Gemalo vystimasis

Apvaisinimas:
Išriedėjęs ovuliacijos metu iš kiaušidės kiaušinėlis patenka į kiaušintakį, kurio ilgis apie 10-12cm.Vidinį kiaušintakio paviršių dengia virpamasis epitelis, jo plaukeliai judėdami stumia kiaušinėlį į kiaušintakio gilumą. Susitikęs su kiaušinėliu spermatozoidas prasiskverbia per jo apvalkalą. Spermatozoido branduolys kiaušinėlyje juda link kiaušinėlio branduolio ir su juo susilieja. Tasai susiliejimas ir yra apvaisinimas.

Nėštumas:
Tai moters fiziologinis procesas –apvaisinto kiaušinėlio vystymasis moters organizme. Normalus nėštumas prasideda gemalui įsitvirtinus gimdos sienoje ir baigiasi kūdikio gimimu. Trunka vidutiniškiai 280.d.

Gemalo vystymasis:
Apvaisintas kiaušinėlis dalijasi pusiau. Jo dukterinės ląstelės savo ruožtu dar pusiau, kol susidaro ląstelių kekė– blastocista, kiaušintakiu judanti link gimdos. Apvaisintas kiaušinėlis per 7-ias dienas nuo apvaisinimo pasiekia gimdos ertmę. Tenai blastocista pasineria į saugią gimdos gleivinę ir dalijasi toliau, kol virsta gemalu. Visas šis procesas vyksta pirmąjį mėnesį.

II-III.mėn.(gemalo stadija)
Gemalas iš gimdos gleivinės įsiurbia maisto medžiagas ir sparčiai auga. Šį organizmą pirmuosius du mėnesius vadiname gemalu, o tik vėliau –vaisiumi. Palyginti stambi gemalo širdis ima susitraukinėti 22-25 dieną nuo apvaisinimo.26-28.d jau įžiūrimos rankų ir kojų užuomazgos. Per visą gemalo augimo laiką viršutinioji kūno dalis formuojasi greičiau už apatiniąją.
7-8 savaičių gemalas tebūna vos 3cm ilgio, bet jau yra panašus į mažą žmogutį. Yra galva, galūnės ir visos vidaus organų sistemos- kaip ir suaugusiojo. Nuo tada gemalas tampa vaisiumi.

III-IX.mėn.(vaisiaus stadija)
3-čią savo vystymosi mėnesį vaisus yra apie 8-9cm ūgio ir sveria apie 20-25g. Vaisius pradeda judinti galūnes, susiformuoja pirštai.
4-tą vystymosi mėnesį vaisius padidėja iki 16cm ir sveria jau apie 110-112g. Šiuo metu formuojasi veidas ir raumenys .Ketvirto nėštumo mėnesio pabaigoje paprastai jau galima nustatyti vaisiaus lytį.
5-tą nėštumo mėnesį, vaisius išauga iki 25-26cm.ir sveria apie 280-300g. Vaisiaus oda yra raudona, jo kūną dengia ”varškinė” masė. 5-tą nėštumo mėnesį motina pajumta pirmuosius vaisiaus judesius.
6-tą nėštumo mėnesį vaisius yra apie 30cm. Dydžio ir sveria apie 600-700 gramų. Būtent per šį laikotarpį galutinai susiformuoja visi organai.
7-tą nėštumo mėnesį vaisius užauga iki 35cm. Ir sveria apie 1000-1200g. Vaisiaus oda tampa raukšlėta. Nosies ir ausų kremzlės minkštos. Berniuko sėklidės nenusileidusios iš kapšelį, mergaitės didžiosios lytinės lūpos nedengia mažųjų.
8-tą mėnesį vaisiaus ūgis siekia 40-42cm, o svoris padidėja 1500-1700g. Kūdikio oda dar raudona, tačiau raukšlių mažiau.
9-10 mėnesį vaisius užauga iki 52cm, o sveria jau apie 3200-3500.g Vaisiaus oda jau būna lygi ir rausva. Nagai siekia pirštų galus. Nosies ir ausų kremzlės sustandėja. Galva sudaro ¼ viso vaisiaus.

Kaip maitinasi vaisius savo vystymosi metu iki gimimo:
Gemalas su placenta susietas virkštele. Jos ilgis apie 60cm. Joje yra dvi stambios kraujagyslės: dvi arterijos ir vena. Motinos ir vaisiaus kraujas niekada nesusimaišo, abiejų organizmuose yra sava uždara kraujotakos sistema. Iš motinos kraujo į vaisiaus kraują tiekiamas deguonis, maisto ir apsaugos(imuninės) medžiagos. Iš vaisiaus kraujo į motinos kraują patenka anglies dvideginis ir šlapalas.

Gimimas:
Paskutiniaisiais nėštumo mėnesiais kūdikis paprastai apsiverčia galvute žemyn. Pakitimai placentoje, jos gaminami hormonai, gimdos išsiplėtimas ir kiti veiksniai galiausiai paskatina gamintis hormonus, kurie sukelia gimdymą.

Testas

1.Kiek mėnesių trunka moters nėštumas?
A) 9-10
B) 7-9
C) 9
2.Kada gemalas pradedamas vadinti vaisiumi?
A) Po 2mėn
B) Po 4mėn
C) Po 3mėn
3.Kaip vadinasi ląstelių kekė iš kurios išsivysto gemalas?
A) Blastulė
B) Cista
C) Blastocista.
4.Kurį nėštumo mėnesį susiformuoja vaisiaus lytis
A) 4
B) 5
C) 2
5. Ką motina nėštumo metu teikia kūdikiui?
A) Anglies dvideginį ir šlapalą
B) Deguonies, maisto ir apsaugines medžiagas
C) Deguonies ir maisto medžiagas
6. Gydytojai sutarę, kad tuomet kai jau vaisius yra visiškai panašus į žmogų, Turi susiformavusius vidaus organus t.y širdį ir dalį smegenų, aborto atlikti negalima. Koks tai nėštumo mėnuo.
A) 3
B) 5
C) 2
7. Organas tiesiogiai siejanti motinos organizmą su vaisiaus?
A) Placenta
B) Kraujagyslės
C) Virkštelė
8.Kurį mėnesį išsivysto visi kūdikio organai.
A) 6
B) 5
C) 4
9.Kada kūdikis pradeda savarankiškai ”naudoti” savo vidaus organus
A) Kai gimsta
B) IV-tą nėštumo mėn.
C) Vos tik visi organai susiformuoja
10.Kodėl nesusimaišo kūdikio ir motinos kraujas?
A) Nes jie turi atskiras ir uždaras kraujotakas.
B) Jis susimaišo
C) Kūdiki ir motina skiria placenta, todėl kraujas nesusimaišo