Buvimas alkoholiko vaiku

Vis dažniau ir dažniau savo gyvenime vienaip ar kitaip susiduriame su priklausomybe – alkoholis, narkotikai, priklausomybė kompiuteriniams žaidimams ar parduotuvių apsipirkinėjimas, priklausomybė cigaretėms ar kavai. Vis kažkas mus laiko. Vieni dalykai labiau, kiti mažiau trukdo mums ir mūsų artimiesiems gyventi.

Norėčiau prabilti apie alkoholizmą. Šį kartą ne iš geriančiojo pusės ir ne iš gydytojo, kuris moralizuoja ir kartoja, kad alkoholis yra blogis ir labai žalingas mūsų organizmui. Kviečiu Jus pažiūrėti į alkoholį iš alkoholiko artimųjų pusės – alkoholiko vaikų ir partnerio pozicijų. Ši tema man par rūpo todėl, kad tam tikri gyvenimo įvykiai uždeda štampą mūsų gyvenimo istorijoje. Net jei pats nebuvai patekęs į šį liūną, tai gali sugriauti tau gyvenimą ir dažnai žmonės leidžia tokiems nekontroliuojamiems veiksniams jį griauti.

Alkoholiko šeimoje tvyranti atmosfera

Alkoholiką turinčios šeimos vadinamos disfunkcinėmis. Be alkoholizmo ligos, jas griauna neigiamos emocijos, tylėjimas, problemos ignoravimas ir gėdos jausmas. Problemos kyla dėl geriančiojo neprognozuojamo, asocialaus, destruktyvaus elgesio, kasdienių darbų neatlikimo, pajamų sumažėjimo, pasitikėjimo vienas kitu stigimo, susvetimėjimo.

Dažnai alkoholizmas slepiamas nuo kitų ir nuo pačių savęs. Pats geriantysis nei igia problemos buvimą, o jo artimieji atsimena laikus, kai alkoholikas negėrė ir apsimeta, kad niekas nepasikeitė. Toks teatras kainuoja daug emocinės energijos ir fizinių jėgų.

Dažnai tokios šeimos nebesijaučia saugios, jose dominuoja pesimistinis mąstymas.

Alkoholiko vaikas

Matant gyvą alkoholio žudančio poveikio pavyzdį vaiko rai

ida iškreipiama. Formuojasi kitos vertybės ir kitos būdo savybės paskatinamos. Vaikai būna jautresni, labiau sudirgę, dažnai skundžiasi įvairiais skausmais, prasčiau miega, sunkiau randa bendrą kalbą su aplinkiniais, prasčiau mokosi, kankina maitinimosi ir elgesio sutrikimai. Jie labiau linkę į agresiją ir deviantinį elgesį.

Geriančio tėvo ar motinos vaikas dažnai prisiima suaugusiojo vaidmenį. Jis blaškosi tarp buvimo suaugusiu ir atsakingu už šeimą, bei buvimo vaiku, kuriam dar pačiam reikia meilės, šilumos bei paramos žengiant pirmuosius žingsnius per gyvenimą.

Vaikai auga aplinkoje, kurioje trūksta pavyzdžio, kurio elgesį būtų galima modeliuoti. Labai svarbu, kokiame amžiuje vaikas susiduria su alkoholizmo problemomis savo artimųjų tarpe. Vaikystėje tai gali būti priimta kaip norma, vyresniame amžiuje sunku tuo patikėti ir norima su tuo kovoti.

Alkoholiko vaiko santykis su kitais

Kol vaikas dar priklausomas nuo o tėvų, kol jis dar nepradėjo kurti savo santykių, viskas, kas vyksta šeimoje, turi labai daug įtakos tam, kas toliau vyks jo gyvenime. Dėl tėvo alkoholiko atsiradusi gėda, kompleksai ir kitos psichologinės problemos gali trukdyti užmegzti šiltus artimus santykius su potencialiu gyvenimo partneriu.

Dažnai alkoholikų vaikai sunkiai kalba apie jausmus, iškreiptai juos traktuoja ir taip klaidina save supančius žmones. Jei žmogus dėl tėvo ligos kaltina save, jo menkavertiškumas neleidžia priimti partnerio dėmesio ir artumo. Jis galvoja, kad nemoka mylėti, nėra verti mei

ilės. Taip pat galimas nusivylimo geriančiu artimuoju perkėlimas į partnerį. Tada manoma, kad partneris jo nemyli, dominuoja nuolatinis abejojimas kitų rodomų jausmų nuoširdumu.

Dažnai tokie žmonės linkę maištauti, stengiasi pakeisti pasaulį arba atvirkščiai užima pasyvų vaidmenį, į viską reaguoja apatiškai. Dar vienas galimas elgesio nukrypimas – juokdario vaidmuo. Visi šie vaidmenys naudojami kaip kaukės pasislėpti nuo to, kas nemalonu. Bet kokiu atveju, traumuotas ir neišsigydęs šeimos žaizdų žmogus turi problemų socialiniame gyvenime. Jis gali stengtis kontroliuoti kitus arba perdėtai globoti. Tokie žmonės gali patys įnikti į priklausomybes arba užmegzti santykius su šių problemų turinčiais asmenimis.

Psichologinis sprendimas

Svarbu priimti savo jausmus, emocijas bei išsiaiškinti jų priežastis. Galbūt kartais reikia pažinti ligą, daugiau sužinoti apie alkoholio poveikį, kad būtų galima ramiau reaguoti į situaciją. Suprantant, kas yra polinkis į priklausomybes, priklausomybė, abstinencija. Perprantat visas alkoholizmo stadijas galima numatyti geriančiojo elgesį.

Nereikia tapatinti alkoholizmo su nusikalstamąja veikla ar yda, blogiu, gėdingu dalyku. Tai reikia priimti kaip ligą. Galima artimam geraičiam žmogui jausti meilę, nes jis tave pagimdė, augino, bet nekęsti jo ligos. Dažnai tai būna labai sunku atsieti.

Svarbu suvokti sau pačiam, kad esi individas, atskiras žmogus nuo šeimos ar supančios aplinkos, pats kuri gyvenimą tokį, kokio tu nori. Tu negali būti atsakingas už kitus žmones ir negali ištaisyti jų klaidų ar pakeistų jų

pasirinkimą.

Reikia išmokti priimti situaciją ir atrasti racionalų elgesio modelį joje. Išeiti iš geriančiojo žaidimo – pagalbos, gailesčio ir gėdos uždaro rato. Nebijokite pradėti naujo etapo, nors iš pradžių gali būti labai sunku – tiek atsiriboti nuo to, kas sena, tiek priimti tai, kas nauja. Susiraskite įdomų darbą, pradėkite sportuoti, susitikite su naujais žmonėmis, atsiminkite draugus, kurie palaikys šitoje situacijoje ir padės pradėti gyventi savo gyvenimą užuot gyvenus geriančiojo problemomis.

Straipsnis parašytas remiantis užsienio spauda.

Kristina Leščinskaitė

8 thoughts on “Buvimas alkoholiko vaiku”

 1. Sveiki,
  Mano vyras yra alkoholiko ir alkoholikes palikuonis.Todel galiu pasidalinti patirtimi.Visu pirma tai tragedija seima, mano seimai.Vyras augo savaitiniame darzelyje, nemate motinos meiles, paguodos.Bet kai pradejo dirbti tada “tevai” (jei galima juos taip vadinti), pradejo rodyti meile ir demesi, nes reikejo ir reikia jo pinigu.O vaikelis – mano vyras, be ju jau net gyventi negali. Tuoj skambina klausia kaip laikosi, ar neserga. O neduok dieve, persigere ir sidris sustreikavo, naktim net verkia. Istikro nezinau kiek dar gyvensiu su juo nes jau pavargau nuo tu nesamoniu. O vadinami tevai, manes nemegsta, nes pasakau tiesa ir nebendraujy, nes nera apie ka kalbeti.

  Reply
 2. Pazistu zmoniu, uzaugusiu alkoholiku seimose. Pastebejau, kad jie linke viska pagrazinti kalbedami apie save. Gerokai pagrazinti. Ypac jei aplink – ‘sekmingi’ drauges, draugai. O jei pasiseks – tai isvis nuslepti seimos problema. Kitaip sakant, tie zmones yra melageliai.

  Reply
 3. Tai bent apibendrinimas -jie melagėliai. Kiek jų pažįsti? Būti tokiu vaiku be galo sunku. Yra tokių, kurie nesugeba susitaikyti ir įveikti gėdos, kad turi tokius tėvus ir slepia tai. Gal tai ir melas, bet tai tikrai nereiškia, kad jie ir kitose srityse melagiai.
  Fu, kaip bjauru, kai žmonės iš savo skurdžios patirties mėtosi bjauriais apibendrinimais…

  Reply
 4. Visu pirma – nesimetau, pasakiau labai svelniai; cia tamsta putojanti ir isiutusi. Gal mano patirtis ir ne tokia ryski kaip jusu – uz alkoholiko neistekejau ir tuo labai dziaugiuosi, bet irgi pasakiau is patirties. O ko jus taip isizeidet, kad net leidziat sau tujinti mane?

  Reply
 5. Visų pirma aš už alkoholiko neištekėjau. Tokiu pat nicku pasivadina ne vienas žmogus.
  Esu tik 2 alkoholikų vaikas ir todėl žinau, ką tas reiškia…Žinau, ką reiškia augti tokioj šeimoj, žinau, ką reiškia išsikovoti savo vietą visuomenėje ir kartas nuo karto jau suaugus gauti kaip su šlapiu skuduru per veidą, kai į tave pradeda žiūrėti kitaip “atkasę”, kieno tu vaikas…
  Atsiprašau už tujinimą.Tiesiog nekenčiu stereotipų ir apibendrinimų. Alkoholikų tėvų vaikų patirtis be galo sunki, dauguma neatlaiko jos ir patys, deja, tampa tokiais…
  Tačiau tie, kurie sugeba susitvarkyti su šita našta, vertesni už tuos, kuriems vaikystė buvo rožėm klota…Jie sripresni, nuoširdesni, valingesni.Vadinti juos apibendrintai melagėliais tiesiog negarbinga…

  Reply
 6. Tai JUMS atrodo, kad esate truputi ypatingesni, turite kazkaip ypatingai issikovoti vieta visuomeneje ir kad i jus visi kazkaip ypatingai ziuri. Bet sitaip apie save gali pasakyti bet kuris zmogus, nesvarbu, kokioj seimoj auges. As is negeriancios seimos, bet “vieta visuomeneje” kaip jus sakote, issikovojau pati, be giminaiciu pagalbos kazkur siltai idarbinti, kartais irgi jauciuosi kitokia, ir t.t., kaip ir tukstanciai kitu. Taip kad jums nereiketu per daug susireiksminti del savo tariamo kitoniskumo, taip sakant, per giliai ieiti i role, nes ji jums kisa koja, tuoj atrodys, kad didziuojates. Bet kad sie zmones linke viska pagrazinti, ispusti, tai faktas. Sakyciau, net liguistai ispusti, nes kartais sunku suvokti, kodel jie tai daro, kam jiems to reikia, juk tas ju melas iskart kiaurai svieciasi. Pradedant tevu seimos gyvenimu, paskui savo nesekmingos santuokos “kelimu” draugu akyse, grazaus paveiksliuko kurimu sukandus dantis, baigiant, pvz., tokiom smulkmenom – vos ne vos susiranda darba, bet visiems giriasi, kad jam/jai labai siule, labai kviete dirbti ir t.t. Pvz., ir tas jusu vartojamas “issikovojau vieta visuomeneje” galbut viso labo reiskia, kad dirbate paprasta vadybininke paprastoje firmeleje, – bet skamba ohoho! – issikovojau vieta visuomeneje!! Tarsi jums buvo uztrenktos durys del ‘prastos kilmes’. Patys save nepagristai nurasot, o paskui tenka neaisku kodel kelti save i padanges. Pazistamas, siaip neblogas vyras, vedes, isitaise meiluze; sako, noriu bent pries ka nors atrodyti saunus, “geros veisles”, su svaria biografija, nes seimoj visur lydi alkoholizmo seselis – abu su zmona is “tokiu” seimu, zmona patyliukais siurbcioja, vaikai gime su neaiskiom ligom ir t.t. ….. Pavyzdziu turiu daugiau. Man sie zmones butent “melageliai” – sakau su svelnia uzuojauta….. jokiu kategorisku apibendrinimu, jokiu pykciu…. Tik man nepatiko jusu sitas: “vertesni už tuos, kuriems vaikystė buvo rožėm klota” – skamba kaip bandymas spresti, kas labiau vertas gyventi sioje zemeje ://

  Reply
 7. Na, nereikia ginčytis. Aš čia pasakiau kaip pavyzdį iš Biblijos, kur sakoma, kad už 1 muštą 10 nemuštų duoda.
  Ir niekuom nesididžiuoju, tiesiog džiaugiuosi tuo, kad pavyko iš to išlipti. Ir tikrai dirbu ne prastoj firmelėj vadybininke, bet ir tai nesvarbu.
  Ir ne apie pyktį kalbu, o būtent apie apibendrinimą. Bet koks apibendrinimas visada iškreipia tiesą.Liūdna, kad jums teko sutikti tik tokius žmones, bet neturėtumėt sakyti iš tų, kuriuos pažįstat, kad tai faktas. Daugybė žmonių uš darnių šeimų yra pasipūtėliai, melagiai ir aferistai, tik kažkodėl tokio apibendrinimo jūs nesakot – vaikai augę darniose šeimose yra melagiai ir pasipūtėliai.

  Reply
 8. Butina, jus turbut sedite anoniminiu alkoholiku susitikimuose ir klausote ka jie pasakoja pries tai isklausius ju artimuju istorijas. Visokiu yra,visokiu bus. Kiekvienas nesa savo kryziu ir tik savaji gali pakelti.

  Reply

Leave a Comment