Anoreksija

Anoreksija ir bulimijaPernelyg griežtai laikantis dietų galima susirgti sunkiomis ligomis – anoreksija ir bulimija.

Sakoma, kad grožis reikalauja aukų, tačiau viskas turi ribas. Pernelyg griežtai laikantis dietų galima susirgti sunkiomis ligomis – anoreksija ir bulimija. Vis daugiau dėmesio šioms ligoms skiria spauda ir televizija: ligų atvejų vis daugėja, o padariniai gali būti labai liūdni. 5-18 proc. ligonių miršta, 40 proc. atvejų liga tampa chroniška. Šiame straipsnyje rasite ligų diagnostikos kriterijus, keletą patarimų ligonių artimiesiems, trumpai apžvelgsime gydymo principus.Kas yra anoreksija?Anoreksija susergama tuomet, kai žmogus linkęs drastiškai atsisakyti maisto. Mitybos apribojimų imasi pats žmogus. Itin vengiama riebaus, kaloringo maisto. Per dieną stengiamasi gauti ne daugiau kaip 500 kcal. Sutrikimą pats žmogus suvokia ir slepia nuo aplinkinių. Anorektikai slepia maistą įvairiose vietose, valgymo metu daug laiko skiria manipuliacijoms maistu. Baimė sustorėti verčia slėpti simptomus ir vengti gydymo. Sergantys žmonės dažnai žiūri į veidrodį ir skundžiasi aplinkiniams, kad yra per stori. Anorektikai dažniausiai liesi, dėvintys laisvus drabužius. Jie nesugeba nustatyti, kokios pasekmės jų laukia, ir ypač neigia faktą, kad badavimas kenkia sveikatai. Anorektikai teigia, kad viskas gerai, nesvarbu, kaip jie jaučiasi. Jie linkę izoliuotis ir nuolat kontroliuoti. Dažnai šių žmonių mėgiama veikla tampa kulinarinių receptų kolekcionavimas, gaminimas

Kas yra “anorexia nervosa”Tiesiogiai išvertus “anorexia” – apetito nebuvimas. Tai neteisingas ligos apibūdinimas, nes dažnai sutrinka ne apetitas, o mityba. Žodis “nervosa” rodo, kad sutrikimo priežastis yra susijusi su centrine nervų sistema.

Sergant anoreksija mažėja svoris (dėl pernelyg stropaus dietų laikymosi). Daugeliu atvejų taip atsitinka dėl merginų ar moterų, o kartais ir vaikinų bei vyrų noro sulieknėti, baimės nutukti. Anoreksikai, nepaisant jų svorio, mano esantys nutukę. Dažnai jie nesupranta, kad jau pakankamai sumažino svorį, ir vis tiek mano, jog dar yra nutukę. Anoreksikai siekia tobulybės ir kelia savo kūnui labai didelius reikalavimus. Jie džiaugiasi galėdami valdyti savo kūną, o svorio mažėjimą sieja su pastangų rezultatais. Norėdami numesti kuo daugiau svorio, jie vengia kaloringo maisto ir gali išsekti net iki mirties. Dažniausios mirties priežastys būna depresija bei ligos, kurių negali nugalėti nusilpęs organizmas. Mirtingumas yra apie 5-18 proc.

Anoreksija ar bulimija?

Atskirti anoreksiją nuo bulimijos dažnai būna sunku, nors abi ligos turi savo bruožų. Anoreksijai būdingas staigus svorio mažėjimas, o bulimijai – alkio priepuoliai. Nuo vienos ligos prie kitos pereinama pamažu, todėl sunku nustatyti, kur yra riba. Neretai sergantiems pasitaiko simptomų mišinys. Statistika

Anoreksija yra gana dažna liga. Dažniausiai serga moterys (1-2 proc.), daug rečiau vyrai (0,1 proc.). Dažniausiai suserga 12-18 metų merginos, tačiau serga ir vyresnės moterys, taip pat vaikai, kurie prisižiūri filmų, juos paveikia kiti vaikai ar suaugusieji. Ypač jautrūs yra žmonės, kurių profesija susijusi su grakščiu kūnu (šokėjai, modeliai, atletai ir kt.) – 5-18 proc. Ligų baigiasi mirtimi.

Jei nesigydoma, anoreksija tampa chroniška liga ma˛daug 40 proc. ligonių. 20-30 proc. pasveiksta savaime, t.y. svoris normalizuojasi, tačiau psichiniai ir socialiniai sutrikimai išlieka.

Nuo septinto dešimtmečio ši liga diagnozuojama dažniau. Negalima vienareikšmiškai atsakyti kokios yra priežastys. Gal padaugėjo sergančių, o gal medikai skiria daugiau dėmesio šiai ligai.

Bulimijos rizikos grupei priklauso 1-3 proc. moterų ir 0,3 proc. vyrų. Teisingai gydant ligą pasveiksta 20-30 proc. ligonių, 30 proc. ligonių būklė pagerėja.

Anoreksijos požymiai

1. Kūno svoris mažiausiai 15 proc. yra mažesnis už normalų. Kūno masė apskaičiuojama pagal kūno masės indekso (KMI) formulę. KMI yra svoris (kg), padalytas iš ūgio (m) kvadratu. 15 proc. mažiau normos atitinka KMI 17,5.2. Didelė baimė priaugti svorio, nutukti, neatsižvelgiant į dabartinį svorį.3. Sutrikęs kūno suvokimas (svorio, formos). Net išsekęs dėl bado žmogus jaučiasi nutukęs.4. Trečdaliui moterų išnyksta menstruacijos.

Kas sukelia anoreksiją?

Progresuojant ligai drauge veikia ir biologiniai, ir psichologiniai, ir šeimos bei visuomenės veiksniai.

Psichologiniai veiksniai

Anoreksija dažnai išsivysto brendimo laikotarpiu. Šiuo laikotarpiu mergaitė tampa moterimi ir ieško savojo “aš”. Ji dažnai jaučiasi nesaugiai. Bandymas išmokti kontroliuoti savo svorį suteikia jai saugumo jausmą.

Anoreksija sergančios mergaitės šeimoje dažnai būna labai saugomos, neatsižvelgiama į jų besivystantį savarankiškumą. Taip pat neigiamą įtaką daro ir konfliktai. Gali būti, kad toks aplinkinių elgesys yra ne priežastis, o padarinys: anoreksija dar labiau padidina tėvų susirūpinimą, norą apsaugoti vaiką nuo konfliktų ir sunkumų.

Šeimos ir visuomenės veiksniai

Vakarų visuomenėje grožio idealas jau nuo 1960-ųjų yra lieknas kūnas. Ir dabar ideali moteris turi būti graži, liekna, išpuoselėta, gera virėja, žmona, motina ir dar sugebėti daryti karjerą. Ypač nepalankiai vertinamas moterų antsvoris. Vyras su antsvoriu apibūdinamas kaip stotingas, o moteris – nutukusi. Reklamose ir filmuose sudaromas įspūdis, kad tik lieknos moterys gali tikėtis sėkmės ir meilės. Tokius joms keliamus reikalavimus mergaitės pradeda suvokti brendimo laikotarpiu, kai jų kūnas sparčiai keičiasi. Jeigu šeimoje ir visuomenėje mergaitė jaučiasi netvirtai, trūksta dėmesio ar ji pati per anksti siekia atsiskirti ir pradėti savarankišką gyvenimą, sutrinka asmenybės suvokimas. Tai sustiprina norą siekti idealo. Ligos rizika padidėja, jei paauglystėje badaujama eksperimentuojant.

Anoreksijos padariniai

Psichikos sutrikimaiLigonės nesveikai siekia tapti kuo lieknesnės. Dėl sutrikusio savo kūno suvokimo ligonėms atrodo, kad jos yra nutukusios. Jos laikosi dietų ir įsidėmi kiekvieną menkniekį, kurį suvalgo. Vos svoriui padidėjus keliais gramais kyla didžiulė panika. Tai paskatina dar labiau sugriežtinti dietą. Jos atsiduria užburtame rate, dažnai kyla depresijos priepuolių, padidėja jautrumas.

Mitybos sutrikimaiSergančiųjų tikslas yra tobulas kūnas. “Gerai” ar “nuostabiai” netinka, reikia dar geriau. Pagal mitybos pokyčius galima ligones skirstyti į dvi grupes: pusė sergančiųjų pastoviai laikosi dietos, o kitai pusei pasitaiko bulimijos simptomų (dažno alkio protrūkiai). Be dietų jos dažnai vartoja apetitą slopinančias priemones, šlapimą varančius vaistus, daug sportuoja. Taip išsekinus organizmą susergama.

Šlapimą varantys vaistai yra pavojingi sveikatai, nes vartojami ne pagal paskirtį. Dažnai neteisingai manoma, kad jie sumažina kalorijų pasisavinimą. Jie tik padidina išskiriamų skysčių kiekį ir gali sukelti skysčių trūkumą, pavojingai sumažinti kraujospūdį. Tai gali pakenkti vidaus organams, pavyzdžiui, inkstams. Be to, piktnaudžiavimas šiais vaistais sukels hipokalemiją – kalio trūkumą kraujyje, o komplikacijos bus dar sunkesnės.

Nutukusios moterys dažnai sportuoja, leidžia sau užkąsti tik tada, kai padaro mankštą. Taip elgiasi ir anoreksikės. Per didelis fizinis krūvis kartu su badavimu perkrauna širdies ir kraujagyslių sistemą, todėl joms dažnai pritemsta sąmonė

Fiziniai sutrikimaiSergančios merginos yra netik labai lieknos, bet jų svoris mažiausiai 15 proc. yra mažesnis už normalų. Vidutiniškai jos netenka 45-50 proc. svorio. Daug ligonių netenka apie 30 kg. Dėl kūno svorio sumažėjimo ir badavimo gali atsirasti fizinių sutrikimų. Dėl hormonų sutrikimų išnyksta mėnesinės. Jei sutrikimas atsiranda prieš brendimą, atsilieka vystymasis. Anoreksijos padariniai gali būti ir sulėtėjęs širdies ritmas, žemas kraujospūdis, nukritusi kūno temperatūra, išsausėjusi oda, susilpnėję raumenys, plaukų slinkimas ir audinių pabrinkimas, sutrikusi mineralinių medžiagų apykaita. Šie pakitimai visiškai išnyksta, kai ligonė pradeda normaliai maitintis. Dėl badavimo sumažėja energijos suvartojimas, todėl krenta svoris.

Gydymas

Anoreksijos gydymasEsant didesniems sutrikimams tenka gultis į ligoninę. 3-5 dienas ligonei leidžiama valgyti tai, kas jai patinka. Vartojami apetitą skatinantys vaistai. Kasdien reikia pasisverti. Svoris lyginamas su sudarytu grafiku, kuriame yra nustatytos apatinė ir viršutinė ribos. Šios ribos kasdien yra didesnės, todėl kasdien tenka suvalgyti 1500-3000 kalorijų turinčio maisto daugiau. Jei ir po 5 dienų svoris nepadidėja aukščiau apatinės ribos, ligonė maitinama kaloringu maistu per zondą. Svoriui pasiekus viršutinę ribą, leidžiama gydytis namuose psichotera . Individuali, grupinė ir šeimos terapija. Sutrikusios kūno schemos terapija. Ambulatorinis gydymas nėra efektyvus, kadangi neįmanoma kontroliuoti pacientų. Sėkmingu atveju gydymas trunka apie metus laiko.

Gydant pasveiksta apie 60 procentų ligonių. Apie 20 procentų grįžta į normalią padėtį tik iš dalies ir tiek pat procentų nepasveiksta net gydomi. Beveik 2 procentai šių susirgimų baigiasi mirtimi.Tad svarbu prisiminti, kad gražiausias yra sveikas kūnas, kurį lydi puiki savijauta.

Anoreksijos diagnostikos kriterijaiVienas iš diagnostikos kriterijų yra paciento svorio sumažėjimas arba nepakankamas jo prieaugis Dažnai anorektikus lydi nerimastingumo ir depresijos protrūkiai, intensyvi sustorėjimo baimė. Jei svorio praradimas labai didelis, gali būti sumažėjęs kraujospūdis, padidėjęs plaukuotumas, širdies veiklos sutrikimai ir kt. Taip pat būna sisteminių endokrininių pokyčių (menstruacijų išnykimas ir pan.). Jeigu anoreksija susergama brendimo metu, sulėtėja augimas, antrinių lytinių požymių formavimasis. Žmogus neleidžia savo organizmui vystytis.Sergantis žmogus gali pasveikti spontaniškai arba po gydymo. Ligai būdingi recidyvai. Kartais anoreksija baigiasi mirtimi (1–10 proc.). 90–95 proc. sergančiųjų sudaro moterys. Paplitimas tiksliai nėra žinomas, kadangi liga ilgą laiką yra slepiama. Dažniausiai suserga 17–18 metų merginos. Liga būdingesnė socialiai pasiturintiems žmonėms.