brangus. Kokainas – stiprus nervų sistemos stimuliantas, panašus į amfetaminus. Tačiau poveikis trunka neilgai (apie 30min.).

TrakviliantaiTai tokie, dar kitaip vadinami depresantais, narkotikai. Paprastai gydytojas juos skiria ligoniams, kuriuos kankina nemiga, kurie turi rimtų asmeninių problemų. Bet juos leidžiasi ir tie, kurie vartoja nelegalius narkotikus, tokius kaip heroinas. Šie narkotikai nuramina žmones. Ilgai juos vartodamas, žmogus jaučia depresiją, nenuspėjamai ir agresyviai elgiasi. Nustojus vartoti, atsiranda nuovargis, nerimas. KrekasKrekas – tai greičiau veikiančio kokaino atmaina. Jis maišomas su vandeniu ir cheminėmis medžiagomis, pvz., amoniako ar kepimo milteliais, po to vanduo išgarinamas. Gauta kieta medžiaga kaitinama ir gali būti rūkoma. Krekas parduodamas gelsvais vaškingais trupinėliais – “dozėmis”. Dar esti baltų granulių pavidalo kreko, panašaus į pieno miltelius. Dozės susukamos į popierių ar į lipnią plėvelę. Krekas per 10 sekundžių pasiekia smegenis. Vartotoją užplūsta neapsakomo malonumo ir susijaudinimo banga, trunkanti apie 10 minučių. Po to prasideda blogumas, nė kiek ne mažesnis. AmfetaminasAmfetaminai – sintetiniai stimuliantai, anksčiau juos skirdavo norintiems suliesėti ir nuo depresijos. Šiuo metu gydytojai juos išrašo retai ir tik ypatingais atvejais. Antrojo pasaulinio karo bei karo Vietname metu jų duodavo kareiviams, kad būtų aršesni. Nuo jų ilgai nenori miegoti ir valgyti. Jie stimuliuoja nervų sistemą, greitina širdies veiklą ir kvėpavimą. Vartotojai jaučiasi labai energingi, labai žvalūs ir labai susijaudinę.

EcstazyPopuliariausias šokių narkotikas vartojamas apetitui slopinti. Dažniausiai pasitaiko rudų ar baltų tablečių, arba spalvotų kapsulių “Ecstazy”. Jų būna įvairių dydžių ir formų arba rūšių – gėlyčių, širdelių ar dar kokios nors formos. Niekada nežinai, kokia tabletės sudėtis. Tabletės dažnai sugrūdamos ir į jas pridedama kitų narkotikų pvz., heroino. Problemų atsiranda išgėrus “Ecstazy” ir pradėjus šokti. Darosi vis karščiau. Laikas atsivėsinti… “Ecstazy” kelia kūno temperatūrą. Kai kurie šokėjai netenka kelių litrų skysčių per naktį. Jei taip atsitiko tau, turi išgerti mažiausiai 400 g. skysčio kas valandą ( tinka vanduo ).

Heroinas

Heroinas – opiatų grupei priklausantis narkotikas; opiatus gydytojai skiria ir skausmui numalšinti. Jie gaminami iš opijinių aguonų. Tiesą sakant, pirmą kartą heroinas buvo panaudotas morfinui pakeisti, nors morfinas gerai slopina skausmą, prie jo labai priprantama. Heroinas pasirodė esąs dar geresnė skausmo malšinimo priemonė, bet prie jo tik dar greičiau priprantama. Nuo gryno heroino mirštama per kelias minutes. Jis maišomas su kitais milteliais – kofeinu, talku, gliukoze, miltais bei kreida ir tampa rusvas. Parduodamas mažais popieriaus paketėliais. Heroiną galima uostyti kaip ir kokainą arba maišyti su tabaku ir rūkyti

KanapėsKanapės – tai vešlus dilgėlių ir apynių šeimos augalas. Europoje kanapės buvo vartojamos galvos skausmui, nemigai ir mėnesinių skausmams gydyti. Kanapės parduodamos įvairios formos ir pavidalo. Pirmiausia marihuana, toliau derva, hašišas: kieti rudi, juodi grumsteliai ir kanapių aliejus (lipnus, panašus į sirupo skystį) stipriausia kanapių forma. Nuo mažos kanapių dozės pasijusite ramus, patenkinti arba mieguisti. Galite kikenti nesustodami ar pajusti alkį. Spalvos tampa ryškesnės, garsai skambesni. Arba apsvaigsite (kaip nuo alkoholio). Įvairūs tyrimai parodė, kad rūkant kanapės pavojus susirgti plaučių vėžiu 5-10 kartų didesnis negu rūkant cigaretes.

„Uostalai“Mūsų laikais uostomosios medžiagos skiediklių ir kitų kasdieninių gaminių pavidalu naudojamos buityje. Geriausiai žinomos: klijai, aerozolis, dujos, degalai, dažai, nagų lako valkas, korektorius. Dažniausiai klijus uosto 12 – 16 metų paaugliai. Tačiau pasitaiko klijus uostančių net ir septynmečių vaikų. Praradę sąmonę, galite užspringti savo vėmalais. Laikui bėgant, organizmas pripranta prie „uostalų“ dozės, todėl jų reikia vis daugiau ir daugiau. Ilgai uostant visam laikui pažeidžiamos smegenys, inkstai ir kepenys. Narkomano požymiai:· Nenatūraliai siauri arba išsiplėtę vyzdžiai, sutinusios plaštakos, tamsūs, pažeisti dantys.

· Nepriklausomai nuo oro sąlygų apsivilkę drabužiais ilgom rankovėm. · Nevikrus, gremėzdiškas, sunkiai kalbantis, nors iš jo burnos nesklinda alkoholio kvapas. · Dažnai keič· iasi jo nuotaikos. · Vengia suaugusių šeimos narių. · Šiurkštus, nemandagus. · Vagia tėvų pinigus, neša iš namų vertingus daiktus. · Įsigyja naujų draugų, apie kuriuos nelinkęs kalbėti, ir kurie vengia jo tėvų. · Nebevertina senųjų draugų. · Niekada nepasakoja apie savo užsiėmimus.

Mintys apie narkotikus

Po kiek laiko tau reikės narkotikų ne tam , kad pajaustum kaifą , o tam , kad jaustumeisi normaliai . Kuo toliau , narkotikų reikės vis daugiau ir daugiau…

(narkomanas)

Narkotikų vartojimo padarinius sunku numatyti . Jie dvigubai pavojingesni todėl , kad nelegalūs narkotikai yra visiškai neaiškūs.

(narkomanų konsultantas)

Kartais atrodo , kad pasaulis užgriūva ant tavęs , o kai išgeri amfetaminų kelioms valandoms pakyli virs visko. Tai – tarsi trumpos atostogos.

(septyniolikmetis)

Kanapės siek tiek skiriasi nuo kitų narkotikų , bet dažnai jomis prasideda slydimas į pakalnę .

(policininkas)

Kokainas – pelningiausia nelegali preke pasaulyje.

(muitininkas)

Žmonės vartoja ekstazi dėl malonumo . Jei neturi darbo , turi kuom nors užsiimti.

(šešiolikmetis)

Žiniasklaida išgarsino Ekstazi kaip džiaugsmą teikiantį narkotiką , bet iš tikrųjų jis gali tapti mirties priežastimi.

(policininkas)

Pripranti labai greitai . Nespėji susivokti , o jau esi narkomanas.

(heroino vartotojas)

Dviejų aspirino tabletės dydžio LSD tablečių pakaktų milijonai žmonių sujaukti protą.

(narkomanų konsultantas)

Jei neuostau , užpuola depresija.

(keturiolikmetis)

Niekad netiki , kad nuo jų gali mirti , niekad nemanai , kad taip atsitiks tau.

(keturiolikmetis po draugo laidotuvių)

Kai kas vartoja narkotikus todėl , kad visi pažystami draugai juos vartoja , labai sunku atsispirti.

(penkiolikmetė)

Rizika traukia , žmonėms patinka rizikuoti.

(narkomanu konsultantas)

Atrodo , kad venomis tekėtų auksinė ugnis . Su tokia pagunda nelengva kovoti.

(narkomanas)

Narkotikai jau Lietuvoje

  Vis dažniau išgirstame minint amfetaminus, LSD, “ekstazi “, heroiną, kokainą. Ir nors pastarieji narkotikai nėra kol kas labai populiarūs Lietuvoje, tačiau jie tokiais taps, jei žmonės, ypač jaunimas, laiku nesuvoks jų žalos.Specialistai teigia, kad kiekvienais metais Lietuvoje nuo narkotikų miršta 250-300 žmonių. Netolimoje ateityje prognozuojamas naujas narkotikų antplūdis.

Narkotikai,jų žala,narkotikų rūšys