kas yra nutukimas

KAS YRA NUTUKIMAS?

Nutukimas – tai riebalų susikaupimas riebalinėse ląstelėse, galintis pakenkti žmogaus sveikatai ir savijautai. Pagrindinė nutukimo priežastis – disbalansas tarp gautos su maistu energijos ir išeikvotos. Daug energijos turi riebus maistas (1 g riebalų – 9 kcal). Riebalai palyginti su kitomis maisto medžiagomis greičiausiai kaupiasi organizme. Fizinio aktyvumo trūkumas taip pat skatina nutukimą. Polinkis nutukti gali būti paveldimas. Susidarius palankioms aplinkybėms, genetinį polinkį nutukti turinčių žmonių kūno svoris sparčiai auga.
Dėl nutukimo atsiranda sveikatos ir psichosocialinių problemų. Nutukusiems žmonėms didesnė tikimybė susirgti išemine širdies liga, nes nutukimas skatina kitų išeminės širdies ligos rizikos veiksnių atsiradimą: didėja mažo tankio lipoproteinų(jie kraujyje dažniausiai perneša cholesteriną, jų padidėjimas kraujo plazmoje yra aterosklerozės rizikos faktorius) cholesterolio koncentracija, mažėja didelio tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija, didėja trigliceridų koncentracija. Turintiems antsvorį dažniau padidėja kraujospūdis. Kai kūno masės indeksas ³ 30 kg/m², hipertenzijos tikimybė tris kartus didesnė, nei tuomet, kai svoris normalus. Dėl šios priežasties nutukusius žmones dažniau ištinka insultas.
Tyrimais nustatyta, kad esama ryšio tarp nutukimo ir susirgimo vėžiu. Turintiems antsvorio dažniau aptinkama dėl hormonų pusiausvyros sutrikimų atsirandančių navikų (gimdos,kiaušidžių, krūties pomenopauzės metu, prostatos navikų). Be to, nutukę žmonės dažniau serga storžarnių, tulžies pūslės, kasos, kepenų vėžiu.
Nutukimas yra pagrindinė susirgimo diabetu, nepriklausomu nuo insulino, priežastis. Nutukę žmonės šia liga serga tris kartus dažniau nei normalaus kūno svorio. Padidėja rezistentiškumas insulinui, mažėja insulino sekrecija.
Nutukusiems žmonėms dažniau susidaro akmenų tulžies pūslėje, skauda sąnarius, jie dažniau suserga osteoartritais, artrozėmis, podagra. Dėl skausmų mažiau judama, todėl dar daugiau priaugama svorio.
Žmonių, turinčių antsvorį, psichinė savijauta būna prastesnė dėl vyraujančio neigiamo požiūrio į nutukimą. Tenka susidurti su diskriminacija priimant į darbą, todėl nutukę žmonės jaučiasi esą nepilnaverčiai. Epidemiologiniais tyrimais įrodyta, kad bendrojo mirtingumo ir nutukimo priklausomumo kreivė yra J formos. Ilgiausiai gyvena žmonės, kurių kūno masės indeksas (KMI) 20-24,9 kg/m². Didėjant kūno svoriui, daugėja mirtingumas. Labai mažai sveriantys žmonės (KMI <18,5 kg/m2) dažniau serga virškinimo ir kvėpavimo sistemų ligomis, todėl ir jų mirtingumas didesnis nei normalaus kūno svorio žmonių.
Sumažinus kūno svorį, pagerėja žmogaus savijauta, sumažėja sistolinis ir diastolinis kraujospūdis, gydant hipertenziją reikia mažesnių vaistų dozių. Jeigu žmonių, sergančių cukriniu diabetu, svoris sumažėja, lengviau kontroliuoti gliukozės koncentraciją kraujyje, mažiau reikia vaistų, insulino. Nukritus svoriui, sumažėja trigliceridų ir mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija, padidėja didelio tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija. Žmonių gyvenimo trukmė pailgėja.

KAS YRA KMI?

KMI tai yra kūno masės indeksas, apskaičiuojamas atsižvelgiant į ūgį ir svorį. Svorį (kilogramais) padalinkite iš ūgio (metrais) pakelto kvadratu.

Manoma, kad žmonės, kurių KMI yra tarp 18,5 ir 25 gyvena ilgiau ir yra sveikesni, rizika sveikatai didėja, jei KMI yra 25 ir daugiau.

KMI (kg/m²) Kūno svoris
<18,5 per mažas
18,5 – 24,9 normalus
25 – 29,9 antsvoris
30 – 34,9 I0 nutukimas
35 – 39,9 II0 nutukimas
³ 40,0 III0 nutukimas

Kūno masės indeksas netinka vertinti šių žmonių grupių kūno svorį:
• augančių vaikų ir paauglių (vertinamas pagal fizinės raidos lenteles);
• senyvo amžiaus žmonių, kai sunku tiksliai išmatuoti jų ūgį;
• sportininkų, kurių labai išvystyti raumenys;
• nėščių moterų.
Nustatyta, kad ligų rizikai turi įtakos ne tik antsvoris, bet ir netolygus riebalų pasiskirstymas kūne. Riebalų sankaupos ant liemens (“obuolio” arba vyriškojo tipo nutukimas) labiau susijusios su išeminės širdies ligos, hipertenzijos, cukrinio diabeto rizika nei riebalų perteklius ant šlaunų (“kriaušės” arba moteriškojo tipo nutukimas).
Riebalų pasiskirstymui kūne vertinti apskaičiuojamas liemens ir klubų apimties santykis. Liemens apimtis matuojama stovinčiam žmogui tarp paskutiniojo šonkaulio ir klubinės skiauterės, klubų apimtis – per plačiausią klubų vietą. Kai vyrų liemens ir klubų apimties santykis >1,0, o moterų > 0,85, ligų rizika didesnė.
Remiantis pastarųjų metų tyrimais, kūno riebalų pasiskirstymui vertinti pakanka išmatuoti liemens apimtį. Nutukimo metabolinių komplikacijų rizika padidėja, kai vyrų liemens apimtis³95 cm, moterų ³80 cm. Rizika labai padidėja, kai vyrų liemens apimtis ³102 cm, moterų ³88 cm.

KELETAS PATARIMŲ KAIP SUMAŽINTI SVORĮ

1. Vartokite įvairų maistą, jis suteiks pakankamai energijos, baltymų, vitaminų, mineralinių medžiagų ir skaidulų. Nei vienas maisto produktas neturi visų organizmui reikalingų medžiagų. Maisto produktai suskirstyti į penkias pagrindines grupes: grūdai, vaisiai, daržovės, pienas ir mėsa. Todėl kasdien valgykite visų 5 pagrindinių grupių maisto produktus ir pasirinkite kuo įvairesnį maistą.
Lentelė produktams pasirinkti
Produktų grupės Kiek suvalgyti Vienos porcijos sudėtis
Grūdų ir duonos gaminiai 5-11 porcijų duona – 1 riekutė
dribsniai – 30 g
makaronai – ½ stiklinės
ryžiai – ½ stiklinės
košės – ½ stiklinės
Daržovės 3 -5 porcijos daržovių sultys – ¾ stiklinės
šviežios daržovės – ½ stiklinės
šviežios lapinės daržovės – 1 stiklinė
virtos daržovės – ½ stiklinės
bulvės – 1 vnt. (vidutinio dydžio)
Vaisiai 2-4 porcijos vaisių sultys – ¾ stiklinės
žali, konservuoti ar virti vaisiai – ½ stiklinės
obuolys – 1 vnt.
persikas – 1 vnt.
greipfrutas – ½ vnt.
Pienas ir jo produktai 2-3 porcijos pienas – 1 stiklinė
jogurtas – 1 stiklinė
fermentinis sūris – 60 gr
ledai – ½ stiklinės
Mėsa ir mėsos produktai 2-3 porcijos liesa mėsa – 60-100 gr
liesa vištiena – 60-100 gr
Kiti produktai 1-2 porcijos žuvis – 60-100 gr
kiaušinis – 1 vnt.
virtos pupelės – ½ stiklinės
2. Išsaugokite normalų kūno svorį. Nutukimas didina riziką susirgti hipertenzija, širdies ligomis, insultu, cukriniu diabetu, kai kuriomis vėžio rūšimis. Antsvorį ir nutukimą galima nustatyti apskaičiavus kūno masės indeksą (KMI)Jeigu Jūsų svoris didėja, valgykite mažiau, ypač riebalų, ir daugiau judėkite.
3. Valgykite produktus, turinčius mažiau riebalų, ypač sočiųjų ,t.y. gyvulinės kilmės ir cholesterolio. Taip sumažinsite riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei kai kuriomis vėžio formomis.
4. Vartokite kuo daugiau vaisių, daržovių bei rupių grūdų produktų. Juose yra daugiausia reikalingų vitaminų, mineralinių medžiagų, skaidulų bei sudėtingų angliavandenių.
5. Saikingai vartokite cukrų – ne daugiau 6-10 arbatinių šaukštelių be kaupo per dieną. Į šią normą įeina uogienė, medus, ledinukai. Atminkite, kad didelis cukraus kiekis padaro maistą kaloringą, bet nepagausina organizmui reikalingų maisto medžiagų.
6. Saikingai vartokite riebalus. Per dieną pakanka 1 šaukšto aliejaus ir 2-3 arbatinių šaukštelių sviesto ar margarino.
7. Įsidėmėkite, kad nėra gero ar blogo maisto – yra sveika arba nesveika mityba.Todėl valgykite savo mėgstamus produktus, bet laiku ir saikingai.
8. Nedelsdami pakeiskite mitybos ir gyvenimo būdą ir tai darykite palaipsniui. Taip bus lengviau.
9. Daugiau judėkite. Fizinė veikla padeda sueikvoti nereikalingas kalorijas, gerina širdies darbą, medžiagų apykaitą, grūdina sveikatą ir kelia nuotaiką. Tad kiekvieną dieną daugiau judėkite, į darbą eikite pėsčiomis, užuot važiavę liftu, lipkite laiptais, per pietų pertrauką pasivaikščiokite.
Kasdien naudokitės sveikos mitybos piramide – lengviau pasirinksite maistą
• Daugiausia valgykite neriebių ir nesaldžių maisto produktų – duonos, grūdų, kruopų gaminių.
• Antroje vietoje – daržoves ir vaisius.
• Trečioje – pieno ir mėsos patiekalus, žuvį, paukštieną, kiaušinius, riešutus, taip pat ankštinius produktus.
• Piramidės smaigalyje – penktoji maisto produktų grupė. Ją sudaro riebalai, saldumynai, alkoholiniai gėrimai. Jų vartoti reikėtų kuo mažiau, nes jie beveik neturi organizmui naudingų medžiagų, yra labai kaloringi.
Tenka pripažinti, kad senstant keičiasi žmogaus fiziologiniai ir biocheminiai procesai. Yra neginčijamų įrodymų, jog šiuos procesus galima gerokai sulėtinti ir kad mitybai čia neginčijamai tenka svarbiausias vaidmuo.
Vyresnio amžiaus žmonėms galioja vienas bendras dėsnis – maisto reikia sunaudoti mažiau negu jaunystėje, tačiau didesnės mitybinės vertės, tai yra nevalgykite sočiai ir riebiai, o vartokite maistą, turintį daugiau vitaminų, mineralinių medžiagų, skaidulų, biologiškai aktyvių medžiagų.
Mitybos principai vyresnio ir senyvo amžiaus žmonėms
Angliavandeniai sudaro vyresnio amžiaus žmonių mitybos pagrindą. Valgykite daugiau kruopų, dribsnių, makaronų, duonos, vaisių ir daržovių. Cukraus kiekį būtinai ribokite iki 50 g. per parą (iki 5 arbatinių šaukštelių).
Baltymų organizmas turi gauti 50 – 60 g. per dieną. Jis neturi būti mažinamas. Pagrindinis baltymų šaltinis – gyvulinės kilmės maistas, žuvis, pupos, žirniai.
Riebalai turėtų sudaryti ne daugiau kaip 30 proc. visų kalorijų. Dažniau reikėtų pasirinkti riebalus, kuriuose mažai cholesterolio, t. y. augalinės kilmės. Per dieną rekomenduojama nuo 70 g riebalų moterims iki 80g riebalų vyrams.
Maistinių skaidulų per parą rekomenduojama apie 20 g.. Jos būtinos senyvo amžiaus žmonėms. Skaidulų šaltinis – daržovės, vaisiai, kruopos, dribsniai, duona. Skaidulos būtinos vidurių užkietėjimo profilaktikai, reguliuoja žarnyno veiklą, mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje ir riziką susirgti storųjų žarnų vėžiu.

Mikroelementai:
Kalcis (Ca) – kasdien su maistu reikia suvalgyti apie 1 g. (4 stiklinės pieno). Kalcis palaiko kaulų, dantų stiprumą. Jo trūkstant vystosi osteoporozė. Kalcio yra pieno produktuose, citrusiniuose vaisiuose, žalių salotų lapuose, pupose, žirniuose.
Cinkas (Zn) – rekomenduojama paros dozė – 15 mg. Cinkas reikalingas žaizdoms, opoms gyti, stiprina imuninę sistemą. Jo yra mėsoje, kiaušiniuose, žuvyje, kepenyse.
Kalis (K) – per parą žmogus turi gauti apie 2 g. kalio. Kalio trūkumas pasireiškia širdies ritmo sutrikimu, raumenų silpnumu, kartais sutrinka plaučių ir inkstų veikla. Daugiausia jo yra bananuose, apelsinų sultyse, žaliuose vaisiuose, bulvėse, žirniuose.
Geležis (Fe) – per parą su maistu reikia gauti iki 10 mg geležies, antraip gali vystytis mažakraujystė. Lengviausiai geležis pasisavinama iš mėsos, kepenų, kiaušinio trynio, bulvių.
Magnis (Mg) -jo trūkumas padidina raumenų dirglumą, sukelia širdies ritmo sutrikimus.Jo pagrindiniai šaltiniai – grūdai, žirniai, pupos, žalios lapinės salotos.
Skysčiai – per parą rekomenduojama suvartoti 2.5 litrų. Tačiau jeigu žmogus serga širdies liga, yra padidintas kraujospūdis, skysčių suvartojimas ribojamas nuo1 iki 1.5 litro.
Druskos kiekį riboti, neviršyti 5 g. per parą. Valgomosios druskos į vyresnio amžiaus žmonių maistą siūloma papildomai nedėti arba jį sūdyti labai mažai. Per didelis druskos kiekis kelia kraujospūdį. Paros poreikį kompensuoja druska, esanti duonoje ir kituose gatavuose maisto produktuose.
• Valgykite kuo įvairesnį maistą.
• Vartokite liesus produktus.
• Venkite sūraus maisto.
• Valgykite daugiau juodos duonos.
• Valgykite šiltą maistą.
• Valgykite lengvai virškinamų baltymų – vištienos, žuvies.
• Venkite keptų patiekalų, maisto produktų, turinčių cholesterolio.

ANTSVORIO ISTORIJA

Nutukusių žmonių daugėja dėl nesveikos ir pernelyg sočios mitybos, nors storulių buvo ir seniausiais laikais. Seniausiuose raštuose minimas I a.gyvenęs Romos senatorius, kuris svėrė tiek daug, kad judėti iš vienos vietos į kitą galėjo tik tuomet, kai pilvą nešdavo du tarnai. Daug vėliau gyvenęs olandų gydytojas stebėjo ir aprašė vieno nutukusio paciento gyvenimą. Storulis maitinosi prie specialiai jam padaryto, pilvo formą atkartojančio pusapskričio stalo. Jo pilvą prilaikė ant kaklo u-mesta virvė. 1789 m.viename laikraštyje pasirodė straipsnis apie aštuoniasdešimtmetį vyriškį, kuris dėl didelio svorio jau trejus metus nesikėlė iš lovos. Jis buvo pakeliamas specialiu keltuvu tik tuomet, kai reikėdavo pakeisti paklodę. 1889 m. Prancūzijos spauda rašė apie nutukusią moteriškę, kurią įstengė pakelti tik aštuoni vyrai, tačiau negalėjo išnešti iš namų, nes ji nepralindo pro duris. 1997 m. Ukrainoje buvo įkurta pirmoji pasaulyje storulių baleto trupė. Įtūžę meno kritikai šį kolektyvą vadina „ suvaikėjusių senų storų tetų puokšte”. O trupės įkūrėjas Eugenijas Panfilovas trina rankas ir džiaugiasi komercine savo sumanymo sėkme. Kas galėjo pamanyti, kad tiek daug žmonių norės išvysti 100 kg sveriančios „ gulbės giesmę”.Didžiausias svorio skirtumas tarp sutuoktinių užfiksuotas JAV. XIX a. pradžioje Šiaurės Kalifornijoje susituokė Millsas Dardenas ir Mary. Jaunoji tuomet svėrė 44kg, o jos išrinktasis – dešimt kartų daugiau: 463 kg. Nesunku suskaičiuoti, kad sutuoktinių svorių skitumas buvo 419 kg. Nepaisant to, ponia Daren sugebėjo savo vyrui padovanoti tris vaikelius.

ĮDOMYBĖS

Sunkiausią pasaulyje kūdikį 1995 m. pagimdė italė Carmel-
lina Fedele: jos „mažylis” svėrė 12 kg256g.
Žmogaus kūne susikaupę riebalai – puikiausia medžiaga
žvakėms gaminti.
Australijoje gyvenęs katinas Himmy pateko į rekordų kny-
gą, nes svėrė 21 kg. Ėdrumu garsėjęs katinas nustipo 1986 m.,nes dėl plaučius slėgus kūno svorio nebepajėgė net įkvė-
pti.
Daugiausiai sveriantį paršą užaugino amerikietis Burfordas Butleris. Didžiuoju Bilu vadinamas paršelis 1993 m. svėrė 1158 kg. Iš tokio kiekio kiaulienos būtų galima pagaminti
maždaug 14000 maltinukų.
Suaugusio žmogaus kūne yra nuo 40 iki 50 milijardų riebalų ląstelių.
Garsus praėjusio amžiaus dainininkas Elvis Presley negalėjo atsispirti mėsainiams ir riešutų sviestui. Prieš mirtį popdievaitis svėrė 120 kg. Gal būt dėl to sklando ledendos, kad daininką mirtis užklupo tualete.
1994 m. liepą San Antonio (JAV) mieste sudegė krematorius. Ugnis tapo nesuvaldoma, kai krematoriumo darbuotojai degino 158 kg sveriantį vyriškio kūną.
suaugusio žmogaus kūne yra tiek riebalų , kad užtektų pagaminti septyniems muilo gabalėliams.
Anglijoje gyvenanti mastifų veislės kalė Kell šiuo metu yra laikoma sunkiausia pasaulyje. Dvejų metų kalė sveria 127 kg ir per savaitę suėda 50 kg jautienos.
Sudane, Afrikoje, gyvena gentis, kurios nevedę vyrai rengia neįprastas varžybas. Jie daug valgo ir mažai juda, kad sustorėtų. Šios varžybos – tai poravimosi ritualo dalis. Šioje gentyje tik storas vyras yra laikomas gerų vedybų partneriu. Genties moterys įsitikinusios, kad vyro svoris yra tolygus jo turtams.
Storiausi žmonės gyvena JAV, tačiau nutukusių žmonių skaičiumi ją lenkia Rusija ir Meksika. Kuriose 25 iš 100 žmonių turi antsvorį. Nutukusiu žmogumi laikomas tas, kurio kūno svoris yra 13 kg didesnis už normalų kūno svorį.

AMERIKOS SUNKIASVORIAI

Sunkiausiu vyru pasaulyje laikomas JAV gyvenęs Jonas Brower Minnoch(1941 – 1983). Sulaukęs keturiasdešimties, jis svėrė 635 kg. Apsiversti ant kito šono jam pavykdavo tik tuomet, kai į pagalbą atskubėdavo 13 vyrų.

Sunkiausia moteris – JAV gyvenusi Carol Yager (1960 – 1994). Jos svorio rekordas – 726.

Michaelas Edelmanas , gimęs 1964m. Niujorko valstijoje, buvo pasiekęs 600kg svorį. Po artimo draugo, taip pat sunkiasvorio, mirties jį ėmė persekioti valgymo baimė. Kelis šimtus sveriantis Michaelas 1992m. mirė nuo bado.
Didžiausias svorio skirtumas tarp sutuoktinių užfiksuotas JAV. XIX a. pradžioje Šiaurės Kalifornijoje susituokė Millsas Dardenas ir Mary. Jaunoji tuomet svėrė 44kg, o jos išrinktasis – dešimt kartų daugiau: 463 kg. Nesunku suskaičiuoti, kad sutuoktinių svorių skitumas buvo 419 kg. Nepaisant to, ponia Daren sugebėjo savo vyrui padovanoti tris vaikelius.